Autor Zpráva
japlavaren
Profil
mám dotaz: niekde som čítal, že linux vraj dokáže zapisovať na win disky. ak sú naformátované ako FAT. je to pravda?? príp má win nejaké problémi s FAT??
ďikes
Bubák
Profil
Zápis a čtení v Linuxu na FAT 12, FAT 16 a FAT 32 není žádný problém.

Nejde ti náhodou o problematiku disků NTFS v Linuxu?
japlavaren
Profil
ne, dam win na FAT miesto NTFS
Acci
Profil
S FAT v Linuxu není problém žádný, jediný problém je snad jen u NTFS při zápisu.
nightfish
Profil
FAT v Linuxu není problém žádný, jediný problém je snad jen u NTFS při zápisu.
a i ten se v poslední době daří úspěšně řešit
japlavaren
Profil
dam win na FAT miesto NTFS - nedam, win akosi na fat nechce fičať.
nightfish - ako to riešiť??
halogan
Profil
Lze to resit pres jeden slovensky projekt (jednoduche hledani na googlu postaci), je to vsak zoufale pomale. Zkousel jsem to a dosahl jsem asi 4 MB/s pri kopirovani. To je naprosto nepouzitelne.
Bubák
Profil
Dnešní Linuxy umí bez problémů číst NTFS, zvládnou i soubory a složky s atributem komprimovaný, soubory s atributem šifrovaný jsem nezkoušel. V některých Linuxech je jako horká novinka podpora pro zápis NTFS, nebo ji je možné doinstalovat. Já bych zápis na NTFS z Linuxu nezkoušel, bojím se ztráty dat.

Řešit sdílení dat Windows a Linixu jde více způsoby.
Já osobně mám win XP na FAT 32, programy a data na NTFS, a data, které potřebiji ve win i Linuxu, na FAT 32.
Linux mám na ext3.

Další způsoby údajně velmi dobře fungují, ale nemám je vyzkoušené (Linux samozřejmě vždy na ext3):
* win XP na diskovém oddíle FAT 32 nebo NTFS, společný diskový oddíl ext3 a ovladač pro čtení ext3 do windows, doporučované řešení.
* win XP na diskovém oddíle ext3 a ovladač pro čtení ext3 do windows, doporučované řešení.
japlavaren
Profil
FAT 32 -ako si nainstall win na FAT, mne sa dal sformátovať iba do NTFS
Bubák
Profil
Pokud už máš disk naformátovaný na NTFS, tak potřebuješ nějaký program, abys jej naformátoval, nebo převedl i s daty na jiný soborový systém. Instalační CD s Windows ti k tomu stačit nebude.

Možná Linuxový format zvládne naformátovat NTFS na FAT 32, ale opravdu si nejsem jistý.

Úvaha: když jde Linux nainstalovat na PC, kde jsou win XP, kdy si vytvoří svůj diskový oddíl naformátovaný na ext3, Tak to Linuxový format umí. Pak si do win WX doinstaluješ ovladač pro ext3 a budeš tam moct číst i zapisovat z obou OS.
japlavaren
Profil
---------------------------------------------------------------
Pomôžte prosím, ako upraviť bootovanie:
po spustení sa zobrazí tabulka na volbu toho, čo má nabootovat. defaultne tam je linux, ale ja potrebujem aby tam bol windows defaultný a linux až druhý. poradte,ako na to /viem, že sa to nastavuje niekde v boot.ini/
Jakub
Profil
Jde to různě, ale podle toho co popisuješ máš už v MBR nainstalovaný GRUB -> v linuxu otevři /boot/grub/menu.lst a v seznamu položek přešoupni Windows na první místo.
WanTo
Profil
Jeslti používáš nějakou "oknoidní" distribuci, určitě najdeš i grafickou utilitu pro konfiguraci zavaděče.
japlavaren
Profil
o čosi som sa pokúšal, ale písalo to akúsi chybu s kernelom. dávm sem kus kódu, snáď mi pomôžete


title		Ubuntu, kernel 2.6.15-23-386

root (hd0,1)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.15-23-386 root=/dev/hda2 ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.15-23-386
savedefault
boot

title Ubuntu, kernel 2.6.15-23-386 (recovery mode)
root (hd0,1)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.15-23-386 root=/dev/hda2 ro single
initrd /boot/initrd.img-2.6.15-23-386
boot

title Ubuntu, memtest86+
root (hd0,1)
kernel /boot/memtest86+.bin
boot

### END DEBIAN AUTOMAGIC KERNELS LIST

# This is a divider, added to separate the menu items below from the Debian
# ones.
title Other operating systems:
root


# This entry automatically added by the Debian installer for a non-linux OS
# on /dev/hda1
title Microsoft Windows XP Professional
root (hd0,0)
savedefault
makeactive
chainloader +1


prosím, poradte, čo s čím poprehadzovať, aby to šlapalo. potrebujem, aby bol default win
japlavaren
Profil
ok, mam to
Bubák
Profil
Je to trochu OT, ale může se ti hodit tahle kniha v PDF, 1,3 MB
www.abclinuxu.cz/download/ucebnice_abc_linuxu-20061019.pdf
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0