Autor Zpráva
anonimní
Profil *
Šlo by čistě teoreticky přes internet zjistit jestli mám nelegální software.
vertigo4
Profil
anonimní
jako jak přesně?
Gekon
Profil
anonimní
Programy od Microsoftu ano, jinak je to dost individuální.
Nox
Profil
anonimní
No třeba teď jsme přes internet zjistili, že máš nelegální software;)

No nějak obecně si myslím, že ne, leda že by výrobce zakomponoval toto přímo do programu (což
by nejspíš šlo obejít)
anonimní
Profil *
Gekon
Díky za odpověď
anonimní
Profil *
noxovi také
DoubleThink
Profil *
Programy od Microsoftu ano
Programy od Microsoftu taky ne. Tak si to představuje jenom TV Nova.

Microsoft nemá absolutně žádný nástroj, kterým by externě zjistila legálnost daného systému. Nástroj WGA funguje opačným směrem. Pokud ho vy spustíte (nikdo jiný nemůže) a zjistí neplatnost licence, může přepnout systém do neaktivovaného stavu. Toť vše.
Gekon
Profil
DoubleThink
Měl jsem za to, že si můžeš stáhnout buďto nějakou utilitu, která ti prověří legálnost licence v nějakém programu, např. Office, nebo to jde přímo přes webové rozhraní s doinstalovaným prvkem ActiveX, ne?
quinux
Profil
Gekon
Ale je to vždy na "tvůj" příkaz. MS sám od sebe neprohledává internet a nekontroluje každý pc, na které narazí co je na něm za SW a jestli je legální. Kdyby to takhle šlo (ať již technicky nebo ze zákona), tak by měla BSA žně ;)
Gekon
Profil
quinux
A v čem je problém? anonimní se neptal, jestli má jít o manuální nebo automatické zjištění.
Jan Rippl
Profil
quinux

No ačkoliv jsem uživatelem GNU/Linux (Debian), jednou jsem omylem zabloudil na stránky M$, a nestačil jsem se divit, když jsem viděl aktivity jejich serverů ve Firewallu Firestarter. Minimálně 8 různých IP skoušelo otevřené porty na mém PC. Nakonec jejich stránky vygenerovaly hlášení "Neznámý typ operačního systému". A to jsem přeskočil úvodní stránku microsoft.com (odkaz na podřízenou stránku s článkem ve vyhledávači). Suma sumárum v té době kdy se mě to stalo, měli tu uděláno tím stylem, že během načítání libovolné www stránky na jejich serveru jsem byl přesměrován na otestování legálnosti mého OS (v té době Ubuntu).

Jak to mají odchycené nyní nevím, jejich stránky nenavštěvuji tak často :-D.
Troufám si ale spekulovat o tom, že možná jsou nějaké takové aplikace zahrnuty v posledních servisních balících.
DoubleThink
Profil *
anonimní se neptal, jestli má jít o manuální nebo automatické zjištění.
Ptal se, jestli jde přes internet zjistit legálnost SW. Ne nejde. Pouze program v klientském PC je schopen takovou kontrolu provést.

Troufám si ale spekulovat o tom, že možná jsou nějaké takové aplikace zahrnuty v posledních servisních balících.
Validace licence v prohlížeči funguje skrze ActiveX ovladač, který musíš explicitně povolit. Funguje to samozřejmě jen v IE. Poslední halo ohledně detekce nelegalních instalací Windows se týkají aktualizace KB940510, což je samostatný validační nástroj distribuovaný skrze WUpdate, s jehož spuštěním taky musíš souhlasit.

Minimálně 8 různých IP skoušelo otevřené porty na mém PC. Nakonec jejich stránky vygenerovaly hlášení "Neznámý typ operačního systému"
... a pak ses zpocený probudil?
Jaké porty má Windows otevřeny je možné zjistit velmi snadno v konfiguraci firewallu. Defaultně to není do vnější sítě kromě pingu prakticky nic.
Jan Rippl
Profil
DoubleThink
.. a pak ses zpocený probudil?
Tímto druhem fobie netrpím :). Z 10 PC v domě nemá jediný nainstalován OS Windows. Všechny využívají OS Debian. Jinak z mého předchozího příspěvku vyplívá, že automaticky po návštěvě stránek microsoft.com, jsem byl přesměrován na ověření pravosti (legálnosti) kopie systému Windows, který tam v té době skutečně byl.

Jaké porty má Windows otevřeny je možné zjistit velmi snadno v konfiguraci firewallu.
A to je právě ten trik. Zatím co firewall (jedno jaký) obyčejně preferuje taktiku co není povoleno, je automaticky zakázáno (DROP). Ovšem za předpokladu, že je firewall nainstalován a spuštěn (neplatí u unixových systémů, kde toto obstarává základní součást systému iptables). U systémů Windows je řada portů naopak otevřena defaultně s tím, že ochranu má zajistit NAT v síti poskytovatele.

Jinak pochybuji o tom, že běžní uživatelé OS Windows (včetně DoubleThink) znají kompletně všechny funkce jimi používaných systémů, zvláště pak, jsou li těmto uživatelům dostupné pouze aplikace v binární podobě :-D

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0