« 1 2 »
Autor Zpráva
Charlie
Profil
Právě jsem si přečetl několik článků o závislosti na počítačích:

http://www.gamezone.cz/Clanek.asp?idC=11509
http://www.poradenskecentrum.cz/pocitacova-zavislost.html
http://www.aktip.cz/cs/publikace/z-tisku/zavislost-na-pocitacich-ocima -odbornika.html

Podle těchto článků vše nasvědčuje tomu, že jsem závislý. Je to od té doby, co mám připojení na internet.

Jak se u mně závislost projevuje?

1) Dám přednost počítači před jakoukoli jinou činností.
2) U počítače trávím většinu svého volného času.
3) Jsem nervózní, když nesedím u počítače, nebo když vím, že u něj sedět nebudu.
4) Ponocuji u něj často až do rána.
5) Posledních 14 dní jsem na této Diskusi pořád.
6) Namlouvám si, že závislý nejsem.
7) Nejsem schopný zavřít počítač a jít spát.

U nás doma se hodně řve. Když přijdou rodiče do mého pokoje a uvidí mě u počítače, hned spustí něco v tom smyslu, že neumím nic jiného než chatovat a hrát hry, že bych se měl učit nebo dělat něco jiného a že bych neměl být schovaný u počítače 24 hodin v kuse. Tohle řvaní je asi největší příčina mé závislosti. Dlouho jsem o tom přemýšlel a zjistil jsem, že se rodičů bojím, respektive toho, až na mě začnou křičet. Když jsem u počítače, tak na všechny tyto špatnosti zapomínám, o to je to potom ale horší.

Máte někdo podobné zkušenosti jako já? Chtěl bych to vyřešit, ale nevím jak.
DoubleThink
Profil *
Tak, třeba tě můžu tady zabanovat - pak bys měl pokoj ;)

Nejlepší bude, když si dás pauzu - třeba na týden. Odjeď se známýma někam na kole pod stan (vřele doporučuju).
Charlie
Profil
Za týden jedu na tři týdny na Floridu, ale tam budu mít v hotelu net... Asi se budu muset překonat a na ty počítače tam nesáhnout, třeba pod záminkou toho, že neumí diakritiku a přispívat jsem bez diakritiky je neetické :-)
Yuhů
Profil
taky mě napadlo, že tě nějak zabanuju. Chceš třeba zablokovat IP adresu?
SuE
Profil
charlie: hehe, mnohem horší je závislý rodič :-)
moje dítka jen smutně hladově koukají a nemůžou na mě ani křičet. A ne že mě Yuhů zabanuješ, já si to užívám a nechci se léčit
Charlie
Profil
Děkuji, ale zabanovat nechci. To by neřešilo můj problém. Musím se s tím nejdřív vypořádat, abych to měl pod kontrolou. Ale jinak díky.

SuE, aspoň na tebe nikdo nekřičí.
Yuhů
Profil
Podívej, Charlie, ty jsi na tom ještě dobře. Můžeš totiž s počítačem nebo internetem kdykoliv přestat. Jsou ale lidi, kteří nemůžou.

Například by mě fakt zajímalo, jak by se vám, moji milí diskutující, líbilo, kdybych se přestal starat o tento web. Občas na to mám chuť, věřte mi. Jenomže cítím příliš velkou odpovědnost. Jsem třeba zrovna ve fázi, kdy bych počítač už celý den nejraději neviděl, ale vím, že kdybych neodpověděl na svých třicet denních mailů, tak že třicet lidí bude mít možná problém.

Takže to típni, dokud je čas, jestli můžu radit.

Jiná věc je, že používáš počítač jako únikovou strategii. Ten problém ve skutečnosti není v tobě, ale ve tvém okolí. Kdybys místo práce na počítači třeba hrál šachy nebo přesazoval kytky, tak by na tebe taky řvali, že furt hraješ šachy nebo furt přesazuješ kytky. Oni ti myslím ve skutečnosti závidí to, že máš vůbec nějaký zájem, že tě něco baví.

Nevím, kolik ti je, ale hádám tak šestnáct, osmnáct, můžu se mýlit. Mně v tomhle věku strašně chybělo něco, čemu bych se mohl opravdu věnovat a bylo by to užitečné. Hledal jsem seberealizaci a nenacházel ji. V diskusích ji ale nenajdeš. Odpoj kabel a zkus pracovat off-line. To je teprve dobrá sranda, je to velice inspirativní.

Hodně čti. Přihlas se do nové knihovny. Dobré knížky jsou lepší než web.

