Autor Zpráva
david80
Profil
Zajímal by mě Váš názor na to, zda je do databázového serveru lepší klasický serverový disk, nebo ssd disk?
Jestli má někdo skušenosti se spolehlivostí, výdrží, odezvou, rychlosti čtení a zápisu hromady malých souborů?
Jestli má smysl dávat ssd disk do raid pole kvůli rychlosti, když by měl mít odezvu skoro okamžitou?
Zkrátka jestli znáte výhody a nevýhody serverového disku a ssd disku?
Jestli je ssd vhodnější do herní databáze pro hry jako je třeba WoW, Lineage, atd, kde je potřeba rychlá odezva a rychlé čtení i zápis maličkých souborů?
Vychází mi cenově a rychlostně lépe ssd disky, tak by mě zajímalo, kde je háček? Jestli teda nějaký je?
sysel
Profil
Pokud si dobře překládám -ssd- jako polovodičová paměť tvářící se jako disk, tak moje odpověď je: zatím ne. Takto vytvořené velkokapacitní disky jsou prozatím stále na bázi flash pamětí, a ty mají sice stále lepší paramentry, ale patrně se nezbaví ještě dlouho problému s degradací každým novým zápisem. Čtení jim až tak moc nevadí, ale záznamové proudy pomalu polovdič znehodnocují. Každý výrobce uvádí sice nějaké závratné číslo jako minimální počet zápisů (přepisů), ale při běžném přístupu sytému na disk se takový počet vyčerpá velmi brzy. Je sice pravda, že někteří výrobci již do svých laptopů SSD flash disky instalují jako jediný systémový disk, ale moc velkou důvěru v to nemám. Snad by nebyl problém použít SSD disk jako startovací, s omezením zápisu, což lze například v Linuxu velmi snadno, ale do serverů, do pařanských herních konsolí bych zatím dával radši normální pevné disky. Zvláště pokud jsou spřaženy v diskovém poli, jejich odezva je nepatrná a dobře prováděná správa nad jejich zápisovými cachemi vykoná zbytek. No a trochu toho hukotu už msíme vydržet.

Sand ještě doba polovodičových "disků" přijde, ve skutečnosti už dnes většina operační paměti funguje jako disk resp. disková cache a samotné programy stejně běží převážně v cache procesoru(ových jader).
mckay
Profil
david80:
Co vím tak ssd disky mají omezenou životnost. Záruka je schválně na 3 roky (u lepších dodavatelů), protože ten disk vydrží zatím cca 3,5 roku, nedávno jsem na tohle téma četl článek a zatím se prý nevyplatí si ho pořizovat - pokud si dáme cenu/kapacitu, zjistíme, že je malý. Sice je zatraceně rychlž ale nevydrží tak dlouho jako klasický disk.
Miloš
Profil
V každém případě je při nasazení SSD nutno zvolit systém, který s nimi umí pracovat jako s SSD.
Například na platformě desktopových Windows je zhovadilost použít SSD, jestliže na něm běží XP nebo Vista (snad jedině jako disk, na kterém jsou uložená data, se kterými se nebude hýbat).
Nevím, jak jsou na tom v současnosti serverové systémy.
david80
Profil
Děkuju, hodně jste mi pomohli s výběrem, konečně aspoň vím, kde je ten háček a na co se dají použít a na co raději ne. Vidím že na ssd a podobné disky raději ještě nějaký čas počkat.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0