« 1 2 »
Autor Zpráva
Nai Dzet Quiv
Ahoj,
tak jsem si úspěšně instaloval Fedoru Core 4 (díky).
Potřeboval bych ale zodpovědět pár otázek (na různých stránkách o Linuxu jsem odpovědi nenašel), proto bych byl rád, kdyby se našel někdo, kdo má teď dlouhou chvíli, a chtěl by se mnou komunikovat přes ICQ...
Teď ale otázka pro všechny: jaký je podle Vás nejlepší komunikační program (hl. protokol ICQ) na Linuxech (Fedora Core 4; KDE)? Sháním náhradu za mou milovanou Mirandu na Winech. Chtěl bych především jednoduchost, možná strohost, plus funkce. (Dokud mi nějaký neporadíte, nemohu s Vámi mluvit, musel bych přepínat do Winů...)
Díky.
P.S.: Co se týče vzhledu pracovní plochy, FC4 s KDE se skoro neliší od Windows! ;-)
thingwath
GAIM, ale někteří uživatelé KDE preferují spíše SIM (vůbec neznám, netuším, jestli ve Fedoře vůbec v základní instalaci je).

Taky mimochodem proto KDE vůbec nemám rád ;-)
Nai Dzet Quiv
thingwath
Pokud jsou programy ve složce "/bin", tak k mému překvapení nemám ani jeden... (a právě kvůli takovým věcem potřebuju někoho, kdo by mi poradil). Když se mi nebude KDE líbit, tak si dám GNOME, to (doufám) není probém.
thingwath
Kde programy ve filesystému jsou, to je ti celkem jedno :-) Nejpravděpodobněji budou v /usr/bin, ale není důvod to nějak moc řešit. Prostě se podívej do nabídky KDE :-)
Nai Dzet Quiv
thingwath:
Ne, tam nejsou (tam jsem se samozřejmě díval jako první). Nicméně není tam ani např. Lynx, který /bin je (ale nejde mi spustit)...
Našel jsem tam ale program Kopete (o tom jsem se dozvěděl z článku na ABC Linuxu).
UPDATE:
Mimochodem, stále nemám instalovaný antivirus, a firewall mám jen ten systémový... U Hulána jsem četl, že antivir "není třeba". Ale co firewall; stačí mi ten systémový?
Další zajímavostí je, že jsem připojen k internetu, i když jsem si NIKDE nenastavoval připojení (ve Winech jsme to instalovali asi den; Win98 R.I.P.). To je docela zajímavé! :-D ... a možná i nebezpečné.
thingwath
Antivirus nepotřebuješ. Prakticky úplně všechny antiviry pro Linux chytají viry pro Windows -- v poště a tak.

Systémový firewall má širší možnosti než velká většina komerčních produktů pro Windows :-) (nejsou tedy dosažitelné přes jednoduché grafické rozhraní Fedory).

Nevím co máš za připojení, nejspíš se to samo nastavilo přes DCHP.

Pokud tam ty programy nemáš, je celkem možné, že si je prostě nenainstaloval :-)
Nai Dzet Quiv
Myslím, že jsem je instaloval, ale ruku do ohně za to nedám... ;-)
Mám ADSL s dynamickou IP.
Nai Dzet Quiv
Nikdo mi nechce pomoct? :-D
Já jsem ještě malej! ;-)))
thingwath
Ptej se na konkrétní věci třeba tady :-)
Nai Dzet Quiv
Klidně, ale tohle je na dýl. ;-)
Podle mě na internetu chybí české návody pro Linux. Myslím ty opravdu základní. Když se na nějaké kouknu, tak minimálně u půlky z nich začíná článek slovy: "Zkompilujeme si ...", "Jádro ...", "Bash ..." atd.
Já jsem lama i na Windows. (Nemyslím si, že bych byl blbej :-D , prostě jsem nikdy neměl potřebu se tyto věci učit.)
Pozitivní je, že jsem si alespoň přidal záložky do Firefoxe, přidal ICQ účet do Kopete a stáhl Operu. ;-)

UPDATE:
Teď jsem zjistil, že jsem si tak před hodinou "odzipoval" (tar.gz) novou verzi Firefoxe! :-D (Podle nějakého návodu na ABC Linux. Spustil jsem Terminál, Něco tam napsal - a hop! ;-) ) Jen teď moc nevím, co s tím...
Nai Dzet Quiv
1) Jak se dá nastavit, aby Win98 byl implicitní OS?
thingwath
V /boot/grub/grub.conf si nastavíš default x, kde x je číslo té dané položky kterou chceš jako výchozí (počítá se od nuly).
Nai Dzet Quiv
Hned jsem o něco chytřejší ;-) :
* zjistil jsem, že je proto třeba se přihlásit jako "root"
* a zjistil jsem, že to není zase tak těžké! ;-)

2) Nemám na obou OS stejný obraz na monitoru. Když to na jednom srovnám, na tom druhém je vždy posunutý na jednu stranu...
thingwath
Druhá otázka je o něco těžší. Na abclinuxu byl před nějakou dobou článek o X serveru, tuším, že ze seriálu Na co se často ptáme. Snad to tam je nějak použitelně popsané.
Nai Dzet Quiv
Ta první byla akutní. (Jinak by se zbytek rodiny nedostal k počítači. ;-) )

- - - - -
http://www.abclinuxu.cz/clanky/show/59378 :
To ale asi neřeší problém, nebo o tom nevím. (Moment, článek si ještě pročtu, pak updatuji tento příspěvek.)

