« 1 2 3 4 5 6 »
Autor Zpráva
jozob
Profil
llook má pravdu. A je tu niekto, komu nevyhovuje súčasná situácia? Komu vadí, súčasná situácia? Vôbec ma netrápi, že ľudia používajú Windows. Vôbec ma netrápi, že niekto nepoužíva podľa mňa lepší systém. Nech už je to pre to, že na to jednoducho nemá schopnosti, čas alebo pre akúkoľvek inú prekážku. Sám som veľmi rád, že mám možnosť a chuť používať lepší systém. Ostatní ma netrápia. Odteraz už nepotrebujem nikoho presviedčať.
llook
Profil
Dobře, ty jsi měl štěstí a všechno jelo hned od začátku, ale spousta lidí napíše mplayer film.avi -fs a film se spustí třeba škubaně. Pak se musí hrabat do nějakých podivných konfiguračních souborů nebo dokonce něco kompilovat a rozumět chybovkám ./configure. Pro běžného linuxáka nic těžkého, ale běžný uživatel při tom porodí.

To se na uniformnějších systémech (win, mac) stává mnohem míň (asi díky tý uniformitě) a proto jsou pro běžné uživatele vhodnější.
Hugo
Profil
jozob

Konecne rozumny pristup. Jen ve skrytu duse doufam, ze se casem situace zlepsi a monopol MS prestane existovat.
jozob
Profil
llook
Presne tak. A nech to vyznie akokoľvek namyslene, nepovažujem sa za bežného uživateľa.

Hugo
"Jen ve skrytu duse doufam, ze se casem situace zlepsi a monopol MS prestane existovat."
EÚ a Čína im ide po krku. Ale inak ma to vôbec netrápi. Jediné čo mi vadí je, že dodávajú browser k systému. Keby im to zakázali, IE by stratil podieľ na trhu, čo by nám, webdesignérom, mohlo v budúcnosti priniesť ovocie. Microsoft by si potreboval udržať podieľ na trhu, začal by do vývoja IE vrážať viac.
WanTo
Profil
Jsem zvědavý, co se stane až přijdou Windows Vista... Co všechno se s nimi má dodávat?
jozob
Profil
WanTo
"Jsem zvědavý, co se stane až přijdou Windows Vista"
Nič. Hardwarové požiadavky zabránia masovému rozšíreniu. Na ten systém si počkáme kým prejde "generácia 256 a 512 MB RAM" a nastúpi štandard 1GB.
thingwath
Profil
Je sice hezké, že vás netrápí kdo všechno používá Linux krom vás, ale třeba mě ano. Zhruba ze stejného důvodu jako vás trápí, zdali je ve Windows na zobrazování HTML přiloženo to nebo to a používáno to nebo to (což zase já přímo neřeším).
halogan
Profil
llook: nechci se o nicem dohadovat. Kdybych pouzil Ubuntu nebo SUSE, vsechno funguje hned, vcetne tech filmu a nemusim se v nicem hrabat. Mam to tak otestovane. Jen jsem chtel mit lepsi kontrolu, tak mam Gentoo a hrabu se ve vsem. Podle me Linux je vhodny pro lidi, kteri se nechteji stourat v systemu, ale Windows jsou stale vhodnejsi, to bezpochyb.
WanTo
Profil
jozob
Pokud se nějakým zásadním způsobem nezmění jádro systému, aby byl systém bezpečnější a pro Linuxáka alespoň trochu použitelný, ani se ho nebudu pokoušet nainstalovat. A to ještě neberu v úvahu můj stařičký počítač 1.35 GHz a 256 MB RAM :-)
jozob
Profil
WanTo
Zaujímavý je jeden fakt. Linuxová komunita vyvíja predovštkým jadro. Obal sa vyvíja len tak by the way, aby sa nepovedalo. V MS je to práve naopak. Vedia, že dnes predáva obal, preto sa na jadro kašlú a zameriavajú sa na obal. To im v konečnom dôsledku prinša zisk.
thingwath
Profil
jozob
Když něco říkáš a označuješ to za fakt, zkus to něčím podpořit.
Hugo
Profil
jozob

