« 1 2 3 4 5 6 »
Autor Zpráva
llook
Profil
Skutečně běžný uživatel chce hrát hry, chce mít velký výběr a nechce za nic platit. Pro toho opravdu Linux není.

Pokud já bych přešel na Windows, tak bych tam měl prakticky všechen software (snad až na správce oken;) ) který teď používám, a ještě spoustu alternativ k němu. Například bych mohl Gimp vyměnit za Paintshop Pro, nebo Gvim za UltraEdit atd.

Linux si nedokážu představit v kancelářích větších firem ani u grafiků (to není jen Adobe InDesign, ale i Corel Draw a další). Pro kancelářskou stanici tomu schází pořádný kancelářský balík (OOo je dobrý, ale na MSO nemá), účetnictví a v těch větších firmách ERP, CRM a další divné zkratky. Něco málo existuje, ale schází právě ta možnost výběru.
Další věc, co možná zdánlivě se softwarem nesouvisí, je dokumentace. Ale i její obsáhlost je třeba při výběru softwaru brát v potaz a zrovna open-source projekty na tom nebývají dobře. Zvlášť pokud některý (třeba ten běžný) uživatel neumí anglicky.
bojars
Profil
Tak poďme na to. Hľadajme program, ktorý nemá slušnú alternatívu

- Word
- Excel
- Power Point...
- nepobeží mu väčšina hier atď.

Skúsil som všeličo, ale ver, že nemáš šancu dosiahnuť kompatiibilitu OO s tým, čo napríklad balík MS Office obsahuje. To že je to "plná náhrada" je iba oblbovák...

-> jediným pozitívom jeho rozhodnutia je to, že si chlapec skúsi prácu na iných platformách. Odstrelí si síce nejaké to miesto na disku, zbaví sa nejakých (možno iba pre neho) potrebných dát, ale aspom bude viac orazený.
thingwath
Profil
Výběr softwaru pro Windows je taky trochu šidítko. Ano, je toho víc, ale které jsou skutečně použitelné? Zcela primitivní příklad, vezměte si hudební přehrávače. Jsou jich tuny? Ale kolik takových, které mi přišly opravdu použitelné jsem našel? Jeden...
llook
Profil
Je fakt, že použitelné hudební přehrávače se zatím na Windows moc z Linuxu neportují (bez obav, to přijde). Ale kromě Rhythmboxu (který se mi ale bohužel nepodařilo rozběhat pod Gstreamerem a na překompilaci pro Xine backend se mi teď vážně nechce) mě nenapadá moc věcí, co bych chtěl a na Windows bych to neměl (nikoli jen alternativu - přímo tu samou věc, plus několik alternativ, které na Linuxu nemám).
Jo, Midnight Commander bych musel nahradit Totalem, Servantem, nebo FARem. :-)
thingwath
Profil
Pointa je v tom, že mě nezajímá kolik si toho můžu vybrat, ale jestli si můžu vybrat opravdu věci co chci. Kdybych dělal něco jiného než dělám, asi by to vypadalo jinak, ale moje současná situace je taková, že na Linuxu si vyberu, na Windows ne.

Třeba celé GNOME a Evolution, jistě jednou to možná na Windows portují, ale jaká je tam nyní alternativa? Drahý Outlook co se mi stejně nelíbil...?
halogan
Profil
Co mi na Linuxu chybi (nebo o tom nevim)?
- kvalitni Word a Excel. Tim myslim nejaky C++ (nebo proste ne Java) projekt s perfektni kontrolou pravopisu (to ma Microsoft opravdu dobre udelane) a kvalitni kompatibilitou s Word dokumenty
- dobry hudebni prehravac (Amarok je bezva, ale stale to neni jako Winamp/iTunes - sila zvyku)
- gui video player s bezproblemovym fullscreenem (na fglrx) a playlisty
- kvalitni DC klient s MDI
thingwath
Profil
Vida, já Winamp nesnáším :-) Xine si myslím úplně stačí (a funguje mi bezproblémově), navíc i přehrávače založené na gstreameru se zlepšují a jednou budou doufám minimálně stejně použitelné. Kompatibilita OO.o Writeru s Wordem mi zatím zcela postačuje (i na relativně náročné dokumenty) a stejně editory podobného typu nepoužívám. Excel je v oblasti výpočtů zcela nahraditelný (aspoň to na co jsem potřeboval), jiné použití nevidím. MDI přímo nenávidím a DC nepoužívám, ani nehodlám.

