Autor Zpráva
japlavaren
Profil
chystám sa prejsť na linux. niečo som už čítal, ale radšej sa spýtam:
aká je vhodná distribúcia pre začiatok
kde ju stiahnem, alebo si ju objednám
ako mať linux i win

ďakujem
nightfish
Profil
aká je vhodná distribúcia pre začiatok
někdo říká, že Mandriva, někdo říká že Ubuntu (Kubuntu)
kde si ji stáhneš nebo objednáš najdeš na internetu

ako mať linux i win
v Kubuntu 6.06 to funguje out-of-the-box, takže nainstaluješ a on by měl sám poznat, že jsou tam windows a zpřístupnit je ve startovací nabídce bootloaderu
japlavaren
Profil
Dosť som si o tom naštudoval, a rozhodol sa pre distribúciu SUSE. ale nemám dostatočné pripojenie pre stiahnutie z webu. Kde a za koľko sa dá distribúcia objednať SUSE v10. Distrubuje to niekdo na Slovensku, poprípade koľko to asi stojí a čo je v tom zahrnuté. Dik
Bubák
Profil
japlavaren
www.google.sk

První, co jsem našel, zkus vyvinout trochu samostatnosti:
http://www.linuxos.sk/index2.php?id=objednavka
tpikalek
Profil
SuSE 10 je stará verze, nedoporučuji. Navíc poslední celkem vyladěná SuSE byla 9.1, od té doby je to nejdno z nejméně vyladěných dister.
Doporučoval bych spíš (K)ubuntu, které se navíc rozesílá poštou zdarma - shipit.ubuntu.com.
WanTo
Profil
SuSE 10 je sice stará verze, ale SuSE 10.1 rozhodně ne.
tpikalek
Profil
SuSE 10.1 stará není, ale japlavaren psal, že chce 10. Navíc 10.1 je také hodně nevyladěná, hrabe na disku snad víc než Win, je strašně pomalá, padá...tím spíš od Linuxu někoho odradíte...
japlavaren
Profil
takže ubutnu?? to mi kámoš ponúkal na cd. skusím. ale potrebujem, aby to bolo čo najpodobnejšie winu xp
Aesir
Profil
japlavaren:

Pro přechod z win se všeobecně doporučuje nejvíce Mandriva + KDE jako window manager. Dobré je třeba nejdříve vyzkoušet nějaké live distro - můj oblíbený je Knoppix.
WanTo
Profil
japlavaren
Já bych radši volil Kubuntu: Ubuntu + KDE. Nemám rád Gnome a už vůbec ne GTK, na kterém je Gnome založeno.
Bubák
Profil
Aesir
Dobré je třeba nejdříve vyzkoušet nějaké live distro - můj oblíbený je Knoppix.
Knoppix se mi líbil, ale více mi vyhovuje SLAX. Je vhoný i pro lamy, jako já ;-) Jako KDE jako window manager je tam taky KDE a chování oken je nasavené tak, aby se co nejvíce blížilo windowsům.
japlavaren
Profil
no, stiahol som si kubuntu. ale kde sa dá stiahnuť nejaká slovenčina/príp čeština/ do Kubuntu a OpenOffice??
Hooonza
Profil *
Taky bych možná na začátek zkusil nějakou LIVE distribuci, na okoukání a tak... - Linux SLAX je výborný, vypálíš si ho na CD a z CD můžeš kdykoliv (a kdekoliv, tím dostaneš přístup i k souborům ve Woknech) spustit i bez instalace, pokud se ti zalíbí, je instalace na disk možná. Jsou k němu doplňkové moduly, nainstaluješ tam Firefox, Ooo, VoIP telefon...
Zkušenosti mám ještě s Mandrivou, ta má výborně vyřešené rozdělení disku pro Wokna a Linux při instalaci, nemusíš tomu vůbec rozumět, krásně ti s tím pomůže, stačí před instalací Mandrivy disk s Woknama defragmentovat.
tpikalek
Profil
2japlavaren:
Čeština i slovenština do KDE i OpenOffice samozdřejmě jde, ale na tom CD to přímo není. Na Live to ale nemá cenu stahovat - stahovat tak velké soubory při každém spuštění. Stáhne se to automaticky při instalaci, když jako nazyk instalace zvolíš češtinu/slovenštinu.
Kdyby ti to nenainstalovalo nebo bys chtěl ještě i jiný jazyk, tak dej Kmenu --> Systém --> Jazyková podpora, a tam si ten jazyk zvol.
Přemýšlím, že možná čeština do KDE se dá zvolit na Live CD v Grubu, ale nejsem si jistej. Prostě zkus přepnout jazyk, když ti to ukáže takovou tu obrazovku, co chceš dělat (Boot Live CD, Memtest, Check CD...). Bude to Fx (nějaká F klávesa).
japlavaren
Profil
tpikalek - problém je ten, že mám tak dementné pripojenie na net, že funguje iba na winch. potrebujem stiahnuť offline inštaláciu slovencini na kubuntu a office
WanTo
Profil
japlavaren
Co máš za připojení? Určitě nějaký způsob, jak zprovoznit připojení pod Linuxem, existuje.
Bubák
Profil
S Open Office "vo slovenčine" není problém. Obdobně je dostupná českán verze ;-)
http://sk.openoffice.org/
japlavaren
Profil
no, mám "geniálne pripojenie" edge od Ornage SK, ďalej už len no-coment
Lolita
Profil
Pripojim svuj dotaz - muzu jako rekneme power user jet jen s kde + qt, tj. bez gtk aplikaci. Pripadne jak funguje gtk-qt engine? Fakt pak vypadaj gtk aplikace jako qt? Nebo je to proste jen pretahnuti skinu, ale odporvny posuvniky, tlacitka, ikonky atd. zustanou stejne velky atd. jak v gtk? Ze screenshotu na kde-look.org sem prd poznal \:
Meldo
Profil
japlavaren
problém je ten, že mám tak dementné pripojenie na net, že funguje iba na winch.

