Autor Zpráva
Glacier
Profil
Rozhodl jsem se vyzkoušet Linux. Vzhledem k tomu že mám notebook HP s AMD Turion (64-bit) tak mně přišlo jako dobrý nápad vybrat 64-bit linux......rozhodl jsem se pro Fedoru 5 (je to dobrá volba? nemám radši vzít OpenSUSE 10.1)
O 64-bit architektuře moc nevím takže - Je to dobrý nápad používat 64-bit systém, jsou na to aplikace (resp. mohu na takovém systému používat 32 bitové aplikace)? Nerad bych měl 64-bit. systém a pak musel vybírat z výrazně omezeného množství softwaru.

Díky
thingwath
Profil
Fedora je dobrá volba, ale počítej okamžitě s půlgigabajtem aktualizací :-) Na tomhle můžeš používat 32-bitové i 64-bitové aplikace, jenom pro 32-bitové aplikace potřebuješ odpovídající knihovny. Výběr je omezen hlavně u uzavřeného software. Kupříkladu nenajdeš 64-bit plugin pro Flash do Firefoxu a kvůli zmíněné kompatibilitě bys kvůli němu potřeboval celý 32-bit Firefox. Otevřené věci (a těch je drtivá většina) jdou většinou bez problémů. Samozřejmě, není problém psát aplikace tak, že v 64 bitech nejdou, ale distribuční balíčky jsou opravené a situace už je teď dost dobrá, takže se není třeba bát :-)
Glacier
Profil
Díky to jsem potřeboval vědět. Jen by mě zajímalo co za knihovny budu potřebovat, kde je stáhnout a pod.
thingwath
Profil
Každou knihovnu kterou ten který program bude potřebovat budeš muset mít v odpovídající verzi (to jest 32 nebo 64 bitovou). Vyjde to asi tak, že jestli budeš používat hodně 32 bitových programů, budeš mít na disku systém dvakrát :-) (neděs se ale ničeho víc, než prostě jednoho nebo dvou gigabajtů navíc i v tom nejpesimističtějším případě) Jak konkrétně Fedora řeší souběžný provoz 32 i 64 bitových balíčků to přiznám se nevím, ale v dokumentaci to napsané bude :-) Co bude v distribuci (a toho je teď ve Fedoře požehnaně) bude bez problémů přes yum.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0