Autor Zpráva
RPG
Profil
Dobrý den,
vím, že se tady podobné problémy již diskutovaly, četl jsem ta témata. Žel, nenašel jsem odpověď na mou konkrétní situaci:

Jsem připojen k Internetu pomocí lokální sítě – přes proxy server poskytovatele. Je to řešeno tím způsobem, že jsem u něj bezdrátově připojen do lokální sítě LAN a sdílím „jeho“ připojení. Je to klasický případ; u něj vysílač, u mne anténa, APčko, křížený kabel a síťovka.

Nedávno jsme s kamarádem, který bydlí o tři patra podemnou, dostali nápad – propojit si počítače. Čistě pro sdílení dat, komunikaci, popřípadě zábavu, sdílení připojení k internetu není nutné. Chtěl jsem jednoduše koupit dvě síťovky, křížený kabel a oba počítače spojit, ale narazil jsem na pár věcí, které mi nejsou jasné:

– Nebudou se dvě síťové karty v počítači hádat?
– Bude možno nastavit další propojení s kamarádem, jestliže už jsem členem nějaké jiné pracovní skupiny (zmíněné připojení k internetu) a nemohu ji změnit? Mohu být členem dvou skupin, nebo se to řeší jinak?
– Co vše bude potřeba nastavit?
Oba počítače pracují s WinXP.

Ptám se proto, abych zbytečně nevyhazoval peníze za kabel a síťovky a později zjistil, že to tímhle způsobem nepůjde.
Díky všem za případné rady.
Peca
Profil
Jenom takový detail: Do AP snad nevede křížený kabel.
Myslím, že by v tom neměl být větší problém. Jenom neruzumím moc větě "jsem u něj bezdrátově připojen do lokální sítě LAN a sdílím „jeho“ připojení". Předpokládám, že AP je nastaveno na příjem nějaké sítě a v počítači jsou v síťovce nasatvené různé IPčka.
Propojoval jsem tímto způsobem dva počítače. Síťovky se mně hádaly, jenom když jsem tam měl integrovanou a v PCI Inteláckou. Když jsem ji vyměnil za Edimax (tušim), tak už to bylo v pohodě. Ale to byla spíš chyba síťovky, byla poměrně stará.
U té druhé síťovky si nastavíš libovolné IP, např. 192.168.1.1 a kamarád pak 192.168.1.2 To je celé. Dá se tímto způsobem i sdílet internet, když se nastaví trochu víc věcí.
Se sdílením souborů už bývá trochu víc problémů. Záleží, jestli jsou XP Home, nebo Pro. Podle mých zkušeností nestačí pouze u složky (nebo disku) nastavit sdílení, ale přidělit ještě práva (Everyone nestačí). FTP bývá většinou bez problémů.
RPG
Profil
Peca
Jenom takový detail: Do AP snad nevede křížený kabel.
To pochopitelně ne :-).

Jenom neruzumím moc větě "jsem u něj bezdrátově připojen do lokální sítě LAN a sdílím „jeho“ připojení". Předpokládám, že AP je nastaveno na příjem nějaké sítě a v počítači jsou v síťovce nasatvené různé IPčka.
I tak se to dá říct, ano.

Záleží, jestli jsou XP Home, nebo Pro.
Obojí je Pro.

Pak tedy díky, koupím a zapojím. Jakmile narazím na nějaký problém, oživím tohle téma.
syky01
Profil
Jenom detail ke sdílení souborů. I když jsou windows různé, tak se sdílením není problém. Aktuálně mám v sítí počítače: WinXP Pro, WinXP home, Win Vista a všechny na sebe vidí a sdílení dat mezi nima funguje bez jakéhokoliv problému...
Joker
Profil
I když jsou windows různé, tak se sdílením není problém
U 2000 a novějších ne, ale propojit třeba Win98+WinXP bývá někdy docela zážitek. Jinak ale s XP Home ten problém není ani tak v samotném propojení počítačů, ale spíš v nastavení- XP Home mají totiž ty dialogy myslím poněkud zjednodušené, takže paradoxně může být nastavení komplikovanější.
syky01
Profil
no na zážitky propojení Win9x a nějaké win z NT řady si pamatuju, ale většinou to stačilo nastavit a tak do měsíce to pak začlo samo fungovat
u XPHome (teď u nich sedím) je sdílení omezeno na: Nesdílet / Sdílet / Sdílet a povolit zápis
RPG
Profil
Ták, narazili jsme na problém. Síťové karty jsou nainstalované, kabel propojený, adresy zadány (jedna 192.168.0.1 a druhá 192.168.0.2) ale spojení se nechce navázat. Hlásí to, že síťový kabel byl odpojen.
Ví někdo, v čem může být problém?
Davex
Profil
Takový problém by mohl nastat, kdyby se nepoužil na propojení dvou síťovek křížený kabel. Zkontroluj si v konektoru, zda je zelený a oranžový pár prohozen.
RPG
Profil
Tady, lepší fotku nemám.
http://im.lide.cz/photo/big/05/4125905-13643145.jpg
Je možné, aby se v prodejně spletli, přestože jim bylo přesně řečeno, že chceme křížený kabel?
nightfish
Profil
RPG
z té fotky je to dost blbě poznat, nicméně zkontroluj si barvy
na jednom konektoru jsou postupně - bílo/oranžová, oranžová, bílo/zelená, modrá, bílo/modrá, zelená, bílo/hnědá, hnědá
a na druhém konektoru ve stejném pořadí - bílo/zelená, zelená, bílo/oranžová, modrá, bílo/modrá, oranžová, bílo/hnědá, hnědá
pokud je to takhle, je to křížený kabel
pokud jsou na obou konektorech dráty ve stejném pořadí, tak je to přímý kabel

