Autor Zpráva
KoLi
Profil *
Zdravím,
z nějakého důvodu po přeinstalaci PC se mi časeto pc restartuje sám od sebe, napříkld když hraju hry (fifa 08). Čím to může být? Jaký je řešení?
Gekon
Profil
Ovladače, přehřívání, vadné ramky, vadná deska, vadný procesor, vadná hra... může to být cokoliv, ale když napíšeš jenom tohle, těžko ti poradíme konkrétně.
Měsíček
Profil
Reaguji na KoLiho:

Myslím, že to bude celkových přehřátím, zkus si hned po té co se ti počítač sám restartuje zkontrolovat v BIOSu teplotu .. a pak ji zkontroluj za čas znova (třeba ráno když zapneš počítač) a pak to porovnej.
Railbot
Profil
Třeba máš povytažené RAMky nebo se ti přehřívá grafika/procesor pokud se to stává jen při hraní her, tedy větší zátěži. Jak už psal Gekon, možností je spousta.
KoLi
Profil *
V přehřívání to asi nebude, protože dříve se mi to nestávalo. Počítač je furt na stejném místě. Mohl by to vyřešit přeinstalovaní PC? Vadná hra to taky nebude, protože se to děje prakticky u všech.
Měsíček
Profil
Reaguji na KoLiho:

"V přehřívání to asi nebude, protože dříve se mi to nestávalo."

To ovšem může a nemusí mít vliv, pořád trvám na tom přehřátí procesoru. Vyzkoušej to :)
el mariachi
Profil
Měsíček
povieš mi z čoho si vydedukoval akurát procesor? :) Rovnaké symptómy môžu nastať pri chybnej grafickej, poškodenej základnej doske a dokonca aj pri chybnom hdd... pokiaľ to bude naozaj práve procesor, tak si založ vešteckú kanceláriu a zarábaj na tom :D
btw, s tvrdením
Myslím, že to bude celkových přehřátím, zkus si hned po té co se ti počítač sám restartuje zkontrolovat v BIOSu teplotu .. a pak ji zkontroluj za čas znova (třeba ráno když zapneš počítač) a pak to porovnej.
...nesúhlasím... pokiaľ sa naozaj jedna o prehrievanie, tak mu toto nepomôže. Veď si zo srandy pusti hru, nechaj ju bežať čo najdlhšie, potom sa rýchlo prepni do windowsu a pozri teploty. Potom vypni hru aj pc, nechaj ho vychladnúť (kvôli objektivite ;) ), zapni pc, zapni hru, nahoď si OSD rivatuneru alebo mnou nižšie spomínaný rthdribl, a kontroluj teploty s tým. Zaručujem ti, že v prvom prípade ti namerá minimálne o 5-10stupňov menej, ako bolo v skutočnosti pri záťaži. Rovnaký pokus si vyskúšaj aj pri CPU, tie teploty ti v biose naozaj ukáže nižšie ako keby si si zapol logovanie povedzme v Speedfane priamo počas práce.

KoLi
Musím uznať, že tvoje tvrdenie má zmysel... z istého pohľadu. :D Odkedy závisí prehrievanie od toho, či si s počítačom hýbal alebo nie? Kľudne sa ti do pc mohol dostať prach, kľudne ti môže odchádzať ventilátor na grafike či procesore atď. Tých možností je naozaj neúrekom. Ideálne je začať pomaly testovať. V takýchto prípadoch je postup približne takýto:
0.) uveď svoju zostavu ! je rozdiel hovoriť o 10 ročnom pc a o novo-kúpenej mašine
1.) skontroluj RAM (napr memtestom) na stabilitu
2.) stiahni si program rthdribl (http://www.daionet.gr.jp/~masa/rthdribl), spusti, nechaj bežať MINIMÁLNE polhodinu a popritom sleduj teploty na GPU (napr ak máš ATI, tak kľudne v CCC). tento program ti zaťaží GPU a zároveň môžeš kontrolovať teploty... prípadne sa dá použiť rivatuner, spustiť monitorovanie teplôt a uvidíš (neviem ako sú na tom staršie verzie, ale v najnovšej si môžeš povoliť OSD, čo je podľa mňa najlepšia vec)
3.) pokiaľ budú teploty v normále a ram skontrolovaná, môžeš tieto dva komponenty vylúčiť a postúpime k bodu 4
4.) skontrolovať všetky hdd na chyby, spraviť defragmentáciu
5.) prečistiť OS od balastu, skontrolovať registre atď, proste spraviť kompletnú údržbu systému

Pokiaľ počas týchto vecí nič nezistíš, bude mať zmysel ti radiť ďalej.. zatiaľ tu vidím len samé dohadovanie
KoLi
Profil *
Takže jsem pozoroval teplotu počítače.
el mariachi
uveď svoju zostavu ! je rozdiel hovoriť o 10 ročnom pc a o novo-kúpenej mašine
Počítač už mám nějakých 5-6 let. Ale jak říkám, před přeinstalováním pc se mi nic nedělo.

