Autor Zpráva
klokyn
Profil
Dobrý deň. Chcel by som sa venovať webdesignu, lenže neviem ako poriadne začať. Mám niekoľko otázok týkajúcich sa tejto problematiky:

1.) Potrebujem nejaké dokumenty, ak sa chcem venovať tvorbe stránok za peniaze?
2.) Ako postupovať ak nemám 18, teda niesom plnoletý?
3.) Môžem použiť ako informácie o platbe, a pod., kontakt môjho zákonného zástupcu (jedného z rodičov) - teda jeho bankovné údaje, cez ktoré môžu zákazníci platiť.
4.) Aké sú spôsoby platby za služby?
5.) Ako zaručiť to, aby ma zákazník nepodviedol?
6.) Akú cenu môžem pýtať za design ako je tento: www.klokyn.wz.cz/design.htm(vlastná tvorba, nefungujúce odkazy, veľa vecí nedokončených)?

Dopredu ďakujem za vaše odpovede.
Charlie
Profil
Předem bych chtěl říct, že webdesign je nebezpečné povolání:

~ Sezení u počítače ničí páteř
~ Sezení u počítače kazí oči
~ Sezení u počítače způsobuje obezitu
~ Sezení u počítače bere mnoho času
~ Sezení u počítače podporuje introverci (zahledění se do sebe, nevnímání okolního světa)

Bohužel to vím z vlastní zkušenosti. Jsem odhodlán můj počítač zničit hned, jakmile budu mít příležitost.

Odpovědi na otázky (případně otázky na otázky):

1) Myslíš reference? Práce, které si udělal? Nebo dokumenty, ze kterých se učit?
2) Postupuje se normálně. Uděláš web, dostaneš zaplaceno, případně nějakou zálohu předem.
3) Do 18ti let můžeš přijímat peníze pouze pomocí takzvané smlouvy o provedení práce. Nevím, jak je to v SK, ale v ČR je to takhle.
4) Smlouva o dílo, nijak jinak to bohužel nejde.
5) Vybírat si za zákazníky rodinné příbuzné nebo známé :-)
6) Záleží na čase stráveném nad prací.

Jak ale říkám, smlouva o provedení práce platí v Čechách, ale na Slovensku je to možná jinak. Zas tak diametrálně by se to ale lišit nemělo.
Marty
Profil
OT: k tomu varování od Charlieho - má 100% pravdu, tak si to rozmysli :D

1) Potřebuješ hlavně reference (práce, které jsi už udělal) - důležité
5) Na to si dej velkýho bacha, dneska ti zkopírujou css pod nosem ...
6) Záleží na tom jak moc seš dobrej, kolik času si nad prací strávil a také na odhadu, kolik zaměstnavatel zkousne.
thingwath
Profil
Charlie - všechny popsané jevy se u mě projevují i bez počítače (oční vada vrozená, páteř po mamince). Teda až na obezitu, já pozoruji opačný jev :-) Čas se dá strávit všelijak a zadarmo není nic. Podporování introverce je taky sporné, to už člověk musí mít připravené předem. Je tedy fakt, že já se nijak moc nezabývám webdesignem :-)
klokyn
Profil
OT: Samotný webdesign nieje až taký nebezpečný, tvorba stránok je jediné čo teraz na počítači robím. Vyradil som všetky nezmyselné hry, bezcieľne surfovanie,... A tak teraz za PC sedím len 5 hodín denne ;-D

Charlie:
6) Záleží na čase stráveném nad prací
- fajn, keď robím rok stránku bez designu, s dvoma obrázkami a jedným odstavcom textu, vo frontpage bez toho aby som kontroloval kód a podobné veci, to dostanem peňazí a peňazí :-)

Charlie+Marty
1.) Myslel som niečo ako tú spomínanú "smlouvu o provedení práce". Samozrejme referencie by boli a na mojom webe by som určite vystavil aj nejaké príkladné designy.

