Autor Zpráva
Radek Novák
Profil
Za prvé bych rád zmíníl, že nejsem zastánce nelegálního software, na PC mám vše legálně (buď free nebo zakoupenou licenci).

Zajímalo by mě však, co by se dělo, kdyby mne navštívila kontrola a našla v poličce cca 40 kousků. SW bych neměl nainstalován na PC ani bych to nikomu neprodával.

Je to trestné? Jde mi jen o sbírku dříve mých oblíbených her (např. NFS Porsche 2000, Transport i Rollercoaster Tycoon, Quake 2 apod.)
Filips
Profil
Pokud máš ty hry i v originále tak ne, pokud nemáš originál tak ano.
Railbot
Profil
Pokud máš ty hry i v originále tak ne
O tom se také dá debatovat, každopádně více jak 1 kopie je už jasně nelegální.

SW bych neměl nainstalován na PC ani bych to nikomu neprodával.
Stejné jako mít nelegálně zbraň a říkat, že s ní stejně nestřílíš. Takže - je to nelegální a trestné.
Radek Novák
Profil
A jak mi dokážou úmysl? Pokud bych hru instaloval, tak v instalaci mám licenční podmínky. Potom by porušení bylo jasné. Pokud bych ale tvrdil, že jsem si ty hry někde stáhl a že na dotyčných stránkách bylo psáno, že se jedná o free verze a já si je zatím jen vypálil, ale nikomu jsem je dále nedal a ani je nezkoušel instalovat, tak bych neměl nic porušit. Jde o to, že já dílo neužívám a ani jsem ho neužíval...

Jinak srovnávat PC Hry se zbraněmi je blbost.
Railbot
Profil
Radek Novák, jaký úmysl?To o žádném úmyslu není. Ty hry jsou nelegální a je jedno jestli je máš instalované nebo se ti jen válí v šuplíku. A že bylo někde něco napsané, to je také úplně mimo mísu. Neznalost neomlouvá. To je jako kdyby měl někdo na autě napsáno "k volnému použití" a ty sis ho vzal. Pořád to bude krádež. Doufám, že jsem to na příkladech vysvětlil dost jasně.


Je to blbost. Bylo to obrazně. Chtěl jsem tím říci, že když máš něco nelegálně, tak je to zkrátka nelegální a trestné, je úplně jedno jestli ti ta věc doma jen leží nebo ji užíváš.
Radek Novák
Profil
Jako já chápu, že to v nějakém smyslu nelegální bude. Ale zajímá mě jak moc. Pokud bych např. měl nelegální Photoshop a vytvářel v něm své obrázky, které bych dále prodával. Tak případná pokuta bude mnohem vyšší než kdybych si v něm jen tak pro radost maloval. A pokud bych ho měl jen v šuplíku a ani ho neměl nainstalovaný (což je můj případ), tak si myslím, že bych neměl dostat žádnou pokutu (krom zabavení CD).....
Flip
Profil
to se pleteš chlapče... BSA je jedno jestli v šuplíku či na disku... sedět půjdeš tak i tak :D nebo rodiče xD
koudi
Profil
Taky se nabízí otázka, proč to všechno máš, když to stejně nepoužíváš. Zbav se toho a máš klid.
Radek Novák
Profil
Rád bych si ty hry nechal na CD. jsou to hry, u kterých jsem dříve strávil neskutečný počet hodin a nerad bych ty CD prostě jen tak zahodil..
pEeLL
Profil
Radek Novák

Myslim ze pokud to nebudete prodavat ani sdilet na internetu tak zadna kontrola nema duvod kvam chodit.

