Autor Zpráva
Nick
Profil *
Ahoj všem,

tak nějak si plánuji pořídit nové L-Cé-Dé-čko. Po chvilce stresu z toho, že nezjistím jaké parametry jsou k čemu, jsem se dobral při optimální ceně 3 500 Kč k tomuto výsledku: 22" LCD Benq G2220HD.

1) Myslíte, že je to dobrá volba v tomto cenovém rozpětí? (řekl bych že ano, protože nic lepšího v této ceně asi vážně nebude)

2) Jsem FullHD fanda. Asi protože je to tak COOL. Mám ale velice stupidní otázku =). Když si přehrávám FullHD video (no spíš 720p, ale čert to vem, když je FullHD tak COOL), tak určitě záleží na tom, jaké rozlišení mám na LCD nastavené že? Takže FullHD filmeček (720p epizoda seriálu) bude na rozlišení 1024x768 srač.. no prostě to nebude FullHD. Takže si musím nastavit to kouzelné rozlišení 1920x1080 a pak to teprve bude stát za to. Z vlstní CRT zkušenosti vím, že čím větší rozlišení, tím více táta nadává, jak jsou všechna ta písmenka malinká a že se pomalu kurzorem myši netrefí, jak jsou vlastně ty jeho jednotky ve strategijích malé (u méně zkušenějších než je můj táta, jsem se dokonce dočkal názoru, že čím menší rozlišení, tím více na to vidí, takže tím je lepší). Rozumím tomu tedy dobře, že pro normální práci si nechám rozlišení "rozumější" a pro přehrávání filmečků budu měnit rozlišení? Jak to děláte vy zkušenější? A nebo mají všichni ti, co si už LCD s FullHD problémy přečíst písmenka a na diskusi nechodí, jen koukají na filmy?

3) Další hloupá otázka: Je nutné mít FullHD Grafickou kartu? Člověk by řekl: "No to víš že musíš!". Já mám GeForce 7300 GT a ta v názvu zádné kouzelné HD nemá. Dneska všechno HDHD už v názvu. Takže by to mělo být GeForce 7300HD GT? Tuším, že tyto grafické karty podporují rozlišení snad nad 2k. Asi je kolem toho HD jen pořádná maškaráda. Vše co má HD v názvu je prostě hyper COOL. Grafika mi 1080p zlouskne v pořádku (ve spolupráci s procíkem, kterej funí jako já, když jdu do schodů), ovšem promítá ho v analogovém VGA (neříkám ted hloupost?) do CRT. Bude v DVI rozdíl? A jak je to vlastně s kabelem? Co HDMI? Už v tom mám vážně chaoz. Jednou jsem měl noční můru, že na HD jsem musel mít kabel, který měl šílený žehličkový port a byl tlustý .. aby tam-tudy vlastně to FullHD prošlo.

4) A nakonec něco odlhečeného: Co je na FullHD tak náročného? Já jen, kdybych chtěl streamovat FullHD do nouta (který má max rozlišení 1024x768 =D - ano je to jen teoretická záležitost, takový stream se nevyplatí) tak musím mít výkonný notebook na to aby pixely "zobrazil" nebo se o ten výkon postará už PC tím, že to video už nějakým způsobem z toho souboru (asi MKV) vydloubá? Co je na tom tak náročeného? Už jen to zobrazování .. nebo spíše zpracování dat. Tedy zpracování dat je to na obou stranách, ale i tak. Je prostě FullHD tolik heavy že je problém i se zobrazením, nebo je to jen o tom, jak jsou soubory velké atd?

Na závěr chci srdečně poděkovat všem, kdo si tento vyčerpávající příspěvek přečetly a zároveň se omluvit db serveru, za "zahlcení" =D. Díky s extra porcí obdivu pak pro ty, kdo odpoví. Zápis v guinessově knize rekordů pro ty, kdo zodpoví alespoň jednu otázku =D (neberte vážně).

