Autor Zpráva
magelan
Profil *
Zdravím
používám flash disk jako přenosné vývojové pracoviště (Apache, PHP, MySQL) různé helpy, psPAD, HeidiSQL a tak dále. Musím ho vyměnit, je už moc malý.
Cenově vyjde přibližně stejně flash a datově mnohem větší a ještě velikostí únostný externí disk s plotnami. Obvykle je tam nějaký malý, otáčky 5000, nebo méně. Napájení rovněž přes usb a taky se vejde do kapsy. Zřejmě potřebuju pro provoz webového serveru zapisovat a číst do více malých souborů - MySQL tabulky, php soubory etc.

Hledal jsem nějaké srovnání ale nenašel. Všude se srovnávají jen věci stejného typu (třeba různé flash disky) Srovnání, které bych potřeboval já jsem prostě nenašel. Hledal jsem asi špatně. Nemáte někdo praktické zkušenosti, nebo mě nemůžete někam nasměrovat (třeba jste nějaký takový test někde viděli...)

Docela rád bych to věděl, nežli si to koupím. Díky
Lexter
Profil
Tak takhle z ruky ti to asi neřeknu, ale když porovnávám swapování na flashce a na disku, tak disk je mnohem rychlejší a to mám swap právě na 5000 disku.
TSD
Profil
Plotnový disk jako alternativu k flashce dost dobře nechápu.

Vývojové pracoviště.. jasně, rozumím. Mám 8GB flash, tam by se mi pracovišť vešlo pár desítek. Je to pogumovaná věc, kterou nosím v kapse a která když mi spadne ze stolu nebo ji poliju kafem, tak mě ani nenapadne, že by mohla mít problém.

Disk do kapsy nedáš a když ti do něj za provozu někdo dostatečně silně klepne, tak máš po pracovišti.
magelan
Profil *
Díky
Ano, vím, že je to méně odolné. Taky si pokaždé, když jsem u svého kompu doma zazálohuju své poslední výtvory. (i když jsou na flash-ce)
Nicméně třeba tohle: http://www.cybex.cz/Produkt.aspx?Shortcut=FRE-1485172&Type=K&CategoryI d=0
by snad mělo i najký ten pád vydržet.
Ale jasně, pokud by to bylo rychlejší o 10%, tak si nechám flash. Pokud by to bylo rychješí 3*, tak už nevím. Ta flashka není zrovna moc extra rychlá (a to jsem neměl zrovna nejpomalejší, corsain Voyager byl alespoň tehdy jeden z nejryychlejších - tedy dle testů...)
quinux
Profil
magelan
Nevím jestli ti má rada bude k něčemu platná, ale dnes dost mluví o SSD, přičemž by snad měl být i rychlejší než HDD a určitě odolnější, jen ta cena je ještě krapet vysoká ;)
Zerog
Profil
Tohle tema me taky zajima. I kdyz mam notebook, tak by se me spis hodilo ssd s usb. Ale je fakt ze furt nevim jestli je lepsi SSD nebo usb.
Mike8748
Profil
ten rozdil v rychlostech neni zas tak vyraznej, ale samozdrejme zalezi na znacce

prakticka zkusenost:
- externi disk WD passport, usb 2.0 - data kopiruju prumerne 12-15mega za vterinu
- usb 2.0 flashdisk, A-data - rychlost mezi 10-18mega
- externi ctecka pametovych karet, v tom vysokorychlostni SD karta, a rychlost mam 15-20mega za vterinu

v podstate to vyjde nastejno, zalezi s cim se chces tahat v kapse. ja bych zustal u flashdisku, v dnesni dobe jsou levny i ty velky kapacity, 4gb je bezne +-500kc, i levnejs

jinak, SSD je skvela vec ale jako externi prenosny disk se to zrovna moc nepouziva. mam to v notebooku, a je to fakt super vec. kapacita sice "nic moc" (mam jenom 32gb) ale pro beznou praci to staci bohate, je to rychlejsi nez bezne pouzivanej 5400 otackovej hdd co se bezne do ntb dava (ale zalezi na strukture dat, random cteni/zapis je pomalejsi). a od ty doby co to pouzivam mi notas na baterky vydrzi asi o hodinu dyl, mozna vic
Medvídek
Profil
Teď dělají i do PCI slotu kartu, kam dáte paměťové modulyNevýhoda je max kapacita 4 GB, ale zatim nepřekonaná přístupová rychlost.
souki
Profil
Už před několik lety jsem viděl asi 16GB flashdisk, který se připojoval na klasické IDE :) Ďábelsky rychlé :)
Mach37
Profil *
Externak je lepsi!
sdfsd
Profil *
Prohlédneš-li si nabídku SSD disků, zjistíš, že v zásadě se dá rozdělit na drahé a hodně drahé. :-) Ty drahé jsou přibližně stejně rychle jako stávající pevné disky a jejich výhoda tkví v bezhlučnosti a mechanické odolnosti. Ty hodně drahé jsou postavné na lepší technologii a mají o hodně lepší přístupové doby - což je to, co chceš. Pak taky Intel začal nyní vyrábět nějaké nové SSD, které jsou prý hodně dobré, ale ty zatím dává jen partnerům do drahých notebooků.

Meření Mika8748 neber moc v potaz, na propustnosti tolik nezáleží. Vem si třeba Visty, které si schovávají kousky paměti raději než na disk na flešku, protože tam se k malým objemům dat dostávají rychleji. Hodně závisí na zvolené aplikaci - mám zkušenost s datovými soubory Outlooku schovanými v zaheslovaném souboru namountovaném přes TrueCrypt a uloženém na flešce a výkon byl tristní.
Mike8748
Profil
sdfsd
>> na propustnosti tolik nezáleží
pravda, ale jde o rychlost sekvencniho a nahodneho cteni. to je dulezita vec. kdyz se na jakykoliv z uvedenejch zarizeni bude kopirovat 1 soubor velkej nekolik giga, tak rychlost bude velka, pres 10 mega za vterinu
ale pak staci dat kopirovat treba 1000 souboru, kazdej 10kilo a rychlost pujde sakra dolu

>> mám zkušenost s datovými soubory...
tam bych problem videl jinde, nez ve flashce, ale spis v pouzite kombinaci software

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0