« 1 2 3 4 5 »
Autor Zpráva
Davex
Profil
WWW
rikas pro lepsi vydrz baterie?nevedel jsem ze to ma na to vliv
Pokud to bude třeba notebook Sony Vaio s Core Duo ULV, tak ti vydrží na baterie přes 6 hodin.

Osobně jsem před rokem zvolil Core 2 Duo, protože mělo větší L2 cache sdílenou oběma jádry a podporu 64 bitů. Výdrž baterie je průměrně 2,5 hod.
Miloš
Profil
souki
Jestli není jenodušší používat IMAP
1) nevím, jestli ho na Seznamu mají (mám pocit že ne)
2) ale i kdyby – mohu na server přesunout stávající poštu za několik let?

Symlinkům se neříká zástupce. Zástupce je odkaz souborem (*.lnk nebo *.pif), zatímco symlink funguje na úrovni souborového systému.
Typická ukázka je symlink na adresář – udělám-li na něj symlink, mohu tento symlink použít třeba jako defaultní adresář pro ukládání; naopak do zástupce nikdy nic nemůžeš uložit, protože je to jen textový soubor.

Mě ty symlinky právě zaujaly, protože to je něco, co člověk teoreticky vůbec nepotřebuje
Člověk teoreticky nepotřebuje spoustu věcí, ale v praxi je nakonec rád, že jsou.


A ještě doplňuju:
Mimochodem asi bude fungovat i průvodce přenesením nastavení z XPček :)
Nejsem si jistý, že by ten průvodce udělal ohledně pošty to, co chci
Timy
Profil
Miloš
Za rok a něco co používám Vistu jsem neměl v orientaci problém… Když už bylo něco jinde/jinak, bylo to intuitivní.

„Nechci se učit nic nového, pokud to nebude vysloveně nutné; proč by měly náklady (= námaha, úsilí…) převyšovat reálný užitek?“
A jak můžeš vědět, jaký je reálný užitek Vist, když jsi je nikdy pořádně (= alespoň pár týdnů používání) nevyzkoušel?
DoubleThink
Profil *
IMHO se totiž symlinkům pod windows říká zástupce
Omyl. Zástupce je obyčejný soubor s odkazem. Symlink je přesměrování v rámci filesystemu.

Takže ještě jednou – Visty umí opravdové symbolické odkazy na jednotlivé soubory?
Ano.
Timy
Profil
Ještě k těm symlinkům přímo na soubory — k čemu je to v praxi dobré? Já používám symlinky na složky, to má samozřejmě smysl, ale jaký smysl má symlink na nějaký soubor (ne složku)? V čem je to lepší než normální zástupce?
WWW
Profil *
DAVEX:

Ten muj notebook co chci kupovat je konkretne: zde je to acer, predpokladana vydrz baterky 3,5 hod. Nevis nahodou proc u parametru nekde pisou, ze to ma procak PENTIUM-M a v textu je INTEL CORE DUO? nekde to je tak a nekde tak.
souki
Profil
Miloš
Můžeš prosím nějak konkrétně popsat využití symlinku ve win? V linuxu to chápu, protože tam je ke všemu trochu jiný přístup. Ale ve win?
Miloš
Profil
Timy
V čem je to lepší než normální zástupce?
No právě v tom, že – v mém případě Opera pod Linuxem – přistupuje k některým souborům, které má společné s Operou pod Windows a má pocit, že tam ty soubory skutečně má. Protože jsou to textové soubory, bez symlinku by to nešlo – kdyby tam byl zástupce, pokoušela by se ho opera číst, což je samozřejmě nesmysl.
Miloš
Profil
souki
využití symlinku ve win?
maně mě napadá hiberfil.sys – byly doby, kdy jsem měl céčko dost plné a režim spánku se mi rušit nechtělo. Takhle by byl hiberfil.sys kdekoli jinde a na céčku jen symlink.
Davex
Profil
WWW
Podle modelu by se dalo usuzovat, že skutečný CPU je Intel Core Duo T2370. Je celkem běžná věc, že to mívají internetové obchody špatně a navzájem to od sebe opisují.
souki
Profil
Miloš
ale to je symlink v linuxu a ne ve win, nebo se pletu?
Miloš
Profil
souki
V Linuxu symlinky využívám, protože mi usnadňují práci.
Pod windows bych ho použil třeba právě k přemístění souboru hiberfil.sys na jiný disk (dělám si zálohy pomocí acronis True Image a 2 GB v obrazu jsou znát).