další možností je to, že je kabel špatně nacvaknutý apod. - ideální proměřit kabelovým testerem, přinejhorším stačí voltmetr (ale to chce přesné ruce)
Davex
Profil
Schema kříženého kabelu pro gigabit ethernet podle zapojení TIA/EIA 568B je na webu Svět sítí http://www.svetsiti.cz/view.asp?rubrika=Tipy&clanekID=110
To, co popsal nightfish, by fungovalo jen se 100Base-TX.
RPG
Profil
Je to křížený kabel, na lístku je napsán typ RJ45.
Je možné, aby byl problém v rozdílných systémových souborech? Teď jsem si všiml, že má kamarád ještě staré FAT32, ač má WinXP.

Opravdu tomu nerozumím. Dvě síťové karty spojené kabelem, adresy nastaveny… Je možné, že by mohla být špatná síťová karta. Jde nějak zjistit, jestli je funkční?
Plaváček
Profil
RPG

Pokud máš koncovky na kabelu správně nacvaknuty, máš správně překřízený síťový kabel (taky jsem s tím zapásil), zkus si ověřit, že oba počítače jsou také ve stejné pracovní skupině. Souborový systém je irelevantní.

Osobně při problémech podobného rázu doinstaluju do XP protokol NETBEUI.

Někdy také pomůže snížit rychlost sítových karet na 10 mbit, pokud to bude fungovat, je chyba v drátech. Pokud ne, s největší pravděpodobností je chyba v síťové kartě.
Davex
Profil
RPG
Pochopil jsem, že máš přidanou druhou síťovou kartu, tak jí potom můžeš vyzkoušet přepojením datového kabelu z té první. Hláška "síťový kabel byl odpojen" by mohla zmizet. Nebo jsi moc nedočkavý -- občas trvá i půl minuty, než se propojení chytne.
nightfish
Profil
Davex
norma pro gigabitový ethernet říká, že zařízení mají být schopna detekovat použitý typ kabelu a přizpůsobit se
Davex
Profil
Ano. Neříkám, že by to neběželo.
RPG
Profil
Plaváček
Ani nastavení stejné skupiny nepomohlo, buhužel. Kabelem si nejsem tolik jistý, ale co nejdříve to vyzkouším někde jinde, třeba ve škole. Jenom doufám, že se taková věc dá reklamovat.
Podezřívám tu síťovou kartu, přesněji kartu mého kamaráda –
ovl. panely > systém > hardware > správce zařízení > síťové adaptéry > vlastnosti > upřesnit
Tady mám já se svou kartou osm možností (rychlost přenosu, adresa,…) karta mého kamaráda tam má pouze jednu věc.

Davex
Nedočkavosti se nebojím; mnohdy jsme to nechali zapojeno i dobrých patnáct minut.

Zkusíme vyměnit síťové karty a otestovat kabel, jestli vůbec funguje. Moc děkuju všem za nápady.
RPG
Profil
V síťových kartách problém není, už jsou obě nové. Stále hlásí odpojený kabel.
nightfish
Profil
RPG
v tom případě bude nejspíš problém opravdu v kabelu
(je tu ještě teoretická možnost špatných ovladačů, ale tu bych skoro i vyloučil)

Tady mám já se svou kartou osm možností (rychlost přenosu, adresa,…) karta mého kamaráda tam má pouze jednu věc.
to je věc ovladačů karty, já mám kupříkladu na jedné kartě 4 položky, na druhé 14...
RPG
Profil
nightfish
Kartu jsme už vyměnili a základní věci jako rychlost, adresa a cache už tam jsou. Takže si nejspíš ve škole půjčím kabel a zkusím to tak.
Díky všem za rady, vděčím vám za vaši ochotu.
RPG
Profil
Povedlo se, v prodejně nám špatně nacvakli kabel.
Díky všem.
habendorf
Profil
RPG: Povedlo se, v prodejně nám špatně nacvakli kabel.

Mě ho nacvakávali na třikrát než ten mamlas přiznal, že je barvoslepej. Nakonec to dopadlo tak, že on věděl který kam patří a já viděl barvy, takže po vzájemné navigaci jsme ho nakonec úspěšně spíchli.
Gekon
Profil
habendorf
Fakt byl barvoslepej? :D
habendorf
Profil
Gekon: Fakt byl barvoslepej? :D

Jo. To by nevadilo, ale mohl to říct rovnou. On teda nějaké bervy viděl, ale růžová, oranžová a červená mu splývaly.
RPG
Profil
Ještě že nedělal v armádě.
n.i.c
Profil *
Mám dav PC,na 1PC mám mám internet a dvě síťovky a od jedné síťovky vede křížený kabel do 2PC,ale na 2PC mě nejde pořád spustit internet,nevíte čím to je?
nightfish
Profil
mě nejde pořád spustit internet,nevíte čím to je?
je to polámaný...
spusť si průvodce sdílením připojení k internetu, ten tě navede (předpokládám)
n.i.c
Profil *
udělal sem vše podle návodů,ale pořád mě nejde na tom 2PC internet a chci se ještě zeptat když IP získávám automaticky tak do připojení dva mám napsat tuto IP jak je všude psané 192.168.0.1?
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0