A k těm teplotám..
Current CPU Temp ukazoval v normálu 46°C a po samorestartu kývavě 50-51°C.

Kľudne sa ti do pc mohol dostať prach
Je to dost možný, protože nám teď opravují barák, ale když bylo nejvíc prachu (měnění oken), tak byl počítač samozřejmě schovanej pod igelitama.
el mariachi
Profil
KoLi
To, že máš 5-6 rokov pc predsa neznamená, že sa v ňom nemohlo dačo pokaziť... Naopak by som povedal, že čím je počítač starší, tým je vyššia pravdepodobnosť, že sa začne správať tak, ako si to opísal... 5-6 rokov je už dosť staré pc a hovoriť, že doteraz fungoval, je pri pc trošku vtipné :) Alebo sa ti snáď doteraz nikdy nestalo, že jeden deň ti napr hdd fungoval a na druhý si už poriadne ani nenabootoval ? Stať sa mohlo čokoľvek...

Ostatné testy čo som ti písal si už zbehol ?(memtest, rthdribl....)

Btw, deje sa ti to len pri hrách, alebo aj počas práce vo windowse ?
KoLi
Profil
el mariachi
Spíše ve hrách ale někdy se to stane i ve windowsu. Třeba když mam spuštěný photoshop :(
el mariachi
Profil
Napíšem to teda do tretice... prebehni systém tými programami a sprav údržbu :)
Měsíček
Profil
Reaguji na člena el mariachi:

"povieš mi z čoho si vydedukoval akurát procesor? :) Rovnaké symptómy môžu nastať pri chybnej grafickej, poškodenej základnej doske a dokonca aj pri chybnom hdd... pokiaľ to bude naozaj práve procesor, tak si založ vešteckú kanceláriu a zarábaj na tom :D "

Jelikož vím, že s ním jsou největší problémy, i když samozřejmě haprovat může cokoliv o tom se není třeba hádat.

"...nesúhlasím... pokiaľ sa naozaj jedna o prehrievanie, tak mu toto nepomôže. Veď si zo srandy pusti hru, nechaj ju bežať čo najdlhšie, potom sa rýchlo prepni do windowsu a pozri teploty. Potom vypni hru aj pc, nechaj ho vychladnúť (kvôli objektivite ;) ), zapni pc, zapni hru, nahoď si OSD rivatuneru alebo mnou nižšie spomínaný rthdribl, a kontroluj teploty s tým. Zaručujem ti, že v prvom prípade ti namerá minimálne o 5-10stupňov menej, ako bolo v skutočnosti pri záťaži. Rovnaký pokus si vyskúšaj aj pri CPU, tie teploty ti v biose naozaj ukáže nižšie ako keby si si zapol logovanie povedzme v Speedfane priamo počas práce. "

Měřit teplotu za běhu počítače (pomocí programů) ve WIN v porovnání s měřením teploty v BIOSu je veliký rozdíl - mimochodem já si svůj problém tímto způsobem odhalil, byla to sice náhoda, ale když jsem viděl rozdíl teplot 35 stupňů tak mi konečně naskočilo řešení.

A teď trochu mimo - říkal, že je počítač již starý a jak jsi sám napsal součástky se pomalu kazí, tedy přehřívání není příčina, ale důsledek :)
takže pořád nevidím, kde jsem šlápl vedle, můžeš mi to objasnit?
jrm
Profil
KoLi
Po letech (s několika PC) se mi ověřil následující postup: PC rozeberu na desky, odkrytuji i zdroj, opatrně prach vysaji vysavačem (štěteček pomůže prachu od součástek), prohlédnu (případně vyměním nafouknuté) elektrolytické kondenzátory, poskládám zpět, mírně se zapotím při prvním zapínání... a pak je zase klid.
Některé programy na měření napětí na MB měří i otáčky ventilátorů. Pokud hlučí ventilátory nebo se špatně dostávají do otáček, tak je vyměním za nové.
el mariachi
Profil
takže pořád nevidím, kde jsem šlápl vedle, můžeš mi to objasnit?
len v tom, že málokedy sa dá v biose zistiť, že sa ti prehrieva počíťač počas najväčšej záťaže :) trvám na tom, že na odhalenie prehrievania komponentov treba monitorovať teplotu priamo počas záťaže, najlepšie s použitím OSD

