Autor Zpráva
iris
Profil *
ahoj chtěla bych se zeptat jak nastavím heslo na wifi síť. nechci aby mi tam lezl soused, protože mě to docela zpomaluje. děkuji za radu
janick
Profil
Je potřeba dostat se do nastavení wifi routeru. Jde to přes internetový prohlížeč. Do adresního řádku zadáte adresu routeru (bývá v návodu u routeru, nebo někdy na papírku, který je nalepen na spodku routeru).
V nastavení routeru někde v sekci "Wireless", "Wi-fi" nebo něco podobné nastavit WEP encryption na "WEP-128bit".
Označit a zkopírovat vygenerovaný "WEP Key", ten bude vyžadován při prvním připojení do sítě.
DJ Miky
Profil
A pokud router podporuje i WPA nebo WPA2, je lepší je použít místo WEP.
janick
Profil
Nebo nastavit filtrování MAC adres
karbon
Profil *
Nebo nastavit filtrování MAC adres
To se dá obejít jednodušeji než zmíněné šifrování. Rozhodně lepší je použít WPA (WEP se dnes dá rozlousknout, naskýtá se ale otázka, jak je to pravděpodobné).
Bubák
Profil
iris
Dej si do vyhledávače "WPA WEP" (bez uvozovek) a dostaneš dost hodnotných článků k tématu.
PetrPat
Profil *
karbon
a jak jsi na takovou hloupost prisel, ze se to da obejit? Ach jo..
TomášK
Profil
PetrPat
já jsem na tu hloupost přišel praktickým pokusem a fungovalo to dobře. Filtr na MAC adresy je spíše pro okrasu než reálné zabezpečení. Na druhou stranu proč ho nenastavit, je to poměrně jednoduché a třeba to někoho může odradit...
PetrPat
Profil *
TomášK
Nic ve zlem, ale to ti fakt neverime!
BTW: to jsi obesel na nejak detskem routeru (stavebnice: stavime si domaci sit, vhodne od 3 let) nebo na normalnim routeru :-D
Mike8749
Profil *
sifrovani WEP je opravdu jednoduchy, a pokud clovek odchyti dostatek paketu prenasenejch v siti tak neni problem WEP klic z toho zjistit.

staci spravna wifi karta(treba zalozeny na atheros chipu) a software (treba aircrack-ng). kdyz clovek vi jak to pouzivat, tak je to zalezitost tak 10 minut (pokud je na tej siti provoz samozdrejme). existujou i rychlejsi zpusoby. a na tom jakej je to router nezalezi ani trosku
TomášK
Profil
PetrPat
Když to nevěříte mně (nejsem si jistý, jestli to množné číslo je na místě :) ), tak se zeptejte třeba wiki. V poznámce je uvedeno, že moderní síťová zařízení umí MAC adresu měnit. Mám běžnou síťovku na základní desce a ta to umí. Zkoušel jsem to kdysi v hotelu, když jsem potřeboval připojení na 2 PC a měl přidělené jen jedno.

Řekl bych, že to není záležitost routeru - ten mnoho nevymyslí, pokud mu pošlu packet s podvrženou adresou. Možná to nějak dokáže detekovat (dost by mě to překvapilo, ale budiž, síťař nejsem), pak by bylo dobré sdělit jak.
MMorpheuss
Profil *
Pokud tady ještě někdo chodí a mohl by mi poradit tak mi prosím poradte.. :(

Zadal jsem adresu routeru a dal jsem wifi settings tam jsem dal WEP 128 a objevilo se tam 26 znakové heslo,které jsem si uložil do souboru.Pak jsem potvrdil a tím pádem se mi zabezpečila Wifina.. jenže to po mě chtělo sítově heslo, tak jsem tam zadal to heslo a nejde to píše že je to špatné heslo.Zkoušel jsem vše,žádný znak navíc jsem nezkopíroval prostě nic, ale nejde mi to.. :( tak jsem musel resetnout router a zase mám nezabezpečenou wifinu.. Máte někdo návrh jak mi pomoci?
bohyn
Profil
MMorpheuss:
Možná si wi-fi v PC nerozuměla s routrem a použila jiné kódování WPA(2) místo WEP. Nicméně pokud je to možné použil bych WPA2, WEP je snadno prolomitelné šifrování (otázka několika málo minut na starším PC).
MMorpheuss
Profil *
Děkuju moc tím WPA2 to šlo zaheslovat :)
Blondyna
Profil *
Ahoj lidi, mám takovej problém. . . Potřeboval bych poradit, jak zaheslovat síť. . . Mám router ASUS WL550gE , našel jsem si už pár návodů, jak zaheslovat sít, ale když to udělám podle nich, tak při dalším spuštění mě to nepustí do sítě a musím restartovat router. . . Děkuji
Orfe
Profil *
niekedy to neprijme ak je to kopírované (ctrl+C, ctrl+V) ale treba všetky znaky napísať ručne, mal som podobnú skúsenosť.
ybznek
Profil
wep
se opravdu dá obejít do 5 minut (viz http://www.zbynek.adamh.cz/cs/050931/Hacking/Clanky/Hacking-Wifi-2-Fragmentation-attack/ )

filtr mac
pomocí nástroje airodump-ng lze vidět, na jaké AP je připojený jaký klient a mac adresu ukrást
TomášK
MAC adresa změnit doopravdy "nelze", každé zařízení má svou od výroby, ovšem lze donutit systém, aby tuto adresu nepoužil a využil jinou

sranda je v tom, že pokud někdo a 5 minut toto zabezpečení prolomí, může pak dále odposlouchávat nechráněná data (např ukrást cookies a dostat se do úču)

pokud to tvá zařízení podporujou, dle mě, nemá smysl jiná volba, než WPA

pokud ti někdo leze na internet, vem to čert, ale posílat svá data, když ti je někdo čte...
Kamen
Profil
Chtěl bych si zaheslovat wifi protože se mi na ní připojují sousedi ale roater sem dostal a žádné papíry a nic podobného už neexistují. Mám roater Air Live model WL-1500R Je způsob jak to zaheslovat?
Hando
Profil
A hledat jsi zkoušel? :)
Manuál by měl pomoct...
margin
Profil *
Je to popráno v té příručce (anglicky): http://fs.airlive.com/manual/AirLive_WL-1500R_Manual.pdf
Zda je někde na webu česká příručka, netuším.
Pokud je administrace routeru zaheslovaná, mudeš mudet router resetovat, ale i to je v příručce popsáno.

Aby tam sousedi znova nelezli, i kdyby se hodně snažili, tak si přečti třebas http://www.zive.cz/clanky/pet-cest-jak-proniknout-do-cizi-wi-fi-site/sc-3-a-165682/default.aspx, z toho se dozvíš, co a jak na wifi nastavit.
Klaruš
Profil *
Potřebovala bych zabezpěčit Wi-fi . . . všichni z baráku na ní chodí a mě to spomaluje počítač . Můžete mi poradit jak to zahesluju ?? . .
Joker
Profil
Klaruš:
Informace z dřívějších příspěvků nepomohly?
Anonymní
Profil *
Klaruš:
Můžeš mi říct jak veřejné užívání tvé wifiny a zpomalování počítače spolu souvisí? To máš snad jako router počítač a chodí ti tam za sekundu několik milionu paket? Každopádně zabezpečení wifi - najeď na nastavení routeru(danou IP adresu s heslem atd najdeš na routeru či v manuálu) tam vyber zabezpečení a nastav si WPA2 - osobní. Nemusíš nastavovat dlouhé heslo stačí heslo které má 9 znaků a používá čísla,malá a velká písmena, popř. nějaké speciální znaky. Z důvodu existence duhových tabulek se vyvaruj běžným názvům wifi sítí(protože pro ně už jsou dost často před vypočítané). Stejně tak změn heslo do administrace routeru. Tohle by mělo pro běžného uživatele zcela stačit, ověřování pomocí MAC adresy a skrytého SSID je zbytečné.

I přesto, že je síť nezabezpečená a není přímo řečeno, že je k volnému použití, tak by ti na ní lidi lézt neměli, protože se jedná o porušení zákona(je to stejné jako, když na ulici vidíš otevřené auto s klíčky v zapalování, taky si ho nevezmeš a neřekneš, že jsi ho neukradl, protože auto nebylo zajištěno). Na druhou stranu kde není žalobce není soudce.
Stejně tak pokud si pořídíš pár programů, které rozběháš i na windowsech tak se můžeš klidně podívat na co dotyčný koukají, třeba se o nich něco pěkného dovíš, možná nachytáš pár jejich hesel(každopádně tohle už je taky porušení zákona, takže v žádném případě nedělat) atd..Nebo poslední možnost je, že je slušně požádáš aby ti přestali brát wifi, upozorníš je na fakt, že je to trestný čin, popřípadne jim řekneš, že si taky bez dovolení nepůjčuješ vybavení co nechají třeba na chodbě. Ale asi v rámci udržení dobrého sousedského vztahu je nejjednodušší wifi zaheslovat :)
LudekBrno
Profil
Anonymní:
I přesto, že je síť nezabezpečená a není přímo řečeno, že je k volnému použití, tak by ti na ní lidi lézt neměli, protože se jedná o porušení zákona(je to stejné jako, když na ulici vidíš otevřené auto s klíčky v zapalování, taky si ho nevezmeš a neřekneš, že jsi ho neukradl, protože auto nebylo zajištěno).