Jinak si nejsu jisty jestli Railbot a Flip maji pravdu. jsem presvedceny ze pokud neporusis smlouvu a neodsouhlasis ujednani tak nic neporusujes. tim ze si stahnu z internetu soubor ktery je treba uplne neco jineho nez jsem cekal a je to hra jsem neporusil zadny zakon - proto pred instalaci kazde hry a programu jsou licencni ujednani ktera te na to upozorni. u vypaleni by pak mohlo byt zajimave vysvetlit proc sis vypalil 50 cd her ktere jsi nikdy nenainstaloval.
Radek Novák
Profil
pEeLL: Já bych ale nemusel nic vysvětlovat, to oni by mi museli dokázat, že jsem něco porušil. Jinak důvod by mohl být jakýkoli, prostě jsem to měl jako sbírku nebo třeba jen pro machrování před kamárády. Využívám svůj PC k podnikání přes internet, jsem zapsán na finančáku apod, takže možná kontrola tu je..
Dero
Profil
Zajímalo by mě však, co by se dělo, kdyby mne navštívila kontrola a našla v poličce cca 40 kousků. SW bych neměl nainstalován na PC ani bych to nikomu neprodával.

Čistě teoreticky by v takovém případě bylo nejlepší tvrdit, že to nejsou tvoje CD. Když navíc prozradím, že zákon ti umožňuje odepřít policii vysvětlení nebo výpověď, pakliže bys jí způsobil škodu osobě sobě blízké, zbytek si asi domyslíš. Stačí se jen vyhnout jakémukoliv konkrétnímu jménu a policie může tak nanejvýš pouštět strach.

A ještě drobnost - nedovedu si představit, jak by policie získala povolení k domovní prohlídce, pokud máš doma řádově pouze desítky CD se staršími hrami, které nikam dál nešíříš. Na takové soudní při nemá ani jedna strana zájem - jedině snad by herní průmysl potřeboval nějaký exemplární příklad, který by měl strašit drobné "spotřebitele".
quinux
Profil
Flip
BSA je jedno jestli v šuplíku či na disku
BSA je soukromá organizace a tobě může být jedno co je jim jedno ;o)


Radek Novák
Já bych ale nemusel nic vysvětlovat, to oni by mi museli dokázat, že jsem něco porušil.
Tomu bych až tolik nevěřil. Presunkce neviny se u nás moc nenosí.
pEeLL
Profil
Radek Novák

a neni nahodou v licencnich podminkach ze nesmis vytvaret kopie aj?? resp. mam napr popsana ty cd? podle ceho sis je popsal kdyz jsi instalaci nikdy nepustil? a prvni co se pri instalaci pusti je prave licencni ujednani. a navic je licence tusim i v samostatnem textovem souboru a to ze sis vypalil data ktera nevis co jsou zac asi neprojde. zvlast ne u vic kusu. bys pak ten licencni sour nesmel vypalovat apod. raci to proste vyhod

edit: a finacni urad se ti stejne nesmi hrabat v obsahu cd.
Railbot
Profil
Já bych ale nemusel nic vysvětlovat, to oni by mi museli dokázat, že jsem něco porušil.
Jási myslím, že sbírka nelegálních kopií her je dostatečný důkaz trestné činnosti, který bys vysvětlovat musel.
temistokles
Profil
pEeLL
a neni nahodou v licencnich podminkach ze nesmis vytvaret kopie

V licenčných podmienkach to samozrejme je, ale aspoň na slovensku platí, že jednu kópiu si smieš spraviť, nech hovoria licenčné podmienky to, čo hovoria (of course, musíš vlastniť originál).
quinux
Profil
temistokles
V licenčných podmienkach to samozrejme je, ale aspoň na slovensku platí, že jednu kópiu si smieš spraviť, nech hovoria licenčné podmienky to, čo hovoria (of course, musíš vlastniť originál).
To platí i v ČR, problém je, že u nás taky platí, že při pořizování té kopie nesmíš překonat žádné ochrany, takže si vlastně žádnou záložní kopii vytvořit nesmíš ;o)
temistokles
Profil
quinux
(1) Oprávnený užívateľ rozmnoženiny počítačového programu môže bez súhlasu autora vyhotoviť rozmnoženinu tejto rozmnoženiny počítačového programu alebo vykonať na nej úpravu alebo preklad, ak je takáto rozmnoženina, úprava alebo preklad nevyhnutný na
a) prepojenie počítačového programu s počítačom na účel a v rozsahu, na ktorý bol nadobudnutý, vrátane opráv chýb v počítačovom programe,
b) nahradenie oprávnene nadobudnutej rozmnoženiny počítačového programu (záložná rozmnoženina).


