Autor Zpráva
Chavier
Zdravím, rád bych Vás požádal o pomoc s následujícím problémem.

Mám uplně nový notebook bez OS. Po vložení cd s OS se následující instalace cca po 1 minute kousne a naskočí modrá obrazovka s hláškou typu: "Byly zjištěny problémy a počítač musí byt vypnut..." Někde na internetu jsem vyhledal, že by mohl být problém v disku. Rád bych tedy naformátoval disk, ale nevím jak.

Jak mám tedy naformátovat disk před instalací OS?

předem děkuji
bohyn
Chavier
Jaky OS instalujes? Tipuju to na XP bez SP2 a nerozeznani SATA disku nebo CPU. Disk si naformatuje instalace OS sama.
Chavier
Chavier
Jaky OS instalujes?

Ano, je to XP ale s SP2. Pokud říkáte, že si instalace OS naformátuje disk sama, tak problém bude jinde. Máte nějaké nápady, kde?
bohyn
Chavier
Pokud nemas nejakou exotickou konfiguraci tak by problem s rozenanim HW byt nemel. Mozna je nektera komponenta vadna nebo chybne nastavena v BIOSu. Takhle na dalku tezko radit. Bez OS vim akorat o testu RAM. Zbytek by se dal proverit pres Live distribuci linuxu, treba Ubuntu (pravdepodobne obsahuje i memtest86).
Chavier
Pokud by byl problém v disku, tak jsem měl na mysli něco jako.... stáhnout bootovací bios s funkcí formatování disku (fdisk, format) a načíst ho při spuštění počítače přednostně bud z CD-ROM nebo v flash disku.

Bylo by toto řešení možné?
madmax
Profil *
Mno můžu ti pomoci jen hodně chabě, potýkám se se stejným problémem.
Existuje program který se jmenuje PEbuilder vytvořený panem Bart Lagerweij a kolektivem, ten umožnuje nabootovat OS systém z disku a spravovat tak tvuj disk. Ale moc s tim neumim pracovat, teď se snažim vykoumat jak se s tim formátuje, ale jde to na 100% jen to chce přijít na to jak správně to BOOT cd vytvořit a jaké plug-in integrovat...
Hodně zdaru
TomášK
Doporučuju již zmíněné ubuntu. Stáhnete obraz CD .iso, vypálíte a nabootujete z něj. V prvním menu, co
naběhne, najdete memtest. Pokud byste chtěl formátovat disk, tak zvolíte start grafického prostředí a
budete mít k dispozici (kromě kompletního operačního systému) i klikátko, kterým můžete disk
formátovat, jmenuje se gParted.
Na testy disku bych ale možná hledal přímo na stránkách výrobce, mohl by dávat nějaký specializovaný
program.
djawys
Zdravím ,mám velkéj problém mám Win XP houm.. disky C: D: oba na 250 GB a jsem na to kladivo! Před časem mi spadl celý system a napsalo mi to při startu to (touvedený soubor je poškozen nebo nebyl nalezen:\WINDOWS\system32\config\SYSTEM )
pak jsem mněl na vyběr opravu ale když jsem zmáčkl zmíněné r a to bylo už CD v mechanice tak se mi po načítání rozjela instalace Win. tak jsem jí chtěl dát na C: tak tam byl už ten první Win.a nedoporučilo mi to jak říkám jsem kladivo :) Tak jsem ho šupl na D a nainstaloval.ale když zapínám PC tak mi tam dává na vyběr ze stejných Win. jeden mi snich jede ikdyž podle mně pomaleji.Dal jsem to známemu co s tím dělá a on mi to komplet formátoval a nahrál orig.Win. ktery tam puvodně byl ale jen sem to donesl a zapl tak to zase spadlo a zase tam mám ty dva abych se vubec někam dostal na net atd.Jestli se s tím dá něco dělat tak mi pls.poradtě třeba ne mail už jsem s toho na "mašli" uvažuju že bych nechal Win na D ale nevím jak dostat Win. z todo C: dík moc
Mail _ djawys@centrum.cz
PS : snad ste mně pochopily .................Michal
Chamurappi
Reaguji na djawyse:
snad ste mně pochopily
Ani moc ne. Řada tvých vět balancuje na hranici srozumitelnosti.

Zaregistroval ses na diskusní fóru o webdesignu. Zajímáš se o tvorbu webových stránek? Nebo jsi jen ztracená duše, kterou nám sem poslal vyhledávač? Zkus se zeptat jinde. (Až se naučíš česky.)
djawys
stracená duše přesto dík ......))
Budulinek
Chavier
Ten tvůj problém bude na 90% souviset s diskem, tedy s tím, že je to SATA a instalačka windowsů nemá drivery na tvůj řadič. Je celkem jedno, že je to SP2, s tímhle problémem jsem se hodněkrát setkal i s instalačkou SP3. Možnosti máš v podstatě 2:

První možnost je stáhnout od výrobce ovaldače na řadič, při startu instalace zmáčknout F6 a nahrát drivery z diskety, pak už jen vesele instalovat.

Druhá možnost je pomocí nLite upravit instalačku windowsů podle sebe - odebrat věci, který člověk nepotřebuje, přidat drivery - včetně driveru pro řadič - vypálit a instalovat znovu.

Poslední možnost je nahrát jiný operační systém, ale to asi slyšet nechceš :)

djawys
Tak to ten tvůj kamarád asi zmrvil. Nejjednodušší bude disky zformátovat oba (doporučil bych i změnit velikost systémového disku, přijde mi zbytečně velký) a nainstalovat znovu, tentokrát pořádně a nejlépe ne od toho kamaráda.
djawys
jasně formátovat ale je možné že se mi to stalo po třech letech kdy to běželo normálně?ten kamarad mi to vyčistil komplet a nahrál od základu ale potom to spadlo .Pak mně napadlo jestli nemuže byt diskC pošozeny fyzycky al enevím jak by se to stalo.
Uvažuju že to dám na nějaky servis ale mám strach kolik si naučtujou zase nemám hluboko do kapsy nemuže te mi poradit kde v okolí ostravy by to bylo nejlepší (servis) jsem na počítaše tak trochu out.
Vím že tady asi sem ve špatném blogu ,diskusi ale jsem rád že jsou tu lidi kteří tomu rozumí a nemusím uvažovat jestli mi nějaky "kamarad" poradí dobře nebo ne.
Každopadně díky za odpověď

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: