« 1 2 »
Autor Zpráva
Joker
Profil
Vím, že to není zrovna zaměření tohohle webu a že je tu téma Windows vs Linux, ale řeším trochu jiný problém, než přejít z Win na Linux:
Budu stavět PC pro kamarádku, která se v počítačích moc neorientuje. Počítač bude takový "ekonomický" starší kousek, nějaké P2/P3 se 128-256 MB RAM.

Přemýšlím, jestli pro ní použít Linux. Bylo by fajn dokázat, že lze mít celou softwarovou výbavu legálně a zdarma, ale zase z ní nechci dělat pokusného králíka :) Sám se v Linuxu až tolik nevyznám, nejsem si jistý, jestli když si třeba za pár měsíců koupí nějaké USB zařízení, třeba digitální kameru, tak jestli bude v pohodě chodit. Ani si nejsem jistý, jestli Linux pro takovéhle uživatele vůbec doporučit... na druhou stranu by to mohla být i výhoda- systém se nějak nastaví a pak už se v něm vrtat nebude, tak by to mohlo běžet :) A hry na tom taky hrát nebude. Hlavní jsou asi multimédia- přehrávání hudby, filmových DVD atd.
Další otázka je, jestli poté co takovémuhle druhu uživatele dám počítač s Linuxem nebudu následně řešit akorát dotazy jak co vlastně funguje.

Co myslíte o nasazení Linuxu v takovýchhle podmínkách? Nastal pro to už čas, nebo se radši držet "jistoty" Windows? Máte zkušenosti s tím, jestli takovýhle druh uživatelů ten systém přijme?
Str4wberry
Profil
Asi bych doporučil Ubuntu. Říkám tomu spíše Blbuntu -- nedávno vyšla nová max-user-friendly verze.
Gekon
Profil
Myslím, že pokud nainstaluješ kodeky pro přehrávání (BTW jak je na tom Linux s přehráváním třeba .wav, .mpeg, .avi .wmv, .wma apod.?), nějaký slušný komunikátor, Firefox, tak bude spokojená. Problém nastave v okamžiku, až si vzpomene, že by si chtěla zahrát nějakou hru, nebo nainstalovat nový program, nejlépe ICQ 6:)
Jan Rippl
Profil
Určitě ubuntu. verze 6.06 pokud je k dispozici alespoň 256 MB RAM. Pokud ne, tak doporučuji 5.10. Další možností je SLax, či Danix.

www.linux.cz napoví...

Gekon
No je pravda, že moc her pro Linux naportováno není, ale v repozitářích Universe je řada kvalitních her. Pokud se jedná o ICQ, vřele doporučuji Gaim, který je ve výchozí instalaci již zahrnut. Jiné programy jsou rovněž dostupné v repozitáři (více jak 18000).


Str4wberry
Můžeš zkusit vymyslet lepší. A nebo se naučit "Otčenáš, ochraň nás před zlými viry, a neuveď nás v pokušení používat jinou, než originální verzi Windows...."
Joker
Profil
Gekon
BTW jak je na tom Linux s přehráváním třeba .wav, .mpeg, .avi .wmv, .wma apod.?
To mě taky zajímá, v tomhle případě dost důležitá otázka. Ještě doplním přehrávání origoš DVD.

Problém nastave v okamžiku, až si vzpomene, že by si chtěla zahrát nějakou hru, nebo nainstalovat nový program, nejlépe ICQ 6:)
Tak zrovna o hry a icq6 moc strach nemám :o)

Jan Rippl
Můžeš zkusit vymyslet lepší. A nebo se naučit "Otčenáš, ochraň nás před zlými viry, a neuveď nás v pokušení používat jinou, než originální verzi Windows...."
Myslím, že to nebylo myšleno zle.
K tomu jedna trochu offtopic: Legalizace Windows stojí 2 (Home) - 3 (Prof) tisíce, takže vlastně pokud bych měl legální všechno kromě Windows, tak je to leda tak přestupek, ne?

Ještě se zeptám na ta další zařízení: Když koupí třeba za půl roku například digitální kameru nebo USB Bluetooth, půjde to prostě strčit do USB a pojede to, nebo je to v Linuxu složitější?
Mastodont
Profil
Na tak málo paměti by mělo jít také Xubuntu, i když prakticky jsem moc velké rozdíly ve spotřebě RAM nezaznamenal.
Beduin
Profil *
Doporučuju Ubuntu - http://www.ubuntu.cz.
Jinak s těmi multimediálními formáty to je tak, že když ten soubor otevřeš v přehrávači a on ho neumí přehrát (nejčastěji kvůli Microsoftí licenci o wma, wmv, ...) tak ti nabídne stáhnout kodek z internetu. Jen to potvrdíš kliknutím na jedno tlačítko a kodek se nainstaluje.
S tím ICQ6. Originální icq klient nemá verzi pro linux (tvůrci totiž lezou do ... microsoftu), ale existuje hromada lepších klientů pro icq. Třeba gaim, pidgin (=gaim 2), licq, viděl jsem dokonce mirandu pro linux.
Ad usb: Zařízení zastrčené do usb umí většina linuxových distribucí (ubuntu určtě) rozpoznat hned po zastrčení do slotu. Jestli je nainstalovaný třeba nějaký program pro práci s digitálním videem, tak to rovnou nabídne zpracování, ...

Jinak hodně informací je skutečně na oficiálních stránkách a ubuntu wiki.
Joker
Profil
Beduin
OK, díky. S tím USB, já jen že nedávno jsem i na WinXP skoro vyhodil počítač z okna při zprovozňování USB bluetooth modulu... zapojím do USB a čekám co bude... že prej hardware nebyl správně nainstalován. Najdu stránky výrobce a hledám nějaký ovladač, nikde nic. Tak vezmu Gůgla a hledám nějaký návod a ovladače, no nakonec jsem po několika pokusech našel BlueSoleil a rozchodil to. No a pak jsem zjistil, že já idiot si nevšiml, že ten kartón tvořící zadní stěnu krabičky je ve skutečnosti dvojitý a vevnitř je mini-CD s tím BlueSoleil :) Co už :)

Teď jsem pro zajímavost koukal, jak totéž rozjet v Ubuntu, http://wiki.ubuntu.cz/Bluetooth ...já bych to s tím možná zvládnul rychleji než v XP, ale "BFU-friendly" návod to zrovna není :-/

Ještě dotaz, jak je to s mírou lokalizace do češtiny?
Gekon
Profil
Joker
Ubuntu je kompletně česky. Já nedávno zkoušel v Ubuntu 6. 06 vložit obyčejnou flashku, Speaker sice zapípal (nenašlo to mojí zvukárnu, Audigy 2), ale nic se nedělo.

Beduin
Miranda pro Linux je podle mě celkem běžná věc, ne? Těch pár lidí co mají Linux co znám, tak používají buď Kopete nebo Mirandu.
tpikalek
Profil
Ubuntu, ale chtělo by to aspoň 256MB RAM... Do češtiny je lokalizováno vše, co je pro práci potřeba.
Používám jej od verze 5.10 a velmi jsem si je oblíbil.
Na ICQ bych raději používal Gaim (je přímo v Ubuntu, ihned po instalaci), respektive Pidgin (přejmenovaný Gaim). Kopete by do Gnome příliš nepasovalo. Miranda pro Linux? To jsem nikdy neslyšel, ale já ještě neviděl věcí...
Instalace kodeků není v novém Ubuntu 7.04 problém, je tam nějaké grafické udělátko, originální DVD i videa a hudba v Microsoftím formátu pak fungují bez problému.
Bluetooth není podle mě problém, foťáky a další USB mass storage taky ne (ihned po připojení se připojí), Fireware kamera mě jede také bez problémů, tiskárny i skener taky. Vlastně jedou lépe a jednodušeji než na Windows, nebylo potřeba instalovat žádné ovladače.
Pokud ne Ubuntu, ještě by šla Mandriva. Moc zkušeností s ní nemám, ale bez problému mi běží na několika počítačích, které slouží k podobným účelům jako to, které plánujete.
Mimochodem, hodně štěstí...

