« 1 2 »
Autor Zpráva
Nai Dzet Quiv
Profil
Ahoj, chci si rozdělit disk, abych mohl spolu s Win98 využívat i Linux (asi Fedora Core 4, zítra nabíhám do obchodu). Zajímají mě Vaše zkušenosti s programy na rozdělení disku, resp. kterým programem to mám provést. Nemám s tím žádné zkušenosti, na Slunečnici jsem našel toto: http://www.slunecnice.cz/search.php4?qs=rozd%EClen%ED+disku&sourceid=m ozilla-search&search=1&where[all]=1&p=5
Rád bych nějaký blbuvzdorný (co se OS a obecně SW týče, jsem lama), ale HLAVNĚ BEZPEČNÝ (aby se to nějak nepoškodilo; co já vím...).
P.S.: freeware.
Díky.
Meldo
Profil
Osobnú skúsenost nemám ale na Partition Manager som cítal recenziu a vysiel tam velmi dobre.
Nai Dzet Quiv
Profil
Meldo: ten je ale placený (resp. lze stáhnout jen demo - http://www.slunecnice.cz/product/Partition-Manager/ )
Spikee
Profil
Linuxové distribúcie umožňujú pri inštalácii rozdeliť disk.
Nai Dzet Quiv
Profil
Spikee: znamená to, že žádný program nepotřebuji?
Chtěl bych zachovat druhou polovinu pro Win98... (jsem OPRAVDU SW lama...)

- - - - -

http://hulan.cz/blog/item/fedora-core-3-pro-lamy-prvotni-instalace/cat egory/fedora-core-3-linux :

Pokud máte na Vašem počítači dva disky, či alespoň dva oddíly na jednom disku, je to velice jednoduché, prostě přesuňte všechno, co souvisí s Windows, na ten první oddíl (nebo disk, pokud jich máte víc), a na druhý disk (nebo oddíl) nainstalujete Linux.

Pokud máte ovšem disk jen jeden, a navíc na něm jen jedinou partition (C:), která alokuje 100% místa disku, musíte přistoupit ke zmenšení této partition, aby se Vám tam Linux nějak vešel. Zde musíte použít utilitu, který umí zmenšit oddíl na disku (C:) tak, aby se tam kromě této primární partition, vydala i nějaká další, na kterou nainstalujete Linux. Umí to třeba Acronis Disk Director, ale není zdarma (osobně jej mám firemně koupený). Takže si jej budete muset koupit nebo najít jinou utilitu, která to umí.


- - - - -

Mám jeden disk s jedním oddílem.
Nai Dzet Quiv
Profil
Ještě jinak: zvládnu to nainstalovat (+ rozdělit disk atd... zkrátka: přijít k tomu tak, jak to je teď, a dát tam Fedoru) POUZE pomocí Fedory Core 4 (několik CD; DVD nemám)?
A to tak, abych nepřišel o žádná data.
Nai Dzet Quiv
Profil
Promiňte, že tu diskuzi chci dostat "nahoru", ale potřebuji to rychle; teď si jdu onu Fedoru Core 4 koupit, hned ji chci instalovat (a to máma ještě neví, že jsem si nevyžehlil ;-)). Ještě jednou se omlouvám za tento příspěvek; doufám v pochopení moderátorů.
blast3r
Profil
Nai Dzet Quiv:
Ked to chces vediet co najskor, tak zaloz diskusiu aj na inych serveroch:
napr: [url=http://www.interval.cz
]www.interval.cz
[/url]
[url=http://www.phorum.ic.cz
]www.phorum.ic.cz
[/url]
[url=http://www.webzdarma.cz
]www.webzdarma.cz
[/url]
Skus to tam:)
Nai Dzet Quiv
Profil
Rozděluji disk:
co mám vybrat v políčku "File System Type"? (Oddíl bude pro Fedora Core 4.)

