Autor Zpráva
Pavel W.
Profil *
Zdravím
mám zvláštní problém s PC - nechce zůstat zapnutý.
jde asi o něco podobného jako tady: http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=16&topic=3 7370 toto téma je už bohužel uzavřeno.
Předem musím říct, že fungoval dobré 3 roky bez problému a za poslední půlrok jsem neprováděl žádné HW ani SW změny, jenže před pár týdny se mi počítač prostě nechtěl nechat zapnout... pomohlo vypnout zdroj a po jeho opětovném zapnutí už sice neochotně, ale naběhl. Po dalším vypnutí se situace s problematickým zapínáním opakovala počítač běžel tak 5 sekund, pak se vypnul, napodruhé třeba 15 sekund, pak se vypnul no a napotřetí už se nastartoval úspěšně. Řekl jsem si že ho tedy už raději nebudu vypínat a bude po problému... což se dařilo... dělal jsem jen pravidelný ranní reset, kde nebyli problémy žádné.
Jenže dneska tam příjdu a šok... počítač je vypnutý a přesně jak jsem se obával už nejde zapnout.
Vždy vypnu zdroj, počkám až zbytečný modře svítící display na bedně odsaje zbytkový proud zapnu zdroj a teď mám možnost zapnout pc... bohužel vždy tak na jednu sekundu a další pokusy o zapnutí s ním už ani nehnou dokud o5 neresetnu zdroj.
Po onom sekundovém pádu už nevykazuje žádné známky života, což je rozdíl oproti předchozímu případu.
Na zdejší diskuzi jste mi vždy dobře poradili, tak doufám, že by měl někdo nějaký tip i na tuto ošemetnou situaci.
díky Pavel.
Pavel W.
Profil *
Ještě musím připsat že není zapadnuté tlačítko pro spuštění ani reset... po jejich prohození je situace úplně stejná. Takže problém bude nejspíše se zdrojem nebo základní deskou (spíše ta deska).
Měsíček
Profil
1.) Zkontroluj jestli nemáš rozteklé kondenzátory na základní desce.
2.) Je možné, že je již chybná RAM .. 3 roky jsou opravdu hodně na to, aby byl počítač stále v pořádku.
3.) Také bych být tebou zkontroloval zdroj, už je také dědeček ;)
Pavel W.
Profil *
No konektory na základní desce jsou správně... ty jsem prověřoval
ale s těma testama ostatního hardware to asi nebude jen tak... nemám s čím je prohodit.
Ta mašina na které teď píšu má tak 7 let života za sebou a stále bez jakýchkoliv problému... snad až na slabých 500MHz v té době to ale stačilo. RAM procesor i grafika mají na obou rozdílné sloty/patice, takež mezi nima prohazovat nemůžu.
Budu asi muset koupit něco nově, takže bych raději kupoval najisto :-)
Railbot
Profil
2.) Je možné, že je již chybná RAM .. 3 roky jsou opravdu hodně na to, aby byl počítač stále v pořádku.
To je zasejc blábol. HW má dlouhou životnost a při správném zapojení vydrží klidně desítky let. Počítače ve školách a na úřadech jsou toho důkazem.

Pavel W.
Měsíček psal kondenzátory, žádné konektory. Prostě se podívej jestli na desce neuvidíš něco, co může připomínat flusanec, možná to díve bývala nějaký část desky.
Doporučuji počítač prodat do muzea, za takových 5k dnes koupíš nadstandardní kancelářský počítač. (myšleno deska (integrované cokoliv) + procesor + paměti). Možná i s novým casem.
Měsíček
Profil
"Počítače ve školách a na úřadech jsou toho důkazem. "

Jsou důkazy mého tvrzení, při dnešní poctivosti výroby nevydrží jednotlivé díly hardwaru více jak 2 roky - vlastní zkušenost.
Pavel W.
Profil *
kondenzátory omlouvám se... neumím číst.
Každopádně žádná část HW nevypadá nějak poškozená/spálená
no ale je mi líto ten stroj hned vyhazovat vždyť já tu mám uskladněnou ještě starou 286-ku předělanou na 386 8MHz (16 s turbem :-)) před několika (docela dost) lety jsem si říkal, že je škoda ji vyhazovat, že se může ještě hodit. No to už si dneska nemyslím, ale uskaldněná ne půdě je stále.
Měsíček
Profil
Zkus se mrknout tady jsou tam větší odborníci co se týče HW než najdeš tady na fóru, které k tomu není primárně určeno, snad je napadne nějáká spásná myšlenka čím přesně by to mohlo být.
TSD
Profil
Pavel W.
286-ku nevyhazovat! Až bude hodně překážet, nabídnout mně, budu se kochat :-)
jrm
Profil
Podívej se po vypouklých elektrolytických kondenzátorech na desce. Vypadají jako na obrázcích vpravo nahoře:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kondenz%C3%A1tor
Vyboulené být nemají, většinou je stačí vypájet a nahradit novými a je zase aspoň na 1-2 roky klid :-D
Pavel W.
Profil *
No jeden z kondenzátorů vypadá jaksi nafoukle... né teda že by bylo v mojí moci ho vyměnit, ale jako smysluplné řešení mi to zní.
No asi nakoupím novou desku a grafiku (tentokráte do PCI-Ex) a ostatní tam nechám zastaralé no možná i s tím zdrojem něco udělám.
Jinak 286-ku pochopitelně nevyhodím... jako jeden z mála strojů pořád funguje a Princ 1 tam jede, takže svoje uplatnění si najde vždy.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0