No ja v tom nejaké obmedzenie nevidím :)
quinux
Profil
temistokles
No ja v tom nejaké obmedzenie nevidím :)
Psal jsem v ČR, nevím jak to máte na Slovensku.


I samotné prolomení ochrany proti kopírování, byť pro soukromou potřebu tak bude porušením autorského zákona se všemi důsledky z toho vyplývajícími.
http://technet.idnes.cz/tec_technika.asp?c=A060515_130228_tec_checktec h_kuz
pEeLL
Profil
ted me spis napada co by udelali s nekym kdo by prodaval stare disketove verze her. by me zajimalo jak vycislily skodu :))

nekde vtom pravu na jednu kopii ale bylo ze musis vlastni i original ne?
pEeLL
Profil
a jinak udelat clone cd nebo dvd hry vetsinou neni problem. problem je pak ze tenhle clone bez ****** uz nefunguje
temistokles
Profil
quinux
Ok, mýlil som sa. U nás platí na počítačové programy výnimka (nepltaí však na hudbu, filmy a pod.)

Podľa zákona si fyzická osoba môže pre osobnú potrebu vyhotoviť bez súhlasu autora či iného nositeľa práv rozmnoženinu diela, a to akéhokoľvek, okrem výnimiek (počítačové programy, literárne diela, mapy, noty, databázy v elektronickej forme, projektové dokumentácie stavby alebo konštrukcie stavby). Novela v tomto smere nič nemení - kopírovanie hudby či filmov je teda legálne.

Treba však dodať, že ak si nositeľ práv vyhradil práva, resp. svoje dielo (jeho nosič, sprístupňovanú rozmnoženinu) vybavil technickými prostriedkami ochrany, je nadradená takáto ochrana - teda vôľa a právo nositeľa práv. Používateľ to musí rešpektovať. MK tiež upozorňuje, že rozmnoženina môže slúžiť len osobnej/vnútornej potrebe a na každé iné použitie treba získať súhlas nositeľa práv (získať práva).

http://www.zive.sk/h/Publicistika/Ar.asp?ARI=121105
nightfish
Profil
Presunkce neviny se u nás moc nenosí.
1) presumpce
2) presumpce neviny je zakotvena v odst. 2 §2 Trestního řádu, tzn. žádné "u nás se moc nenosí"
Jinou otázkou je ovšem důkazní břemeno u porušení autorského zákona, které bude zřejmě na straně obviněného (ten musí dokázat legálnost nabytí licencí software - a ne obráceně).
quinux
Profil
nightfish
1) presumpce
Chybka se vloudila ;)

2) presumpce neviny je zakotvena v odst. 2 §2 Trestního řádu, tzn. žádné "u nás se moc nenosí"
Teorie a praxe jsou dvě naprosto odlišné věci. To už je ale OT. ;o)
Railbot
Profil
Novela v tomto smere nič nemení - kopírovanie hudby či filmov je teda legálne.
Ale nesmíš při tom překonat žádnou ochranu média pokud je tam zabudována. Potom už je to negeální kopie.
Kolibáč
Profil
Jak se to vezme. Počítám, že můj prehistorický, v bordelu zahrabaný disk s nezakoupeným NHL 93 nikoho zajímat nebude. Na druhou stranu, kdybych měl haldu nových her na DVD i s ******, pak by to byl problém.

Právní hledisko je jiná věc, ale, upřímně řečeno, mě to moc nezajímá, protože zaprvé mám používaný software legální (GNU GPL kompatibilní), zadruhé kopírovat hudbu je možné (bez šíření) a zatřetí žijeme ve státě, kde je trestné venčit psa bez náhubku.
šufánek
Profil
..no, nebudu s váma zabředávat do diskuse o amatérském právu. Žijeme ve státě kde je trestné leccos, ale umíme si pomoct. Česká nátura jest pružná a poměrně zákonuvzdroná.

Zkrátka: myslím že by Radkovi bohatě stačilo umístit sbírku někam, kde místo podnikání nahlášené nemá - riziko prohlídky je tedy nulové. Nepoužívá jí, tedy není problém. Akorát bude mít ve sklepě o krabici navíc.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0