Autor Zpráva
H13
Profil
Ahoj, neřešil někdo následující problém. Pracuji s notpadem++ a zde mi přestala fungovat podpora pro české znaky. Nejde o zobrazení českých znaků, ale o zadávání českých znaků.

Kódování funguje normálně, české znaky uložené v nějakém souboru se zobrazují OK (ansii, utf-8, ...), problém je při zadávání nových znaků:

ě => i
š => ?
č => e
ř => o
ž => ?

Místo např. ě se mi zadá i. Zkoušel jsem, jestli není nějaký problém s češtinou a OS, ale všude čeština funguje, dokonce i v Notepadu++ při hledání (CTRL+F - do hledacího pole lze české znaky zadat a není problém s hledáním). Jen prostě do hlavního prostoru některé české znaky zadat nelze ???
Hitman
Profil
Nemůže to být v nastavení Notepadu++ ? Nějaké přepínání klávesnice, nebo něco takového, jistý si ale nejsem.
H13
Profil
Hitman
právě že jsem prošel nastavení a nikde nic nemůžu najít :-(, :-( Notepad++ už používám dlouho a tohle se mi stalo poprvý, ani nemůžu k tomuto nic vygooglit. Většinou je problém na straně zobrazení (kódování), ale tohle ?
chriss coiyer
Profil *
mozno mas nastaveny nejaky divny font.
Hitman
Profil
To co psal chriss coiyer je taky možné (pokud se v Notepadu++ nastavují druhy písma), ale napadlo mně, že by jsi mohl zkusit odinstalovat a znovu nainstalovat Notepad++.
H13
Profil
chriss coiyer
font je pořád stejnej courier :-(
Hitman
zkoušel jsem odinstalovat, vymazat všechny data uložená v profilech, atd...
pořám nechápu, proč to dělá jen v notepadu++, jako kdyby mi někdo podstrčil keylogger, kterej se as zbláznil :-)

Když napíšu znaky v notepadu a zkopíruju je do notepad++, vše je ok :-(, to znamená, že znaky se zobrazují korektně
jamal
Profil *
ahoj, prave se me stala uplne stejna neprijemnost...poresils to nakonec nejak?
jimcool
Profil *
mam uplne stejnej uz delsi dobu a taky jsem nenasel zadne reseni :(
jimcool
Profil *
tak jsem zjistil, ze kdyz nastavim compatibility mode na vista sp1 a zvolim run as administrator, tak verze 5.4.3 pise ceske znaky spravne! jine verze jsem nezkousel a nezkousel jsem ani jestli staci pouze compatibility mode.

kazdopadne reseni tedy existuje.
Yuhů
Profil
mám stejný problém. Kde se prosím nastavuje compatibility mode na vista sp1?
Kajman_
Profil *
Na zástupci vlastnosti a záložka kompatibilita. Dole je pak i zatržítko, spustit jako správce.
Yuhů
Profil
pomohla reinstalace Notepadu++ na nejnovější anglickou verzi. Česká verze, kterou jsem měl nainstalovanou, neměla v nastavení volbu znakové sady. Ta nejnovější anglická to má. Ovšem nic jsem přepínat nemusel, takže by pravděpodobně pomohla i pouhá reinstalace.
Dawid Ferenczy
Profil *
Ahoj,

také jsem na tento problém narazil a dost mě potrápil. Některé klávesy, jako např. ě, š, č, ř, ž a další produkovaly nesmyslné (pa)znaky, některé třeba nový řádek, symbol (esc) a jiné divnosti. ý, á, í, é a pár dalších fungovalo. Stejný výsledek byl při stisknutí odděleně klávesy s háčkem/čárkou a požadovaného znaku. Nejhorší bylo, že mi přišlo, že to začalo dělat z ničeho nic - když jsem problém zaregistroval, nebyl jsem si vědom jakékoliv manipulace s Notepad++ (nová verze, nový plugin, změna konfigurace atp.).

Důležitý poznatek byl, že jde o problém mezi klávesnicí a programem. Pokud jsem otevřel soubor obsahující české znaky, všechny byly v pořádku. Také pokud jsem přenesl české znaky do Notepad++ přes schránku z jiného programu, byly všechny správně, i po uložení. Nepůjde tedy nejspíše o problém s kódováním. Beztak používám téměř všude unicode, který problémy s různými kódováními eliminuje. Přesto jsem zkusil různě měnit kódování souboru, ale bez úspěchu.

Začal jsem tedy tím, že jsem updatoval na poslední verzi Notepad++ 6.5.1. To nijak nepomohlo, tak jsem proklikal konfiguraci, kterou umožňuje GUI. Tam nic relevantního nebylo. Tak mě napadlo spustit Notepad++ s parametrem "-noPlugin" z příkazové řádky. Sláva! Program naběhl velmi rychle a všechny české klávesy fungovaly jak měly. Problém sice nebyl vyřešen (některé pluginy jsou pro mě velmi důležité), ale byl zdánlivě poměrně přesně lokalizován - je způsoben některým z pluginů. Zdánlivě proto, protože jsem si v euforii :) nacpal do Notepadu spoustu pluginů a najít ten zlý bude asi dost práce. Řekl jsem si, že si alespoň udělám v pluginech pořádek, vyházím nepotřebné/nefungující a odměnou mi bude výrazné zrychlení startu programu.