Ve skutečnosti je těžké mít své rodiče rád. Ale jiná cesta nevede. Nemusíš je respektovat, ale měj je rád. Já vím, že to nejde, ale zkus to. Ostatní se podá.
Charlie
Profil
Je mi patnáct. Yuhů, asi máte pravdu, že počítač používám jako únikovou strategii. U počítače sedím sice pořád, ale většinou na něm pracuji a ani to nejsou rodiče schopní přelousknout. Nicméně jsem rád, že už jsou prázdniny, a že už se mně za pár dní na nějaký čas zbavíte.

Mám tu výhodu, že když s tím přestanu, tak to nebude mít negativní dopad na nikoho. Asi s webdesignem brzy skončím...
bojars
Profil
Mám tu výhodu, že když s tím přestanu, tak to nebude mít negativní dopad na nikoho

pokiaľ sa jedná o to, že na počítači pracuješ, tak je to v pohodě, lebo niektoré detváky na kompe (PlayStation) drvia hry, alebo celé dni pozerajú americké seriálové grcanice v televízii... a tie sa vôbec nezamýšľajú nad tým, že ide o nejakú závislosť... a to nehovorím o iných závislostiach.
Mám 43 a teda by som mohol povedať, že som zhruba vo veku Tvojich rodičov. Môj názor je, že tieto skúsenosti, ktoré získavaš, či už na tomto fóre, alebo pri programovaní Ti neuškodia, len Ti v dospelosti pomôžu. Škoda by bola úplne sa na všetko vykašlať.
Yuhů má stopercentnú pravdu v tom, že by si si mal nájsť ešte nejakú dplnkovú(?) aktivitu, menej virtuálnu, teda či to budú knihy, šport, "kytky", fotografovanie, kreslenie... alebo čokoľvek, ale viac-menej je to preto, aby si nemal časom "príliš zúžený priestor myslenia", t.j. ide o všeobecný rozhľad...

"Rodiče řvou" možno aj preto, že máš aktivitu, pri ktorej si tak trochu mimo nich, alebo aj preto, že sa hnevajú na seba, že si nedokážu zadeliť ten svoj čas tak, aby sa naučili komunikovať s Tebou, možno sa hnevajú aj na to, že robíš niečo, čomu rozumieš lepšie ako oni.
Ono: krik rodičov nie je vždy o agresivite, ale aj o určitej bezmocnosti v tomto uponáhľanom svete.
Možno by sa táto situácia dala kompenzovať aktivitou, ktorá viac zaujíma ich, však máte určite nejaké spoločné gény, takže je to iba o tom.
IMHO: aj tá Florida pomôže...
(ááááách jo :-) Florida, Ty sa máš)

V každom prípade táto Tvoja "závislosť" je v poriadku, len ju treba niečím spestriť.
Charlie
Profil
Já mám samozřejmě i jiné koníčky. Všeobecný rozhled docela mám, protože chodím na všeobecně zaměřené gymnázium. Jinak můj další koníček, skoro stejně velký jako počítač je hudba. Hraju na saxofon a na elektrickou kytaru, ale stejně tomu věnuji méně času než počítači.

Taky si myslím, že mě práce, hlavně webdesign rozvijí. Třeba takové programování v PHP může být leckdy velmi náročné na přemýšlení.
Klára
Profil *
Rodiče se často zlobí na mého bráchu (12), kolik času tráví hraním na počítači. Přijde mi to trochu nespravedlivé, protože má povoleno jen dvě hodiny denně a to většinou nepřekračuje. Sama(25) s tím taky musím někdy dost bojovat, když mám nějakou chmurku, jen sedím, čtu diskuze nebo brouzdám, hodiny letí... Z vlastní zkušenosti doporučuji:
- dát sám sobě nějaká rozumná pravidla, např. né víc než 12h denně, ne po půlnoci nebo třeba ne víc než tolik a tolik hodin v kuse. Nebuď na sebe zbytečně přísný, pak by jsi to stejně neplnil. Až se ti nějakou dobu podaří dodržovat, rodiče na to upozorni, že jsi počítač omezil.
- rodičům určitě je vhodné připomínat, co kladného ti práce na počítači dává a jaké ti to otvírá možnosti do budoucna, Třeba by nebylo od věci je i upozornit, jak tráví čas většina tvých vrstevníků (naši byli taky dřív naštvaní, že se zajímám o indiány a jedním ven, místo toho, abych dělala něco pořádného, přitom mohli být rádi, že nechlastám, nefetuju a navíc se tím učím anglicky)
- nakonec pro chvíle, kdy tě to bude k počítači táhnout měj už předem přichystanoujinou činnost, která tě zaujme (učení to asi nebude :-), třeba detektivku co tě chytne nebo něco nového k muzice.
No a to mi připomíná, že se blíží půlnoc a na mě nikdo neřve jen díky tomu, že už s rodiči nebydlím a přítel tvrdě spí.
AMD
Profil
Já jsem taky PC maník :D jsem u toho opravdu pořád... opravdu pořád !! :D No.. občas něco podělám, pak to musím dát dokupy... zatím na XP, ale přecházím na Linux :) Konec Bille !! :D Mimo PC mě taky zajímá hudba... na nic nehraju, ale poslouchám ji pořád... u počítače ;D Na to jak jsem u toho dlouho toho zase tak moc neumím... jen tak trochu (X)HTML, XML a CSS... o ostatním nemá cenu mluvit... pak se docela dobře vyznám ve Windech no :D
AMD
Profil
Mimochodem... zkuste hádat co jsem dostal za vízo ;) Vzhledem k tomu, že jsem dostal vyznamenání (4 dvojky - v 8. tř.) tak mi koupili PC za 20 000... ale 20k ne všechno... ale jen deska, RAMky, CPU a case se zdrojem. No k narozkám sice už nedostanu od táty nic, ale stojí to rozhodně za to. K Vánocům LCD 19" a bude to jedna báseň.
Radek hrabůvka
Profil *
Charlie, pokudo své závisloti víš, není to tak hrozné. A jestli na počítači pracuješ, pozor na workoholismus. všeho s mírou.
Charlie
Profil
Tak workoholismus u mně opravdu neohrozí, to mě neznáte :P
ronnie
Profil
Vždy jsem měl ideu, že člověk, který je na něčem závislý, tak si to nepřizá, pak bys tedy závislý být nemusel. Snaž se rozhodně nedávat přednost počítači před přáteli či vzděláním (!) Až pojedeš na Floridu (závidím), budeš mít dobrou příležitost s PC na nějaký čas přestat. Až uvidíš zdejší prostředí a dívky...tak Tě to snad na čas přejde, musíš si dát vlastní limity, přes den bych byl určitě raději venku a k večeru si pak užíval zdejší diskuze.

