« 1 2 3 »
Autor Zpráva
japlavaren
Profil
Moderátor Chamurappi: Přidal jsem do titulku čas, aby lidé neměli moc velkou chuť odpovídat v červnu 2009.

no, má mtaký dotaz. furt mi rodičia hovoria: neseď pred tým pc, kazia sa ti oći,...
no, ani by som nepovedal. pokial je dobrý monitor, dobrá frekvencia/100hz/ a vzdialenosť min 30cm, tak sa podľa mňa nič nedje.

zoberme si tv a pc
pc: frekvencia 100hz, vzdialenosť od obrazovky min 30cm,..
tv: 60,2m

podla mňa je jedno, či sa pozerám s 30cm alebo z 2m. pr30cm musí oko zachytávať većśí uhol ako pri tv.

teoreticky je problém i s osvetlením. obyćajná žiarokvka/220V,60Hz/ je asi problém.
ak mám pc na 100 a osvetlenie na 60, tak oko musí zaostrovať i na 100 a i na 60. čiže sa viac narobí.

no, neviem, či som mal pravdu, ale ak o tom niekdo niečo vie, tak nech napíše
DoubleThink
Profil *
teoreticky je problém i s osvetlením. obyćajná žiarokvka/220V,60Hz/ je asi problém.
ak mám pc na 100 a osvetlenie na 60, tak oko musí zaostrovať i na 100 a i na 60. čiže sa viac narobí.


Nesmysl.
Síťová frekvence je sice 60Hz, ale wolframové vlákno v žárovce svítí v podstatě spojitě (zcela logicky se nestačí 60krát za sekundu ochladit z provozní teploty 1500°C pod teplotu IR záření 600°C)

Jiná situace by byla samozřejmě u plynové výbojky - tam by mohly frekvence monitoru a světla lehce interferovat.

Minimální frekvence se u CRT monitorů uvádějí nejčastěji:
800x600 - 60Hz
1024x768 - 75Hz
1280x1024 - 80Hz
1600x1200 - 100Hz

Co se týče TV, ta se s monitorem nedá takto srovnávat - má mnohem menší rozlišení.
koudi
Profil
TV i počítače kazí oči, o tom není pochyb. LCD možná trochu míň než CRT. Ale lcd, crt i televize je prostě zdroj poměrně silnýho světla, kterej ti jde přímo do očí. Navíc jde o to (a to je problém třeba i u čtení) že máš oko zafixovaný (zaostřený) pořád na jednu vzdálenost.
WanTo
Profil
Já mám spíš problém ze zádama, než s očima :-)
jozob
Profil
AFAIK, oči sa ničia aj pri nesprávnom písaní na klávesnici. Niekde som to zachytil. Ide o to, že ak sa pri písaní pozeráte neustále na klávesnicu, môžete dostať zelený zákal - stráta periférneho videnia. Druhá vec, ak sa pozeráte striedavo na klávesnicu a monitor - neustále preostrovanie šošovky, môžete si zhoršiť zrak (asi krátkozrakosť / ďalekozrakosť). Ľudia, ktorí používajú staršie CRT monitory majú nábeh na rakovinu.

Ale to ešte nevieme, čo s nami robí elektronický smog (rádiové vlny vo vysokých frekvenčných pásmach - WiFi, GSM ...). To ešte uvidíme, či za 10 rokov nebude mať 70% populácie nádor na mozgu. :-)
koudi
Profil
jozob
Tak tak, ona ta technika je dosti nebezpečná záležitost :)
djlj
Profil
jozob
Tak to vypadá na veselou budoucnost...
tpikalek
Profil
Já měl asi před 3 rokama ještě CRT a když jsem se na děj díval déle než 3 hodiny, strašně mě bolely oči.
Teď mám ale LCD a je to bez problémů.
thingwath
Profil
DoubleThink
I takto uvedené orientační hodnoty jsou bez dalších souvislostí nepoužitelné.

koudi
Nekazí, oči ,kazí` třeba přímý pohled do slunce :-) Monitor představuje pro oči jenom větší únavu. Jinak, velmi dobrý nápad je nemít velký rozdíl světlosti mezi monitorem a jeho pozadím. Prostě si nad nebo za monitorem rozsviťte. Platí zejména v noci.
koudi
Profil
tpikalek
Taky dost záleží na typu, rozlišení, frekvenci, stáří, atd.
Timy
Profil
Kdesi jsem četl, že pokud čučíme do obrazovky delší dobu, je dobré jednou za čas zaostřit na nějaký vzdálený předmět venku. Jestli to pomáhá opravdu, to nevím, ale je fakt, že vždycky cítím v očích úlevu (koukám na tak kilometr vzdálený koupec a na domy tam).
koudi
Profil
thingwath
>Nekazí, oči ,kazí` třeba přímý pohled do slunce :-) Monitor představuje pro oči jenom větší únavu

O tom slunci se hádat nebudu (ale zase do něj nevydržíš koukat moc dlouho :), ale prostě monitory nejsou pro oči nic moc užitečnýho (ber to takhle: větší únava -> větší opotřebení -> škodlivé).

To se světlem za moniterem zní jako docela dobrej nápad.
koudi
Profil
Timy
To je přesně ono co jsem psal - protože koukáním na monitor máš 'ostření' zafixováno na jednu vzdálenost.
DoubleThink
Profil *
I takto uvedené orientační hodnoty jsou bez dalších souvislostí nepoužitelné.

