Autor Zpráva
Neas
Profil
Ahoj.
Našel jsem tady v diskuzi, že povolené speciální znaky v URL jsou (cituji uživatele Leo):
1, abcdefghijklmnopqrstuvwxyzABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ-_.!~*'|
2, ;/?:@&=+$,
3, %hex, kde hex je sestnactkove cislo v rozsahu 0-127

Potřeboval bych vědět, zda povolené speciální znaky v e-mailových adresách jsou ty stejné. Hádám, že ano, ale radši se ptám, než abych žil v omylu. Samozřejmě vím, že část za @ je doménové jméno, takže dotaz se týká spíše části před @.
Děkuji

EDIT: rád bych také věděl, které z těchto znaků se smí objevovat v samotné doméně a které až v části za (např.) .cz/
margin
Profil *
Bejvávalo, co bys řek třebas na http://www.háčkyčárky.cz/
Tahle doména je jen testovací, ale na mnoha TLD jsou národí znaky dovoleny.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Nease:
Potřeboval bych vědět, zda povolené speciální znaky v e-mailových adresách jsou ty stejné.
Zajímalo by mě, k čemu to potřebuješ.
Abys vynadal uživateli, že do formuláře (možná) zadal špatnou adresu? Správný formát stejně nikdy nezaručí funkčnost adresy, takže pokud neprogramuješ přímo mailový server, jediná kontrola, která má smysl, by měla zajišťovat uživatelskou přítulnost. Nemělo by tě zajímat, jestli bys uživateli měl podle RFC povolit podtržítko… bohatě stačí kontrolovat, jestli nezapomněl zavináč a jestli doména za ním vypadá alespoň trochu jako doména. Luxusnější kontrola by mohla upozorňovat na překlepy typu @senzam.cz, @seznam.cy, @qmail.com apod. — to by bylo v důsledku užitečnější než bádat nad tím, jestli je "Žluťoučký kůň"@cz syntakticky platná adresa. (Mimochodem je.)
Neas
Profil
Chamurappi:
na tom něco je, asi se nechám inspirovat. Děkuju

V každém případě, pokud jde o můj edit v prvním příspěvku, to potřebuji kvůli automatickému převodu URL v komentářích na odkazy, takže tady odpověď uvítám.
Tasartir
Profil
Automatický převod URL v textu bohužel nejde udělat spolehlivě. Buď se bude převádět i to, co nemá, nebo se nebude převádět to, co má. Když budeš parsovat protokol://username:password@server.tld/path/file?query#fragment, zejména s tím, že prakticky všechno je volitelné (třeba chybějící http:// se dá i domyslet/tipnout).. Problémy budou dělat mezery v názvu souboru, větná iterpunkce nepatřící do url..

Nejspolehlivější je použití speciálních značek, ale chápu že to není uživatelsky přívětivé. Spíš bych se tedy osobně smířil s neúplným řešením, které bude převádět spíš míň než víc (třeba ssh klient v telefonu mi na odkazy převádí i př. "nejaka velmi vesela veta:DD"). V prohlížeči bych se spokojil s prostým převodem všecho začínajícího na http:// nebo www. a končícího mezerou nebo interpunkcí+mezerou. Nebude to spolehlivé, ale v praxi to napáchá nejmíň škody.

PS: Funkce v klávesové mapě Zamezit BB formátování sice funguje na http, ale na www už automaticky ne. :)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0