Ešte by som poprosil bližšie informácie o tej zmluve, určite je to tak aj na slovensku. Rodičov s tým zatiaľ nechcem otravovať, lebo keď sa ma spýtajú načo mi to je, a ja keď im odpoviem že si chcem privyrobiť tvorbou stránok, tak ešte netuším čo zaujímavé mi zas povedia. :-)
Charlie
Profil
to dostanem peňazí a peňazí

To záleží na tom, jak dobrý jsi obchodník. Ríct si můžeš kolik chceš za cokoli. Když jsem získal první job, tak jsem z toho byl v rozpacích. Neměl jsem v podstatě zádné reference, jednal jsem s ředitelem jedné větší firmy v Praze a ten projekt, který mi zadával byl opravdu hodně, hodně rozsáhlý (ještě ani není úplně dodělaný), a řekl jsem si 300 kč/h. Mohl jsem si říct o víc, ale to už by mi asi nedali. Nicméně jsme se domluvili a já teď mám napracováno nějakých 240 hodin...

OT: thingwath, vidím, že seš na tom podobně. Já mám vrozenou degenerační chorobu páteře, kerá je naprosto neléčitelná. Oči mám ještě jakž takž v pohodě, obezita se u mě naštěstí také výrazně neprojevuje. Nicméně je to pěkně na ...., kdybych neměl kompa, život by byl hezčí :-)
klokyn
Profil
Charlie: Waw, to máš už teraz pekne zarobené (72 000 kč, nie?)
Meldo
Profil
klokyn

v prvom rade si musíš uvedomiť, že začať s webdesignom môžeš len vtedy, ak ťa to naozaj baví. Inak to nemá cenu.
Lukáš M
Profil *
rád bych si trochu rýpnul a připomenul, že by bylo přinejmenším slušné začínat vydělávat v okamžiku, kdy něco umíš. na netu je spousta "webdesignerů", jejichž výtvory připomínají ms word/uložit jako/html... neberte to osobně a no flame ;) ale prostě mám pocit, že vzhledem k tomu, že k nějakému (i když hodně pofi) výsledku se dá dobrat i s minimální znalostí a usílím, snaží se každý klučina, co jsi přečetl jakpsatweb.cz (a možná ani to ne) zakládat firmu... :( je to rozhodně jednodušší než si otevřít praxi jako gynekolog amatér nebo dejme tomu (aby to bylo reálnější) systémový administrátor.

v podstatě by mi to mohlo být jedno, troufám si říct, že mě to jako konkurence neohrozí (a neberte to pls, jako dělání ramen), ale štve mě to kvůli klientům těcho "webdesignérských studií" a internetu a webdesignu jako takovému. štvou mě fušérské weby, štvou mě fušérské články v pseudoodborných časopisech, štve mě, když musím volat opraváře na topení 2x za týden, když mi v obchodě prodají něco prošlého atd... no, snad jsem na těch paralelách myšlenku vyjádřil dostatečně :) omlouvám se za trochu OT, ale pokaždé když čtu podobné téma, tak mě to zvedá ze židle - znovu opakuju - nic osobního proti komukoliv v téhle diskusi!!
klokyn
Profil
Lukáš M: Síce som si všimol ten tvoj príspevok až po mesiaci, ale aj tak odpisujem: Máš pravdu. Aj ja som si všimol že každý si chce zarobiť a každý využíva webdesignérstvo. Aj keď si všimnem odkazy na všeliaké "firmy", prichádza mi zle keď vidím, že si nevedia spraviť poriadnu stránku ani sami, nieto ešte ponúkali za sumy okolo 5-6000sk vytvorenie stránky. Webdesignérstvo ma baví a okrem vyššej školy tvorby stránok (php, JS...) viem všetko. Kompletné CSS a HTML, sem tam nejaká dopomôcka s JS. Ale keby každý kto vie aj toto málo zakladal firmu tak by to asi nedopadlo dobre.....
Anonymní
Profil *
Ako postupovať ak nemám 18, teda niesom plnoletý?
tark
Profil
Napsat to na rodiče.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0