Autor Zpráva
Schmutzka
Profil
Dokáže mi někdo vysvětlit význam 2GHz u procesoru? Všeobecně se říká, že procesor s touto frekvencí urobí 2 mld. operací za sekundu, ale zajímalo by mě, jestli to znamená maximální výkon a jak taková operace vypadá. Protože 2 mld. je fakt hodně. Děkuji
Schmutzka
Profil
A kdy takový max. výkon a jak často nastává (v průměru).
WanTo
Profil
a jak taková operace vypadá
Třeba přesunutí jednoho bajtu z operační paměti do registrů procesoru.
tpikalek
Profil
2GHz je frekvence procesoru.
Včeobecně platí: Čím větší frekcence, tím větší výkon, ale jen u stejného modelu (se stejným FSB, velikostí cache, počtem jader, instrukcemi). U procesorů firmy AMD se udává číslo, které udává frekvenci stejně výkoného Pentia (tj. Athlon 64 3600 je přibližně stejně výkonný jako Pentium 4 3,6GHz). Ale je těžké takhle porovnávat dva úplně jiné procesory - každý je lepší na něco jiného - Pentium celočíselné operace (kancelář, převádění formátů...), Athlon plovoucí desetinnou čárku (hry, 3D...)
Kdybys chtěl počet základních maematických operací za sekundu, tak to se udává v jednotkách Flop. Ale běžně se to neuvádí, uvádí se to například u velmi výkonných počítačů, které počítají například počasí, výbuchy hvězd ap., ale ten doma asi těžko máš (zabírají třeba celou velkou halu a pro běžné použití jsou k ničemu).
thingwath
Profil
No, a pak se to samozřejmě zkomplikuje vícecyklovými operacemi a vším možným dalším... :-)
thingwath
Profil
FLOPS - operace s plovoucí čárkou za sekundu
MIPS - milióny instrukcí za sekundu
Schmutzka
Profil
A jak často procesor dosáhne max. výkonu? Např. že bude provádět opravdu těch 2 mld. operací/s.
thingwath
Profil
Když to po něm budeš chtít...
Schmutzka
Profil
Mno, ale duševně to nestačí :D
Schmutzka
Profil
-
ah01
Profil
Osobně bych ale řek, že 2GHz je frekvence hodinového taktu a ne počet instrukcí (operací). Žádná instrukce netrvá 1 takt hodin a navíc všechny instrukce netrvají stejně dlouho.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0