Autor Zpráva
Cifro
Profil
How to návod.

Na svojom notebooku mám WinXP Pro. V ňom dva užívateľské profily - moj administrátorsky a jeden domáci pre zvyšok rodiny.
Ja som chcel zamedziť aby užívateľ "Doma" (to je ten domáci profil) nemal prístup do mojích adresárov s projektmi, heslami na druhom disku.
Vybral som sa na klikacú exkurziu po Ovládacom panely - nikde zmienka o nastavní práv Read-Write-Execute. Takže som pokračoval v Správcovi počítača ani tam nič. Vo WinXP sa doklikáti akurát do rit_. No ale som zistil, že užívateľ "Doma" môže iba čítať súbory na iných diskoch. Zapísovať môže iba vo svojom domovskom adresáry. Ale to mi nestačilo. Chcel som úplne zamedziť prístup.

Nezostalo mi nič iné len spustiť cmd.exe. Tam som si príkazom "dir *.exe /D /P /ON" nechal vypísať všetky utility v adresáry system32. Išiel som podľa abecedy a náhodne som spustil cacls.exe. Hneď prvá veta mi urobila radosť: Zobrazí nebo změní seznamy řízení přístupu (ACL) k souborům..

Prepdoklad je, že máte disk s NTFS súborovým systémom a ste prihlásený ako administrátor. Takže, tu je návod:

V príkazovom riadku napíšte


C:>cacls NazovAdresara /E /P MenoUzivatela:N


NazovAdresara - adresár ktorý chcete zablokovať pred užívateľom MenoUzivatela
N - none access - nastavuje úplne zamedzenie prístupu do adresára, iné hodnoty sú:
R - čítať
W - zapísovať
C - meniť (zapísovať)
F - úplný prístup

Prácu som si zjednodušíl tým že som si napísal vlastné *.bat súbory: http://uniquebyte.com/files2/alloden.zip

V zipe je aj readme.txt s viac info.
Peca
Profil
Ovládací panely -> Možnosti složky -> Zobrazení -> Použít zjednodušené sdílení souborů - zrušit
Pak stačí dát vlastnosti adresáře -> Zabezpečení
Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě...
Cifro
Profil
Proč se naklikat, když to jde rychle napsat? :-)

Kto má vedieť, že "Použít zjednodušené sdílení souborů" je na nastavenie prístupových práv? Podľa mňa je veta "Zobrazí nebo změní seznamy řízení přístupu (ACL) k souborům.." zrozumieteľnejšia.

Ale díky za tip. Je to už kompletné, jak klikací cesta tak command lajna.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0