Autor Zpráva
Gekon
Profil
Přátelé, potřebuji radu, doufám, že mi dobře poradíte.
Koupil jsem si na doma další počítač, budu vytvářet takovou menší síť. Problém je v tom, že v tomto bazarovém šmejdu je malý (40 GB) a velmi pomalý (5400 RPM) disk. Nový harddisk jsem ještě nikdy nekupoval, takže vás prosím o radu. Má základní desku Via P4MA Pro, která podporuje IDE ATA/133 - vyhlédnul jsem si disk Western Digital 80 GB, 7200 RPM, 2 MB cache, ale píšou tam, že "běhá na rychlé sběrnici EIDE Ultra ATA/133." Znamená to, že na něj mohu zapomenout? Předem díky za radu
Miloš
Profil
Nikolivěk; je to totéž. Problém by byl naopak s disky Serial ATA, případně SCSI.
AFAIK je EIDE sice nástupcem IDE, ale pokud se dnes mluví o IDE, míní se tím EIDE; to Ultra je pak nadbytečné označení toho, že jde o nejrychlejší možný přenos touto cestou (33, 66, 100, 133).
Gekon
Profil
Miloš
Jo, tak díky moc, takže mi tam budou běhat i ty Ulta ATA/300, ale max. na frekvenci 100?
Miloš
Profil
Co je Ultra ATA/300? Pod tím označením jsem našel jenom 300GB disk na ATA/100, případně ještě takovýto Gůgl výsledek.

Sběrnice ATA (tedy Parallel ATA, neboli IDE, EIDE či jak se temu ještě nadáve) má maximální přenos dat 133MB/s. Pokud se nějaký disk připojuje na sběrnici s rychlostí vyšší (150, 300 …), tak to není paralelní ATA, ale Serial ATA, tedy jiná sběrnice a jiný disk než původní ATA.
Gekon
Profil
Miloš
OK, díky za odpověď a čas... teď řeším další problém... Nevím, jestli tam je 3,5" nebo 5, 25", ale mám tam zapnutou instalaci WIN, takže teď to asi nezjistím...
Miloš
Profil
Tenhle údaj říká, jak je disk velký měřeno pravítkem.
3,5" je běžná velikost HDD
5, 25" je velikost CD/DVD mechanik. Pokud dáváš normální HDD sem, pak na něj potřebuješ ještě rámeček, aby byl přišroubovatelný z obou stran, nebo ho necháš viset za šrouby jen z jedné strany, ale to se asi vyviklá.
Pak jsou ještě 2,5" disky, ale ty se dávají povětšinou jen do notebooků (kvůli velikosti jsou dražší).
Gekon
Profil
Jo, už se mi podařilo urvat boční panel, a vidím, že to je ta disketová velikost... hmm, tak to je asi teda všechno... děkuju moc za pomoc, všechno vyřešeno, téma zamykám
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0