Omezující podmínku ne Java vůbec nechápu.
jozob
Profil
Ako vidím, je to veľmi subjektívne. Word ani Excel vôbec nepoužívam. OO.o sa mi nechelo kompilovať, takže ani to nepoužívam. Človek nakoniec zistí, že také nič nepotrebuje. Dokumenty si vytváram vždy v HTML. Na Linuxe mi vyhovuje hlavne to, že je v sieti ako ryba vo vode, čo sa o Oknowsoch nedá povedať.
japlavaren
Profil
no, polovici vecí nerozumiem, ale nevadí. takže kde stiahnuť niečo, z čoho sa dá inštalovať, aké problémy sa môžu vyskytnout pri inštalácii a Akú teda verziu?? som už totálne zblbnutý
WanTo
Profil
japlavaren
Ze začátku si pořiď něco podobné Windows, tím myslím třeba SUSE, Mandrake, hlavně aby to mělo nějaký grafický nástroj na konfiguraci.

Pak už je to jen o tom vyzkoušet, co se ti bude nejvíc líbit.
WanTo
Profil
Ještě k tomu softwaru pro Linux:

Místo MS Office používám OpenOffice, a to na Linuxu i Windows. Neznám nejnovější verze MS Office, ale v těch starších je ve Wordu naprostý bwordel (nemusíte se mnou souhlasit, ale kdo by hledal rejstřík v odkazech?). Navíc je třeba uvědomit si, jestli je nutné platit dost peněz za několik funkcí navíc. Na běžné používání je myslím OpenOffice naprosto dostačující.

Hudební přehrávač: používám mplayer. Je sice konzolový, ale mně prostě mnohem víc vyhovuje napsat mplayer nějaké_album/* než se pět minut někam proklikávat. Fullscreen u videa má taky v pohodě.

Hry: od toho mám na druhém disku Windows, které vlastně na nic jiného nepoužívám ;-) A ještě OpenTTD :-D

A celkem dobrý DC klient pro Linux je Valknut. Sice má pár nesmyslných věcí, které mě opravdu vadí, ale jinak se mi líbí mnohem víc, než třeba DC++, které používá spoustu lidí.


A co dál potřebuju za software?
webový prohlížeč - na Linuxu běží bez problémů Firefox a Opera.
editor typu PSPad - od toho mám jEdit
instant messanger - jabber klient PSI, ICQ mám přes transport
UML modelář - Umbrello mi naprosto vyhovuje

Jestli si ještě na něco vzpomenu, přidám to sem.

Jistě, Linux má i spoustu nevýhod. Ale za ty výhody to určitě stojí ;-)
halogan
Profil
WanTo: Valknut pouzivam, ale stejne je k nicemu.
thingwath: "Xine si myslím úplně stačí (a funguje mi bezproblémově)" - jen mne se seka :/
thingwath
Profil
Jestli se ti seká xine, tak ho máš buďto špatně nastavené nebo je někde jiný problém, který by stejně znamenal, že se ti nejspíš bude sekat jakýkoliv přehrávač :-) Xv rozšíření ti funguje a máš ho nastavené ve xine jako výstup?

Pak taky můžeš zkusit zkompilovat si mplayer s odpovídajícíma volbama, prý to pak dost pomáhá, ale to je jenom prý.
DoubleThink
Profil *
Bohužel spousta firem stvoří program pro widle a tím končí

Pochopitelně - těžiště jejich klientely je na platformě Windows. Ladit a testovat pro Linux (s jeho X distribucemi) se nevyplatí.

Ale běžný uživatel IMHO najde alternativu téměř ke všemu.

