Autor Zpráva
Anonymní
Profil *
Dobry den, mam dva sata disky, ale oba jsou nastaveny jako master. Na jednom mam Mandrvivu (Linux) a na druhem win xp. Jak to nastavit aby ten linuxovy byl vychozi?
DJ Miky
Profil
Jde to nastavit v BIOSu, hledej položku s názvem „Hard Disk Priority“ nebo tak něco.
koudi
Profil
Nejlepší by bylo, nastavit ten jeden jako slave.
Anonymní
Profil *
koudi: a jak?
Mistr
Profil
Anonymní
a jak?
Poradím, kdyžtak ať mě kolega koudi opraví či uvede na pravou míru. Pokud vím, dělá se to fyzicky na disku. Na krabičce, v níž je schovaný disk, spojíš jumperem správnou kombinaci kolíčků, aby se vytvořil z disku Slave. Jaká je to kombinace, to musíš mít na tom obalu disku napsáno, pro každý disk je to totiž odlišné. A pak to vložíš do počítače a v BIOSu by se Ti měl ten Slave disk zařadit mezi Slave a počítač by při najíždění měl tahat data z disku Master (tedy ten s Linuxem).

Pokud jsem něco napsal špatně, pak se omlouvám za mystifikaci. Všřím, že kolegyně a kolegové mě případně poopraví či doplní. Díky.
nightfish
Profil
SATA disky nic jako master/slave nemají
každý disk je na vlastním kanálu
a pokud jde ovlivnit, z jakého kanálu se bude bootovat, tak jedině přes BIOS nebo nějaké to Boot menu (neplést a boot managerem...)
Tomik
Profil
Většinou přimo v nastavení linuxu (Mandriva to má), je nastavení tzn. zavaděče. Ten se dá nastavit i na windowsí disk - pokud je tento nastaven jako primární. Zavadeč se zeptá, při startu, jaký chcete systém, a pokud do určité doby (výchozí je 10 s., ale dá to změnit) nikdo nereaguje, pustí výchozí systém - ten lze nastavit na Mandrivu. Možná by to bylo jednodušší řešení.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0