« 1 2 3 4 5 6 »
Autor Zpráva
japlavaren
Profil
no, WIN ma totálne ******, tak skúsim Linux. niečo som hľadal na nete, ale radšej sa spýtam.
1-takže, Linux by mal byť free,
2-nemal by byť závislý na win,
3-mal by dokázať vedľa neho šlapať win, /??/
4-mali by tam ísť i win programy /??/,
5-akú distribúciu nainštalovať

zatiaľ všetko. no, neviem, či to ide, tak sa radśej spýtam
ďakujem!
WanTo
Profil
1-takže, Linux by mal byť free,
Nejen free, ale dokonce open-source.

2-nemal by byť závislý na win,
Na Windows vůbec není závislý.

3-mal by dokázať vedľa neho šlapať win, /??/
Linux může být na jednom oddílu disku, Windows na druhém.

4-mali by tam ísť i win programy /??/,
Ne. Pouze s emulátorem a to je něco příšerného. Každopádně většina (nebo snad všechny) programy na Windows se dají nahradit nějakou altervativou.

5-akú distribúciu nainštalovať
Pro začátek doporučuji SUSE, jinak výborné distro je Gentoo.
Hugo
Profil
Podívej se sem
http://proc.linux.cz

Jinak na otázky 1-4 je odpověď ano, s tím, že některé programy pro win nemusí běžet, příp. můžou házet chyby.

Ad 5) Těžko říct, to chce vyzkoušet, které distro ti bude vyhovovat nejvíc. Pro začátečníky je dobrá Mandriva. Úplně nejlepší je zkusit nějaké live distro (danix, ubuntu, ...).
japlavaren
Profil
RedHat - čo táto distribúcia.
no a o tom oddiely... mám jeden HDD, rozdelený na C a D. C je win, D by mohol byť Linux. ale D používam i na zálohu. bude sa naň dať pristupovať cez Win??

no, a ešte si niečo vymislím
Hugo
Profil
No, RedHat už není zdarma, takže asi to nebude vhodné distro na rozjezd. Spíš Fedoru, která je pokračovatelem redhatu. Ale ta není pro začátečníky úplně ideální.
Hugo
Profil
Ad disky)

Záleží na tom jaký budeš mít filesystem. Existují drivery pro win, které si poradí ext2/3, takže by to neměl být problém. V nejhorším případě můžeš používat fat.

Problém je spíš s přístupem na NTFS disky z linuxu. Protože účet brány neuvolnil specifikaci ntfs, tak existují pouze drivery, které dokáží z ntfs číst. Zápis zatím spolehlivě nefunguje (pokud vím).
WanTo
Profil
Hugo
Mám pocit, že zápis snad nějak funguje, ale byl snad i nějaký problém s autorskými právy a licencí na NTFS.
japlavaren
Profil
čiže, aká distribúcia bude na začiatok najlepšia. a ešte dotaz, je LINUX v češtine??
Hugo
Profil
WanTo

Jojo, existují drivery, které dokáží zapisovat, ale nemáš záruku, že ti to nepo... data.

japlavaren

Težko říct, já bych ti doporučil zkusit mandrivu, ta je na zorientování dobrá a pak můžeš přejít na něco jiného. S češtinou problémy nejsou.
WanTo
Profil
Já mám SUSE, který je pro začátky opravdu výborný. S Mandrivou (resp. Mandrake) mám naopak špatné zkušenosti.
japlavaren
Profil
tak, SUSE /lúby sa mi ten škaredý chameleón/

k inštalácii, čo robiť aby som nedo...kakal i win. a ako sa to inštaluje
Hugo
Profil
WanTo

Popravdě, já měl Mandrake jednou a dlouho jsem s ním nevydržel, ale imho je to hodně podobné widlím, takže přechod nebude tak drastický, jako kdyby hned vletěl na debiana. Ale suse je taky dobrá varianta, bohužel s tímto distrem nemám žádné zkušenosti.
japlavaren
Profil
no, i tak SUSE. kde stiahnuť install balík??
halogan
Profil
No, cestina neni uplne nejruzovejsi. KDE je prelozene tusim z 60-70 %, ale treba help v cestine takrka neni.