UPDATE:
Jak se zdá, čláenk je obecný (dle očekávání), navíc se mi zdá strašně složitý.
thingwath
Můžeš si zkusit pohrát s utilitkou xvidtune (až se ti bude výsledek zamlouvat, vypíchneš si nastavení přes Show a nakopíruješ do konfiguráku Xek (/etc/X11/xorg.conf) na odpovídající místo. Ale nikdy jsem to nezkoušel :-)
Nai Dzet Quiv
OK, mrknu na to.

- - - - -
Teď se chci naučit "kompilovat" (http://www.abclinuxu.cz/clanky/show/67117 , kdyby to někoho zajímalo). Zvládl jsem odstranit ".tar.gz" (řekl bych, že omylem ;-) ). To ale zkusím sám, kdyžtak bych napsal.

- - - - -
3) Kam si mám (je to věcí názoru => "kam je to nejlepší") ukládat:
a) dokumenty (text, obrázky atd.) (vidím to na "můj adresář")
b) programy?
thingwath
Na kompilaci spíš kašli, jestli chceš nějaký program navíc, raději ho stáhni přes yum, kompiluj, jenom pokud ho v žádném repozitáři nenajdeš nebo potřebuješ jiné volby.

Dokumenty ukládej k sobě do /home, kam jinam, ne? :-) Jak si to tam uspořádáš, to už je každého věc. Adresář Documents nebo Dokumenty IMHO vede...

Programy instaluj z balíčků. U nich se nemusíš starat kam se instalují (v drtivé většině případů).
Nai Dzet Quiv
Dobře, udělám to tak.

4) Jak mám odstraňovat programy? (Zdá se mi, že se mi při instaci FC4 nějaké programy neinstalovaly (zaškrtnuté), nějaké tu asi jsou navíc... ;-) )
thingwath
Použij yum.
Nai Dzet Quiv
Asi jsem opravdu hloupý :-D , ale můžeš prosím blíže specifikovat "yum" (program, příkaz...)?

- - - - -
5) Jaký je kvalitní FTP klient?

6) Jaký je nejlepší multimediální přehrávač? (Pozn.: kde se popřípadě dají stáhnout vhodné kodeky pro Linux?)

UPDATE:
7) Stáhl jsem si Operu ve formátu *.rpm (to je asi ten balíček, o němž jsi mluvil), ale neumím ji otevřít (ptá se mě to, v čem to chci otevřít).

UPDATE 2:
8) Je vhodné používat v názvech souborů / složek diskritiku?
thingwath
ad 5) Pěkný je gftp, pro KDE mě nic nenapadá. Konqueror (správce souborů) to zvládne taky.

ad 6) Líbí se mi Totem. K tomu jak nainstalovat potřebné kodeky se dá vygooglit spoustu informací :-)

ad 7) rpm -Uvh opera.rpm (či jak se ten balíček jmenuje)

ad 8) Speciálně Fedora se snaží pro vše používat UTF-8 a problémy by s tím mít neměla. Může to malinko zkompilovat psaní skriptů, až se do něj budeš chtít pouštět. Já osobně bych doporučil v názvu adresářů diakritiku nepoužít, v souborech klidně ano (mám třeba soubor který má v názvu ligaturu ae a ještě dalších pár podobných vymyšleností a celkem s ním větší problém není, jenom pro něj v konzoli chybí font). Problémy jsou se soubory a adresáři kopírovanými odjinud. Občas.

K tomu yumu -- napiš yum a uvidíš co se stane :-)
Oswald
5) např. gftp
7) rpm -i /cesta/k/opera.rpm

Tohle je celkem dobrý úvod do systému Linux.
Nai Dzet Quiv
Nevíte, proč mi nejde se přihlásit v shellu jako root? Napíšu "su", objeví se tam "password: ", ale klávesnice na heslo nereaguje (nepíše nic, funguje jen Enter)...
[martin@dhcppc0 ~]$ su

Password:
thingwath
Ale ano, jde, normálně zadáš heslo a stiskneš enter. Že se nic nevypisuje je zcela v pořádku, tak to má být :-) Stejně se chová i normální login. Jenom [xkg]dm holt musí vypisovat hvězdičky.
Nai Dzet Quiv
Jasně, já jsem taky čekal hvězdičky, a ono nic... ;-)

OK. A jak se přihlásím "zpátky" pod "normálního" uživatele? (PS: co přesně dělá příkaz "su"? - Je to jen přihlášení jako root?)
thingwath
Co přesně dělá su... No, to by bylo nejlépe si přečíst třeba v man su

Každopádně jako su ivan se lze přihlásit jako ivan. Takže to lze pro každého.

Jinak, ohledně návratu pomůže exit nebo zmáčknout Control + D.
Nai Dzet Quiv
Když dám "su martin", tak to ani nechce heslo... (není to tím, že předchozí přihlášení byl root?)
thingwath
Když jsi root, žádné heslo po tobě su chtít nebude. Jako běžný uživatel bys ho samozřejmě zadat musel. (má to svůj význam, ani root totiž v běžném systému nemá prostředky jak získat heslo uživatele, tudíž by ho zadat nikdy nedokázal :-))
Nai Dzet Quiv
Pochopil jsem správně, že když chci instalovat, tak:
1) přihlásím se jako root
2) #checkinstall
Celý kód:
su

Password: ********
#checkinstall soubor.rpm

Zdroj: http://www.abclinuxu.cz/clanky/show/67117 .
P.S.: Co dělá # (mřížka)?
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0