Gekon
Audigi Vám to nenašlo? To jsou pod Linuxem nejlíp podporovaný zvukovky, nejsou s nima problémy... Sám mám jednu, ale ořezanou verzi (tuším Audigi SE) doma a ve všech distribucích mi jela. Podle mě jste něco dělal špatně, připojování USB mass storage v 6.06 mi nikdy nedělalo problém.
koudi
Profil
Gekon
Pokud vim, tak miranda je bezne pouze na win.
Gekon
Profil
koudi
tpikalek
Ad Miranda - asi máte pravdu, je možné, že zrovna ti lidé pracovali ve Windows, i když běžně jedou v Linuxu.
Gekon
Profil
tpikalek
Ad Audigy - nedělal jsem špatně vůbec nic, prostě jsem očekával, že ten systém bude natolik chytrý, aby jí detekoval a nainstaloval sám.
Str4wberry
Profil
koudi
Ale lze emulovat, ale potom nemusí běžet všechny pluginy.
DJ Miky
Profil
ad Miranda, ale to už odbíháme.
Joker
Profil
Tak asi minimálně vyzkouším stáhnout a rozchodit Ubuntu a uvidím, jak to půjde. 256MB RAM doufám bude, ještě nevím přesně, kolik má deska slotů a jaké budu mít moduly.

Ještě, nevíte co připojení k Internetu? Jak se k Linuxu stavějí Oxidi, UPC nebo WiFi provideři?
Jan Rippl
Profil
Ještě, nevíte co připojení k Internetu? Jak se k Linuxu stavějí Oxidi, UPC nebo WiFi provideři?
Wifi (v DHCP) automaticky už při bootování
UPC zřejmě také
Co je Oxidi nevim
Gekon
Profil
Joker
Jestli máš zájem o pár SDRAM, tak nějaké tady ještě mám. Myslím, že to je jedna 32MB a jedna 64MB. Mě jsou na nic, tak ti je klidně pošlu. Nejsem si ale 100% jistý, jestli fungují všechny.
Joker
Profil
Gekon
Dík :) ale zrovna 32/64MB DIMM SDR bych taky mohl někomu poslat :) Tuším jich mám doma asi šest :)
Potíž je, že z těchhle se dost blbě sestavuje slušné množství paměti... desky mají 2-4 sloty, takže 32MB moduly jsou celkem ze hry a i k 64MB je obvykle potřeba alespoň 1x128.
Výsledkem toho je, že pokud má člověk kámoše ;) sežene 64MB a menší i zadarmo, zatímco 128MB a hlavně 256MB jsou docela ceněné zboží.

Jan Rippl
Co je Oxidi nevim
Hovorové označení zaměstnanců Kyslíku, O2 ;-) Dřív se říkalo Telekomunisti ;-)
Gekon
Profil
Joker
No jo, kdyby sis vzpomněl někdy před osmi měsíci, to jsem měl dvě 512ky:)
Joker
Profil
Gekon
Tak to je pech ;) Ale možná budu mít ještě nějaké 128MB, takže dobrý. Tím pádem možná se mi povede i víc než 256MB RAM. Ale to zjistím, až budu mít ten počítač doma a podívám se, kolik má vlastně ta deska slotů.

Jan Rippl
Určitě ubuntu. verze 6.06 pokud je k dispozici alespoň 256 MB RAM.
Pro zajímavost, proč ne verzi 7? Kvůli paměti?
Existuje vlastně v Linuxu rozdíl mezi "papírovými minimálními požadavky" a "skutečnými minimálními požadavky", tj. něco jako s Win2000 a 64MB RAM (což v reálu nestačí ani samotnému systému, nemluvě o spuštění nějaké aplikace; o trochu lepší situace s WinXP a 256MB RAM)?
Mastodont
Profil
Joker

U sedmičky dost lidí také hlásilo potíže při instalaci ... já to mohu potvrdit, Kubuntu 7.04 šlo z disku dost rychle - nekompatibility balíčků apod., to v šestce prostě nebylo.
kiflik
Profil
s Ubuntu jsem měl velké problémy s rozpoznáním HW (nb asus A6ja) a protože jsem lama, musel jsem
přelézt na openSUSE a Madrivu, tam (gk m1600) funguje.
Máte někdo zkušenosti s pcLinuxOS?
Mastodont
Profil
kiflik

Ne, ale už ten poslední článeček na cdr.cz s popisem lokalizace do češtiny jasně odrazuje :-))) Proč tuhle distribuci, když jinde češtinu nastavíš při instalaci?
Joker
Profil
Ad rozpoznání hardware, doufám, že takhle starý HW to podporovat bude :)

ad pcLinuxOS: Pokud neobsahuje češtinu, je pro použití popsané v tomhle tématu bez šance. A u nějakého "dodělávaného" počeštění je dost riziko, že po nějaké době používání začnou vyplouvat nepočeštěné anebo polo-počeštěné části systému.

