Autor Zpráva
_waft
Profil
môžem pri defragmentácii disku prísť o súbory na ňom? napríklad pri výpadku prúdu alebo tak.
(NTFS, w2k)
Plaváček
Profil
Vzhledem k tomu, že při defragmentaci souborů dochází k fyzickému přesouvání dat na disku, je možné, že pri výpadku proudu (tedy při náhlém vypnutí počítače) může dojít k poškození pevného disku. Ačkoliv se mi to ještě nestalo, při defragmentaci připojuji počítač na záložní zdroj. Jistota je prostě jistota. Druhou možností je před defragmentací provést zálohu dat třeba na CD, přinejhorším vás potká reinstalace systému.
Yuhů
Profil
v zimě si doma počítačem topím a defragmentace je celkem dobrej záhul, takže ji často pouštím. Elektrika mi přitom vypadává a nic strašného se neděje. Problémy stejné jako při jiných výpadcích proudu (pouze je potřeba nechat doběhnout po startu scandisk a nevyhodit pojistky podruhé při něm).
thingwath
Profil
NTFS, pokud není celý zaplněný, by neměl jevit žádné extra velké příznaky fragmentace, takže pokud máte trvale aspoň 10% místa volného, dělat to nemá moc cenu. Jinak by měl NTFS určitě jevit nějaké známky odolnosti proti narušení konzistence, ale ve win filesystémech se moc nevyznám.
DoubleThink
Profil *
může dojít k poškození pevného disku

Neřekl bych, že může dojít k fyzickému poškození - čtecí hlava si v pohodě stihne zaparkovat i při výpadku proudu.

NTFS, pokud není celý zaplněný, by neměl jevit žádné extra velké příznaky fragmentace

Je pravda, že fragmentace je na NTFS podstatně nižší než na FATce, ale při delším používání zhruba 20% fragmentace vznikne. Pokročilejší defragmentovací nástroje už neprovádí přenos dat "on the fly", takže při výpadku by se nemělo nic moc dramatického stát.

Na výpadky ale bacha při čištění disku - hlavně čištění archivovaných souborů. Při tomto mi vypadl proud a po startu už jsem se dočkal jenom modré smrti (která na WinXP znamená opravdu velký průser) - pomohl až reinstall.
thingwath
Profil
Co se myslí čištěním disku? Podle mě by měl souborový systém výpadek přežít. Sice to bylo v Linuxu s ReiserFS, ale odstřelil jsem už několikrát počítač (vyškubnutí kabelu, omylem, pochopitelně) i při náročných diskových operacích, systém to pokaždé přežil, stačilo to jen krátce protáhnout fsck (soubory které se zapisovaly byly samozřejmě většinou v háji, ale s tím si neporadí sebelepší systém).
_waft
Profil
diky za odpovede

NTFS, pokud není celý zaplněný, by neměl jevit žádné extra velké příznaky fragmentace, takže pokud máte trvale aspoň 10% místa volného, dělat to nemá moc cenu. Jinak by měl NTFS určitě jevit nějaké známky odolnosti proti narušení konzistence, ale ve win filesystémech se moc nevyznám.
no on to bol FAT a do NTFS som ho previedol len nedávno pri inštalácii win2000
takže sa "rozfragmentoval" ešte keď bol FAT
thingwath
Profil
Hm, FAT a NTFS jsou vnitřně naprosto odlišné systémy, těžko říct jak je ten převod řešený, to vážně nevím, ale možná, že se to přerovnalo už při něm.
Plaváček
Profil
2 DoubleThink.
Neřekl bych, že může dojít k fyzickému poškození - čtecí hlava si v pohodě stihne zaparkovat i při výpadku proudu.

I já měl stejný dojem, až do chvíle, kdy mě při výpadku proudu opustil disk s fotografiemi, které jsem nestihl zálohovat. Zkrátka si jenom dovolím tvrdit, že opatrnosti není nikdy nazbyt.
_waft
Profil
thingwath
no ten prevod asi nebol nejak zložitý, trval len okolo 5minút (30GB súborov)
rainman
Profil
Kto mi poradi jestli je pravda ze je nutne defragmentovat disk FAT32 alespon jednou mesicne? Dik za odpovedi.
gisen
Profil *
AusLogicBoostSpeed

O defragmentaci se už nikdy nemusíš starat.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0