Autor Zpráva
vendo
Profil
Mám taký retroproblém:

pred 1,5 rokom mi zhavaroval comp, vina sa zvalila asi na dosku alebo radič (nahrávať aj vyberať dáta z HDD sa dalo, ale ako náhle sa mali diať vstupno výstupné oprerácie, vyhlásil chybu ochrany...). Vtedy ma to desne štvalo, keďže som tam mal nejakú katalogizáciu za 5 mesiacov a dosť z toho nezálohované (iróniou bolo že zhavaroval v deň kedy som sa konečne odhodlal na zálohovania).

Skúšal som preinštaláciu tohoto hardisku (maxtor ATA 80GB/8) na inom kompe, ale bol som taký nervózny aj "konsternovaný", že som to nejako pohnojil ešte viac (vypýtalo si to rýchly formát a nejako mi to zlúčilo 4 partície do jednej - to som ešte nevidel... a to nehovorím, že pôvodne tam bolo 6 partícií, ktoré sa striedavo zobrazovali ako 4 alebo ako 6...). Tak som ho odložil že sa najprv skúsim nanečisto pohrať s nejakými unformat atď softmi, aj tak nepomohlo...

Teraz som si na neho spomenul a pripojil som ho na starý pentium 2/400, čo používam na web. BIOS mi ho nadetekoval, voká nie. PQ magic ukázal na nejakú chybu, a veľkosť 30 GB...
B2L ani ontracky ho nenašli - hoci mam dojem že nejaký ontrack ho kedysi čiastočne detekoval,
getdataback myslím tiež ho videl ale nič z neho nedostal... A to som manipuloval iba s partíciou C, potreboval som veci z E, F, G. Tak som to nechal tak, a išiel som na fyzickú reparáciu disku.

Nasadil som MaxBlast 4, na prvé 2 pokusy nenadetekoval, myslel som že je disketa zlá, ale na internete už nie je tá poctivá plná 4-ková verzia, len niečo u poliakov, tak som to skúsil ešte raz že možno bola zanesená hlavička v mechanike. A naskočilo. Tiež zaujímavé údaje - mal vraj 3 partície, z toho prvá mala 87 GB, druhá okolo 300GB a tretia tuším až okolo 500GB. Takže som bol prvým majiteľom 850 GB hardisku...
Dal som mu reparáciu, aj keď som rozmýšlal či rovno nedať quick fill nulami, a prekne vypísal že má jednu partíciu 82 GB, tabulka FAT32. V poriadku (myslel som si), idem urobiť partície.

Po reboote počítač skončil, a to opakovane, pri detekcii primary slave. NIČ. Ani F4. jedine ma to pustilo do BIOSu. Pripojenie 40 pinovým káblom (pentium II, 400 MHz, doska Asus P2B ktorá tiež je v rámci bootovania unikát, ale otompotom, samozrejme bez toho aby som ho neodpojil nebutovalo nič. Tak som našiel zaručne papiere, spisal som aj ten predchadzajuci vypadok pred 1,5 rokom, aj tento, ako reklamaciu v zaruke.

Nakoniec som však urobil ešte overovací pokus - zašiel som za synovcom a pripojil na jeho 2 ročný sempron. A našli moji radcové, a dokonca aj windows widela ho, aj partišn, ...
Skúsil som ho zase u seba - a nič!!! Ale prečo ho predtým videl!!! skúšal som dať aj 8GB úpartície, aj to som priznal chybu že som dával 4 kbclustre na 25 GB oddiel - tak som opravil na 32 kb, aj tak nepomohlo. Aj nejakú štúdiu som na internete našiel či tam nie sú obmedzenia pod Win 98, ale však na starých P2/350 sa v pohode prevádzkovali 30 a viac GB disky, alebo že by to malo niečo spoločné s 8MB cash a firmware???ale potom prečo ho videl? A ešte niečo - samotný dosk veľmi nekúri, ale na mieste, kde je napájací konektor, som si skoro popálil prst - elektronika... čo je tam nejaká poistka??? Ale synovcovi to tam tiež kúri, - tiež má Maxtor...