Zaleží jak moc je "běžný" ;)
Grafik si alternativu nenajde - Photoshop, Illustrator nebo Flash nemají svůj linuxový ekvivalent (ani program, který by se jim kvalitativně přiblížil) - Obligátní Gimp považuji za trochu vylepšené Malování.
simka00
Profil
jozob
kdybych si nainstaloval ty [url="http://www.fs-driver.org/index.html"]ovladače na ext2/ext3[/url], dá se změnit fs disku beze ztráty dat? může na něm bez problému běžet windows?
japlavaren
Profil
ja sa asi na to vy...kakám
jozob
Profil
simka00
FS driver je dobrá vec. Ale na čo Ti bude Ext2 / Ext3 na Woknowsoch?
halogan
Profil
jozob: Na co? Ja treba ted sem na Windows a mam tak po ruce praci z linuxu.
simka00
Profil
jozob
chci, abych měl win + linux, ale ať mají jeden společný disk na ukládání
error414-
Profil *
Linux na servry widle na stanice. Tohle je muj nazor. Pokud bych pouzival Linux tak by me hoodne HW nejelo, nebo jelo blbe. Neni tam IL2, to je velka vada :-). Programy na linuxu jsou vetsinou jen nahrazky programu na widle (ne vzdy).
halogan
Profil
error414: "Pokud bych pouzival Linux tak by me hoodne HW nejelo, nebo jelo blbe" - koukam, ze podminovaci zpusob znamena, ze jsi to nezkousel. Ja pouzivam Linux a jede mi tu veskery hardware, kde nastala chyba?
habendorf
Profil
Koukám že téma už je docela vyčerpané, navíc japlavaren to shrnul slovy ja sa asi na to vy...kakám, tak se snad nebude zlobit za částečný OT, nechci kvůli tomu zakládat nový thread.

Můžete mi někdo prosím jednoduše vysvětlit vztah unix - linux?
Hugo
Profil
habendorf

Podivej se treba sem

http://en.wikipedia.org/wiki/Unix
habendorf
Profil
Hugo: takže linux je vpodstatě free unix?
thingwath
Profil
simka00
No, jeden společný disk snad ano, ale společný disk někde bokem, není úplně ideální myšlenka abys nainstaloval oba systémy na jeden oddíl. Ve windows se třeba zblázníš z té spousty .souborů co si do nich programy ukládají konfiguraci a naopak v linuxu budeš znechuceně zírat na ten totální neorganizovaný bordel všude kolem (doména windows).

habendorf
Jeden starý vtip praví, že se potkají Windows a Linux a představují se. Windows se napřed obezřetně rozhlédnou, jestli není někdo kolem a tiše praví: ,,Já jsem operační systém!`` Linux se také rozhlédne a rovněž tiše a opatrně prohlásí: ,,Já jsem Unix!``
simka00
Profil
thingwath
takhle jsem to nemyslel. c: windows; d, e, f: linux, g: install, h: data (filmy, hudba, dokumenty..)
simka00
Profil
SMAZAT pls - vloženo dvakrát
thingwath
Profil
No, nejspíš to v Linuxu všechno nenaformátuješ na jediný oddíl. Pěkná věc je LVM, ale obávám se, že s tím by možnost připojit ten disk ve Windows padla. Root oddíl Linuxu (/) ti ve Windows k ničemu nebude, takže není třeba ho tam připojovat. Celkem dobré je udělat /home na vlastním oddíle a ten pak můžeš připojit. Nebo můžeš udělat úplně samostatný oddíl a připojit ho někam ještě pod to. Výhodou je právě třeba to, že tam nebudeš mít tuny skrytých souborů, které ve Windows samozřejmě skryté nejsou.

Připojit chceš jenom data, nepotřebuješ z Linuxu vidět systémové věci Windows (možná pro Wine, teoreticky) a už vůbec ne naopak
llook
Profil
Ja pouzivam Linux a jede mi tu veskery hardware, kde nastala chyba?

Možná někde tady:

...Xv rozšíření ti funguje a máš ho nastavené ve xine jako výstup? Pak taky můžeš zkusit zkompilovat si mplayer s odpovídajícíma volbama...

Jde o to, že na Windows pro provoz videa nepotřebuju vědět, jak funguje GDI nebo DirectDraw. Většina lidí nikdy nepotřebuje nahlídnout do obsáhlé microsoftí dokumentace. To samé platí i pro OS X.
Linux podle mě pro běžného uživatele prostě není. Je pro lidi, kterým nevadí číst tuny dokumentace v angličtině, aby si mohli pustit film.
WanTo
Profil
llook
Já jsem nečetl ani stránku dokumentace, a film s výborným fullscreenem se mi podařilo pustit jedním příkazem mplayer film.avi -fs.
« 1 2 3 4 5 6 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0