Autor Zpráva
Joan
Profil
Ne zrovna šťastnou náhodou jsem si zvolila jako orámování bloku barvu šedou, tedy - jakou vlastně?
Bůhvíproč jsem měla zafixováno, že "šedý" se anglicky řekne grey. Což o to, Firefox ani Opera neměli námitek, ovšem Explorery tvrdošíjně orámování zapíraly. Dost jsem si lámala hlavu, čím to a nakonec jsem nakoukla do velkého anglicko-českého slovníku: a začalo mi to docházet.
Barva šedá se anglicky pojmenuje gray i grey. Ale dle slovníku se gray preferuje v americké angličtině, kdežto grey v té tzv. královské. A protože IE spáchali v Americe, tak proto si Explorery potrpí na gray, kdežto ostatní prohlížeče jsou "mezinárodní" = je jim to (podle zobrazování) šumák.
Je moje úvaha o amerikanismu ve značkování zcestná?
Bubák
Profil
IE7 a starší bere jenom gray.
IE8 bere gray a grey jako synonyma, taktéž IE8 v režimu IE7.
Obdobně to platí pro složená slova, například slategray/slategrey (#708090)

Můžeš kouknout na tabulku barev, ale všechny barvy zobrazí jen Konqueror 3.5.x (nevím, jak starší verze, ale Konqueror 4.x zobrazí jen "běžné barvy") a Opera, ale ta očividně "zlobí" u barvy lightpink1 (#FFAEB9).

Je moje úvaha o amerikanismu ve značkování zcestná?
Uvažoval jsem podobně, ale na skutečnou odpověď jsem taky zvědavý.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Joan:
protože IE spáchali v Americe, tak proto si Explorery potrpí na gray
Protože Netscape spáchali v Americe, použili americké pojmenování barev (a atributů, např. color), které prosáklo i do specifikací. Až o mnoho a mnoho let později se některé prohlížeče rozhodli ustoupit chybě v podobě britské šedivé. Explorer se rozhodl ve verzi 8. (Osobně mi tahle tolerance připadá jako špatný nápad, protože všechny ostatní pojmy užívají americkou angličtinu.)


Reaguji na Bubáka:
Obdobně to platí pro složená slova
U některých kupodivu naopak :-)
Bubák
Profil
Chamurappi:
Až o mnoho a mnoho let později se některé prohlížeče rozhodli ustoupit chybě v podobě britské šedivé.
Tomu se divím v případě Mozilly, držící se standardů. Ale na druhou stranu si Mozilla pečlivě vybírala, kdy podpořit kompatibilitu a kdy podpořit W3C standard, takže nějak se divím jen trochu.

U některých kupodivu naopak :-)
Opravdu, to jsem si nikdy nevšiml :o)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0