To bych moc netvrdil, existuje spousta tymu nebo jednotlivcu, kteri vyviji ten obal. Ale chce to jeste relativne hodne prace.
jozob
Profil
thingwath
Vychádzam z dôsledkov. Windows je veľmi nedokonalý systém, má len pekné pozlátko. Je to fakt z praxe. Možno sa MS krvopotne zaoberá vývojom jadra, ale dôsledky nevidím. Naproti tomu s každým novým kernelom príde lepšia stabilita, bezpečnosť, rýchlosť.
WanTo
Profil
Každopádně tím chtěl asi jozob říct, že Linux má lepší vnitřnosti, Windows ten obal. Pokud to myslel takhle, souhlasím s ním.
jozob
Profil
Hugo
Chcel som povedať, že vývoj obalu nie je v Linuxovej komunite prvoradý. Dajme tomu, že máme dva titulky v novinách: 1.) "Vyšlo KDE x.x!" 2.) "Vyšiel kernel x.x.xx!" ... Ktorý titulok Ťa zaujíme viac?
jozob
Profil
WanTo
Asi tak.
WanTo
Profil
jozob
Běžného uživatele nezaujme nic, protože neví, co je to kernel, ani KDE, možná ani nezná Linux. Naopak, "konečně vyjdou Windows Vista", kvůli tomu si půjde hnedka koupit lepší počítač.
jozob
Profil
WanTo
Teraz som hovoril čiste o linuxovej komunite. Jednoducho prioritu má vývoj jadra.
thingwath
Profil
S každým novým kernelem přichází hlavně sbírka nových bugů, které se pak do vydání další verze lepí, aby ta přinesla další :-)

Microsoft se snaží v lecčems, spíš záleží na co se díváš.
WanTo
Profil
jozob
V tom případě mě zaujme KDE ;-) O jádrech nemám vůbec přehled (asi to bude tím, že mám SUSE :-D ) a ani jsem tento přehled nikdy nepotřeboval.
jozob
Profil
thingwath
Ale tie bugy sa skutočne zabíjajú. Naproti tomu, kým vyjde záplata od MS, sú nakazené tisícky systémov.
thingwath
Profil
Stále je mi těžko rozlišit, jestli myslíš obecně obal jako uživatelské rozhraní a jádro jako výkonou část aplikace, nebo jestli se soustředíš konkrétně na obal jako linuxové uživatelské programy a jádro jako přímo kernel Linuxu. Ať už je to tak či onak, stejně si nemyslím, že bys měl pravdu. Ani v názoru na Microsoft ani na Linux.
bojars
Profil
No chlapi, keď som prvý raz čítal nadpis tohoto threadu pomyslel som si, že by bolo celkom dobré skúsiť do kompu vložiť jeden starší disk a naučiť sa používať nejaký iný systém, ako MS-W... myslel som že mňa, alebo možno aj autora tohto thread(u) skalní Linuxáci nejako nakopnú... ale okrem ničnehovoriacich básničiek o jadrách a obaloch je tu toho žalostne málo.

Mám otázku, ale nestojím o flame:

Aký význam má prechod na Linux, samozrejme okrem toho, že je tento systém menej populárny pre programovanie nejakej tej sieťovej (počítačovej) hávede (červy, vírusy, blablabla...)?

:-\

A predsa ešte niečo:

Ako bežný užívateľ, ktorého počítač tak trochu aj živí (nerobím s IT, nie som programátor, ani webdesigner) budem viac času tráviť babraním sa v systéme, alebo aj niečo urobím?
Budem ho vedieť používať na rovnocennej úrovni ako teraz?

(...bojím sa povedať, že keď nie, tak asi nebude celkom pravda, že istý nemenovaný OS má monopol preto, že má vstavaný internetový prehliadač ...)
WanTo
Profil
Aký význam má prechod na Linux, samozrejme okrem toho, že je tento systém menej populárny pre programovanie nejakej tej sieťovej (počítačovej) hávede (červy, vírusy, blablabla...)?
Já se na Linuxu cítím jako ryba ve vodě :-) Linux je (alespoň na mém PC podle mého subjektivního pocitu) rychlejší, neplýtvá operační pamětí. Dva a půl roku stará instalace Windows "vysála" 350 MB z mých 256. Dokážeš si asi představit tu úžasnou rychlost.

Další věc je konzole. Ono se to nezdá, ale velice mi usnadlila práci. Nemusím pořád lítat sem a tam s myší, někam se proklikávat a podobně.

Pak jde samozřejmě i o bezpečnost. Nelezu na žádné pochybné stránky, ale kdo ví na co kdy narazím.


Ako bežný užívateľ, ktorého počítač tak trochu aj živí (nerobím s IT, nie som programátor, ani webdesigner) budem viac času tráviť babraním sa v systéme, alebo aj niečo urobím?
Budem ho vedieť používať na rovnocennej úrovni ako teraz?

Nahradíš MS Office za OpenOffice, IE za Firefox nebo Operu, najdeš si nějaký hudební přehrávač, který ti bude vyhovovat... Jenom hry si nezahraješ.
halogan
Profil
WanTo: Enemy Territory, Q3 a podobne si zahraje. Bohuzel techto kvalitnich moc neni.
karel
Profil *
ach jo, puvodne jsem chtel napsat ze se bavim ale nenapisu to. miliony stejnych kecu co ctu na podradnych diskusich jsou tu.
Hardwarové požiadavky zabránia masovému rozšíreniu. blbost. stejne jako winxp tak visty prijdou s naroky, ktere pokryvaji stejne procento lidi.
Kdybych pouzil Ubuntu nebo SUSE, vsechno funguje hned, vcetne tech filmu a nemusim se v nicem hrabat. ono je fungovat a fungovat. nevim o zadne alternative, ktera na mem stroji s win xp / ubuntu jela rychleji v linuxu nez ve win.
Windows je veľmi nedokonalý systém, má len pekné pozlátko. Je to fakt z praxe. tak nam neco z praxe povez. Ja povazuji windows za system temer dokonaly. a prosim usetri me reci o nestabilite ci bezpecnosti.
Aký význam má prechod na Linux. Usetris par tisic, coz ovsem v zadnem pripade nevyvazi vsechny zapory. A ano, misto prace se v nem budes babrat.
WanTo
Profil
halogan
Třeba já si je stejně nazahraju. Nepodařilo se mi spustit na grafárně (nvidia GeForce 5200 FX) 3D podporu, aby byl systém stabilní. Pořád mi padají X-ka :-/
halogan
Profil
WanTo: Ja to radsi ani nezkousim, ale melo by to jit :)
WanTo
Profil
halogan
Já jsem to zkoušel, ET mi opravdu šlo, akorát čas od času spadly X-ka... Ale hry nehraju (jen OpenTTD :-D ) a když už, tak to je jediná věc, proč mám ještě na druhém disku Windows.
jozob
Profil
bojars
"Aký význam má prechod na Linux ... "
Stabilita, rýchlosť, bezpečnosť, svižnosť, správa pamäte, ušetríš si nervy.

"Budem ho vedieť používať na rovnocennej úrovni ako teraz?"
Je to dosť subjektívne.

"blbost. stejne jako winxp tak visty prijdou s naroky, ktere pokryvaji stejne procento lidi."
Blbosť. Minimum 512MB RAM. XP majú minimum tuším 64MB a pozri, kde sme skončili. 256MB je pre svižný beh XP málo. Takže sa pýtam, koľko bude potrebovať Vista pre svižný beh? Tipujem 1 - 2GB. MS doporučuje SATA disk s 8MB cache, grafiku minimálne 64MB, lepšie 128MB a pre náročnejšie efekty, či vyššie rozlíšenia až 256MB. Doporučujú procesor strednej alebo vyššej triedy, čo je dnes 64bit.

Nakoniec zisťujem, že s mojím kompíkom nemám šancu. Pozrime sa na Linux. Vôbec nezáleži na zostave. Každú distribúciu nainštalujem na akomkoľvek počítači. Samozrejme, že od výkonu celého systému budú závisieť aj možnosti samotného operačného systému. Ale Vistu na starších počítačoch nespustíš, nie je možná optimalizácia pre slabšie systémy. Linux si optimalizuješ tak, ako potrebuješ.

"tak nam neco z praxe povez"
"a prosim usetri me reci o nestabilite ci bezpecnosti"
Nie, týchto rečí Ťa neušetrím. Čo sa bojíš pravdy? WINDOWS JE NESTABILNÝ. WINDOWS NIE JE BEZPEĆNÝ. To je prax. A príklady Ti snáď nemusím menovať.
Tiež môžeme spomenúť rýchlosť a dynamickosť vývojarského teamu v MS. Nepotrebujem Service Pack po pol roku od odhalenia chyby. Naproti tomu, Linuxové súčasti / aplikácie sú opravované denne.

"Ja povazuji windows za system temer dokonaly."
Ži v omyle, vôbec mi to nevadí.

"A ano, misto prace se v nem budes babrat."
Nie je babranie ako babranie. Pre niekoho je babranie práca v konzole, pre iných je babranie nekonečné klikanie. Osobne si skôr nastavím Gentoo v konzole ako Windows pomocou myši.

Osobne (áno, hovorím len o sebe) používam Windows len preto, že pre Linux neboli portované určité aplikácie.
« 1 2 3 4 5 6 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0