Autor Zpráva
H13
Profil
Ahoj, zajímalo by mě jestli by mi nemohl někdo poradit ohledně problémů s notebookem...

- dnes mi z ničeho nic začal otevírat rychle zasebou okna, tak že byl systém nepoužitelný, musel jsem ho natvrdo vypnout...
- když jsem ho chtěl zapnout, začal po zobrazení úvodní obrazovky (vstupu do bios) pípat a nereagoval, viz:

http://www.youtube.com/watch?v=6k5fDMjE9wA (nutný zvuk)

- po následném vypnutí a pár pokusech se rozběhl, pak zase začaly problémy, zkusil jsem jit do biosu a dopadlo to následovně:

http://www.youtube.com/watch?v=bbvWemuB7tQ

chová se nepravidelně, chvíli jde, chvíli ne, před chvíli mi vypověděl při kopírování souborů, kdy otevřené okno prostě problikávalo a systém nereagoval :-(

Nevíte náhodou někdo, co by mohlo být příčinou takových to problémů ?

díky, Honza
Davex
Profil
Vypadá to na zaseklou klávesu. Zkus vyklepat drobky a všechny klávesy pomačkat.
H13
Profil
Davex
:-) taky mě to napadlo... zkusil jsem vyfoukat klavésy, problém je, že se to objevuje nepravidelně, zkusím to pořádně ...

díky
Oto Kapin
Profil
Ale pokud to nebude zaseklou klávesou,tak je to bootovacím virem.Jestli se ti virus typu červa dostal do bootovacího sektoru,tak je horzně malá šance,že ho odstraníš nějakým antivirem,který se spouští bootováním,protože jak je známo,tak červa z bootovacího sektoru neostraní na 100 procent vůbec nikdo.
Davex
Profil
Oto Kapin
Bootovací virus, který by fungoval i v Setupu jsem tedy ještě neviděl.

červa z bootovacího sektoru neostraní na 100 procent vůbec nikdo
Nepovídej. Neumíš to jenom ty.
H13
Profil
No vypadá to na tu klávesnici, pořádně jsem ji promačkal a vyčistil (mimochodem nepoužívejte na notebook vysavač, 'del' jsem hledal v sáčku hodně dlouho, naštěstí šel dobře zaklapnout zpět :-) ) a zatím se to neopakovalo, ještě jsem taky prohodil ramky (jediný co dokážu vyměnit) ... no doufám, že jsem to nezakřiknul ... :-) :-(

Bootovací virus, který by fungoval i v Setupu jsem tedy ještě neviděl. ... to znamená, že bootovací virus se v setupu neprojevuje ? (ptám se ze zajímavosti, celkem by mě zajímalo jak bootovací virus funguje ?)
Davex
Profil
Co se děje při zapnutí:

1. Procesor spustí instrukci nalézající se na adrese F000:FFF0 - mapováno na BIOS v EEPROM
2. Provede se POST a inicializují se (pokud jsou) Option ROM na instalovaných zařízeních (řadiče disků, síťovka, apod.)
3. BIOS zobrazí výzvu k přechodu do Setupu (klávesa DEL, F2, F10 ...)
4. BIOS podle nastaveného pořadí bootování v Setupu začne zkoušet číst bootovací kód (první sektor) z připojených zařízení (disketa, CD-ROM, USB Flash, HDD). Pokud se mu ho podaří přečíst, tak ho spustí.
5. Při zavádění z HDD se nejdříve načte kód z MBR, který v Partition Table vyhledá aktivní partition a spuštěním kódu z boot (prvního) sektoru aktivní partition dojde k zahájení startu OS.

Bootovací virus se může nalézat v boot sektoru diskety, USB Flash nebo MBR pevného disku, případně v boot sektoru aktivní partice. K jeho spuštění může dojít až v kroku 4 a z principu nemůže fungovat dříve.
P_T_
Profil
H13

Bootvir infikuje Boot sektor a jeho původní kompletní nezměněnou kopii odsune na bezpečné místo. V případě, kdy se systém pokouší číst v oblasti boot sektoru (k tomu dochází zřídka, např. při jeho instalaci), vir podvrhne na své místo původní nezměněné informace. S největší pravděpodobností jde totiž o aktivitu antivirového systému. Tato technika se jmenuje "Stealth" a disponuje s ní většina dnešních virů.
Pokud je počítač nakažen a teprve se instaluje Antivirový systém, je vyléčení téměř nemožné. Antivirový systém si totiž musí nejprve vytvořit kopii boot sektoru a teprve potom může léčit, čili nahradit napadený obsah kopií. Po naformátování je disk stále napaden. Musíme buď přistoupit na použití programu "fdisk", který použijeme s přepínačem [fdisk /mbr] (dojde k obnově místního zavaděče (MBR)), nebo můžeme postupně zrušit všechny odíly a logické jednotky a pak je znovu vytvořit.
H13
Profil
P_T_
Znamená to, že kdybych např. nově instaloval Windows XP a pomocí instalačního programu bych zrušil všechny oddíly a logické jednotky, pak bych vytvořil nové, že je možné takového viru se zbavit
Oto Kapin
Profil
Každý má svůj názor.Já mám zkušenosti i ze školy,jelikoš studuji na Střední průmyslové škole Elektrotechnické a probírali jsme viry do podrobna a myslím i červa,který v boot sektoru může uděla trvalé následky.

