Autor Zpráva
AM_
Profil
Zdravím,
je to zcela začátečnický dotaz ale já jsem nikdy neodhalil ani nevygooglil řešení - jak psát na české qwerty klávesnici backslash a další znaky jako @€[] atd...? Kombinace pravý alt+písmeno nefungují jako na klasické qwertz a psát tyto znaky pomocí ascii kódů přes levý alt a numerickou klávesnici je dost otrava. Nechce se mi věřit, že by to nešlo jinak. Sám českou qwerty nepoužívám, ale když sednu k počítači, kde je, můžu z toho vyrůst.
Díky.
tiso
Profil
Rozdiel medzi QWERTY a QWERTZ klávesnicou je len prehodenie Y a Z, nie?
\ RightAlt+Q
@ RightAlt+V
€ RightAlt+E
[ RightAlt+F
] RightAlt+G
jso
Profil *
tiso
ještě se používá:
& RightAlt+C
# RightAlt+X
ladik
Profil
Co tohle?
Chamurappi
Profil
Reaguji na tisa:
Rozdiel medzi QWERTY a QWERTZ klávesnicou je len prehodenie Y a Z, nie?
Ne. Zkratky, které uvádíte ty a jso, platí jen pro QWERTZ.


Reaguji na AM:
Pravý Alt + backslash. Na české QWERTY je většina anglických znaků dostupná přes pravý Alt + stejná klávesa, která se užívá na anglické klávesnici. Člověk si tedy nemusí pamatovat žádná kombinace s písmenky, stačí se řídit popisky na klávesnici. Zavináč je pravý Alt + 2, atd. — netuším, proč to takhle hezky nefunguje také na QWERTZ.
tiso
Profil
Chamurappi: „platí jen pro QWERTZ
Nie, platia na slovenskej QWERTY.
AM_
Profil
díky, tohle mě nenapadlo :) je to skutečně inteligentnější, než kombinace s písmenem.
imploder
Profil
Zkratky, které zmínil tiso a jso, tedy
\ RightAlt+Q
@ RightAlt+V
€ RightAlt+E
[ RightAlt+F
] RightAlt+G
& RightAlt+C
# RightAlt+X
mi na české QWERTY ve Windows XP nefungují, zatímco v Linuxu na české QWERTY fungují (mám ověřeno v různých distribucích: Debian, Mint, Centos, Fedora). Ještě bych přidal
{ RightAlt+B
} RightAlt+N

Je ještě další rozdíl: na české QWERTY v Linuxu neplatí pro složené závorky to, co psal Chamurappi ("na české QWERTY je většina anglických znaků dostupná přes pravý Alt + stejná klávesa") -- ve Windowsu se dají psát
{ RightAlt+Shift+ú 
} RightAlt+Shift+)
(jsou to ty dvě vlevo nad Enterem)
V Linuxu ale totéž místo znaků "{}" napíše "÷×". "{}" se dají napsat jako RightAlt+9, resp. RightAlt+0 (na horní řadě kde jsou na anglické kulaté závorky, ne na numerické klávesnici).

No a tím asi výčet rozdílů, o kterých vím, končí. Jinak je české QWERTY stejné v Linuxu jako ve Windowsu. O těch rozdílech vím, takže mi nevadí, i když samozřejmě je potřeba si na to zvyknout. Docela by mě zajímalo, odkud ta drobná rozdílnost mezi windowsovskou a linuxovskou klávesnicí pramení, tváří se jako to samé: česká QWERTY.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0