To srovnání je naprosto nesmyslné. U auta je jasné, že někomu konkrétnímu patří a že není určeno pro veřejné použití, protože žádná taková auta se v ulicích nepovalují. Naopak free wifin existuje spousta a ten kdo se na ni napojí může reálně předpokládat, že to je jedna z nich a v dobré víře ji může používat. Podle SSID nerozliší, zda se jedná o free wifi nebo jen o uživatele, který si ji neumí zašifrovat. Takže to, že se jí někdo na wifi připojí, rozhodně není trestný čin, samozřejmě mimo případ, že by se dotyčný "uživatel" začal hrabat v její domácí síti. A stejně tak jako ti lidé, co se na wifi připojují nevědí, o jakou wifi se jedná, stejně tak ani Klaruš nemůže s jistotou vědět, kdo že se jí na wifi připojuje, takže nějaké obcházení sousedů se žádostí o ukončení využívání její wifi nebude příliš účinné. Ostatně klidně to může být někdo ze sousedního domu. Takže jediné rozumné řešení je wifi zašifrovat, nepochybně najde informaci v návodu k použití. A to nejen kvůli tomu, aby ji nikdo cizi nepoužíval (to je ten menší důvod), ale hlavně proto, aby nikdo nemohl odchytávat její hesla a komunikaci, což je dost vážné.
Anonymní
Profil *
LudekBrno:
Takže to, že se jí někdo na wifi připojí, rozhodně není trestný čin
Upřímně v cizině(nevím jestli konkrétně v České republice) pár lidí už odsouzeno za podobný čin bylo. Stejně tak jsem teď nedávno v televizi slyšel, že někomu hrozí (asi rok, nebo kolik) vězení, za to, že lezl přítelkyni na facebooku, která mu k němu dala heslo(takže také nic neprolamoval). A pokud za podobnou kravinu jsou schopný lidi zavřít, tak bych řekl že i pro něco podobného má česká legislativa prostor(nejsem právník nevím..)

Ale opět tu platí kde není žalobce není soudce - Stejně tak je to s nelegálním softem, hodně lidí má nelegální i OS a kdybych někde napsal, že za podobnou věc může jít do vězení nebo může platit mastnou pokutu tak reakce je podobná jako ta tvoje na tuto problematiku, každopádně pokud to člověk nedělá ve velkém, nechlubí se s tím nějak, nebo prostě nepadne do oka nějakému člověku, co má kontakty tak mu to může být jedno. Stejně tak je to i s tímhle, každopádně rozhodně napadnutelné by to bylo na druhou stranu kdo by to za to úsilí dělal, když si to stačí zaheslovat?

že někomu konkrétnímu patří a že není určeno pro veřejné použití
Wifi také někomu konkrétnímu patří a co se týče veřejného použití je to věc mentality. Proč si takové auto na ulici nepůjčíš? Protože tě brání nějaký morální kodex, nehledě na tom víš že by jsi mohl být trestně stíhán(ikdyž v tomto případě si se nikam "nevloupal") a teď wifi: proč se naopak na takovouhle wifi připojíš? Protože víš že ti prakticky nic nehrozí a hlavně nemáš žádný morální kodex nastavující, že je "špatné" lézt na nezabezpečenou wifi síť(obhajuješ si to tím, že prostě nevíš jestli to má být fakt free nebo jen si nějaký trouba neumí zapnout heslo). Všechno to je věc mentality a nějakého kodexu.
LudekBrno
Profil
Anonymní:

Ano, čtení cizích zpráv ve FB, mailu, mobilu... je trestné, protože se jedná o porušení soukromí. V tom dokonce vůbec není směrodatné, jestli prolamoval heslo nebo ne. Dopravované zprávy jsou prostě chráněné. Naopak použitím cizí wifi se nikomu v soukromí nehrabeš a pokud je otevřená, tak není z čeho tě obvinit. Opravdu to srovnání s autem nesedí, protože žádná veřejná auta NEEXISTUJÍ a proto nikdo nemůže oprávněně předpokládat, že to odemčené auto s klíčky v zapalování je určeno pro veřejné použití. V případě wifi je to něco jiného, protože těch skutečně veřejných existuje spousta a bývají na rozdíl od soukromých wifi nezabezpečené. Takže pokud najdeš nezabezpečenou wifi, můžeš docela oprávněně předpokládat, že je určena pro veřejné použití. Každopádně pokud ji někdo cizí jen využije pro běžný přístup na internet, rozhodně ho za to nikdo nepotrestá, na rozdíl od auta, kde bylo jasné, že ho nikdo cizí použít nesmí.
Anonymní
Profil *
Takhle jsi vedle, osobně neznám český zákon doslova(ale řekl bych, že tam nějaká skulinka pro podobnou věc bude, neoprávněné využívání sítí nebo něco v tom smyslu), ale tady jeden z mála příkladu(je to sice z USA a staré asi 8 let, ale myslím, že se to do té doby nezměnilo, ba naopak z důvodu rozšiřující wifi sítí zpřísnilo), pak např. pár případů bylo i ve velké Británii(ale tam jsou na tohle hodně striktní) a tuším, že podobná věc se stala i v Německu.

To je jedno už to ukončíme, jsme už v offtopicu, ty jsi podal svůj názor, já ti poslal jeden z příkladů že někdo z podobné věci měl problém(bohužel ne přímo z ČR, ale ono není divu, tady se neřeší občas ani vážnější činy natož takovéhle blbosti)
LudekBrno
Profil
Anonymní:
No právě, je to z USA, kde se dají stíhat naprosté absurdity a (naštěstí) to nevypovídá vůbec nic o postižitelnosti u nás :-) Jsem si více než jistý, že v ČR podobný případ neexistuje a ani by neměl šanci na úspěch. Minimálně do té doby, pokud se dotyčný v té počítačové síti nezačne rozhlížet a pronikat do soukromí. Také by to asi začalo být stíhatelné v případě, že by majitel wifi nezvanému "uživateli" sdělil, že se jedná o jeho wifi a není určena pro veřejný přístup. V opačném případě pokud by se tím vůbec někdo zabýval, skončilo by to maximálně jako přestupek s pár stovkami pokuty. Obecně platí, že aby bylo něco stíhatelné, musí to způsobit nějakou škodu nebo riziko škody, a to by uživatel prokázal jen těžko. Ale OK, víc toho asi nevyřešíme. Každopádně není správné využívat cizí wifi a hlavně není rozumné ji mít nezašifrovanou a jak už jsem zmiňoval, mě by vadilo hlavně riziko odposlechu mých dat, než že si Franta od sousedů přes mou wifi stáhne film :-)
Joker
Profil
Ohledně trestnosti nabourání se do WiFi:
Nabourání se do počítačové sítě je trestný čin, který trestní zákoník nazývá „Neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací“ (§230).
Lze ho spáchat dvěma způsoby, o kterých mluví první dva odstavce.
Jeden z nich je „nabourání se“ do sítě: „Kdo překoná bezpečnostní opatření, a tím neoprávněně získá přístup k počítačovému systému nebo k jeho části“.
Což pro připojení k nezabezpečené WiFi neplatí, protože tam nepřekonáváte žádná bezpečnostní opatření.
Doplnění: Ostatně by mi to ani nedávalo smysl, protože pokud se k síti dá prostě jen připojit bez nějakého ověřování, je možné se k ní připojit i nevědomky anebo automaticky, za což těžko dotyčného trestat.

Druhý odstavec je delší, ale v kostce jde o neoprávněnou manipulaci s uloženými daty (použití, změna, poškození, smazání, padělání, atd.), přičemž tam je jen „získá přístup k síti“, není nutné překonávat nějaká opatření.
Takže i při připojení k nezabezpečené WiFi by byla trestná manipulace s daty té sítě, třeba připojit se k nějakému počítači a zkopírovat si z něj soubory. Ale těžko se to vztahuje na použití té sítě pro připojení k Internetu.

Asi by na to šlo napasovat nějaký obecnější trestný čin proti majetku (možná neoprávněné užívání cizí věci nebo poškození cizí věci), ale tam asi nebude způsobená škoda taková, aby to byl trestný čin. Takže může jít o přestupek.


K tématu jak zabezpečit WiFi si myslím, že to dostatečně vysvětlují starší příspěvky.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0