inak by ma zaujímalo, ako sa ti podarilo zistiť rozdiel teplôt 35 stupňov v biose.. ja keď idem do biosu, tak mám teplotu konštantne okolo 40-45 stupňov, tak pri tebou udávanej hodnote by to znamenalo, že keď ti padol systém, šiel si do biosu a videl si teplotu povedzme 70 stupňov a neskôr si zapol bios a bolo tam len 40 (berúc do úvahy fakt, že teplota v biose je cca o 10stupňov pri cpu nižšia oprot priamemu meraniu počas záťaže => v burne si mal povedzme vyše 80°C?)? Najvyššie bezpečné záťažové teploty pri mojom cpu sú udávané 65-70 stupňov (amd x2 5600+), tak si neviem predstaviť ako sa tebe podarilo získať také teploty, ktoré by moje cpu proste nerozchodilo :) Oprav ma ak sa mýlim alebo ak som ťa zle pochopil...

proste mi ide len o to, že pokiaľ chce človek zistiť v takomto prípade zdroj problému, treba ho najskôr prebehnúť memtestom, skontrolovať teploty počas burnu atď... určenie zdroja problému štýlom ako si to spravil ty je už kandidátom na vešteckú licenciu :P
inak si nie som istý, či máš pravdu v tom, že cpu je najkayivejšie.. moje skúsenosti tvrdia skôr opak. čo som pomáhal ľuďom s pc, tak väčšinou bola na chybe grafika, ramky alebo doska, cpu prežilo čokoľvek :))) (konkrétne osobne mám doma ešte svoje staré cpu, ktoré prežilo ako jediné a odišli mi len MB+grafika, paradoxne práve kvôli tomu, že som si neskoro všimol prehrievanie. tiež to robilo takéto srandy ako opisuje KoLi)


jrm
nie je nutné ich vždy vymeniť, častokrát stačí namazať :)
KoLi
Profil
Takže se shodnete, že je načase koupě nového pc?
P_T_
Profil
Souhlasím s jrm. Teprve potom, kdyby to nepomohlo, bych to řešil dál. ( vlastní několika-letá praxe )
Měsíček
Profil
Reaguji na el mariachi:

"inak by ma zaujímalo, ako sa ti podarilo zistiť rozdiel teplôt 35 stupňov v biose.. ja keď idem do biosu, tak mám teplotu konštantne okolo 40-45 stupňov, tak pri tebou udávanej hodnote by to znamenalo, že keď ti padol systém, šiel si do biosu a videl si teplotu povedzme 70 stupňov a neskôr si zapol bios a bolo tam len 40 (berúc do úvahy fakt, že teplota v biose je cca o 10stupňov pri cpu nižšia oprot priamemu meraniu počas záťaže => v burne si mal povedzme vyše 80°C?)? Najvyššie bezpečné záťažové teploty pri mojom cpu sú udávané 65-70 stupňov (amd x2 5600+), tak si neviem predstaviť ako sa tebe podarilo získať také teploty, ktoré by moje cpu proste nerozchodilo :) Oprav ma ak sa mýlim alebo ak som ťa zle pochopil... "

Je to tak i když je to neuvěřitelné. Nyní se teplota u mého počítače pohybuje okolo 40 stupňů .. když jsem si hrál kdysi s BIOSem podařilo se mi nastavit proměnnou teploty (která určuje při jaké teplotě se má počítač sám restartovat) na 90 stupňů .. jak jsem dal svému počítači větší zátěž tak to šplhalo nejspíše rychle pak se restartoval - okamžitě jsem šel do BIOSu a teplota byla již 80 stupňů - tedy vcelku 10 stupňů pokles za 20 sekund, dál to už tak pomalu nešlo .. i těch 80 stupňů je velmi vysoká teplota a proto se mi počítač hned po 5 minutách znovu restartoval a to už jsem ho nechal tak na 4 hodiny odpočinout - chyba byla samozřejmě v nějáké komponentě ovšem zatím se mi nepodařilo zjistit v jaké, i když mám určité tušení a proto prozatím (už pár měsíčků) pracuji na notebooku.

Reaguji na KoLiho:

"Takže se shodnete, že je načase koupě nového pc?"