Zaráží mě (viz odkaz od DoubleThinka), že to pod Vistama jde, ale nejde to pod XP; zaráží mě na tom to, že jde o link na úrovni filesystému a ten je u obou OS stejný.
souki
Profil
Miloš
Mimochodem dneska jsem ve vistách náhodou objevil, že umí sami od sebe dělat rozdílové zálohy. U často používaných souborů automaticky a jinak to jde samozřejmě nastavit. Takové činnosti ale dělá jen když je idle (není-li řečeno jinak). To jen tak pro zajímavost, protože mě to dneska zaujalo.
Zdeněk Košťál
Profil
souki
Nestihl jsem přijít dřív a tak budu reagovat asi na to co jsi řekl v průběhu diskuse.

Věta o stabilitě 98 mě vážně dojala. Je stabilní, ale maximálně pár hodin. Mně i všem v mém okolí 98 padaly a byly s nimi jen problémy. To je v XP již napraveno (nepamatuji si kdy mi naposledy spadly).

Jinak to o obrázcích a hudbě - píšeš, jakoby to nenabízely již XP - pokud si chci uložit obrázek, hned mi to najede do složky obrázky, hudba do hudby apod. Nevím, jestli ses jen nesnažil vymluvit Milošovi jeho názor o uspořádání souborů, možná jsem si to špatně vyložil.

Jinak já bych měl k Vistám menší připomínku - kamarád si k notebooku připojil projektor a tři lidi se dvě hodiny marně pokoušeli o to, aby se na projektoru i notebooku zobrazoval stejný obraz (vždy byl na jednom jen dekorační obrázek z Vist). Po dvou hodinách jsme to vzdali a dali tam notebook s XP, které hned pochopily, co chceme dělat. Neříkám, že je to špatný systém, ale je to moje jediá zkušenost s ním a je velmi špatná...
Timy
Profil
Zdeněk Košťál
„Jinak já bych měl k Vistám menší připomínku - kamarád si k notebooku připojil projektor a tři lidi se dvě hodiny marně pokoušeli o to, aby se na projektoru i notebooku zobrazoval stejný obraz (vždy byl na jednom jen dekorační obrázek z Vist). Po dvou hodinách jsme to vzdali a dali tam notebook s XP, které hned pochopily, co chceme dělat. Neříkám, že je to špatný systém, ale je to moje jediá zkušenost s ním a je velmi špatná...“
To jsou zase storky… U nás se jeden učitel marně pokoušel propojit notebook s XP s projektorem a další přednášku tam přišel přednášející s notebookem a Vistou a šlo to bez problémů. (A to neříkám jako záměrnou parodii, zrovna tohle se fakt stalo.)
souki
Profil
Zdeněk Košťál
ta stabilita patřila k 2k a chtěl jsem tím naznačit, že pokud se několik let vyvýjí systém, tak zřejmě bude funkčně lepší než ten předchozí. Jestli jsou poloprůledná okna apod už je jedno.
Ad proejktor - s vistama se člověk musí "naučit". Je to stejné jako s office 07 - když k tomu přijde člověk, co je ostřílený z win95 apodm tak je v koncích. Jakmile něco hledáte (ze zvyku), tak nemáte šanci. Obvykle vám přitom svítí velké tlačítko, které to vyřeší. Zrovna připojování projektorů apod je ale docela zvládnuté - během projekce dokáží snad potlačovat některé jiné funkce. Na promítání má snad i nějaké rozhraní. Minálně lze přes win+x (určitě to je i někde ve startu) vynutit detekci projektoru apod. Každodpáně toto často blokuje už notebook a stačí na něm přes nějaké Fn ten durhý výstup zapnout :)

Ad soubory - jasně, že to umí už XP. Ve vistách je na tom jen větší důraz. Ale chtěl jsem hlavně nastínit tu odlišnou logiku. Miloš je bohužel příliš zaujatý než aby se nad tím alespoň zamyslel :)

