Autor Zpráva
Gekon
Profil
Mám v počítači Windows Vista Home Premium. V pondělí jsem ještě něco dělal s nevyužitým oddílem na disku (formátování, přiřazení písmene).
V úterý ráno už nenaběhl. BIOS mi napsal, že nenašel bootovací sektor. Jako kdyby nenašel HDD. Díval jsem se do BIOSu, a disk to našlo v pohodě. Bootovací pořadí bylo taky v pořádku.
No nic, zkoušel jsem nabootovat z originál DVD Vista, ale počítač zamrzl. Zkoušel jsem to samé s CD WIN XP Professional originál, tak také zamrznul. Zkontroloval jsem všechny kabely, všechny jumpery, nic jsem nenašel. Mohlo to být způsobeno tím formátováním toho prázdného oddílu?
quinux
Profil
Gekon
Zkus z instalačního cd spusti konzolu pro zotavení (tedy pokud ve Vistě je ;o) a opravit bootovací sektor přes něj.
Gekon
Profil
quinux
Jistě že tam ta konzole je, problém je ale v tom, že v okamžiku, kdy chci nabootovat s DVD tak se celé PC zasekne. Jinak tohle byla první věc, co mě napadla:). Ale díky za radu.
Joker
Profil
Gekon
zkoušel jsem nabootovat z originál DVD Vista, ale počítač zamrzl. Zkoušel jsem to samé s CD WIN XP Professional originál, tak také zamrznul.
Zamrznul = nešla spustit ani instalace?
Joker
Profil
Aha, zodpovězeno rychleji než jsem dopsal otázku :)

No, to vypadá blbě... co zkusit nabootovat z diskety (či USB, jestli to BIOS umí)?

Pak mě napadá leda přehodit disk do jiného počítače jako slave (pokus o boot Visty na jiném počítači by nejspíš zmrvil tu instalaci, stejně jako u XP) a zkusit na/z něj kopírovat, jestli je OK.
smajli
Profil
Ještě jedna rada, než budeš šachovat s diskem, zakaž v biosu HDD a pak vyzkoušej to bootování z CD, když to půjde máš chybu na pevném disku
habendorf
Profil
zakaž v biosu HDD a pak vyzkoušej to bootování z CD

Na to stačí nastavit bootovací pořadí, ne?
Joker
Profil
Na to stačí nastavit bootovací pořadí, ne?
Nestačí, i když bude první v pořadí DVD, instalace se stejně pokusí najít harddisk.
smajli
Profil
Mělo by to dojet až k hlášce že se nic instalovat nebude protože HD not pesents nebo něco takového, ale pisidlo nezamrzne. Šachování s písmeny disků woknům v mnoha případech nesvědčí.
Gekon
Profil
smajli
Tak měls pravdu, disk je s prominutím v prdeli, a s ním i 270 GB filmů, fotek, hudby a hlavně práce. Sice nějaké zálohy mám, ale jen těch nejdůležitějších věcí. Nevíte náhodou, kolik může stát obnova u nějakých profíků?
smajli
Profil
Gekon
pokus se smazat ten oddíl co jsi udělal, bootuj pomocí diskety (W98) a použij FDISK na smazání nondos partition (jestli to je v NTFS), nebo dej disk do jiného písíčka jako slave a tam si to udělej, pavděpodobně by se mohly hádat pouze ty oddíly ale disk může být fyzicky dobrej.
jaho
Profil
Tak měls pravdu, disk je s prominutím v prdeli, a s ním i 270 GB filmů, fotek, hudby a hlavně práce. Sice nějaké zálohy mám, ale jen těch nejdůležitějších věcí. Nevíte náhodou, kolik může stát obnova u nějakých profíků?

Podle toho co stim diskem je.
Gekon
Profil
Zkusil jsem ho dát do jiného PC, ale PC ani nenaběhnul. Speaker ječel nepřerušovaným jedním tónem a odmítnul bootovat (pochopitelně z toho starého disku, ne z toho poškozeného).
smajli
Profil
na záchranu všech dat zkus ten disk jak jsem ti psal dát jako slave do jiného PC, to by jsi mohl zachránit vše sám, bez nějaké firmy, která by si na tobě rejžla tisíce
smajli
Profil
Gekon
aha, a je slave? a první master
Gekon
Profil
smajli
Primary master byl původní disk, secondary slave je ten poškozený. Stejně to nechápu, proč to nenaběhlo.
smajli
Profil
umí deska velké disky?
Gekon
Profil
smajli
Neboj, umí.
smajli
Profil
No ale ten původní počítač ti nepískal a nechal tě projet k bootování s hláškou o nenalezeném systému.
Joker
Profil
No to nevypadá dobře, jestli ten disk ani nenajede :(

Já kdysi dostal radu strčit "mrtvej" disk na chvíli do mrazáku a on potom fakt najel! Ale po zkopírování pár adresářů zase zkolaboval a při dalších pokusech se mi sice povedlo nabootovat do systému, ale jak jsem začal kopírovat, tak konec.

Ale jen dodám, že v tom mém případě byly projevy odlišné, počítač startoval normálně, akorát nenašel ten harddisk. Případně ho detekoval BIOS, ale nenajel systém.
habendorf
Profil
Nedávno mi taky jeden disk odešel. Dostal jsem z něj nakonec všechny data tak, že jsem ho držel v ruce a všelijak ho překrucoval a páčil do stran, a vždycky jednou za pár pokusů se chytil. Asi byl v háji nastavovací mechanismus hlaviček.

Pokud ti hlavička někde brnkla o povrch, tak ty data asi už nedostaneš. Teda ne všechny.
Gekon
Profil
Porouchaný motorek, konkrétně zadření fluidních ložisek. Reklamace proběhla v pořádku.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0