Moderátor Mistr: Příště si - jakožto registrovaný uživatel zde na fóru - můžeš své překlepy opravit sám.
P_T_
Profil
Oto Kapin
IMHO jde boot vir vždy zlikvidovat ( pokud nedojde k fyzickému poškození disku ). Například DiskEditem. I Bootvir je "jenom" program.
PS: kdyby bylo nejhůř, tak i nízkoúrovňovým formátem.
Maxxxx
Profil
Pls,když zapnu notebook a položím ruce na klávesu tak obrazovka změní barvu a začne se mi sekat windows,když je oddělám je vše ok,co mám dělat???
panther
Profil
Maxxxx
Pls,když zapnu notebook a položím ruce na klávesu tak obrazovka změní barvu a začne se mi sekat windows
to je smutné.

když je oddělám je vše ok
tak proč to vlastně děláš?

co mám dělat???
založit si vlastní vlákno, popsat pořádně svůj problém a nezapomenout včas sundat ruku z klávesy s otazníkem, aby se ti nenapsal tolikrát.
Maxxxx
Profil
protože taky potřebuju nějak psát ne?proto to dělám,ty tři otazníky sou tam naschvál
ája
Profil *
Potřebuju poradit, z ničeho nic se mi vyplo podsvícení notebooku a nejde na běhnout. Ani restart nic... Když se člověk přiblíží tak vidí,že je všechno v pohodě, jen to prostě nesvítí. Jak se to mohlo stát? Co s tím je?
Mike8748
Profil
ája
bud ti chciplo svetylko uvnitr (trpaslikovi tam dosli sirky) nebo sis podsviceni vypla nejakou klavesovou kombinaci
David Kolibáč
Profil *
Maxxxx
Asi rozbitá základní deska.
Weeman
Profil *
nic sem necetl, protoze vim, ze do notebooku se cpou visty ... bud si jiste, ze vsechny tyhle kravinky delaji visty ... me prestali jit prejmenovat slozky a pretahovat soubory mezi slozkama (v TC neni problem) - mam visty. jsem linej formatovat, prtoze mam moc dat. jinak predchozi problem byl, ze se mi po startu systemu cca za 5 vterin objevila modra smrt - pomohlo obnovit system ze zalohy (ktere nastesti sam vytvari), ale od te doby to jde od 10 k 5 ... HODNE STESTI S WINDOWS VISTA (jakekoliv edice ...)
fuckin
Profil *
visty jsem mel vice nez 2 roky, na kolik problemu jsem narazil? Na zadny,vsechny problemy byly zpusobeny vyrobci ptze nedodali v zacatcich vcas software. Otazka se tedy nabizi, neni problem nahodou nekde jinde nez v pocitaci?

Mam zkusenosti ze mnoho zkusenejsich uzivatelu ktere neomezuje jejich pc maji s vistama kladne zkusenosti. Ti o neco mene zkuseni si instaluji visty jen z toho duvodu aby hned kazdemu mohli pri problemu rict kde je ..."muzou za to visty", jednoduche co? Jen malokdo si dokaze uvedomit ze za to muze jen a jen ON.

A kdyz je rec o oprave nefunkcniho systemu tak jasne vede vista. Lze ji totiz opravit pres instalacni disk. XP na toto muze zirat tak maximalne s otevrenou pusou.

Dalsim kladnym bodem je Aero ktere umoznuje prevest cast zateze na grafiku a dale treba readyboost pres flashku je celkem uzitecne.

Samozrejme ale dosud nejlepsim winem je bezpochyb windows 7, ktery nema konkurenta, jak ve vykonu ci stabilite a v moznostech. Vykonejsi nez XP, dokonce je i temer mene narocny na hardware, coz zni neuveritelne. Snad uz to tady konecne nekdo pochopi. Tecka.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Weemana a fuckina:
Vaše příspěvky nějak nechápu, H13 nepíše vůbec nic o operačním systému, tak proč tady probíráte Visty?


Reaguji na H13:
Tys tohle vlákno nazval pěkně blbě, teď sem polezou všechny ztracené existence, které mají nějaký problém s notebookem.
H13
Profil
Chamurappi
:-) Taky jsem koukal, že se to tu po půl roce objevilo. Nemůžeš to tedy nějak přejmenovat, nebo rovnou zamknout
Chamurappi
Profil
Reaguji na H13:
Zamknout si můžeš sám. Někde dole pod formulářem bys měl vidět odkaz.
H13
Profil
Ok, zamčeno
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0