A protože jsem chtěl viníka najít (a potrestat :), tak jsem vždy vzal 1 plugin, nechal ho přes Plugin Managera odstranit a hned restartoval Notepad++. Začal jsem s těmi, které buď nefungovaly nebo mi přišly zbytečné. Potom jsem přešel na ty užitečné, to jsem byl cca v půlce (z nějakých 30ti pluginů). A netrvalo dlouho a záškodník byl lokalizován! Nějak se pobláznil Source Cookifier!

Po odstranění pluginu Source Cookifier tedy problém odezněl. Nicméně jde o jeden z pro mě nejužitečnějších pluginů, takže to tímto ještě nekončí, ale jdu se mu podívat na kobylku a rád bych ho znovu korektně rozfungoval, protože mi dlouhou dobu věrně sloužil. Mimochodem, používá externí program ctags (Exuberant CTags), kterým parsuje zdrojové kódy na tokeny, které potom přehledně zobrazuje v bočním panelu jako strom. Používám mj. na PHP, kde třeba třídu zobrazí přehledně jako strom se všemi vlastnostmi, metodami atd.

Snad to bude někomu užitečné, já tím zabil skoro 2 hodiny života :)

Dawid Ferenczy


Dawid Ferenczy:

tak řešení, resp. zatím spíše workarround problému se Source Cookifierem se lze dočíst v bug trackeru na Sourceforge.net. V nastavení pluginu je třeba zrušit zaškrtnutí u volby "Go to defintion by pressing ctrl + left mousebutton". Potom lze mít Source Cookifier nainstalovaný a zároveň fungují správně mezinárodní klávesy.

BTW to by mě tedy zajímalo, co ten plugin, sakra, s těmi klávesami vyvádí, když zachytávání klávesy CTRL a tlačítka myši může způsobit změnu znaku, který doputuje do Notepadu... :)


Dawid Ferenczy:
ve verzi 0.7.3 pluginu Source Cookifier je to již opravené, tzn. klávesy fungují i se zapnutou volbou viz výše. Nicméně v repozitáři pluginů Notepad++ je zatím jen verze 0.7.2, poslední verzi je třeba stáhnout z webu Sourceforge.net a nainstalovat manuálně.
Yuhů
Profil
Po roce jsem opět musel kvůli této chybě Notepad ++ přeinstalovávat. Po reinstalaci z výchozího exe souboru funguje správně.

Kdybyste snad nemohli najít Plugin Managera, jak radí Dawid Ferenczy, tak je to tím, že v pětkových verzích Notepadu ++ ještě nebyl. Takže stejně přeinstalovat.
Dawid Ferenczy
Profil *
Yuhů: to se mi moc nezdá, mám pocit, že Plugin manager je tam odjakživa, ale ověřit to nedokážu. Neměl jsi spíš tu "minimalist" verzi? A čím tedy byl u Tebe způsoben problém s mršením znaků s diakritikou? Bylo to také Source cookifierem?

Však k odstranění pluginu není třeba Plugin manager, stačí ručně smazat příslušné DLLko s pluginem, netřeba přeinstalovávat. To problém většinou "vyřeší" (tedy jde spíš o work-arround, než řešení), ale radši jsem věnoval několik hodin života nalezení skutečné příčiny, než abych v budoucnu dokolečka přeinstalovával Notepad++ pokaždé, když se ten problém znovu objeví, netušíce, co ho způsobuje :)

Nemyslím, že jsi ten případ, ale jsou lidé, kteří několikrát do roka (často i preventivně :) přeinstalovávají Windows (u Linuxu jsem na takové nenarazil), aby vyřešili případné problémy. Většinou (troufl bych si tvrdit téměř vždy) mají o svém systému naprosto mizivé znalosti, ale vždy nejhlasitěji vykřikují, že Windows jsou hrozný systém, že se bez reinstalace každé 3 měsíce nedají používat. Instalaci Windows 7 mám stále původní, která byla předinstalována na nově koupeném notebooku, je to přes 3 roky. Žádné problémy nepozoruji. Windows 2000 jsem měl původní instalaci asi 5 let. O Linuxu nemá cenu psát, tam je to normální ;)
SilviSaleva
Profil *
Zdravím. Mám dotaz související s touto prkotinou výše. Kde můj dotaz je vlastně odpovědí na Vaší useles diskuzi.
Nastavte si kódování unicode a problém je vyřešen.

Já se však ptám, jak nastavit kódování UNICODE defaultně, aby nově votyvořený txt soubor měl již od počátko nastaveno kódování UNICODE a né ANSI. ?

Kdo mi s tímto poradí?
Díky
juriad
Profil
Našel jsem toto:

http://stackoverflow.com/questions/5090845/change-the-default-encoding-for-notepad


A většinou asi chceš UTF-8 without BOM; souvisí to s častou chybou Nejčastější potíže s PHP (FAQ) » headers already sent…

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0