Autor Zpráva
Josef Vogeltanz
Již nějakou dobu používám NAS Synology DS108j. Po zažádání o statickou IP adresu u svého poskytovatele jsem si bez větších problémů zprovoznil fileserver i web server přístupný "zvenčí". Při posledním upgradu jsem si všimnul poznámky nové podpory mailserveru (předtím tam nebyla).
Napadlo mě, že by se tím možná daly vyřešit dřívější potíže se sdílením společného účtu Thunderbirdu pro Win XP a SuSE Linux (provozovány současně na jednom PC).

Vyplatí se rozchodit mailserver na NAS? Vystačím si pouze s přidělenou IP adresou (bez domény)? Mohlo by fungovat přesměrování ze stávajících e-mailových účtů na tento mailserver (seznam.cz, mybox.cz a t-mobile.cz) ? Zkoumal jsem nastavení této služby v administraci NASu a kromě zapnutí protokolů SMTP, POP3, IMAP, webmailu a jejich SSL/TLS variant je ještě požadováno zadání mailové domény. Obávám se se, že si nejspíše pouze s čísly IP adresy nevystačím.
Josef Vogeltanz
Takže si po včerejším večerním experimentování mohu na část otázek odpovědět sám:
Pouze přidělená statická IP adresa nestačí, je potřeba ještě získat doménu. To jsem zařídil přes server no-ip.com. Stačilo zřídit si tam účet a zdarma získat doménu druhého řádu. Ta sice vypadá na první pohled krkolomně, ale jak popíšu dále, nevadí to.
Za pomoci takto získané domény (xxx.no-ip.info) jsem podle návodu rozběhal službu mailserveru u NAS Synology DS108j za použití protokolů IMAP pro příchozí a SMTP pro odchozí poštu (bylo nutné přidat přeměrování portů v NAT u routeru Edimax, který používám na vstupu). U svých dosavadních emailových účtů jsem přidal pravidla přesměrování příchozí pošty na nový mailserver tj. na e-mailovou adresu yyy@xxx.no-ip.info. Všechny používané účty tuto možnost měly (přesměrování se přidává jako pravidlo pro příchozí poštu).
Výsledkem je funkční mailserver, na který nyní přistupuji klientem Thunderbird ze systémů Windows XP i OpenSuSE Linux bez potíží protokoly IMAP a SMTP. Součástí tohoto mailserveru je i webový klient, takže přístup do pošty funguje i "zvenčí" přes webové rozhraní internetového prohlížeče. Pokud by někoho zajímaly detaily, rád je sdělím. Na svou první otázku si ovšem netroufnu odpovědět. Tento způsob bude mít určitě i některá "proti", která odhalí až čas.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: