« 1 2 3 4 5 6 »
Autor Zpráva
thingwath
Profil
bojars
A co chceš slyšet? Že v Gnome jsou mnohem lepší miny (i solitér) než ve Windows? Nebo že instalace a správa software je na většině distribucí řešena komfortněji než ve windows za tu cenu, že obsahuje omezenější množinu software a přidání dalších balíků vyžaduje určité znalosti? Případně chceš slyšet nějaké technické detaily ohledně samotného systému?
bojars
Profil
Skúste opísať, ako sa dá na nejaký second-hand (cca 8GB) disk nainštalovať Linuxácka distribúcia, čo by mala obsahovať, ako postupovať, na čo sa dá použiť, či ma bude poslúchať modem (trebárs MICRCOM)... či sa na ten disk dostanem, a ako, a ako sa dá práca uľahčiť pre bežného myšiara zvyknutého na okienka, takého, čo nerozmýšľa na tým, čo je to Kernell, alebo KDE... jednoducho bez chválospevov a emócií, možno je to námet pre podobného nadšenca(?) ako je Yuhů, ktorý by mohol vyrobiť niečo na spôsob JPW, bárs aj Jak Na Linux (JNL) s podobným fórom, ako je toto... jednoduché, prístupné, bez mystifikácií a ťažkých výrazov... a bez urážlivých narážok na toho, kto sa presadil, neviem ako to pôsobí na iných, ale z môjho pohľadu je to pre Linux medvedia služba.
Hugo
Profil
bojars

To je skvělý nápad, už se ho dokonce několik lidí pokoušelo realizovat (já také), ale bohužel nikdo neměl tolik trpělivosti a pracovitosti jako Yuhů. Rád bych této věci pomohl, ale sám to nezvládnu a nepovedlo se mi zatím najít někoho, kdo by to takového projektu šel opravdu naplno.
thingwath
Profil
Trochu nad takovou myšlenkou trnu, když si představím, jaké taky webdesignery produkuje JPW.
jozob
Profil
bojars
"Skúste opísať, ako sa dá na nejaký second-hand (cca 8GB) disk nainštalovať Linuxácka distribúcia"
Takže hovoríme o "klikaciej" inštalácii Linuxu. Stiahneš image, vypáliš a nabootuješ inštaláciu. Navolíš si niekoľko základných vecí. Všetko v sprievodcovi inštaláciou. Všetko klikacie. Distribúcie: SuSE, Mandriva.
Ak sa chceš dozvedieť niečo o tom, ako systém vyzerá, z čoho sa skladá, ak ho chceš vidieť pod kapotou, ak si ho chceš zostaviť sám, doporučujem Gentoo.

"čo by mala obsahovať"
SuSE, Mandriva, Fedora Core, Gentoo atď. sú distribúcie, ktoré obsahujú prakticky takmer všetko, čo na Linuxe spustiš. A všetky sú v podstate, čo do výbavy programov, veľmi podobné.

"na čo sa dá použiť"
Lepšia by bola otázka, na čo sa nedá použiť. Nehľadaj náhradu Photoshopu. Možno ešte zopár vecí, ale inak nájdeš rozumnú alternatívu na všetky programy z opačnej strany.

"či ma bude poslúchať modem (trebárs MICRCOM)..."
Na nete určite nájdeš aj návod na rozbehanie svojho modemu. Pokiaľ sa o drivery nestarajú výrobcovia, naprogramujú ich "nadšenci", ktorí takýto modem či iné príslušenstvo vlastnia.

"ako sa dá práca uľahčiť pre bežného myšiara zvyknutého na okienka"
Spomenuté distribúcie - SuSE, Mandriva.

"Jak Na Linux (JNL)"
Zdieľam názor s thingwathom.
karel
Profil *
Stabilita, rýchlosť, bezpečnosť, svižnosť, správa pamäte, ušetríš si nervy. :D Prosim te, neoblbuj ty co to ctou. Stabilita? V linuxu jsem tak stokrat mene nez ve windows, mozna jeste mene a spadl mi nescetnekrat vice. Rychlost? Cha! Jak jsem psal, nejede mi v nem rychleji NIC. Bezpecnost. To je relativni, to vis i ty. Az bude mit (nedej boze) linux stejne procento uzivatelu jako windows, uslysime o jeho dirach stejne cetne jako dnes o windows. Proste se o tom nemluvi, nikdo by to neposlouchal. Nerikam, ze urcite veci ma resene lepe z bezpecnostniho hlediska, ale o dirach se nevi, protoze to nikoho nezajima. Sviznost. viz rychlost. Sprava pameti. Ano omsela pisen o nenazranosti windows a ze jsou rychlejsi jen kvuli tomu ze si taha milion veci dopredu, tvou dalsi pisen o swapu mi muzes zaspivat znova, nicmene zeptej se kohokoliv, vypinat swap je ********. Usetris si nervy. Teda bavim se lip jak na nejakem komedialnim vystoupeni. At si panove vyse co zatim nemaji cest linux vyzkouseji. A pak muzou hlasovat jestli si nervy usetrili nebo je maji v kyblu.

XP majú minimum tuším 64MB (64 MB minimum supported; may limit performance and some features) samozrejme ze xp s 64mb ram by instaloval jen hlupak. to microsoft ovsem jemne naznacuje ve vypisu. 256MB je pre svižný beh XP málo jo? mam 256mb pres dva roky (?) a sviznost je dostacujici. samozrejme musim vedet co si muzu dovolit. Tipujes 1gb. Proc ne. Dnes je gb stejne tak bezny jako pri prichodu xp 512. Je samozrejmosti, ze visty se uchyti ponekud mene jako xp, protoze to je nezbytne, dodnes maji leckteri 95 ze.

WINDOWS JE NESTABILNÝ. Za celou dobu co mam windows xp jsem musel tvrde restartovat tolikrat, ze by se to dalo spocitat na prstech jedne ruky. Muzu uvest priklad, s linuxem z dob, kdy jsem mu chtel dat sanci. Pustil jsem si film. Divam se divam a v pulce filmu aniz by cokoliv jineho bylo spusteno na pozadi se mi film sekl a hadr zacal chrcet. nepomohlo nic nez tvrdy reset.
WINDOWS NIE JE BEZPEĆNÝ. Pro toho kdo vi co dela bezpecny je.
A príklady Ti snáď nemusím menovať. o to jsem te zadal.

V omyle zijes ty. Nemam rad takove lidi, promin. Pokud je nekdo dostatecne inteligentni tak musi uznat ze win xp je kvalitni operacni system. Ale klidne si dal vyrvavejte linux rulez, uz jsem si zvykl.
thingwath
Profil
Drivery od výrobce daného kusu hardware jsou univerzální zlo, zapamatujte si to. A na operačním systému nezáleží.
bojars
Profil
Hugo ono to musí byť skvelý nápad.
Pozri sa na taký Webdesign: Z môjho pohľadu je ľudí, ktorí sa ním zaoberajú strašne málo, respektíve ja osobne nepoznám nikoho, kto sa ním zaoberá, a keď sa pozrieš na to, ako funguje JPW a toto fórum... ticho (ale pozitívne!) závidím.

No, a myslím, že sem- tam niekoho napadne:
"Čo je to doboha ten Linux, kde sa to dá zohnať, ako to funguje?"
A keď niečo hľadá natrafí na slová bezpečný, perfektný, skvelý, bez nároku na systém, nastavíš si ho na mieru... je ZADARMO!!!!

Lenže potom je postavený pred rozhodnutie, či si má preformátovať disk, že si treba vybrať z distribúcií (nie všetky sú User-Friendly), že čeština (slovenčina) robí "občas" problémy... sem tam nejaký "guru" začne robiť "bububu", aké je to zložité, ale on to dokáže.... a potom sa čuduj, že je situácia taká aká je.
japlavaren
Profil
no, akosi sa to rozšúplo, tak si kecajte. asi ostanem na Win. Už som si zvykol
jozob
Profil
karel
Typický pohľad používateľa - konzumenta, ktorý Linux len skúsil. Demagógia v tejto diskusii nemá hraníc.

Ale odteraz mi je to úplne jedno. Uvedomil som si, že nemusím presviedčať ostatných o svojej pravde na to, aby mi bolo lepšie. Ak uvidím niekoho ako Ty, pozastavím sa, poľutujem Ťa, že si nemal také štastie ako ja. Zároveň Ti pogratulujem, že Ti Windows šlape a si s ním spokojný. Som veľmi rád, že si spokojný so svojim operačným systémom.

Každý človek je ovplyvnený skúsenosťami. Ja mám s Windowsom veľmi zlé skúsenosti, preto ho používam len ak je to nutné. Naopak, Linux mi absolútne vyhovuje, preto ho používam častejšie.

No nikdy sa nevzdám názoru, že Linux je technicky dokonalejší systém. Tento názor má aj veľká kopa svetových odborníkov. Môžeme si zobrať aj príklad z praxe - DreamWorks (animovali tuším rozprávku Nemo) alebo Disney Pictures používajú na renderovanie Linux.

Ppoužívajte si čo chcete, jozobovi je to jedno, bude rád ak ste hlavne spokojný so svojim systémom. Ak nie ste spokojní s Windowsom, hľadajte alternatívu - Linux alebo Mac. Ak nie ste spokojní si Linuxom, skúste Windows alebo Mac. Ak nie ste spokojní s Macom, skúste Windows alebo Linux. Je to úplne jedno, hlavne aby ste boli spokojní - o čo iné nám predsa ide? Ale nepopierajte technickú dokonalosť Linuxu.
thingwath
Profil
Popírání technické dokonalosti Linuxu si klidně dám na tričko, protože ta fakt neexistuje. Spousta věcí je neřešená nebo třeba řešená zastarale, nová řešení se sice objevují, ale jejich přijetí je pomalé a tak dál.

Jinde to samozřejmě rozhodně není o nic lepší.
Hugo
Profil
jozob

A pokud vám nevyhovuje ani win, ani linux a ani mac, tak zkuste *bsd.

Můj poslední příspěvek do tohoto vlákna.
karel
Profil *
No jeste si rypnu, su spokojeny a je ti to jedno ale stejne me politujes :) Demagogie? Myslim ze spise z tve strany. Vis stejne dobre jako ja, ze % uzivatelu, kteri si z linuxu udelaji onen stabilni, bezpecny a rychly system je pomalu. Proste linux na servery, windows na desktop. Howgh.
halogan
Profil
Ohledne JNL me tato myslenka napadla shodou okolnosti nekdy predevcirem a vypadala by (az na technicke provedeni) nejak jako prvnimac.cz
jozob
Profil
karel
"Demagogie? Myslim ze spise z tve strany."
V mojom príspevku stojí (citujem sám seba): "Demagógia v tejto diskusii nemá hraníc."
Tým som narážal aj sám na seba.

thingwath
Nemyslel som absolútnu dokonalosť. Ale Linux je technicky najdokonalejší systém aký máme možnosť používať.
tpikalek
Profil
Já používám SuSE a musím říct, že jsem opravdu spokojený. Před asi 2 roky jsem si nainstalovat starý Mandrake a používal jej spolu s Win XP. Asi před půl rokem jsem Windows kompletně smazal, protože už jen zabíral místo :o)

Tady je můj názor na Linux:
Rychlost:
Je na mém PC asi stejně rychlý jako Win XP. To je ale SuSE, kdybych měl například Debiana, zkompiloval si vlastní jádro, přepsal všechny configy ap., tak by byl určitě rychlejší.
Když se nestaráte o Win, po půl roce začne padat, být pomalý...ale u Linuxu se to nikdy nestane
Bezpečnost:
Můžu celý hodiny koukat na astalavistu a nic se mě nestane (Win přestanou fungovat tak po 2 kliknutích). Ano, i Linux má nějaké ty bezpečnostní díry, ale protože je to opensource, chyby se rychleji najdou a odstraní. Je velmi mnoho webů, na které můžete pomocí většinou bugzilly napsat chybu a je co nejdříve opravena. Pokud umíte programovat, můžete se podílet na vývoji a chybu opravit.
Dostupnost:
To je jasné plus Linuxu. Je zdarma a velmi často jsou pro něj aktualizace.
Stabilita
NIKDY se mě nestalo, že by Linux celý spadnul! Používám stabilní verze, vývojové nechci. Když už někdy něco spadne, tak je to nějaká aplikace, kterou můžete znovu spustit. Nikdy se vám neobjeví modrá obrazovka (protože v Linuxu není :) je tam jedine Kernel panic). Když se nějaká aplikace kousne a je stále spuštěná, můžete ji jednoduže sestřelit (napr. CTRL+ALT+Esc v KDE nebo Kill [PID]), což je ve Windows problém, protože to většinou nejde.
Podpora HW:
To je menší problém. Linux podporuje většinu "normálního" HW, což samotné Win neumí (jsou pro ně vždy třeba ovladače), ale jsou problémy s konfigurací. V některých distribucích je to vyřešeno ovládacími centry (např. YaST v SuSE), které obsahují jednoduché průvodce.
Problém je hlavně v tom, že výrobci HW neposkytují podporu pro Linux, což je opravdu škoda. Někteří si ale už dali říct, takže na přibalených CD ovladače najdete.
Přizpůsobitelnost:
Linux si můžete jakkoliv přizpůvobit k obrazu svému bez potřeby nějakých speciálních nástrojů.

Podle mě je Linux daleko lepší než Windows :o)

Začátečníkům doporučuji SuSE 10.0 (zanedlouho bude 10.1), která toho hodně umí a není třeba toho moc nastavovat. Na druhou stranu se při základní instalaci aktuvuje mnoho služeb, které nevyužijete, takže může být start pomalý a obsazeno hodně paměti. Ale to vše se dá upravit. Dále je vhodná Mandriva 2006 případně i Fedora 5. Když si nějaká lama nainstaluje Gentoo, je jisté, že ho to odradí.
simka00
Profil
trochu vybočím z tématu: už mám stáhnutou mandrivu 2006. když ji nainstaluji vedle windows, budu si moci při startu vybrat, který systém chci spustit? nebo je na to potřeba nějaký program či spec. nastavení?
tpikalek
Profil
Když nainstaluješ Mandrivu nebo většinu jiných distribucí, tak se nakonfigurují tak, že se ti při startu ukáže menu a budeš si moci vybrat, co chceš spustit. Když nic nevybereš, začne se startovat výchozí systém (po instalaci to je Linux). Celý si to můžeš nastavit.
Zavaděče (programy, který spouští systém) jsou dva - GRUB a Lilo. Doporučuji GRUB, vzláště pokud se jedná o starší verzi Linuxu, protože starší verze Lila neposporovali startování WinXP. U nových již problém není.
thingwath
Profil
Jozobe, to taky není pravda, existují mnohé experimentální a výzkumné pokusy o operační systémy, které jsou podstatně vyspělejší než Linux a i některé běžně dostupné OS jsou v některých oblastech často mnohem dál. Linux jako takový ani nenabízí žádné revoluční vlastnosti nebo architekturu (neither does Windows, ale to není tak důležité).
jozob
Profil
thingwath
Prečítaj si to znovu a dokonca. Citujem sám seba: "... aký máme možnosť používať"
Samozrejme, že existuju technicky oveľa dokonalejšie systémy ako Linux. A kopa z nich je pre úplne iné architektúry, aké my používame (x86). O takých systémoch ani nemusíme uvažovať. Skúsim svoju vetu sformulovať inak. Linux je technicky najdokonalejší systém, aký má dnes význam používať. A nehovorím, že len Linux je dobrý operačný systém. Páči sa mi aj Mac, ale hardware je drahý. Na Windowsoch sa mi takisto páči veľa vecí.

Spravím si sumár, zvážim klady a zápory a ako víťaz vyjde Linux. Každý má iné kritéria, preto sú pre každého dôležité iné klady a iné zápory. Preto je nemožné označiť jeden systém za najlepší pre všetkých (yes, my new not so humble opinion). Z môjho pohľado však nemôžem urobiť nič iné, ako označiť Linux za technicky najdokonalejší z dostupných systémov.
llook
Profil
tpikalek
Rychlost: Na tom se shodnem, pokud člověk nepoužívá KDE nebo Gnome, může Linux celkem pohodlně běhat i na deset let starém hardwaru (osobně ověřeno).

Když se nestaráte o Win, po půl roce začne padat, být pomalý...ale u Linuxu se to nikdy nestane
Zhruba jednou za půl roku na Linuxu obvykle diagnostikuju tzv. dependency hell a přeinstalovávám.

Bezpečnost: Ono je to spíš tím, že se hůře hledají dvě stejná Linuxová prostředí. Portabilní malware by šel napsat snad akorát v shellu ;) (myslím, že nějaké pokusy o viry v Bashi už byli).