* FAT
* FAT32 (recommended)
* NTFS
* Linux Ext2
* Linux Ext3
* Linux Swap

? (není to jedno?)

********************

políčko "Craete As":

* Primary
* Logical (recommended)

? (mám nechat doporučené?)

********************

Pak je tu políčko "Label", kam se, předpokládám, má napsat název oddílu... Nebo ne? (Jaký název radíte: jednopísmenný atd.?)

********************

-> PartitionMagick 8 (demoverze)

Díky.
thingwath
Profil
Souborový systém je jedno, protože to vyřešíš v instalátoru Fedory.

Oddíl by byl lepší primární, ale ten nebudeš schopen vidět z Windows 98 (což je ti ale nakonec stejně jedno, protože to nebudeš schopen ani kvůli jinému souborovému systému).

K čemu se vztahuje položka label to nevím, předpokládám, že je zcela k ničemu a můžeš si tam napsat úplně co chceš.
Nai Dzet Quiv
Profil
pro Thingwatha:
Díky.
Do labelu napíšu "L" (Linux). S oddílem vyčkám na další odpověď.
thingwath
Profil
No, Linuxu je to celkem jedno, jestli to bude logický oddíl nebo primární. Ale když můžeš mít primární, proč bys dělal logický?

A na jednu věc jsem zapoměl. Nedělej oddíl jen jeden, ale přidej k tomu ještě jeden malý oddíl na swap (říká se dvojnásobek paměti, ale to už dneska stejně asi moc neplatí).
Nai Dzet Quiv
Profil
OK. Jaký je v tom rozdíl?

- - - - -
http://hulan.cz/blog/item/fedora-core-3-pro-lamy-prvotni-instalace/cat egory/fedora-core-3-linux :

Zapněte počítač, dejte tam cédéčko Fedora Core 3, stiskněte při startu F11 (alespoň pro můj BIOS), a nabootojte z toho CD. Spustí se Vám jednoduchý grafický instalační program Fedora Core 3. Zde si zvolte češtinu. Nejdůležitější částí instalace je volba rozdělení disku. Ponechte instalační program, ať použije veškeré volné místo, které jste vytvořili, a ať si sám navrhne vytvoření swap a / oddílů a jejich typů (v případě Fedora Core 3 je použit defaultně ext3 filesystém).
Nai Dzet Quiv
Profil
Už jsem si rozdělil disk.
Zde vypisuji informace o mém disku:
PARTITION          TYPE          SIZE          STATUS          PRI/LOG

local d. (c:) FAT32 26 active primary
FeCo4 (*:) FAT32 12 hidden primary

Možná bych měl druhý oddíl nějak pojmenovat (písmenem, ale při dělení žádná nabídka nebyla)...

- - - - -

http://hulan.cz/blog/item/fedora-core-3-pro-lamy-prvotni-instalace/cat egory/fedora-core-3-linux :

Zapněte počítač, dejte tam cédéčko Fedora Core 3, stiskněte při startu F11 (alespoň pro můj BIOS), a nabootojte z toho CD. Spustí se Vám jednoduchý grafický instalační program Fedora Core 3.

Mám Win98. Jak si spustím BIOS?

A jaký soubor mám spustit pro bootování?

Díky
thingwath
Profil
No, chceš se ujistit v setupu BIOSu, že máš nastaveno jako první bootování z CDčka. Tohle je záležitost tvojí základní desky a jejího manuálu, tam najdeš vše potřebné.

Pak už jenom vložíš CDčko a postupuješ podle instrukcí.

(k rozdílu mezi primární a logickou partition, nepřijde mi to v tomhle případě až tak kriticky důležité, třeba na wikipedii k tomu jistě něco najdeš)
Kajman
Profil *
Ten disk bych rozdělil jinak:

primarni FAT32 pro W98
logicky
- swap (treba 500MB) pro odkladani pameti v linuxu
- ext2 nebo ext3 pro linux

Nevim jak fedora, ale tipnul bych si, ze se ji na FAT32 moc chtít nebude :-)
Nai Dzet Quiv
Profil
Ona si to (prý) nastaví sama na Ext3... A swap taky.

Mně se teď jedná jen o to, jak nabootovat z CD...

Manuál mainboardu je anglicky (což o to, já si to přeložím, ale ČJ se přecejen lépe čte...), navíc návod, jak spustit BIOS nefunguje (jak se zdá). ;-)
thingwath
Profil
Kajman

Fedora se cpe na ext3, ačkoliv já osobně raději reiserfs nebo xfs.

Nai Dzet Quiv

Jednoduše, vložíš a resetuješ počítač. Ovšem předtím se musíš ujistit, že to máš nastavené v BIOSu, což najdeš v manuálu k základní desce.
Nai Dzet Quiv
Profil
thingwath:

Mě ale právě nejde vlézt do BIOSu... V manuálu píšou, že mám stisknout F2. Místo BIOSu se mi ale zobrazí jiná nabídka: jestli chci spustit nouzový režim atd....

UPDATE: Tak tentokrát mi ani nešlo spustit nic... '-( (BTW, mám desku MV43 nebo MV43N)
thingwath
Profil
Nemačkás F2 pozdě? Stiskni ho hned po startu počítače.
Nai Dzet Quiv
Profil
Hmm, zkusím to ještě jednou.

Připadám si jako blbec: "As you see the message 'Hit F2 if you want to run setup.', press <F2> key immediately." No jo, ale mně se tu nikdy žádná taková zpráva nezobrazí...

No nic, zkusím to ještě. (Co mi zbývá... ;-) )

UPDATE: Nic... Zkoušel jsem F2, Esc...
Nai Dzet Quiv
Profil
Neexistuje něco univerzálního? Nechápu, proč to nejde...
Nai Dzet Quiv
Profil
Zuřivým bušením do Esc se mi podařilo spustit následující:

STARTOVACÍ NABÍDKA SYSTÉMU MICROSOFT WINDOWS 98

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
1. normální
2. s protokolem (\bootlog.txt)
3. stav nouze
4. stav nouze s prací v síti
5. -||-
6. jen systém MS-DOS
7. stav nouze se systémem MS-DOS
Nai Dzet Quiv
Profil
Zabralo F8, je to Boot Menu. (Juhů!)

No, nicméně jsem se sekl na výběru oddílu / disku. Myslíte si, že bych měl nějak označit písmenem mnou vytvořený oddíl (v nabídce vůbec nebyl; nechtělo mě to v instalaci pustit dál, prý na to nejsou oddíly...)?
thingwath
Profil
Instalace Fedory má zabudovanou celkem dobrou nápovědu. Každopádně na ten FAT tě to nainstalovat nenechá, budeš ho muset přeformátovat. Ale dej si bacha ať přeformátuješ ten pravý :-)

Nevím jak to tam přesně je, instaloval jsem to před půlrokem. Každopádně si vybereš něco jako manuální rozdělení disku a tam už bys to měl nějak dokázat.
thingwath
Profil
Mimchodem, s konkrétními problémy můžeš zkusit i prohledat www.abclinuxu.cz
Nai Dzet Quiv
Profil
Šoupnul jsem to do Ext3...

Ale stejně si myslím, že by oddíl měl mít nějaké označení písmenem.

Mimochodem, oddíl má teď "status: none" (dříve hidden). Zkusím restartovat (pak updatuju tento příspěvek).

UPDATE:

Pořád status:none...
thingwath
Profil
Smaž ten oddíl a nech volné místo a nech instalátor ať si to udělá sám (jak popisuje, ehm, Hulán).
Nai Dzet Quiv
Profil
OK.
Nai Dzet Quiv
Profil
Ahoj pánové! Tak mám Linux, všem díky!! :-D (Snad mi zůstaly i Win98. :-) )
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0