Já to řeším jiným způsobem. Mám PC zapnuté od prvního probuzení a vypínám ho až chodím spát. Pokud se třeba musím učit, tak na PC jsem v přestávkách a odreaguji se na diskuzích podobných této. Pokud nehraješ do rána hry nebo nejsi pořád na chatu, tak je to, myslím, v pořádku. Podobné diskuze ti mohu mnoho dát (znalosti), ale také mnoho vzít (zážitky s přáteli).
Charlie
Profil
Až uvidíš zdejší prostředí a dívky

Vlastně většina lidí jsou tam kubánci :-/ a kubánky :-)

Já nevím, jestli si to přiznávám nebo ne, rodičům říkám, že závislý nejsem a oni mi říkají, že ano. Přátelům bych rozhodně přednost dal, ale moc jich nemám, nebo bydlí daleko. Ty kamarádi ze školy bydlí daleko, jsou roztroušení po celé praze. A v mé čtvrti se zase všechni potencionální "kamarádi" scházejí v parku, hulí, chlastají, provádějí nelegální činnosti... A k těm se opravdu nechci přidat...
ronnie
Profil
Vlastně většina lidí jsou tam kubánky :-)

No tím lepe, ne?:)

Snaž se najít si nějakou jinou ušlechtilou čnnost...co třeba nějaký sport?
halogan
Profil
Protoze Charlie bude v okruhu nekolika set metru kolem me, tak ho muzu nastinit do situace: Videl jsem tu zatim jednu peknou Americanku a to byla navic puvodem z Italie. Neuvidis tu zadny pekny Americanky, protoze vsechny jezdej v autech za 10 rocni plat prumerneho cecha. A neboj, ve fast foodech jsou jen hnusne tluste cernosky :P
halogan
Profil
Jinak sport - jizda na kole, fitness centrum, plavani, behani - staci ne?
Charlie
Profil
No tak ani ty kubánky nevyšly :-/

Jinak sportovat teď budu dost. Mám v plánu trochu vylepšit fyzičku, uvidím co se dá dělat. Ale spíš si najdu lepší zábavu - Fast foody :-)
zavislak:)
Profil *
Na kompu jsem závislej tak že spím 6 hodin denně a zbytek jsem u PC....není pravda že ztratíte kámoše nebo že je PC víc než pěkná holka...já např. hraju s kámošama po síti tak 8 hodin denně-chceme s kámošama žít co nejvíc kyberneticky:)))a na xchatu si tak jednou za 14 dnů najdu holku na jednu noc takže se i vybiju:)).......peníze mám....takže není co řešit:))))co vy na to? hodnejkluk11@post.cz
zavislak:)
Profil *
tak to su zvědavej:))))
error414-
Profil *
zavislak:)
SES BLAZEN, A UPLNEJ, jestli to bylo mysleno jako vtip tak to bylo dobry, doufam ze to nemyslis vazne.
Ja sedim u pocitace 8.5 hodin denne stoho jednu prestavku na obed, 0.5 hodiny. Pak jeste tak 3 hodiny doma. Protoze se potrebuju odreagovat a tak si smolim vlastni blog.

Ale to nejlepsi je kdyz po takovem dnu kolem desate vyjdu ven (bydlim na vesnici) na kopec k lesu (asi 2 KM zadna civilizace) a sednu si na mez a divam po krajine, jak v dalce se snazi poulicni nabydnou trochu svetla tem co porad sedi u pocitacu v tom hektickem svete.
Kolem jen same ticho, je slyset jen vitr ktery se opira o vetve pokryte jehlicim. Je citit takovy ten svezi, hladny lesni vzduch, trochu vlhky, cely si vas podmani.

To je pak parada a ne UT4 adt........
printf_jinde
Profil *
Nejhorší je takové to bezcílné bloumání po internetu a různých diskuzích. Je pěkné když se člověk před vypnutím počítače může potěšit co zase pěkného vytvořil - kéž by to bylo vždy. Občas je užitečné takové to programování (či jiná PC práce) offline, tedy bez počítače s papírem a tužkou. Člověka často napadne víc věcí než když čučí do editoru. Nevím jestli bych vydržel sedět u počítače víc než 6 hodin denně. Jednou za čas třeba i 12 ale denně teda ne.
thingwath
Profil
Tužka a papír je pro skutečnou práci s počítačem zásadní věc, protože ať kdo dělá co dělá, tyto nástroje jsou zcela nenahraditelné. Bezpapírová kancelář je kravina, pokud chcete něco udělat :-)

O závislost na počítači nemějte obavy, to je prázdný pojem a i kdyby ne, těžko hrozí právě vám.

Určitě bacha na bezcílné bloumání po internetu, na tom ztrácím šílený čas :-( Les je perfektní místo, s nastávajícím podzimem ještě lepší, určitě navštěvovat.
Project XVI
Profil *
Počítač rulez 4 ever. Sem v únoru přerušil studium a nyní jsem furt doma, kde pařím o 106, hlavně RPGčka rulí. vydržím u toho tak od rána do večera, protože spát se musí ;)) přátele v okolí nepotřebuju, když je mám na netu a scházíme se co měsíc, abychom na notebooku proti sobě zapařili nějakou tu strategii. Je to prostě bezva věc tenhle počítač a myslím si že by se bez něj žít nedalo. Jinak mám v záloze ještě Playstation a Gameboy SP nebo Nintendo DS Lite. Pro případ nouze jsem si nahrál své největší herní úspěchy na video, takže je půl dne co dělat. Zábava musí být vážení. A ven se mi chodit nechce, beztak je tam děsné vedro...
Project XVI
Profil *
Btw kolik vydržím u PC jsem nikdy nepočítal, protože je to děsně zdržující věc a pro mně tedy naprosto zbytečná ;)) vstávám ale někdy kolem 7 - 12 hodiny ranní a končím někdy od půlnoci do 3 ráno, jak kdy záleží na situaci nebo na hře.
DJ Miky
Profil
Project XVI
Jseš taky blázen... ;-)

Já aspoň na PC dělám (většinou) něco užitečného (= webdesign), průměr mám cca 8 hodin denně strávených na počítači.

A na těch diskusích, fórech, atd. - asi zbytečně ztrácím čas... Jednou za čas je nejlepší prostě odpojit kabel internetu a něco programovat, vytvářet - máte zaručeno, že nevlítnete na žádnou diskusi a nebudete ztrácet čas ;-). Sám to takhle občas dělám... Dělal jsem to hlavně, když se bratr učil na maturitu - nemohl jsem ho rušit s compem, tak jsem ho přestěhoval do jiné místnosti - tam nedosáhl kabel od internetu :-)... Musím říct, že za ty cca 2 měsíce jsem toho udělal tolik, jako za půl roku...

No nic, já jdu odpojit internet a něco dělat... :-)
WanTo
Profil
Podle popisů v odkazech nahoře závislý nejsem, protože tam jde o hry. Když už hry, tak ze zvědavosti zda fungují (např. UT pod Linuxem a wine - funguje :-) ) nebo něco u čeho se musí přemýšlet - třeba Transport Tycoon. Většinu času programuji (paradoxně i hry). Bezcílné brouzdání po internetu je taky příšerná činnost.

Alternativní zábava je dobrá věc, já osobně hraji RPG hry (pozor, ne na PC, myslím třeba Dračí Doupě nebo GURPS).

Sám nevím, jestli závislý jsem. Vstávám tak, jak se vzbudím (kolem 9. hodiny), chodím spát kolem 10. večer, takže myslím že nic hrozného. Od PC se dokáži odtrhnout, když je nějaká dobrá příležitost. Asi závislý budu, ale ještě to se mnou není tak hrozné :)
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0