Já bych, řekl že ano :)
jrm
Profil
el mariachi
Jsem líný rozebírat za měsíc či dva PC znovu :-D
KoLi
Profil
A nemůže být chyba v třeba nějakém programu? Moc se v tom nevyznám ale příčina by to mohla být také, ne? Nebo nějaký vir, mám avast. Přeci jenom, je mi 14, tak si sám od sebe nový PC asi nekoupim.
el mariachi
Profil
jrm
tebe sa kazia ventilátory alebo komponenty každý mesiac ?? :D mne stock chladiče vydržali vždy minimálne 2 roky a potom s nimi bolo už treba robiť... samozrejmosťou by mala byť ale aspoň relatívne pravidelná údržba (vysávač a ide sa :)) )

KoLi
samozrejme je tu aj taká možnosť, ale v prvom rade by bolo fajn vylúčiť chybu hardwaru ! sakra presne som ti napísal čo máš robiť, kým nedorobíš tie testy tak sa tu budú ľudia len dohadovať čo všetko by to mohlo byť....
jrm
Profil
el mariachi
nedělej, že nerozumíš česky :-D - ventilátorek namažeš, rozběhne se, ale stejně za pár měsíců začne přinejmenším drnčet... howgh (už sem nepišu, dokolečka dokola...)
Luky_Lc
Profil
Reaguji na KoLiho no ak sa ti vipína PC len ked hráš hry na 100% je to prehriatie mne sa to stáva skoro vždy na laptope hram hru a restartuje sa mi saám od seba.Problem som viriešil tím že zmením možnosi napájení baterie no tak dal som na Rovnováhu víkon aj životnost baterie su rovnake teraz sa mi nevipína ale nejde tak dobre ked dám na Visoký výkon.Stím asi nič nenarobím
atomikk7
Profil
Moc prosím o radu. Při renderování HD videa pomocí Pinnacle 12 se PC po ca 30 minutách restartuje. Mám Pc procesor intel pentium 3, xeon 2,67GHz, 4 jádra, ram 3,50. Grafika ATI RADEON HD 3800 Series, WINDOVS XP HOME, chlazením to nebude, použil jsem i ext. větrák. Muže někdo poradit jak nato? Případfně kde najdu nějakou zprávu v pc, co se vlastně stalo? Moc Děkuju. Tom
Joker
Profil
Externí větrák (teda, pokud se tím rozumí další větrák na skříni) může snížit teplotu vzduchu v počítači, ale přesto nemusí zabránit přehřátí nějaké konkrétní komponenty.
Lepší než přidat větrák je sledovat teploty přes nějakou monitorovací utilitku.

Dál bych zkusil pustit nějaký benchmark (prostě zatížit počítač) a zkusit, jestli to udělá taky- tzn. jestli restartuje obecně při zatížení, nebo jen v konkrétní aplikaci.
RastoS
Profil *
k predchadzajucemu problemu bol celkom zaujimavy a siahodlhy pokec ale stavil by som celu vyplatu na to ze problem robili drivery grafiky podla symptomov.

v pripade atomikk7 to skor bude prehrievanie.
crook
Profil *
Ja bych proste pro zacatek vycistil ventylatory na grafice a na chipu. Mozna radeji komponenty povidelaval(krome chipu) Procistil vsechny zdirky zasuvky a karty co pouzivas a PROSTE CO TO TAK OPISUJU PROSTE VYSAVAC HADRIK A JED. Pak bych resil teprv dal
PCLUK
Profil *
aj mne sa PC restartuje alebo vypina kedy sa mu chce. Mal som ho v porave asi tri krat a stale mi povedali ze tam bola ina chyba ale sami nevedeli aka. Tazko poveat co to moze byt najviac sa mi tstava pri hrach ale niekedy aj pri surfovani ale aj ked nic nerobim iba mam PC zapnuti.
PCLUK
Profil *
Skontroloval som si teploty ako ste tu niektori hovorili. Pouzil som na to SpeedFan. Neviete mi poradit ake teploty su v norme? Mne vysli teploty: System:50C
CPU:40C
AUX:33C
HD0:30C
CORE0:53
CORE1:50
Podla toho speedfanu je v norme iba CPU.
To som asi v keli.
Davex
Profil
Bohužel věštit neumím, ale můžeš se obrátit na jiný servis, na odborné fórum nebo si prostudovat vlákna zmiňovaná v PC sa pri praci sam restaruje! Co s tym?
ELEF
Profil *
KoLi:
Zdravím,
z nějakého důvodu po přeinstalaci PC se mi časeto pc restartuje sám od sebe, napříkld když hraju hry (fifa 08). Čím to může být? Jaký je řešení?
Můj známý měl podobný problém a našel závadu na tlačítku restart. Kontakty byly tak blízko u sebe, že se občas sami sepnuly.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0