Ještě na okraj - teď řešíme vzdálené síťování několika stanic v obchodech. Rozhodli jsme se pro visty a byla to vážně dobrá volba. Tupé uživatele dokáží slušně blokovat, všechno zákaldní v sobě mají (včetně parádního firewallu) a vzdálená správa je opravdu geniální. V tomto směru pánové v MS udělali velký pokrok. Máme linuxový server se sambou a Visty na klientech a přijde mi to zatím jako naprosto nejlepší volba v pohledu cena/výkon.
Miloš
Profil
souki
Miloš je bohužel příliš zaujatý než aby se nad tím alespoň zamyslel :)
Ale vůbec ne – já tady nikomu Visty ani v nejmenším nevyvracel; jestli někomu vyhovují, ať je používá a ať je s nima spokojený. Celou tu dobu se snažím vysvětlit jen to, že jsou taky lidi, kterým Visty nevyhovují (patřím k nim) a nemají silný důvod k tomu, aby na ně přešli.
O kus výš jsem přece napsal:
Zkrátka víc hlav, víc zelí a odpověď na výše uvedenou otázku nemá odpověď, než že se to tu zvrhne ve flame. Co je lepší, teréňák, nebo silniční auto? Plochý nebo křížový šroubovák? Brýle nebo kontaktní čočky? Atd. atd.
Proto na položenou otázku neumím poctivě odpovědět jinak, než „máš pravdu“; takto položená otázka totiž nemá odpověď.

Tak snad není třeba mluvit o zaujatosti.
DoubleThink
Profil *
že jde o link na úrovni filesystému a ten je u obou OS stejný.
Není, i když má stejné číslo verze:

Windows Vista introduced Transactional NTFS, NTFS symbolic links, and self-healing functionality though those owe more to additional functionality of the operating system than the filesystem itself. Yet the NTFS version number has not been raised.
WWW
Profil *
to DAVEX:

WWW
Podle modelu by se dalo usuzovat, že skutečný CPU je Intel Core Duo T2370. Je celkem běžná věc, že to mívají internetové obchody špatně a navzájem to od sebe opisují.

Díky za radu chlape
Kolibáč
Profil
Až bude Vista splňovat POSIX normu, můžeme se oní bavit.

Přichází Vista --- řekněte "LOL!"
DoubleThink
Profil *
Praxe ukazuje, že MS nemusí dodržovat normy. MS normy vytváří.
Měsíček
Profil
"Až bude Vista splňovat POSIX normu, můžeme se oní bavit. "

Důvod?
souki
Profil
Až bude Vista splňovat POSIX normu, můžeme se oní bavit.
co to? a proč?
Axamith
Profil
Nedá mi to, abych nereagoval. Osobně si myslím, že ať každý používá OS, jaký mu vyhovuje. Moje osobní zkušenost s Vistou HP není zrovna podle mých představ. Při koupi MTB a prvním spuštění a následné automatické instalaci mi systém kompletně spadl. Následoval servis. Začal jsem je používat a docela jsem se divil, kolik RAM zbaští samotný systém jenom pro sebe a na ostatní aplikace už moc nezbylo. A to nemám ořezávátko na 15 000,- Ale největší problém jsem měl se SW. Např. se vůbec nepodařilo na Vistách rozchodit Apache + PHP, a to jsem web obracel naruby, abych našel něco uceleného, co by na Vistách mělo běhat ( možná jsem málo hledal ). Mám nakoupený SW, který bez problémů jede na WIN2000 / XP, ale na Vistách se mi ho nepodařilo ani naistalovat, natož ho začít používat. Takže Visty šly ven a jedu na XP. Naštěstí se mi podařilo na NTB sehnat funkční ovladače pro XP. Abych na Visty neplival špínu, myslím si, že je to dobrý OS, ale vyžaduje hodně systémových prostředků. Což částečně znamená vyšší nároky na spotřebu a u NTB to může být problém s výdrží baterie. A je to hodně nadčasový OS. Výrobci Sw se mu snaží přizpůsobit, ale jde to pomalu. Výrobci her samozřejmě stíhají, ale proč si mám kvůli Vistám kupovat veškerý ( nebo alespoň část ) SW, aby se s tímto OS bavil. Samozřejmě přijde doba, kdy XP zmizí v propadlišti dějin jako WIN 3.11 / 95 / 98, ale pořád mám pocit, že mi Visty přinesly více potíží a ústupků, než pohody a klidu u PC. Takže já zatím s nimi čekám na tu správnou dobu, i když je mám koupený. To ale neznamená, že někomu plně vyhovují. Nebo jsem trdlo a neumím s nimi pracovat.
Měsíček
Profil
No osobně si myslím, že "Windows XP" vydrží hodně dlouho a myslím, že ho budou lidé používat i při vypuštění další verze Windows (Vienna?), Vistám taky něják neholduju, ale moc si nedovoluji říct, že jsou na nic.
Axamith
Profil
Měsíček Já netvrdím, že jsou na nic, ale moc sw cizích výrobců na nich neběhá. Ve firmě používáme speciální CAD/CAM sw na programování obráběcích strojů. Bavil jsem se se systemákem, kdy budou dělat verzi pro Visty. NIKDY, Visty jsou tak nevhodný systém pro obdobné aplikace, že by vývoj verze pro tento OS byl neúměrně drahý A to onen zmiňovaný sw je cenově v řádech milionů. Kdo chce na PC trochu něco bělat, než jenom koukat na filmy, brouzdat po webu a hrát hry tak asi hodně dlouho zůstane u osvědčených a hlavně stabilních XP.
souki
Profil
Axamith
Já ti nevím. Když sem tam htěl apache, tak sem vzal první instalačku EasyPHP co mi přišla pod ruku, jen jsem klikal další a nebyl problém.
Visty maj v některých ohledech vyšší vnitřní zabezpečení. "Špatně" napsané aplikace tam pak nemusí běhat. Prakticky vždycky ale stačí vypnout "kontrolu uživaetlských účtů" a je po problému. Třeba o autoCADu mi taky tvrdili, že pod vistama nejde - jen jsem klikal na Další a bez problémů se nainstaloval.
TSD
Profil
souki
Takže ty vlastně tvrdíš: Není to tak špatný systém, když se tam něco poladí, tak to funguje.
To mi jako moc silný argument pro přechod XP > Vista nepřipadá.

