Autor Zpráva
vladap
Profil
Dobry den

Mam prosbu, davam dohromady server pro WEB aplikaci, ktera je dosti narocna na cteni z HD. V soucasne dobe pouzivam velociraptora na pokusnem serveru a odezva docela ujde. Chci to vsak jeste vylepsit a premyslel jsem o zapojeni SAS disku v RAIDu 1. SAS disk Predpokladal jsem cca 3-4 disky a radic se mi pozdava ADAPTEC 2405 bulk - SAS radic

Neco jsem si precetl, presto mam dost cernych der, kterym nerozumim:
- Primarne mi jde o odezvu na discich – tzn cca 3.5ms. Toto splnuji disky 15.000 otacek tedy bud SCSI nebo SAS. Ja jsem si podvedome vybral novejsi technologii nicmene v zasade je mi to jedno co to bude. Je podle vas lepsi SAS nebo SCSI?
- Pokud budu pouzivat RAID 1 s timto radicem, znamena to, ze bude cteni rychlejsi? Moje primitivni predstava je, ze pokud user 1 prave sekvencne cte z disku 1, user 2 neceka ve fronte, ale radic sahne na disk 2 a precte data nezavisle na tom prvnim. Jsem mimo misu nebo tomu tak je? Pripadne splnuje toto tento radic?
- Chci aplikaci dat na Fedoru (nyni pouzivam 13 64bit). U tohoto radice jsem vsak nevidel ovladace pro radic SAS disku. Muzete mi doporucit jiny radic, ktery tyto ovladace pouziva? Max cca stejna cenova relace.
- Nechapu u tohoto radice, kam se pripojuji disky. Ma to nejaky 1 x (SFF-8088) Mini SAS (interní), nicmene do toho pocitam nepripojim zadny disk. Potrebuji nejaky HUB? Tvrdi, ze tento radic zvladne az 128 disku.
- Pripadne napada vas neco na co bych si mel dat pozor?

Diky za rady
Davex
Profil
vladap:
- Primarne mi jde o odezvu na discich – tzn cca 3.5ms. Toto splnuji disky 15.000 otacek tedy bud SCSI nebo SAS. Ja jsem si podvedome vybral novejsi technologii nicmene v zasade je mi to jedno co to bude. Je podle vas lepsi SAS nebo SCSI?
SCSI už je několik let výběhová technologie odsouzená k postupnému zániku, takže nejlepší volba za rozumnou cenu je 2,5" SAS.

- Pokud budu pouzivat RAID 1 s timto radicem, znamena to, ze bude cteni rychlejsi? Moje primitivni predstava je, ze pokud user 1 prave sekvencne cte z disku 1, user 2 neceka ve fronte, ale radic sahne na disk 2 a precte data nezavisle na tom prvnim. Jsem mimo misu nebo tomu tak je? Pripadne splnuje toto tento radic?
Čtení by mělo být rychlejší (v praxi tak o 30-50 %), záleží na tom, jak kvalitní bude algoritmus v ovladači, který řadí požadavky na čtení ve frontě.

Chci aplikaci dat na Fedoru (nyni pouzivam 13 64bit). U tohoto radice jsem vsak nevidel ovladace pro radic SAS disku. Muzete mi doporucit jiny radic, ktery tyto ovladace pouziva? Max cca stejna cenova relace.
Na serverech nepoužívám vývojové verze distribucí určených pro desktop, ale v RHEL/Centosu by měl být řadič funkční.

- Nechapu u tohoto radice, kam se pripojuji disky. Ma to nejaky 1 x (SFF-8088) Mini SAS (interní), nicmene do toho pocitam nepripojim zadny disk. Potrebuji nejaky HUB? Tvrdi, ze tento radic zvladne az 128 disku.
K tomuto řadiči si musíš přikoupit jako příslušenství speciální kabel, který rozbočí interní SAS konektor na čtyři k diskům. Pro zapojení víc jak 4 disků je potřeba SAS Expander.

U tohoto řadiče Adaptec 2405 bych jen viděl dva problémy:
- Je potřeba počítat s tím, že se nejedná o opravdový hardwarový RAID řadič, ale jen SAS rozhraní s keší, protože RAID počítá ovladač v OS a zatěžuje tak CPU - v tomto případě by měl RAID počítat řadič
- Keš není zálohována baterií, takže by měla být používána pouze v režimu jen pro čtení. Kdyby byla zapnutá zápisová keš, tak hrozí ztráta a nekonzistence dat při výpadku napájení.
vladap
Profil
diky. no ja jsem po tom, co jsem hledal na internetu, tema radic trochu prehodnotil. uvedomil jsem si, ze budu potrebova RAID 10 a neco drazsiho. Muzes mi prosim nejaky radic doporucit. diky moc.
Davex
Profil
Dřív byly dobré řadiče 3ware, ale nějaké výkonnější řadiče má i Adaptec.

Doplněno: Teď koukám, že RAID10 umí i ten Adaptec 2405 a je PCIe x8, takže výkon by měl být dostatečný, ale je fakt, že s větší a baterií zálohovanou write back keší by se mohl zvýšit.
vladap
Profil
No po diskusi s tebou a hledanim na internetu jsem si nakonec vybral ADAPTEC 5405 bulk ADAPTEC. Musim jeste zjistit tu baterii.

diky za rady.

Vlada

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0