Mam dost podobny problem. Tiez mi na linuxe nejde net. Skusal som uz asi 15 distribucii a nic.
K otazke. Vyborne pre zaciatocnikov je Suse, Mandriva a Ubuntu.
llook
Profil
Co se týče netu, dřív jsem měl dial-up a to bylo bez problémů. Akorát na to byl potřeba externí modem přes RS/232 (tj. starej dobrej sériovej port), což lze v bazarech dneska sehnat za pár stovek. Teď mám ADSL a o to se mi stará router, ke kterýmu se připojuju normálně přes LANku, takže pro mě zprovoznění internetu znamená nainstalovat a spustit dhcpcd.
Jinak myslím, že je úplně jedno, jakou distribuci si začátečník nainstaluje.
tpikalek
Profil
Tiez mi na linuxe nejde net. Skusal som uz asi 15 distribucii a nic.
Nevím, jak s tím, jestli jede připojení nebo ne, souvisí distribuce... :-)
Vůbec také nezáleží na tom, kdo vám to poskytuje, ale jaký máte modem. Podle typu modemu zkuste vyhledávat třeba na abclinuxu.cz, jestli někdo podobný problém neřešil. Pokud ne, napište dotaz, snad vám někdo odpoví. Na poskytovateli budou poté záviset pouze parametry připojení (číslo, uživatelské jméno, heslo...), které poté nastavíte.
Kámoš má nějaké připojení od Eurotelu (Telefonika O2 nebo jak se to teď jmenuje) a nastavit připojení mu trvá pár minut a na distribuci záleží pouze to, jestli musí nainstalovat ppp a patchovat kernel. Ve všech nových distribucích nemusí instalovat nic.
Pokud by to nešlo rozběhat, určitě bych se tím nenechal od Linuxu odradit a změnil typ připojení. Jednoduché na konfiguraci (většinou však není potřeba) je ADSL (ale musíte si koupit router) a WiFi (s přístupovým bodem, ne s WiFi kartou). Tam opravdu stačí jenom připojit kabel, přes DHCP se nastaví IP adresa a už to jede...
Meldo
Profil
tpikalek
Nevím, jak s tím, jestli jede připojení nebo ne, souvisí distribuce... :-)

Ja ani netvrdim, ze je to chyba nejakej distribucie. Je to chyba poskytovatela. Mam totiz net cez toto: http://www.olencom.com/index.cfm?tid=39&id=97%20CLASS= a dokonca ani poskytovatel mi nieje schopny pomoct.

Pokud by to nešlo rozběhat, určitě bych se tím nenechal od Linuxu odradit a změnil typ připojení.
Aj ja sa na to chystam. Musim ale pockat. Mam na 24mesiacov viazanost.
japlavaren
Profil
Mam na 24mesiacov viazanost - ******* vziananosť, keby nebola, odišiel by som od Orangeu v prvý týždeň
llook
Profil
Ja ani netvrdim, ze je to chyba nejakej distribucie. Je to chyba poskytovatela.
Pokud nikde nedeklaruje podporu Linuxu, tak to chyba poskytovatele není. Je to možná chyba výběru poskytovatele, ale ještě spíš asi chyba výběru zařízení. Myslím, že jsem někde něco o zprovoznění EDGE pod linuxem četl, takže nějaká vyhovující zařízení snad existují. Je ovšem otázka, zda to za to stojí...
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0