Autor Zpráva
klm
Profil *
Ahoj,
koupil jsem si nový počítač-notebook a rád bych se zeptal, jak udržet co nejlepší výdrž baterie. Možností, jak s počítačem zacházet, je několik, proto mě zajímají názory ostatních, jak se mám k noteboku chovat.

- pokud je počítač v napájení, vyndat baterii
- baterii nechávat uvnitř, i když není úplně vybitá, bude se průběžně dobíjet. Pokud je možnost být připojen k síti, budu připojen
- baterii dobíjet vždy, jen když je vybitá
- nevybíjet nikdy baterii do nuly

další možnosti mě nyní nenapadají, jak tedy nejlépe s notebokem zacházet? Vycházím z předpokladu, že když se třeba obyčejná nabíjecí tužková baterie nabíjí, aniž byla předtím zcela vybita, ztrácí určitou část své kapacity. Předpokládal jsem proto, že se bude baterie notebooku chovat podobně.
Dík.
Bubák
Profil
Vycházím z předpokladu, že když se třeba obyčejná nabíjecí tužková baterie nabíjí, aniž byla předtím zcela vybita, ztrácí určitou část své kapacity.
Ne. Ale je jednoduché svádět poškození nesprávným rychlonabíjením na paměťový efekt. Navíc "poškození" pravým pamě´tovým efektem je ve skutečnosti vratným jevem, původní kapacitu jde jednoduše obnovit.

Předpokládal jsem proto, že se bude baterie notebooku chovat podobně.
Sotva. Předpokládám, že máš v noťasi LiOn, nebo LiPol "baterku", ta se chová jinak, než NiCD, nebo NiMh. "Olovo" se taky chová jinak.
LiOn a LiPol mají "nejraději", když jsou co nejvíce nabité, takže nabíjet, nabíjet, nabíjet. Nabíječka se postará o to, aby tyto akumulátory nebyly přebíjené.
klm
Profil *
Bubák
takže pokud jsem tě dobře pochopil, pokud budu mít možnost, mám nechat baterku v počítači a připojit se k síti?
grimword
Profil
proste na to ser, notebook vcetne baterky je v teto dobe normalni spotrebni zbozi, ktere ti vydrzi dva roky a jdes pro novy, resit nejakou baterku by se mi absolutne nechtelo, porad ji vydelavat a vracet, to radsi budu mit rok klid a potom dam 800kc za novou a nemusim se o takovou zbytecnost starat, je videt ze se strasne nudis a nemas zadne starosti, ze by nezamestnany? nebo jsi na vysoke? :-B
Mike8748
Profil
grimword
no jestli mas notas do kteryho je baterka za 800 tak se nedivim ze ti po roce chcipne
grimword
Profil
netusim kolik takova baterka muze stat, pouze jsem chtel rict, ze resit takovou vec je zbytecne, stejne jako premyslet nad tim, jak by se dal pouzivat toaletni papir z obou stran kvuli setreni penez :/
DoubleThink
Profil *
- pokud je počítač v napájení, vyndat baterii
- baterii nechávat uvnitř, i když není úplně vybitá, bude se průběžně dobíjet. Pokud je možnost být připojen k síti, budu připojen
- baterii dobíjet vždy, jen když je vybitá
- nevybíjet nikdy baterii do nuly


Veskrze samé nesmysly. Baterka v notebooku poskytuje zpětnou vazbu o stupni svého nabití, přebití nehrozí. Pokud ji budež často vytahovat, pravděpodobně poškodíš kontakty, což může v nejhorším případě vyústit ve zkrat a požár.

Litiové baterie nemají žádný paměťový efekt, kromě toho standardně nastavený windows tě baterii úplně vybít stejně nenechá.
sikin1987
Profil *
Boze jste streleni? do ceho koupite baterku za 800? mozna do 5 let stareho smejda.poradna nova baterka stoji od 1500 do 6000.Ja sem ted do sveho HP koupil za 1800 a to sem velice nadseny. Vim ze vydrzi max rok,ale taky se o ni budu muset starat Lion nelion tohle neni jako u mobilu.Notebook je tosku slozitejsi vecicka
jakubroz
Profil
no, mě teď čeká koupit baterku do macbooku. tam to stojí 4500.
a taky moc neřešim, co s ní dělam. používam jí, tak jak potřebuju.
faba
Profil *
Já bych to tak nehrotil. Pokud to nění nějaký "exotický" notebook tak jsou dnes baterky celkem levné. Mám HP 6910p a baterka je podle oficiální ceny 1178,- s DPH což je při výdrži ty dva roky docela pohodová cena.
karbon
Profil *
Já bych si zkusil vybrat nabíječku s ne nejvyšším nabíjecím proudem, protože velký nabíjecí proud zkracuje životnost baterie. Dále pak nabíjení na 100 % může vést ke snížení životnosti baterie (někteří výrobci Li-on baterií to aspoň propagují). Jinak nová baterka je dost drahá (podle kapacity i nad 6000 Kč), ale šikovní kutilové si koupí nové články a vymění pouze ty (jistě mi budete namítat, že to je nebezpečné, ale kdo se bojí, nesmí do lesa).

Moderátor Chamurappi: Nějaký hulvát sem pořád píše, že na nás kašle, takže zamykám, aby mohl kašlat v tichosti.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0