Autor Zpráva
Lenda
Profil *
Dobrý den. Byla bych moc ráda kdyby mi někdo poradil, mám v PC Win XP profesional, koupila jsem si XP home. Jak snadno systém přeinstalovat? Vím, že musím zformátovat disk a poté nainstalovat nové Windows.Nechci s tím nikam do servisu, chtěla bych se naučit sama. Je nějaký návod "pro blbce"? Když dám tento počítač, poté pravým "C", je tam možnost formátovat. Někde jsem četla že se má něco nastavit v Biosu a poté vložit instalační CD (ale jak se dostanu do biosu?). Mohl by mi prosím někdo poradit, buď dobrý odkaz(já nic nenašla), nebo stručnou radu jak vymazat a nainstalovat nové Win? Mockrát díky.
Peca
Profil
Windowsy ti nedovolí naformátovat disk C. Ale to není podstatné.
Do biosu se většinou dostává, když zmáčkneš delete hned po restartu počítače (nejlépe pořád mačkat, dokud se neobjeví). Tam je důležité jenom nastavit bootování z CD (možná to tam už je). Instalační program ti potom už sám nabídne zformátování disku. Jen doufám, že žádná data, která máš teď v počítači, nebudeš potřebovat. Všechno se vymaže.
Lenda
Profil *
Počítám s tím, že se vše vymaže, nemám tam toho nějak moc, těch pár programů si nainstaluji znovu. Jen teď přemýšlím, asi budu muset vymazat i externí Hdd, mám některé velké programy nainstalované na něm ale část se zapisuje někam do windows. No nevadí. Takže by to nemělo být nic extra složitého? Po restartu budu mačkat delete, tam v biosu nastavím bootování z CD, pak PC restartuji? Nebo to už nějak poznám? Poté vložím CD s Win a podle pokynů vyberu formátování a následně instalaci. Snad se mi to podaří,takhle se to zdá jednoduché. Díky.
WanTo
Profil
Externí HDD nebudeš muset naformátovat, ale možná ti ty programy nebudou chodit. Pak bude stačit prostě složku s programem smazat a nainstalovat ho znova.
Lenda
Profil *
Díky za rady. Pokud by nevadilo, měla bych ještě jeden dotaz, je reálné mít na externím HDD nějaký OS např.stejný Win? Někde jsem četla že to jde, ale nejsem si jistá. Pokud si budu všechny důležité programy instalovat na externí tak o většinu při reinstalaci (ne teď, ale třeba v budoucnu) stejně přijdu (nebudou fungovat),sice mám ke všemu instalační CD, ale až jich bude hodně bude to práce na dlouho.To je jen dotaz, momentálně mě to až tak netrápí, ale ráda bych věděla zda to jde.Děkuji.
Spikee
Profil
Lenda
Áno, dá sa to.
Peca
Profil
Nejlepší je se systémem zacházet tak, aby nebylo nutné ho přeinstalovávat. Neinstalovat žádné blbosti, které zasahují do systému, pokud je počítač připojený k internetu, tak ho zabezpečit firewallem a antivirákem,...
A pokud chce někdo tvrdit, že Windowsy dél jak několik měsíců stejně nevydrží, tak je to pouze jeho chyba, ne Windowsů.
Spikee
Profil
Peca
No áno, ale väčšina ľudí sa s Windowsami hrá a vôbec sa o ne nestará.
WanTo
Profil
Já jsem na novou instalaci WinXP dal antivir a už byly tak pomalé... ... že jsem rád za svůj SUSE Linux :-)
Spikee
Profil
WanTo
Nj niektoré antiviry stoja fakt za........ mne stačí firewall :-)
Lenda
Profil *
Díky za rady a názory. Já si svého počítače vážím, snažím se o něj starat, zatím mi to ale nejde tak jako vám. Četla jsem, že se má o PC pečovat a pak není reinstalace nutná, tam ovšem bylo že se mimo jiné má čas od času pročistit registr. Na to si běžný uživatel (tedy alespoň já) netroufne, co kdybych smazala něco potřebného.

Neinstalovat žádné blbosti, které zasahují do systému, pokud je počítač připojený k internetu, tak ho zabezpečit firewallem a antivirákem,...