PS: Tak tomuhle říkám HD příspěvek (Hoodně Dlouhý příspevek).
pEeLL
Nick

1, ano myslim ze to za danou cenu je dobra volba.
2, je treba si uvedomit ze lcd ma nejaky defaultni rozliseni - tomto pripade 1920x1080. pokud jej zmensis tak to lcd zacne prepocitavat a obraz se zhorsi (jak moc zalezi na danem modelu monitoru). jedinou vyjimkou by v tomto pripade bylo rozliseni 960x510 (polovina) ale to by bylo zase hnusne tim ze by vse bylo tak velke.
jinak jestli prehlavas film z vyssim rozlisenim na lcd z nizsim zas takovy vliv na kvalitku nema. dokonce bych rekl ze to nemas sanci poznat. spis nez o velikost rozliseni jde o velikost uhlopricky. a uprimne na 21.5 to nebude zadny zazrak.
cteni pismenek je pro kazdeho jine nekdo problemy ma jiny ne. doporucuji koupit monitor s takovym defaultnim rozlisenim abys jen potom nemenil.
3, do rozliseni 1920x1200 staci snad opravdu kterakoli karta (i jakakoli 7300). pro vyssi rozliseni pres dvi musi karta podporovat duallink (vga ma tusim omezeni do 20xx ale jisty si nejsu).
rozdil mezi vga a dvi se lisi podle modelu monitoru takze to chce vyzkouset.
bohyn
Nick
2) Ja mam 1920x1200 na 15.4" notebooku, pismenka jsou sice malinka, ale ostra takze s ctenim nemam problem (1024x768 na 15" CRT se mi cte daleko hur, zalezi ale na konkretnim monitoru). Dokonce i mamka ktera na blizko vidi spatne tak rika ze je pismenka jsou pekne ostra :)
4) Potrebujes vykony stroj tam kde to prehravas tedy notebook. Narocne je to proto, ze HD ma velky datovy tok a je treba ho dekomprimovat. PC to pri streamu nebude nijak dekomprimovat takze je to vsechno na notebooku. Nove grafiky prebiraji dekompresi do vlastni rezije (GPU ma nekolika nasobne vyssi vykon pri vypoctech s desetinou carkou nez CPU) a vyrazne tim ulevuji CPU. Rozliseni 1024x768 ale HD film zcela degraduje, na takovem rozliseni ti staci kvalita filmu na CD.
Nick
Profil *
Dnes jen 2 jednoduché ucelené otázky:

Jak se bude chovat menší rozlišení (např 1024x768) na 23'' monitoru s rozlišením 1920x1080? A jak bude vypadat film v 720p rozlišení?

Je svítivost 400cd/m^2 komfort a nebo se mám bát o oči?

Díky moc =)
fuckin
Profil *
pokud to bude zvetsene tak nekvalitne ale vzhledem k velikosti lcd se to da zanedbat. 720p bude na tom samozrejme o neco lip, ale taky to nevyuzije potencial monitoru.
Nick
Profil *
To fuckin

Ok děkuju =). Takže hrát hry nebude problém? Představuji si to tak, že když změním rozlišení tak se ostatní části monitoru prostě "vyonou" a bude se chovat jako 1024x768 monitor. Tedy bude kostka obrazu a kolem ní "nevyužité prázdno". Je to reálné? Pokud to monitory neumí, je na to program?

Jinak že je to nevyužitý potenciál máš pravdu, nicméně seriály v 1080p prostě nevycházejí a filmy v mkv také nikde nevidím.
bohyn
Nick
Ok děkuju =). Takže hrát hry nebude problém? Představuji si to tak, že když změním rozlišení tak se ostatní části monitoru prostě "vyonou" a bude se chovat jako 1024x768 monitor. Tedy bude kostka obrazu a kolem ní "nevyužité prázdno". Je to reálné? Pokud to monitory neumí, je na to program?
Jestli budou kolem obrazu okraje nebo se roztahne zalezi jak si to nastavis v driveru grafiky.
fuckin
Profil *
hehe, tak to me pobavilo ;)..samozrejme ze kdyz mas u her mensi rozliseni tak okolo neni prazdne misto, proste se to jen zvetsi, hrany nebudou ostre atd, nemuzes to srovnavat s displejem o stejne velikosti ale s polovicnim rozlisenim, tam to bude celkem ostre ale u tebe ne ptze je tam vice pixelu a ty se musi treba "zdvojovat" aby to vyuzilo celou plochu, nastav si na svem monitoru treba 800x600 u nejake hry a uvidis ;D
Nick
Profil *
to fuckin

Ale bohyn píše že se to dá nastavit =). Co si o tom myslíš ty?
bohyn
Nick
Co si o tom myslíš ty?
Ja si myslim ze fuckin mele hadry. nVidia a Intel ovladace to umi nastavit urcite a ATI velmi pravdepodobne taky (nikdy jsem nemel). Jen se pri oriznuti budes muset smirit s mensi velikosti obrazu.
Nick
Profil *
to bohyn

Taky si myslím, že to musí jít nastavit =). A menší velikost obrazu mi nevadí, při fullscreenu to fakt vadit nebude a na takovém rozlišení budu stejně hrát jen staré hry, které více prostě nedovolí.

Docela se ale bojím té velikosti písmenek. Speciálně kvůli tomu jsem se rozhodl pro 24'' (16:9). Na jiných fórech jsem totiž četl: "když FullHD tak minimálně 24'' " .. tak doufám, že nakonec volím správně.
fuckin
Profil *
samozrejme ze to jde nastavit, nikdo nerikal ze ne...
Joker
Trochu se zpožděním, ale můj názor:

pro normální práci si nechám rozlišení "rozumější" a pro přehrávání filmečků budu měnit rozlišení
To bych radši nastavil vyšší DPI.
Ale hlavně: Podle mě je nesmysl chtít full HD rozlišení jen kvůli filmům. Při koukání na film na 22" monitoru v rozlišení 1920x1080 (full HD) a 1680x1050 (obvyklé rozlišení 22" monitorů) nebude žádný pozorovatelný rozdíl v kvalitě.
Větší plocha je samozřejmě přínos, pro filmy to podle mě je úplně zbytečné.

3) Další hloupá otázka: Je nutné mít FullHD Grafickou kartu?
Ne. To "HD" je jen marketing v názvu karty. Na názvy grafických karet bych se vůbec neohlížel, jsou prolezlé marketingem až na půdu (podobný název čipu vůbec nemusí znamenat podobné parametry, někdy se dokonce i pod úplně stejným názvem prodávají různé čipy a někdy se naopak ten samý čip postupem času marketingově "přečíslovává"- zářným příkladem tohohle je nVidia GTS 240, což je jen přejmenovaná 9800GT, která je zase přejmenovaná 8800GT)
Čili záleží jenom na tom, jestli karta to rozlišení zvládne. Snad všechny dnešní karty zvládají alespoň rozlišení 2048x1536, takže s full HD by neměl být problém. Jiný problém samozřejmě je třeba u her, jestli karta to rozlišení zvládne v hratelné rychlosti.

4) A nakonec něco odlhečeného: Co je na FullHD tak náročného?
Je to hodně pixelů :-)
Jak se říká- stokrát nic umořilo osla. Ale těch nic jsou miliony a umoří stovky oslů :-)

Jak se bude chovat menší rozlišení (např 1024x768) na 23'' monitoru s rozlišením 1920x1080? A jak bude vypadat film v 720p rozlišení?
To se dá nastavit. Největší problém je různý poměr stran- 1024x768 je 4:3, zatímco 1620x1080 je 16:9. Pak jsou tři možnosti:
1. Vidíte celý obraz, na celé obrazovce, ale se špatným poměrem stran. Při obrazu 4:3 na obrazovce 16:9 bude "rozpláclý", věci budou "nižší a širší", než by měly být.
2. Vidíte celý obraz ve správném poměru stran, ale ne na celé obrazovce. Při 4:3 na obrazovce 16:9 budou vlevo a vpravo černé pruhy.
3. Máte správný poměr stran na celé obrazovce, ale nevidíte celý obraz. Při 4:3 na obrazovce 16:9 se ořízne vršek a spodek.

