Autor Zpráva
janavk
Profil
Asi to sem nepatří, ale - dá se něco udělat, když pc začal být najednou hrozně hlučný (týká se to asi větrání, které dřív tak moc hlučné nebylo)?
Railbot
Profil
Vyluxuj si.
janavk
Profil
Railbot
Doufám, že to myslíš vážně. Ale zkusím to, díky.
smajli
Profil
1. - prach v počítači = vyšší teplota = vyšší otáčky ventilátoru = vyšší hlučnost (jak píše Railbot)
2. - nekvalitní ložiska ventilátoru dosloužila = vibrace = vyšší hlučnost
:)
nightfish
Profil
zvláště se doporučuju zaměřit na prach usazený v žebroví chladičů, tam vadí nejvíc... pak také průduchy ze skříně ven a ve zdroji
řešením může být také pořídit tišší větráčky, přidat větráčky, které ti budou foukat vzduch do/ze skříně apod.
janavk
Profil
Už jsem to vyluxovala, ten ventilátor taky. Kde je zdroj, to nevím, ale co se dalo, jsem vyluxovala. Takže půjdu koupit lepší větráky - tyhle mi vadily hned od začátku a teď už se s tím nedá pracovat. Poradíte i s větráčky? Aby byly fakt tiché?
smajli
Profil
janavk
Ještě jedna možnost, u řízených ventilátorů na procesoru se dají omezit jejich otáčky, aby se netočily neustále v maximálních otáčkách, které pak vytvářejí vysoký hluk. Dá se to nastavit v BIOSu nebo různými prográmky k základní desce podle typu.
janavk
Profil
smajli Dá se to nastavit v BIOSu nebo různými prográmky k základní desce podle typu - aha, BIOS - to musím zase dovnitř?
Joker
Profil
Railbot
Vyluxuj si.
Ale pozor na vycucnutí nějakého jumperu nebo podobně ;-)

Jak píše nightfish, nejvíc vadí prach, usasený ve větráčcích. Jestli počítač není pravidelně čištěný, bude ale nejspíš uvnitř kupa prachu. Takže je nejlepší nejdřív se zbavit nánosů v počítači a vysavačem alespoň vycucnout prach z vrtulek a žebrování chladičů.
Komplikovanější, pracnější, ale účinnější varianta je chladiče vymontovat, vzít je někam ven a vymést z nich prach třeba štětečkem :-)

To by mělo alespoň trochu pomoci, ale jestli nějaký větráček z ničeho nic začal vrčet či pískat, nejspíš budou vylágrovaná ložiska. Pak by to chtělo ten větráček najít a vyměnit.
Docela špatné zkušenosti mám třeba s grafickými kartami, které mívají mrňavé větráčky s vyššími otáčkami, takže se brzy opotřebují, a ještě navíc jsou často nestandardní, takže je docela fuška sehnat náhradní. Z toho důvodu preferuju pasivně chlazené grafiky.
Joker
Profil
janavk
Poradíte i s větráčky?
V první řadě bych doporučoval lokalizovat ten "problematický" větráček. Primitivní, ale účinná, metoda je odkrytovat počítač, zapnout ho a pak vždycky zastavit vrtulku jednoho větráčku :-)

Jinak větráčky jsou různého druhu:
- procesor: jestli je to novější procesor, neměl by být problém sehnat vcelku slušný chladič tak do 500Kč, nebo opravdu kvalitní tak do 1000Kč.
- grafická karta: viz můj předchozí příspěvek
- zdroj: Jestli v počítači není nějaký drahý značkový zdroj, bude jednodušší a bezpečnější, než ho rozdělávat, koupit celý nový zdroj.
- případné další větráčky: ty bývají obvykle samostatné, takže vyhodit a koupit nový :)
janavk
Profil
Joker
A jak poznám, který z těch větráčků je špatný? Otevřela jsem to za chodu, ale nedá se rozeznat odkud to jde. Dá se něco vypnout, abych to zkusila?
janavk
Profil
Joker
Chtěla jsem zastavit vrtulku a málem mi to ufiklo prst. jak na to?
janavk
Profil
Zkusím na to někoho sehnat, díky všem za pomoc.
Railbot
Profil
janavk, myslel jsem to vážně, samozřejmě :) To zastavení větráčku bych doporučil udělat raději softwarově, manuálně určitě ne :) Je hromada šikovných prográmků zdarma na zobrazení teploty a regulaci otáček větráčků.

A když už jsme u toho doporučuji zaměřit se u procesoru nav yluxování odvodu tepla, tedy ty žebra větráčku pod ním, jak už řeklnightfish. Jejich zanesení prachem může způsobit nepěkné přehřívání až zkratování procesoru.
Acci
Profil
Ale dávej bacha, aby se ti ty ventilátory při vásávání neroztočili tím proudem vzduchu, radši je něčím přidrž. Jinak ti hrozí, že ventilátory budou hlučné ještě více, protože si tím zničíš ložiška.
nightfish
Profil
janavk
Chtěla jsem zastavit vrtulku a málem mi to ufiklo prst. jak na to?
jednou z možností je použít nějaký nástroj (třeba šroubovák), pak ale může hrozit poškození větráčku...
další možností je odpojit napájení - ke každému větráčku vede kabel s konektorem, nicméně odpojování konektoru za běhu může být taktéž nebezpečné - takže lépe vypnout, odpojit, zapnout, poslechnout, zapojit, zapnout (nebo odpojit jiný)
je možné, že se počítač po odpojení některého z větráčků nerozjede - ochrana proti přehřátí, která vypne počítač v případě selhání větráčku - může jít vypnout v BIOSu
Acci
Profil
A pokud ho zastavíš, nedělel ti na moc dlouhou dobu, tím taky riskuješ poškození.

jednou z možností je použít nějaký nástroj (třeba šroubovák)
To jsou taky rady, tohle určitě nedělej! Pokud k němu máš dobrý přístup, zastav ho prstem přesně uprotřed, tedy tam, kde se otáčí, jinak ho určitě nejprve vypoj. Ovšem ne za chodu.
nightfish
Profil
Acci
jednou z možností je použít nějaký nástroj (třeba šroubovák)
To jsou taky rady, tohle určitě nedělej!
možná jsi to mohl ocitovat celé...
jinak se zastavováním některých "silnějších" počítačových větráčků šroubovákem zkušenosti mám a ještě jsem nezažil, že by byl nějaký problém (samozřejmě za předpokladu, že tam nezarazíš šroubovák a nejdeš si uvařit kafíčko)
janavk
Profil
Pane jo, už jsem to sama vzdala a přivolala pomoc poloprofíka, snad - doufejme mi pomůže, na tohle viz: všechny vaše poslední rady - fekt nemám. Ještě jednou díky.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0