Vista je podle mého další krok na cestě od pojetí "počítač je pro programátory" k pojetí "počítač je pro všechny".
Bohužel to "počítač je pro všechny" obnáší spoustu věcí, které mě jako programátora a někoho, kdo používá počítač X let, hodně, ale opravdu hodně ... vytáčí. Počínaje zabezpečením a konče kýčovitým rozežraným GUI.

Když hledám soubor, opravdu nepotřebuju koukat na animovaného psa. Tohle byl v XP první náznak něčeho, co ve vistě útočí naplno.

EDIT: uvědomuju si výbušnost tématu a nechci tamto, víte co. Jen jsem si chtěl ulevit.
Timy
Profil
Nový AutoCAD už pod Vistama jde, nějaký starší s patchem.

TSD
„Když hledám soubor, opravdu nepotřebuju koukat na animovaného psa. Tohle byl v XP první náznak něčeho, co ve vistě útočí naplno.“
Když hledám soubor, stisknu winklávesu, napíšu název souboru a mám ho. Animovaného psa jsem fakt ještě ve Vistě nezahlíd…

Axamith
„Začal jsem je používat a docela jsem se divil, kolik RAM zbaští samotný systém jenom pro sebe a na ostatní aplikace už moc nezbylo.“
A jakou máš RAMku? Já mám 2 GB a bohatě mi to stačí. Vista si přednačítá často spouštěné programy, což také zabírá nějakou paměť. Ale v případě potřeby tuto paměť zase uvolní, takže to nevadí. Pokud ti Vista zabírá hodně paměti když nic neděláš, je to v pořádku, pokud ti zabírá hodně místa i během používání aplikací, které jsou pak díky tomu pomalejší, tak je něco špatně (nebo máš malou RAM).

„Ale největší problém jsem měl se SW. Např. se vůbec nepodařilo na Vistách rozchodit Apache + PHP, a to jsem web obracel naruby, abych našel něco uceleného, co by na Vistách mělo běhat ( možná jsem málo hledal ).“
Dost pravděpodobně. Já nainstaloval v všechny balíky, které jsem zkoušel (WAMP, XAMPP, EasyPHP). Jediný problém byl s kontrolou uživatelských účtů, to je pravda. Pokud ji vypneš, neměl bys mít žádný jiný problém. Jaký další soft, který potřebuješ, ti na Vistách nešel? Já třeba za rok a něco nenarazil na software, který by mi na Vistě nešel (přinejhorším jsem musel stáhnout novější verzi — třeba starý Photoshop jsem na Vistě nerozjel; staré Nero taky ne.).
souki
Profil
TSD
Ne. Říkám, že je to dobrý systém, ale když chcete dělat něco, co jde proti jejich zabezpečení, tak to zapbezpečení musíte snížit.

A pokud nechceš intuitivní systém, který zároveň pěkně vypadá, tak zůstaň u 2k či linuxu :)
« 1 2 3 4 5 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0