edit: obvyklé rozlišení 22" monitorů je 1680x1050, opraveno
Nick
Profil *
to Joker

Podle mě je nesmysl chtít full HD rozlišení jen kvůli filmům.
No já nevím. Radši bych přecijen koupil FullHD .. nechci to LCD jen na rok. Co když toho pak budu v budoucnosti litovat? Že jsem FullHD nekoupil? A aspon si budu mocí říct: "Jo, mám FullHD" =D. Prostě dobrý pocit.

Jen mám strach, že budu utrácet zbytečné peníze za něco co můžu mít třeba za polovinu ceny kterou chci dát. Uvažuji momentálně o tomto: Acer LCD V243Hbd 24" . Jedná se o verzy s DVI. Co si o tom myslíš?. Jinak v obýváku máme starší 75cm (úhlopříčka) analog TV. 24'', to je pokud správně počítám úhlopříčka 60cm. Takže teoreticky vzato by se takové LCD dalo použít i jako telka že? (Kašlu na absenci HDMI, SCART, DVB-T apodob.)

zářným příkladem tohohle je nVidia GTS 240, což je jen přejmenovaná 9800GT, která je zase přejmenovaná 8800GT)
Děkuji, tahle věta mi moc pomohla =). A pokud to dobře chápu, tak rozdíl mezi 8800GT a 9800GT je tedy minimální?

To se dá nastavit. Největší problém je různý poměr stran- 1024x768 je 4:3, zatímco 1620x1080 je 16:9.
Však já už všechny možné varianty vyzkouším. Hlavní je, že se to dá nastavit.
Nick
Profil *
Tak jsem zjistil že LCD monitory se dělí dle typů provedení.

TN - většina -> prý jsou to hodně špatné LCD, které za nic nestojí (porsím vyvraťte to někdo, ať můžu s klidem koupit =o( ).

A pak ty lepší ...

MVA, PVA, IPS, S-PVA, S-IPS ...

Našel jsem nakonec 22'' LCD NEC E221WM, který vypadá seriózně. Že nemá FullHD mi ani tak ve výsledku nevadí. Hlavně, že by měl lepší barvy než to TFT TN.

A nebo mne nakonec vyvedete z omylu a řeknete, že i na TFT TN může být úžasný filmový zážitek? Jinak když už do toho buducpát takové peníze, tak očekávám že to vydrží alespon tak 5 let. Je to u lcd vůbec možné? Jestli ne, tak koupím něco za 3 000 Kč a ne tak drahou srandičku. Tedy pro mne drahou.

PS: No určitě jste si všimly, jak ty ceny šli postupně nechutně nahoru =o(. Kupuji za své peníze .. ale až to uslyší rodiče .. brr
fuckin
Profil *
Nick
Ohledne technologie TN to bohuzel vyvratit nemohu,spatne barvy,nizke pozorovaci uhly atd ale nadruhou stranu nizka cena a nizka odezva. Avsak normalni clovek bez zkuseneho oka si niceho nevsimne...

Ohledne ceny lcd monitoru me prijde zbytecne investovat vice nez 4 -5 tisic... Jestli nemas vykonnou grafiku tak bych hd pustil z hlavy
Nick
Profil *
to fuckin

No nakonec asi investuji víc než 4-5 tisíc =). Asi koupím MVA panel ASUS 20" PW201. Ještě tedy předtím obedju elektra, abych zkrytizoval jejich chybné infomrace na štítcích a taky jejich neznalost .. a svůj oblíbený IT obchod, kde se kouknu jak vypadají TN panely.

Nemyslím si že tak velká investice by byla nějak moc špatná, když je na to 3 roky záruka =). Nebo máš jiný názor? Jinak grafiku se chystam koupit GeForce 9800GT 512 MB. A když budu mít dobrou náladu a zdroj, který to utáhne tak si pak koupim ještě jednu na SLI, ale to asi až do budoucna.

Jinak vážně jde vidět, že jakýkoliv ne-TN panel je dost kvalitní =). Nejlepší jsou asi S-IPS, které se vyrovnají CRT .. ale to už je nad 10 000 Kč.
fuckin
Profil *
jestli si grafik ci nejaky designer nebo proste nechces chodit do kina tak pak ne-TN je idealni. Jestli pc beres jen jako zabavu tak pak postaci TNko,proc met vse nejlepsi kdyz je vyhodnejsi koupit prumer? Tedy jinymi slovy, jestli nevis co s penezi tak utracej jak muzes, jinak ber TN.
Nick
Profil *
to fuckin

Heh ne že bych nevěděl co s penězy =D .. to naopak .. ale chci si prostě na maximum vychutnat filmy & seriály. Tedy hlavně ty seriály, které vyhcází v 720p. Na FullHD už kašlu, už jsem si uvědomil, že to je jen tahák a že postačí 1600x1050, nejlépe v poměru 16:10. Chci prostě vinakající filmový zážitek. Na jednu stranu si vystačím na starším notebooku s nejhorším TN, který snad může být, ale na druhou stranu pak nechci být panelem, který koupím sklamaný. To je přeci nejhorší, když do něčeho dáš už třeba jen 4 000 kč a pak jsi jen zklamaný.

Můj plán je takový, že zítra půjdu do obchodu a kouknu se jak ty TN vypadají. Pokud možno si to nechám předvést na filmu a ne jen na screenserveru s rybičkama.

Ten MVA Asus co jsem uváděl je "dokonalý" a má úžasnou záruku (garantuje rok bez vadných pixelů). Když ale uvidím, že úžasný obraz poskytují i kvlaitnější TN, tak půjdu do nějakého z nich. Ale máš pravdu v tom, že nechci chodit do kina .. takže možná nakonec sáhnu po tom MVA =).
Joker
Nick
teoreticky vzato by se takové LCD dalo použít i jako telka že?
Jo, však dokonce jsou i monitory kombinované s televizí (resp. monitory s TV tunerem). U klasického monitoru je ale potřeba do něj ten signál nějak dostat, takže TV karta.
Pokud by to ale mělo být něco jako "obýváková" televize, prostě něco na co se kouká z větší vzdálenosti, vzal bych větší úhlopříčku.

TN - většina -> prý jsou to hodně špatné LCD, které za nic nestojí (porsím vyvraťte to někdo, ať můžu s klidem koupit =o( ).
To záleží. Je pravda, že TN mají asi všechny "levné" LCD... pokud není u LCD napsaný typ panelu, bude to TN, protože "lepším" se výrobce obvykle pochlubí. Je taky pravda, že TN se považuje za kvalitativně nejhorší technologii. Monitory s jiným než TN panelem se obvykle poznají podle podstatně vyšší ceny.
Hlavní problém TN panelů je, že se mění odstín barev při pohledu z úhlu, hlavně shora a zdola (ze stran to tak zlé nebývá, resp. změny barev jsou vidět jenom při hodně velkých úhlech).
Čili TN panel nebude vadit u řekněme "kancelářského" použití, kdy člověk celou dobu sedí na židli na stejném místě před monitorem.
Naopak TN nebude ideální pro monitor používaný spíš jako televize, na který se kouká třeba víc lidí, anebo se často sleduje vestoje, nebo naopak třeba vleže z postele (prostě obraz se sleduje shora/zdola).