Snad se nebudete zlobit, když se vás tu vyptám, ale co třeba znamená neinstalovat žádné blbosti...? Pokud si nainstaluji nějaký soft na externí Hdd a on v jiném PC nefunguje (nejde spustit), znamená to že se program zapíše někam do Windows-do registru. Tyto programy myslíte že jsou blbosti?
Zabezpečení mám antivir Avast, Kerio firewall, pravidelně používám Ccleaner. Každé nové či půjčené Cd či disketu nejprve otestuji, nestahuji z neznámých či neověřených stránek(občas nějaký cenník, návod).
Přesto je má péče nedostatečná, po pár měsících se mi Windowsy strašně zpomalí, trvá třeba i 20min. než se mi otevře Nero atd.
Jak by měla vypadat správná péče o PC?
Děkuji všem.
lucky.lucke
Profil *
Jestli se chceš na něco zaptat,tak mi klidně napiš na E-mail........podrobný návod na Instalaci Windowsů bych ti mohl klidně poslat!! luky.bubak@seznam.cz
Lenda
Profil *
Tak jsem se snažila, Windows jsem sice nainstalovala, ale nikde mi během instalace nenabídl formátovat disk. Jsem blázen, dělala jsem to 2x, koukala pořádně, četla vše a v žádném kroku nebyla možnost formát. Smazalo se mi vše z plochy, start-programy také prázdné ale na pevném disku je vše a funkční. Vypadá to, že mám na disku Windows 2x. Co jsem mohla udělat špatně?
Školník
Profil
Nejsem si zase až tak úplně jistej, ale ona v instalaci windows opravdu asi není možnost formátovat disk. Jedině to jde tak, že se odebere celý oddíl a zase se vytvoří a následně zformátuje. Nebo ne?
mata
Profil
Školník
Rozhodně to tam je (aspoň u WinXP). Pokud se nepletu tak se instalátor dotáže (když najde předchozí instalaci Win) jestli opravdu instalovat do oddílu kde už systém je a pak je dotaz co udělat s oddílem - ponechat stávající systém souborů / naformátit. Aspoň já to tak vždy dělám když reinstaluju.
Lenda
Profil *
Měla jsem tam na výběr na kterou část disku(nebo na který disk, nevím přesně jak to bylo), byla tam část disku cca 8MB a druhá zbývající větší část NTFS a tu jsem vybrala.Mám pocit, že tam byl ale dotaz jestli smazat původní Win-dala jsem ano, formátovat nebylo :-( No, zkusím to tedy ještě jednou a pak už asi odnesu do servisu. Díky.
mata
Profil
Tak možná že když se nevybere smazat původní win pak je dotaz na formátování. Ale ruku do ohně za to nedám.
Lenda
Profil *
Tak jsem dala instalaci znovu, byly tam tyto možnosti:
1.nainstalovat do vybraného oddílu
2.vytvořit oddíl tam kde zatím není
3.vybraný oddíl smazat
C:oddíl NTFS a místo bez oddílu 8MB
Vybrala jsem 1. a oddíl NTFS. Následující hláška byla:
Rozhodli jste se nainstalovat systém Win XP do oddílu, který obsahuje jiný OS. Nainstalování Win XP do tohoto oddílu může způsobit, že jiný OS nebude fungovat správně. Možnosti byly 1.pokračovat 2.zvolit jiný oddíl, zvolila jsem 1.
Další hláška: Složka windows již existuje
1.vytvořit novou složku
2.smazat
3.konec instalace
Dala jsem 2, proběhla instalace a na disku je vše. Co jsem udělala špatně?
Školník
Profil
Udělal bych to takhle: vybraný oddíl smazat (3) - potom se tě to bude ptát jestli ano, tak ano, a potom Vytvořit oddíl tam kde zatím není (2) - bude se ptát na velikost, dáš maximální - asi se to samo předvyplní. A potom až se vytvoří, tak se Tě zeptá, jestli naformátovat FAT32 nebo NTFS. Tak NTFS - a ten disk bude prázdnej. Hodně štěstí, snad jsem to nepopletl..
Lenda
Profil *
Jdu zkusit. Zatím díky.
Lenda
Profil *
Nejde smazat. "Tento oddíl obsahuje dočasné instalační soubory požadované k dokončení instalace."
Lend
Profil *
Nikdo nemá radu jak ten disk zformátovat, proč to nejde a proč nejde smazat oddíl NTFS a vytvořit nový? Před časem mi vyhořel zdroj a vzal si konektory(zástrčky) PS/2, je možné aby to třeba nějak odnesl i HDD? On sice funguje, ale proč nejde smazat?
Janus
Profil
Přecházet z Win XP Profesional do Win XP Home je podle mě blbost, protože profesional je mnohem lepší. Celá reinstalace systému v 99% není nutná, když člověk ví, co udělat. Já jsem například udržel Win 2k šest let bez reinstalace!
Školník
Profil
Janus Zrovna nedávno jsem o Tobě četl (http://www.dgx.cz/trine/item/mimodekove). Tak ses namasíroval, dobrý? :-D
Janus
Profil
O tom serveru nic nevím - Janusů je víc, musel to být někdo jiný...
OLIMASO
Profil
Školník
Ahoj mam podobnej problem jen s tim rozdílem ze mam hadr rozdelenej na dva a pri vybraní zformatovanyho disku c se my zjeví ze neni kompatibilní s windows ajd vytvorim novej oddíl to udelam a zase nic... prosím za radu dik
MaFr
Profil *
Mám problém... Chci nainstalovat Win XP na USB HDD a nejde to... Instalace proběhne až k tomu kdy mohu bezproblémů rozdělovat disk, ale pokud dam instalovat instalace napíše, že buď disk je SATA a chybí mu ovladače a že se na disk nemůže dostat... Přitom disk je normálně vidět.. Děkuji za jakoukoliv radu...
chmirko@pobox.sk
Profil *
mám taký istý problém ako MaFr, dojdem po možnoisť rozdelenia disku USB (disk, nie klúčenka) a pri pokuse o inštaláciu vyhodí že na daný oddiel nemôže inštalovaŤ OS lebo je na disku neprístupnom spúštaciemu programu PC.....

BIOS podporuje boot z USB, odskúšané dosom 6.6 na klúčenke

skúšal som skopírovať boot sector zo systémového disku ale nie moc úspešne

tiež by som ocenil akúkoľvek radu ohladne tohoto na mail, a keby ste napísali niečo do predmetu aby som to nebral ako spam
Ďakujem
Webster
Profil *
Myslim si, ze bez specialnich programu to nepujde. Pri instalaci potrebujes driver pro USB. Bootovani z USB je neco jinyho, to zvlada vetsina novejch biosu. Ale unika mi, proc chces instalovat system na USB disk - hrozne pomaly. pokud chces bootovaci disk na opravu systemu - koukni na PEbuilder - vytvoris si ocesanej system na CD nebo flash USB a pridas do nej par utilit na ladeni systemu, zachranu dat, antivir ... Ale stejne je to na praci silene pomaly ...
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0