Autor Zpráva
imploder
Profil
Ve Windows XP home chybí klasické okýnko na nastavení práv u složek a souborů uživatelům jako ve Win2000 a XP profesional. Je tam zapnuté "zjednudušené sdílení" - tj. že se práva nedají měnit (ani admin nemůže). Problém je, že i když se nedají měnit, pořád tam jsou. Když admin něco zkopíruje do adresáře přístupného k čtení i zápisu všem, jiný uživatel (běžný user) nemůže do toho souboru zapisovat. Když si to od admina ten uživatel zkopíruje sám, tak může. Prostě to vždycky patří tomu, kdo to tam zapíše. Je to dost nepohodlné a nevím, jak zjistit, komu co patří.

Tenhle problém se vyskytuje, jenom pokud jsou v systému i neadministrátoři. Jinak není problém, protože admini můžou zapisovat všude.

Dá se nějak na WinXP home zařídit
a) aby se daly zobrazovat práva a vlastník nebo admin je mohl měnit (třeba integrací nějakého přídavného klikátka do kontextové nabídky)
nebo
b) aby ten "zjednodušený" režim skutečně zjednodušeně fungoval, tj. zkopírovaná složka nebo soubor automaticky převzala nastavení práv nadřazené složky
?

Ještě jeden dotaz: jak spustím ovládací panely pod adminem? zkusil jsem
runas /user:admin control

ale nic se nestane. Přitom třeba
runas /user:admin "control desktop"
správně spustí adminovo nastavení plochy.
Mike8748_
Profil *
co "zjednodusene sdileni" vypnout, pak tam normalni nastaveni opravneni bude dostupny
imploder
Profil
Mike8748_
To prý jde jen ve WinXP Professional, home verze tu možnost nemá. Tam jak se to dělá (Možnosti složky -> karta Zobrazení) jsem to nenašel, takže už to asi tak bude. :-\
Aesir
Profil
imploder:
Nemám po ruce XP Home, ale nejde to přes průvodce
Start - Spustit - shrpubw
?
imploder
Profil
Aesir
Nemám po ruce XP Home, ale nejde to přes průvodce

Start - Spustit - shrpubw

To pod adminským účtem jde, ale je to na vytvoření sdílené složky. Já mám jiný problém: nejdou nastavit ani zobrazit práva k vůbec žádné složce v systému. Prostě akorát když něco není v pořádku, tak vyskočí hláška, že přístup byl odepřen. Jinak nic nevidím a nemůžu měnit ani jako admin.

Zkusil jsem teď jako admin vytvořit složku na "neutrální půdě" (kořen E:) - do ní pak jiný uživatel zapisovat mohl. Ten případ, kdy vyskakovaly hlášky, byl když jsem jako admin zkopíroval něco ze soukromé složky jiného uživatele (přístupné jen pro něj a adminy) na zmíněnou "neutrální půdu". Takže nejspíš stačí se tomuhle vyhnout.

Zkusil jsem změnit oprávnění muCommanderem na 777 (tj. plný přístup všem), nezabralo. Takže to nebude jenom o dostupnosti klikátek, ale přímo vlastnost systému. Že za takových okolností každý adresář něčí je a na "neutrální půdě" není možné zjistit čí, je teda dost nedomyšlené. V muCommanderu je zobrazení vlastníků a skupin zašeděné, takže to asi fakt nejde.

njn až vám budou tvrdit, že WinXP home a professional je jedno, nevěřte tomu :-\
(ano, je to OEM k základní desce)
imploder
Profil
jj hlavně že přidělovat kvóty se dají
takovej systém na baterky
Aesir
Profil
imploder:
A můžete v HOME spouštět program/příkaz cacls?
Nějak šlo do HOME to nastavení (odkryje skrytou záložku) natweakovat, ale je to hraní v registrech a knihovnách, tak nevím jak to bude se stabilitou, ale google kdyžtak určitě poradí, už si to bohužel nepamatuji.
TomášK
Profil
Měnit vlastník souboru jde v nouzovém režimu pod administrátorským účtem, pokud to pomůže. Kdysi jsem takto vyřešil problém, kdy mě systém po reinstalaci nechtěl pustit do složky, která byla dříve označena jako soukromá.
imploder
Profil
TomášK
Díky za tip, jde to. V nouzovém režimu jsem zjistil, že disky D a E nejsou "neutrální půda" tím způsobem, že by tam každý mohl zapisovat, i když se to tak na první pohled tvářilo. Byly nastavené tak, že každý tam může vytvářet složky a soubory, ale měnit může jen to, co vytvořil. Jediná složka, kde můžou všichni měnit všechno bez ohledu na to, kdo to vytvořil, jsou ve výchozím nastavení WinXP home Sdílené dokumenty (tj. C:\ Documents and Settings\All Users\Dokumenty).

Taky jsem zjistil, že vlastník se dá zjistit i bez nouzového režimu: v exploreru Zobrazit->Zvolit podrobnosti... a tam se dá zaškrtnout sloupec vlastníka. Že to muCommander neuměl byla jeho chyba (je to taková chabá náhrada TC blbě integrovaná do Windows).

Takže jsem dal v nouzovém režimu na D a E skupině Users úplné řízení a nejsou už problémy. Díky všem za rady.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0