Stabilita: Tak už mi taky Linux párkrát zamrzl. Ale to se stává fakt výjimečně a zpravidla když dělám nějaké kraviny (třeba pokus s fork bombou). Kernel panic jsem už taky párkrát zažil.

Podpora HW: Třeba USB modem na ADSL jsem nerozběhal. Musel jsem si pořídit modem s routerem.

Teď už jsem tak nějak navyklý, ale kdybych před pár lety věděl do čeho jdu, asi bych spíš uvažoval o některém komerčním OS s dobře odladěným UI (o tom uvažuju i teď - konkrétně OS X - ale já než se k něčemu rozhoupám...).
thingwath
Profil
llook: Jestli furt ještě používáš Slackware, tak se těm problémům se závislostma nediv :-)
tpikalek
Profil
pokud člověk nepoužívá KDE nebo Gnome, může Linux celkem pohodlně běhat i na deset let starém hardwaru
Mám KDE 3.5.2 :)
Moje PC je Athlon 1133MHz (přetaktovaný 1GHz Thunderbird), paměť 1GB RAM 400MHz DDR, grafika Matrox G550 32MB, vzukovka Creative Audigi SE, vypalovačka LG GSA-H20L, disky 40+80GB WD Claviar.
llook
Profil
thingwath
Momentálně už asi dva měsíce Ubuntu 5.10 s Debian testing zdroji. Původně jsem chtěl normální Debian, tak jsem stáhl potřebné floppyny, jenže to při instalaci pořád dávalo nějakou chybu debootstrapu. Pak mi došla trpělivost a dal jsem do mechaniky to CD z Jihoafrické republiky...

Je fakt, že použitím Ubuntu s Debian zdroji si asi taky říkám o malér, je to jako používat RPM pro SuSE ve Fedoře.

tpikalek
To není deset let starý stroj. Před deseti lety (1996) byl standardem zhruba 133-266MHz CPU, 32-64MB RAM, 2GB HDD, na to WinXP nenarveš, Linux jo.
tpikalek
Profil
Ještě k podpoře HW:
Já jsem si ještě nekoupil jediný kousek, co by nešel rozběhat. Kromě zvukovky (chtěla Alsa>1.0.11rc3) jsem nemusel nic kompilovat. Skener, 2 tiskárny, bluetooth (připojení k SE P900)...všechno jede bez problému.

Třeba USB modem na ADSL jsem nerozběhal
Já jsem ho jednou rozjel, ale už nevím jak. Pak jsem si zavedl wifi, protože ADSL bylo dost drahý. Teď mám připojení k síti přez DHCP, takže připojím a jedu.
tpikalek
Profil
llook
Procesor, deska, grafika a skříň jsou tak přez 6 let, zbytek jsem časem dokoupil (tehdy by mě asi těžko dali 1GB RAM).
Zkoušel jsem Gentoo 2006.0 s Gnome na PII 400MHz, 64MB RAM a nic moc... Chtělo by to opravdu nepoužívat KDE nebo Gnome. Damn Small Linux tam už jel v pohodě. Win XP bez šance (tu rychlost bych nepřežil), 2k fpoho.
llook
Profil
Oni jsou různý USB modemy. Některý jdou (Alcatel "rejnok" SpeedTouch), některý ne (Microcom ADSL DeskPorte). Já měl právě ten Microcom.
thingwath
Profil
Já používám Gnome na 1GHz Celeronu s 512MB paměti a nestěžuju si. Až na menší upgrade paměti to je stroj tak minus pět let.

llook
No, kdoví, Ubuntu jsem zkoušel chvíli a Debian nemám rád, tak se v tom moc nevyznám. Každopádně u sebe používám oficiální Fedoří repozitáře, jeden nebo dva ověřené neoficiální (a to jenom na minimum balíků) a vlastní balíčky a nikdy problém nebyl (a že už to mám dost přes rok, kdy to ještě byla FC3).
tpikalek
Profil
Vím, já měl Sagem F@ST, ten šel. Dokonce byly na CD i drivery pro Linux (i když dost starý).
jozob
Profil
llook
"Já měl právě ten Microcom"
Tiež používam Microcom. Je tam nejaký čip Conexant... našiel som pekný návod + nejaké utility, pomocou nejakej utility sa prevedie Windowsácky driver... Už si presne nepamätám, ale ide to. Ale samozrejme, že router je lepší.
« 1 2 3 4 5 6 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0