Rozhodně bych ale neřekl, že při použití jako monitor (tj. typicky na koukání ze židle před monitorem) je TN panel nějak výrazně horší než jiné. V diskusích se sice občas objevují názory jako "TN bych si nikdy v životě nekoupil", ale řekl bych, že to je spíš taková póza.
Chamurappi
Reaguji na Nicka:
Na počet pixelů je video 1920×1080 o 125 % lepší než 1280×720 a o 31 % lepší než 1680×945. Ten třicetiprocentní rozdíl je znatelný a i na obyčejnou práci se o třetinu větší prostor hodí. Také si posledních pár týdnů vybírám nový displej a rozlišení 1920×1200 mám jako spodní laťku. Bohužel za poslední půlrok nehezky vyrostly ceny u vyšších rozlišení, takže je to zároveň i horní laťka.
Nick
Profil *
to Joker:

Pokud by to ale mělo být něco jako "obýváková" televize, prostě něco na co se kouká z větší vzdálenosti, vzal bych větší úhlopříčku.

Stačí asi 28'' =). Doma máme 75cm analog a na 70cm se dá taky koukat.

Naopak TN nebude ideální pro monitor používaný spíš jako televize, na který se kouká třeba víc lidí, anebo se často sleduje vestoje, nebo naopak třeba vleže z postele (prostě obraz se sleduje shora/zdola).
Monitor chci na filmy a chci ho pro sebe. A když už budou koukat dva lidi tak si bud minotir přemístíme a nebo si oba sedmeme na židle a nalepíme se před něj. Pozorovací úhly mě neštvou =).

V diskusích se sice občas objevují názory jako "TN bych si nikdy v životě nekoupil", ale řekl bych, že to je spíš taková póza.
Taky bych řekl, nicméně vypadá to, že TN má vážně horší barvy. Co si pak myslet o výrobcích, kteří uvádejí, že jejich TN mají 16.7 miliónů barev? Už se to TN naučily, nebo je to pořád lež?

to Chamurappi:

Za tu dobu LCDčkem jsem se naučil navzpamět všechny hlavní typy TFT, typy kabelu DVI a tyké to, že FullHD není to pravé ořechové. Nejlepší bude asi 1600x1050 (pokud píšu ty rozměry správně). Tedy alespoň pro mě a ty, kteří nemají tolik peněz. Otázka asi není rozlišení, ale poměr stran a typ panelu.
Timy
Chamurappi
Také si posledních pár týdnů vybírám nový displej a rozlišení 1920×1200 mám jako spodní laťku.
A co sis zatím vybral?
Joker
Chamurappi
Na počet pixelů je video 1920×1080 o 125 % lepší než 1280×720 a o 31 % lepší než 1680×945.
To je sice svým způsobem pravda, jenže- co prakticky znamená "o 125% lepší"?
Vnímaná kvalita obrazu není přímo úměrná počtu pixelů. 12Mpix kompakt má třikrát tolik pixelů než 4Mpix kompakt. Přesto, když se oběma vyfotíš a pak z toho necháš vytisknout fotky 10x15, kvalitativní rozdíl bude nejspíš minimální. Naproti tomu třeba 1Mpix a 3Mpix je stejný relativní rozdíl v počtu pixelů, ale daleko větší rozdíl ve vnímané kvalitě.

Čili já bych se vsadil, ve videu 1680x1050 a 1920x1080 nebude na 22" obrazovce viditelný rozdíl. Ono já bych dokonce řekl, že na 22" obrazovce nebude viditelný rozdíl mezi "HD Ready" a "Full HD" videem.
Samozřejmě, pokud jde o monitor a velikost pracovní plochy, tam je to bez debaty.