Pokud si můj příspěvek přečteš ještě jednou, poznáš, že z těch hodnot nevyvozuji žádné závěry. Napsal jsem jenom jaké se uvádějí minimální frekvence pro rozlišení (konkrétně toto jsem měl napsáno u mého starého NECa). Nic víc.
thingwath
Profil

DoubleThink

No, právě proto, že tyhle hodnoty jsou pro každý monitor různé v závislosti na jeho dalších vlastnostech, takže takto obecně uvedené to je spíš matoucí. Pokud každopádně nějaký monitor v rozlišení 800x600 nezvládá víc jak 60Hz, nastal čas ho s rozběhem hodit z okna... (to jste měli udělat už před pěti lety)

koudi
Není to můj nápad, ale dobrý je. Mohu potvrdit.
simka00
Profil
koudi
ber to takhle: větší únava -> větší opotřebení -> škodlivé
tak to potom jsou škodlivé i knížky, učebnice a sešity :)

btw. stačí u LCD monitoru frekvence 60Hz?
jozob
Profil
thingwath
"nastal čas ho s rozběhem hodit z okna"
Ja by som to poopravil. Oplatí sa vyhodiť elektroniku v plastovom obale. Ale s obrazovkou sa dajú robiť aj efektnejšie blbiny, tu doporučujem určite ponechať a vyskúšať si niečo zaujímavejšie a hlavne bližšie ako o tri poschodia nižšie.

Timy
"je dobré jednou za čas zaostřit na nějaký vzdálený předmět venku"
Osobne to robím vždy, keď rozmýšľam a vždy keď nie je nutné pozerať sa na monitor. Naozaj to pomáha.
jozob
Profil
simka00
"tak to potom jsou škodlivé i knížky, učebnice a sešity"
Áno, sú.
japlavaren
Profil
no, to svetlo za monitorom skúsim. ideálna by tam bola modrá neónová trubica :-)
inak. pracujem v miestnosti 3*5m s 1x100w žárovkou. ale asi je to málo. dám tam ešte jednu
japlavaren
Profil
no, ešte, na monitore sa dá nastaviť sila žiarenie.mám 70%. čo je taký optimál??
jozob
Profil
japlavaren
"ideálna by tam bola modrá neónová trubica"
Ježiši. :-) A čo takto ultra-fialová neónka? :-)

"ale asi je to málo"
Povedal by som, že áno. Ale najlepšie je použiť nejakú stolnú lampu a namieriť ju smerom za monitor.
koudi
Profil
simka00
>tak to potom jsou škodlivé i knížky, učebnice a sešity :)
To je pravda, jsou.
thingwath
Profil
Škodlivé je vůbec otevírat oči, ach jo ;-)
Radek Hrabůvka
Profil
thingwath Škodlivé je zavřít oči naposled.
habendorf
Profil
japlavaren, DoubleThink: vy bydlíte v Americe?
mila
Profil
Možná by stálo zamyslet se nad tím, co tím rodiče myslí.
Pokud prosedíš všechen volný čas u počítače, tak ti to na zdraví jistě nepřídá - oči, záda, ale hlavně celej člověk.

Já třeba, když mám sedět celý den u počítače, tak se vždycky zvednu a jdu se na hoďku-dvě projít. Přinejmenším se mi pročistí mozek...
bojars
Profil
kazí monitor očí??

Z vlastnej skúsenosti musím potvrdiť, že kazí. Je to zhruba šesť rokov, čo naň hľadím intenzívnejšie.
Pri "práci" na počítači som dosť sústredený, niekedy, keď odvrátim od neho zrak obraz sa mi v očiach prekrýva akokeby sa vlnil.
Súhlasím s tými, ktorí hovoria, že pri počítači treba striedať prácu s prestávkami. Čím dlhšie, tým lepšie.
Našiel som si ešte ďalší dosť blbý zlozvyk: aby som si "trochu vytriedil myšlienky", zvyknem odbehnúť na cigaretu, popritom si premyslím ďalší postup, ale nie je to dobré, k ožarovaniu si týmto spôsobom prihodím aj nikotín.
Najhoršie je, že teraz mám používanie počítača veľmi frekventované aj v práci, takže si zrak ničím niekedy dôsledne po celý deň.
Okrem tých fyzikálnych príčin rasovania vyplývajúcich z kmitočtu/ frekvencie zobrazovania je ešte ten problém, že vytriešťaním očí na bedňu bez žmurknutia vzniká aj efekt tzv. suchých očí... večer zvyknem zaspávať pri knihe a nemám ani tak problém s tým, že by som nerozpoznával písmená, ale zvyknú ma oči aj tak čudne páliť, ako keby som mal v nich soľ, alebo piesok.

Asi tak...
japlavaren
Profil
no, tak za pc napchám dve 40w žárovky. zvyknem odbehnúť na cigaretu,... - to aby som zaćal fajči´t :-)

a zoberme si ešte niećo, je niečo, čo je zdravé?? asi ťažko. kam sa pozrete, tam trepe ten že škodilvé je to, tam zas že ono, asi si hodím mašľu. ale i to ne nezdravé :-)
llook
Profil
Pálení očí "z monitoru" je často způsobeno tím, že mnozí lidé u počítače zapomínají mrkat. Je to zvýšenou pozorností k obsahu obrazovky. Jak se počítač stává čím dál obyčejnější věcí, tento problém snad vymizí.

Jinak bych řekl, že oči jsou docela dost přizpůsobivý. Dokážou se přizpůsobit jak letnímu poledni, tak noci v lese. Trocha světla z obrazovky je nerozhodí.

větší únava -> větší opotřebení -> škodlivé
Stejným způsobem lze odsoudit i jízdu na kole nebo plavání.
WanTo
Profil
Co je pro oči horší? Převaha světlých barev (to je myslím celkem obvylké) nebo tmavé barvy?
« 1 2 3 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0