Autor Zpráva
Petrnson
Profil
Chtěl bych si trochu vylepšit pc aspon dokoupit operační pamět.

Motheboard - Gigabyte 8IP775/-G a stávající pamět- 512 Mb SDRAM DDR, PC3200 ( 200 Mhz)



Jakou by jste mi doporučili?
Gekon
Profil
Vyhodit nebo prodat tu současnou, a koupit 2x512 MB na 400 MHz.
Důležitým faktorem je i CPU, takže jestli tam máš nějaký Celeron, moc ti to nepomůže.
Miloš
Profil
Petrnson
Starý modul – ty píšeš, že je to PC3200 ( 200 Mhz), ale PC3200 je ve skutečnosti 400 Mhz (2×200, protože DDR, neboli Double Data Rate).
Vzhledem k tomu, že u intelovských procesorů je na ramce důležitá právě taktovací frekvence, zatímco méně důležitá je latence (u AMD je to naopak), pak bych jako cestu nejmenšího finančního odporu zjistil přesné parametry stávajícího modulu (pomůže třeba vynikající Everest Home) a dokoupil ještě jeden modul se shodnými parametry – ve specifikaci ke tvé základní desce totiž čtu: Dual Channel Memory Architecture – jednoznačně porychlíš počítač tím, když desku osadíš dvěma (resp. čtyřma) moduly, které zapojíš jako dual channel.
V případě, že ti 1 GB RAM připadá málo (některé aplikace opravdu mohou sežrat hodně), pak bych se přidržel Gekonovy rady a stávající modul odprodal, ale místo 2×512 MB bych koupil 2×1 GB.

A – jak píše Gekon: Důležitým faktorem je i CPU, takže jestli tam máš nějaký Celeron, moc ti to nepomůže.
Petrnson
Profil
Takže když mám procesor Intel Celeron D 2,66 GHz, takže to budou jen ´´vyhozené peníze´´?
Bubák
Profil
Paměti jsou nyní velmi levné. Další věc je, jestli nyní využíváš paměť na maximum.
Petrnson
Profil
Průměrně za normálního používaní je z 512 400 obsazeno a swapovací prostor je z 1250 400 obsazeno.
Miloš
Profil
Bubák
Další věc je, jestli nyní využíváš paměť na maximum.
Souhlasím, ale zároveň namítám – je-li pro rozumný chod XP potřeba alespoň 512 MB RAM, dokoupením druhého modulu a zároveň aktivováním dual channelu bych hádal, že si pomůže.

Petrnson
z 512 400 obsazeno a swapovací prostor je z 1250 400 obsazeno.
Pak jednoznačně dokoupit ramku.

Pokud jde o ten procesor, pak bych uvažoval o něčem novějším – vycházím z přehledu posledního Chipu a vybírám Pentia z jednotlivých kategorií, u nichž je výhodný poměr cena/výkon v pořadí od nejslabšího po nejsilnější (pořadové číslo – v časopise bylo nejhorší 50, nejlepší 1), ceny uvádím (zaokrouhleně) podle odkazovaného Czechcomputeru:

34) Dual-Core E2160 1,8GHz 1MB 800MHz 1500 Kč
30) Dual-Core E2180 2,0GHz 1MB 800MHz 1700 Kč
26) Dual-Core E2200 2,2GHz 1MB 800MHz 1950 Kč
20) Core2 Duo E4600 2,40GHz 2MB 800MHz 3100 Kč
12) Core2 Duo E6750 2,66GHz 4MB 1333MHz 4200 Kč
10) Core2 Duo E8200 2,66GHz 6MB 1333MHz 4200 Kč
06) Core2 Duo E8400 3,00GHz 6MB 1333MHz 4300 Kč
Petrnson
Profil
Dobře, vypadá že se pustím do toho Dual Chanelu. Pokud by mi něco nešlo tak ještě napíšu.

Dík
Petrnson
Profil
Zjistlil jsem že v pc mám tento model ramky: http://www.kasa.cz
Cena se mi zdá k velikosti paměti docela nepřiměřená. Má vůbec cenu ji dokupovat abych je mněl stejné?
Gekon
Profil
Za 700Kč si můžeš koupit 1GB, takže ne, opravdu to nemá smysl.
j1rka
Profil *
2.6GHz procák je v dnešní době už málo? No přemýšlím nad novým pc a zrovna jsem tam chtěl dát dvoujádrový 2.6GHz AMD procesor. Tak ať vím jestli je to málo. Hlavně na tvorbu webu, grafiku v PS(layouty),programování.
Gekon
Profil
j1rka
Záleží na počtu jader, L1, L2 (popř. vyšší) keši, rychlosti sběrnice apod.
j1rka
Profil *
Třeba tento: http://www.alfacomp.cz/php/index.php?eid=106H41&Search=14257&SearchTyp e=1&SearchSubmit=1
Gekon
Profil
j1rka
Ten je špatný - nízká cache.

Intel Core 2 Duo na frekvenci 2,4 GHz je mnohem lepší, má totiž cache 2 MB.
Joker
Profil
j1rka
2.6GHz procák je v dnešní době už málo?
Rozlišovat procesory podle frekvence je hodně zavádějící- pokud se procesory liší jen frekvencí, potom poměr jejich výkonu bude zhruba odpovídat poměru frekvencí. Pokud se procesory liší cache, architekturou nebo počtem jader, neříká frekvence prakticky nic.

Jinak zrovna ten Athlon64 5000+ mám v počítači já a v pohodě. Ale je pravda, že já nestavěl nějak extra výkonný počítač, ale spíš aby byl tichý.
Joker
Profil
Gekon
Intel Core 2 Duo na frekvenci 2,4 GHz je mnohem lepší
Ale taky o 2/3 dražší.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0