Co se tyce NTFS, tak nyni novy (slovensky?) projekt Captive, ktery je i v kernelu a mel by zajistit bezpecne cteni/zapis na NTFS disky. Je totiz problem, ze vyrobci Okenek jaksi neuvolnili dokumentaci a vseobecne popis NTFS filesystemu, takze je to slozitejsi.
japlavaren
Profil
no, tak budeme pokračovať zajtra :-)
jozob
Profil
Doporučujem Gentoo, aj pre začiatočníkov.
thingwath
Profil
No, pokud jde o NTFS, tak podporu tu mám, čtení dobré, zápis se tváří, že nějak funguje taky, ale kdyby mi na tom NTFS oddíle opravdu záleželo, nepoužíval bych to, to rozhodně ne. Navíc občas nějaký soubor smazat nejde a tak, no, fakt bych tomu nevěřil.

Mimochodem, mám-li něco doporučit, volte mezi Fedorou případně Red Hatem (nechcete-li platit, jakože asi fakt ne :-), pak CentOS).
jozob
Profil
Na NTFS by som sa v Linuxe nikdy nespoliehal. Na čo neexistuje dokumentácia (ďakujeme strýčko Bill), nebude to mať nikdy stopercentnú istotu. Radšej si nainštalujte Ext2/Ext3 drivre pre Win. To je istejšie, pretože k týmto filesystemom exituje dokumentácia.
WanTo
Profil
jozob
U ext2/3 ovladače pro win je zápis spolehlivý?
thingwath
Profil
Druhá věc na kterou bych se nespoláhal je implementace linuxových fs pro windows :-) Pro čtení ano, to i používám, ale zápis bych na tom nedovolil ani kdyby nevímco :-)
jozob
Profil
thingwath
Tak to je jasné. To by bolo znesvätenie posvätnej veci. Oknowsy nemajú žiadnu výsadu zapisovať na tak sväté miesto v počítači ako je Linux FS. Ale je to vždy istejšie riešenie ako zápis v Linuxe na NTFS. Sám to ale nepoužívam, vôbec nepotrebujem výmenu dát medzi OS.
simka00
Profil
jozob
a dělá linuxu problémy fat32?
Hugo
Profil
No já těm driverům věřím. Linuxové fs jsou otevřené, takže si osobně myslím, že se není čeho bát. Problémy můžou nastat jen při havárii systému. Bohužel teď nejsem doma (a až do září nebudu), takže vám neřeknu co přesně používám. Ale zatím jsem neměl problémy.
jozob
Profil
simka00
Neskúšal som. AFAIK na FAT rovnako neexistuje kompletná dokumentácia. Ale tuším, že tam až také problémy niesú.
jozob
Profil
Hugo
Ja verím driverom. Ale systému nie. Skúšal som to pár krát. A zakaždým Windows dorobil bordel v FS.
Hugo
Profil
FAT je imho bez problémů.

Ty drivery pro ext3 stejně většinou píší linuxáci. Jak říkám, používám to už dlouho a žádný problém jsem nezaznamenal.
thingwath
Profil
No, FAT je úplně triviální filesystém a navíc bych ho nikdy nepoužil tam kde na těch datech záleží. Jenže ext už tak úplně triviální není a na datech v něm už mi záleží, zatímco jeho implementace v linuxovém kernelu je dost zavedená a bezproblémová, když ji používají milióny lidí každý den, o té okení už bych si tak jistý nebyl.
llook
Profil
Docela by mě zajímala jedna věc: co tě totálně ******** na Windows, kvůli čemu přecházíš na Linux? On totiž Linux také není dokonalý a je možné (ba až pravděpodobné), že na podobné i jiné problémy narazíš také.

WanTo
Každopádně většina (nebo snad všechny) programy na Windows se dají nahradit nějakou altervativou.
Tak to ani náhodou!
jozob
Profil
llook
"Tak to ani náhodou!"
Tak poďme na to. Hľadajme program, ktorý nemá slušnú alternatívu. (okrem Photoshopu, slušná alternatíva skutočne neexistuje). Do CAD a 3D grafiky sa nemusiš púšťať, tam sú niektoré programy aj lepšie ako pre Win.
Hugo
Profil
jozob

Ilook má pravdu. Já třeba musím používat widle kvůli tomu, že k některým přístrojům neexistují programy pro linux a přes emulátory to neběží (potřebují šahat na porty atd.). Bohužel spousta firem stvoří program pro widle a tím končí.

Ale běžný uživatel IMHO najde alternativu téměř ke všemu.
« 1 2 3 4 5 6 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0