Poradí niekto v čom je chyba??? Či to nemám radšej preventívne ešte kým je čas vyreklamovať, (zabudol som uviesť že hneď ako som ho v júli 2005 kúpil, nešlo na neho inštalovať, bol v servise že je OK, potom som došiel na to že som asi pol milimetra nedotlačil ATA konektor (80 pinový), ale dnes aj nad tým rozmýšlam - alebo si namýšlam - či to bolo tým konektorom... Je možné, že by elektronika čas od času zaštrajkovala, a potom fungovala normálne???

Alebo j chyba v MBR, ktorý musí pre staršie BIOSy mať nejaký určitý tvar??? (Ale vždy tam bolo FAT32, aj to rozmýšlam, či sa "fill nulami quickly" naozaj urobil low formát, a či tam nezostala nejaká zblbnutá kópia MBR.... Keď sme pri tom, PQ magic 8 nemá low format, nemá hoanimôj BIOS, (a kolovali už koncom 90-tych také hlášky, že low format môže veľké disky poškodiť...) - nevie niekto poradiť nejakú najlepšie free alebo funkčnú párdňovú utilitu (to som povedal blbosť, BIOS nemá registry, takže tam trial neexistuje) - na uvedenie akéhokolvek disku do stavu v akom sa predával??? Viem že som niečo také mal v ruke, ale to bolo možno v r. 2000-2001, zabudol som.

Pomôže niekto? Vďaka.
Joker
Profil
Zkusil bych ten disk na druhém počítači přeformátovat, jestli se to potom zlepší.

Další možnost je, že tomu počítači nějak blbne diskový řadič. V případě Pentia II bych to asi řešil výměnou desky, případně i s procesorem (podle toho, jaká se sežene patice, PII mělo tři různé)... při troše štěstí se v bazaru sežene za pár stovek.
Pokud na jiném počítači disk funguje bez problému a na tomhle nefunguje, tipoval bych to na problém s deskou.
Anebo může být vadný i kabel, vyzkoušel bych ho jednoduše přehodit a jestli to pak bude fungovat.

Pak je ještě možné, že ta deska prostě nezvládá takhle velké disky, ale to by se myslím projevilo trochu jinak. V takovém případě to je taky na výměnu desky.
vendo
Profil
Uff, ne pane, abych tak řekl berme pentium II jako posvátné

Už som povedal, že nie je problém v pentiu II, pretože predtým ho krásne identifikovalo, teda BIOS ho plne videl - aj keď nie W98, až po "zbajznutí" disketovým freedos MaxBlastom 4, ktorý bol plne konfortný vrátane myši, som z neho urobil "legálnu uzavretú jednotku 32GB", a oddvtedy ju tento BIOS nevidel, ale iný počítač áno.

Moja otázka je: prečo??? je to v MBR, alebo v čom??? Však som sa naformátoval iných diskov, nie som až taký nováčik, povedzme že mám nejkú prax aktívne od roku 1999 v hardveri, inak od roku 1993, inak od roku 1984 kedy sme mali ma škole takú niečo ako chladničku čomu sa hovorilo počítač ADT a bol som rád že som na niečo aj zabudol z analógových počítačov a dnes to ľutujem, a počas revolúcie som dostal do ruky nejakú skladačku 286 čo vedelo tlačiť letáky v bratislave (plagátové noviny revolúcie) a zároveň hru LARRY... Musím poďakovať Ďusovi Švingálovi za všetkýchú častníkov nežnej revolúcie v Bratislave

Je to jednoznačne v tom hardisku, páni

A druhá vec je že motherboard je ASUS P2B, ale to s týmto nemá nič spoločné, to je len pre fajnšmekrov, čo si táto doska dovoľuje štandardne - ale upozorňujem, že toto nie je štandardné havarijné chovanie dosky...
aby sme si nemýlili pojmy...

(keby som bol poverčivý, šiel by som za afrika šamanom vyhnať zlého ducha , z harddisku, blbosť, ja som poverčivý ale nemám exorcistu,a tiež už asi neverím na vedecko-pragmatické riešenie...)
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0