A problémům že něco "vypluje" se právě chci vyhnout, v tomhle případě jsou právě dvě důležité fáze, "před předáním PC" a "po předání PC". Před předáním se klidně může gůglit a nastavovat a louskat anglické manuály, ale po předání už jsou věty jako "Yum je command-line updatovací utilita, bez jakéhokoliv GUI. Její konfigurace je standardně v /etc/yum.conf, který může vypadat například takto:" tabu :o)))
Mastodont
Profil
Ten článek o PCLinuxu je na http://www.cdr.cz/a/21424 , kdyby si to někdo chtěl přečíst. Lokalizace je popisovaná v diskusi.
jaho
Profil
- v linuxu se nedá spustit žádný exe soubor, takže žádný windowsovský programy
- linux je náchylnější než windows - něco blbě přenastavíš a přestane ti to chodit (vlastní zkušentost)
- nedoporučil bych ho nezkušením uživatelům

+ skoro bez virů, protože windowsácký tam nebudou chodit

/ příslušenství přes USB se normálně chytne (jako ve windows)

zkrátka Linux je dobrý pro ty, kteří z počítačem docela dobře umí.
ale, když už by ses rozhodl pro linux tak bych doporučil Mandrake Linux
DJ Miky
Profil
- v linuxu se nedá spustit žádný exe soubor, takže žádný windowsovský programy

Wine neznáš? Jde toho spustit spousta, včetně některých her.
tpikalek
Profil
jaho
Berete jako nevýhodu Windows, že v něm nespustím programy programované pro Linux?
Mandrake Linux bych nedoporučoval, jelikož už vlastně neexistuje, teď je to Mandriva.
S tím příslušenstvím to taky není až tak pravda, záleží typ od typu...
Je pravda, že když něco blbě nastavíte, nemusí se systém spustit, to samé ale ve Windows - když něco změním v registru, systém nemusí fungovat. Linux má tu výhodu, že když se něco pokazí, není nikdy problém to opravit bez přeinstalace. Navíc Linux je po instalaci vždy nakonfigurován tak, že je třeba zadat heslo před nějakou změnou, která ovlivní systém.

Mastodont
Nepoužíváte náhodou nějaké neoficiální repositáře? Žádný problém s balíčky není...

Joker
Existuje vlastně v Linuxu rozdíl mezi "papírovými minimálními požadavky" a "skutečnými minimálními požadavky"
Neexistuje, ve škole, kam chodím, běží Mandriva vcelku rychle na AMD Duron 800MHz, 256MB RAM. Oproti tomu Windows 2000 na podobném stroji u mě doma běžel daleko pomaleji...
Joker
Profil
jaho
v linuxu se nedá spustit žádný exe soubor, takže žádný windowsovský programy
:o) To sice bude Linux pro BFU, ale tím BFU jsem nemyslel sám sebe.
Navíc zrovna v mém případě ty podstatné aplikace co používám ve Windows jsou i v Linuxu (OpenOffice, GIMP,... Transport Tycoon :D ) Až na PSPad, teda.

linux je náchylnější než windows - něco blbě přenastavíš a přestane ti to chodit (vlastní zkušentost)
Stejný případ je ale ve Windows. Leckdy ani není třeba něco nastavovat, například WinXP se mě jednou při instalaci ani nezeptaly na heslo admina a nejspíš mi automaticky nějaké přidělily, akorát mi ho zapomněly říct... takže poté co jsem doinstaloval a zjistil to jsem mohl udělat akorát tak formát a přeinstalaci :)
Navíc co takový BFU nastavuje? Má na ploše pět ikonek svých oblíbených programů a tím to hasne.

nedoporučil bych ho nezkušením uživatelům
No, taky se bojím, že se tím zaměstnám na částečný úvazek jako technická podpora :) Jenže to by možná u Windows bylo stejné.

ale, když už by ses rozhodl pro linux tak bych doporučil Mandrake Linux
Tak zrovna s ním moc slavné zkušenosti nemám. Zkoušel jsem dvě verze (tuším 8.1 a 9.1) a ani jedna mi pořádně nefungovala.

Ad WINE: Jak je na tom vlastně WINE se spouštěním Windows aplikací? Funguje skoro všechno - většinou - občas něco - pár vybraných programů?
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0