Stačí asi 28'' =). Doma máme 75cm analog a na 70cm se dá taky koukat.
Babička má starou 52cm Teslu a taky se na to dá koukat :) Ale tak 70cm je v pohodě, spíš jde o to, že 22" je 55cm, tedy "poněkud méně", než 70cm :-)
Já mám teď v obýváku 32" = 80cm a přijde mi to tak akorát... původně jsem si říkal, že větší už nechci, ale teď bych možná i o trochu větší vzal :-). Ony ty LCD jak jsou "placka" a ne "krychle" jako CRT, tak vypadají nějak menší :-)
Chamurappi
Reaguji na Jokera:
Vnímaná kvalita obrazu není přímo úměrná počtu pixelů.
To není, ale ta vnímaná kvalita se špatně počítá. Musí se zohlednit velikost pixelu, pozorovací vzdálenost a rozlišení oka.

Čili já bych se vsadil, ve videu 1680x1050 a 1920x1080 nebude na 22" obrazovce viditelný rozdíl.
Záleží, z jaké dálky na něj koukáš. A jak pozorně koukáš. A na co koukáš. Třeba tento Hamlet ve Full HD nebude o moc zajímavější než v televizní kvalitě :-)

Vezmu-li záběr z ostrého filmu v 1920×1080, zmenším ho do 1680×945 a ze zmenšeniny ho opět zvětším na původní velikost, musí být oproti originálu trochu rozmazaný. Pokud je uživatel s danýma očima na daném monitoru v dané vzdálenosti schopen dobře přečíst písmenka s tloušťkou čáry 1px, měl by být schopný docela spolehlivě rozpoznat i tu rozmazanost. Nebo ne?

Reaguji na Timyho:
A co sis zatím vybral?
Zatím nic konkrétního. Měl jsem dlouho vyhlédnutý 30" kousek s 2560×1600, čekal jsem, až spadne z dvaceti na čtrnáct a on začal závratně padat na druhou stranu, až nakonec úplně vypadl z ceníků. Spokojím se tedy s 26". Vlastně ani nevím, jaké další parametry bych měl zohledňovat. Všechno jsou to TN, všechno má dobrý kontrast, dobré pozorovací úhly…
Máš nějaké doporučení?

Reaguji mimo téma na Nicka:
Kdybys náhodou nemohl najít své „pracovní“ vlákno, tak je zastrčené v kategorii U ledu.
Joker
Chamurappi
Záleží, z jaké dálky na něj koukáš. A jak pozorně koukáš. A na co koukáš.
Bezpochyby. Jinak ten film je dobrej :-D

Pokud je uživatel s danýma očima na daném monitoru v dané vzdálenosti schopen dobře přečíst písmenka s tloušťkou čáry 1px, měl by být schopný docela spolehlivě rozpoznat i tu rozmazanost. Nebo ne?
No, "schopný rozpoznat" na obrázku možná ano. I když, co do míry té schopnosti, určitě je velký rozdíl mezi čtením obvykle kontrastního textu na jednolitém pozadí a rozpoznáváním drobných změn na obrázku.
A hlavně docela něco jiného je rozpoznávat ty změny, když se Ti těch obrázků na monitoru vymění 24 za sekundu.

Takže podle mě kdyby si někdo ty monitory postavil vedle sebe a pustil na obou stejný film snímek po snímku a zkoumal, asi by nějaké rozdíly našel, ale to asi není způsob, jak většina lidí kouká na filmy ;-)
Timy
Chamurappi
až spadne z dvaceti na čtrnáct
Aha, tak já sice také pokukuji po novém LCD, ale zhruba s polovičním rozpočtem :-). Ačkoliv do 10 000 by se to ještě dalo, ale musel by k tomu být pádný důvod. Hledal jsem primárně něco s velkým vertikálním rozlišením, nějaké šílené širokoúhlé monitory mě moc neberou. V praxi to pak vypadá, že koukám po 1920×1200. Šlo by třeba i 1600×1200, ale i nejlevnější verze začínají na téměř osmi tisících, takže jsem vytušil, že to nebude nic pro mě. Koukal jsem hlavně na czechcomputer, mají tam použitelné vyhledávání. Z dané kategorie monitorů mě asi nejvíc zaujala LG W2600H-PF - LCD 26".

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: