Autor Zpráva
tomy314
Profil *
ahoj,
nechcem pisal rozvlacne, tak skusim byt strucny a fakticky :). Asi 3 roky som prestal robit web uplne a robil som ine veci. Teraz sa mam k webu vratit a vidim, ze sa ledacos zmenilo...
napriklad uz vidim, ze od vlastnych CMS sa uplne premigrovalo na wordpress, joomlu, atd. Nerozumieim - ved WP mal byt len bloggovaci system, nie?

To znamena, ze aj napriklad platy web developerov drasticky klesli? Rovnako ako ceny za zakazky? Ked teraz staci nahodit na web 1 free CMS narvat do neho potrebne pluginy a je hotovo?

Ako sa teda zmenila praca weboveho programatora za poslednu dobu? Popripade viete ma odkazat na zaujimavy link?

Vdaka pekne :)
Joker
Profil
Můj názor, co se změnilo:
- Zdá se jsme z éry jednoho-dvou dominantních prohlížečů přešli do éry více prohlížečů s nižšími podíly.
- Microsoft vydal moderní konkurenceschopný prohlížeč (IE8) a naopak pomalu ale jistě odchází IE6.
- Nový módní trend: HTML 5. Tvůrci prohlížečů se chlubí co všechno už podporují, autoři webů zase jak už HTML 5 používají.
- Další módní trend: Frameworky. Každý používá framework.
Bubák
Profil
Joker:
- Microsoft vydal moderní konkurenceschopný prohlížeč (IE8)
Microsoft taky vydal moderní prohlížeč IE9, jehož konkurenceschopnost poněkud sráží skutečnost, že nefunguje v nejrozšířenějším OS současnosti, Windows XP.
shaggy
Profil
Bubák:
A keby fungoval vo Win XP, tak by všetci nadávali na ten zlý, zlý Microsoft, že brzdí vývoj tým, že podporuje zastaralé systémy.
1Pupik1989
Profil
Myslím si, že Windows XP pomalu odzvání, takže konec podpory se dal předpokládat. No a vzhledem k tomu, že i na mém 1000Mhz PIII (druhé PC) běží Windows 7, tak nemá cenu nějaké XP už řešit. Nehledě na to, že k IE má spoustu lidí averzi včetně mě.
jenikkozak
Profil
1Pupik1989:
takže konec podpory se dal předpokládat
Ten se předpokládat skutečně dal, neboť je stanoven na 8. 4. 2014.
Nehledě na to, že k IE má spoustu lidí averzi včetně mě.
To, že trpíš předsudky, je tvůj problém... Víš o tom, že mezi IE 6 a 9 je větší rozdíl než jen otočení šestky v čísle verze vzhůru nohama?
No a vzhledem k tomu, že i na mém 1000Mhz PIII (druhé PC) běží Windows 7, tak nemá cenu nějaké XP už řešit
Velice správně děláš, že Windows XP ignoruješ. Vždyť mají jen největší podíl...

tomy314:
Rovnako ako ceny za zakazky? Ked teraz staci nahodit na web 1 free CMS narvat do neho potrebne pluginy a je hotovo?
Podle mne ceny neklesly. Někteří totiž zastávají názor, že free CMS a free design se dají prodat za totožnou cenu jako přesně na míru napsaný systém. Dřív web od začátečníka vypadal amatérsky, díky RS a šablonám dokáže poskládat i žák základní školy.
pcmanik
Profil
jenikkozak:
Myslim, ze podla grafu je zrejme, ze xp odide od nas rychlejsie ako si mozme mysliet.
H13
Profil
tomy314
Jak píší ostatní.

Prvně se dělaly weby od začátku do konce, pak se začaly využívat frameworky (protože proč psát některý části kódu, který už jsou vymyšlený a fungují, poslední verze CMS v sobě obsahují také framework, takže se přechází přímo na CMS - pokud někdo umí programovat, dokáže framework redakčního systému využít a upravit si ho pro vlastní potřeby, pokud někdo programovat neumí, pak prostě skládá jednotlivé části CMS. Představ si, že jsi dobrý grafik a máš hodně nápadů, tak proč se starat o programovou část, nainstaluješ CMS a prostě ho ostyluješ. Představi si, že jsi dobrý programátor a grafika ti nic neříka. Pak si prostě nainstaluješ CMS, doprogramuješ to, co potřebuješ a stáhneš graficky vyvedenou šablonu. Použití CMS je prostě výhodné.

To, jakej nástroj pro tvorbu webu vybereš, je pouze a jen na tobě. To vlastně ani zákazníka nezajímá, takže si můžeš říct stejnou cenu za web, který jsi sám stavěl rok a za web, který jsi udělal pomocí CMS za pár minut. Platí se výsledek, ne nástroj k dosažení cíle.

Ale vývoj jde dál - na své stránce zobrazuješ programy třetích stran - fotky z Picasy, Flickru, Facebooku, mapy, dokumenty, písma z Google, komentářový systém z Facebooku, hodnocení a návrhy Uservoice, atd.

Další vývoj je přesun "standardních" webů (spíše osobních) směrem k Facebooku. Pokud jsi měl kdysi svůj blog nebo soukromý web, tak to už nepotřebuješ. Stačí mít facebook profil, který nahradí vše: Email - místo posílání videí a fotek přes email je prostě vystavíš na zdi, Facebook nahradí jak email, tak fotogalerii, videogalerii, komentářový systém, atd. atd. Že si nemůžeš svůj profil upravit podle svého (html a css design). Koho to zajímá? Dnes už nikoho. Stejně jako nikoho nezajímá 100 různých druhů telefonů Nokia ale pouze jeden IPhone, tak nikoho nezajímá, že všichní mají stejný Facebookový profil, který nahradí osobní stránku.

Je zajímavé sledovat vydavatelé obsahu jak si podřezávají vlastní větev. Což vidím jako paradox nebo jako hloupost. Vydavatelé závislí na reklamě sami dělají reklamu na své profily na Facebooku, skvěle, budou mít fanoušky, ale? Budou je mít na Facebooku, kde na reklamách vydělává Facebook, ne oni. Což je velký rozdíl oproti Google. Google lidé mají rádi, např. Google nechá vydavatelo obsahu na reklamách vydělat. Dělá to i Facebook?

Co to pro webdesignera tedy může znamenat:
- Přibývá neustále více konkurentů, protože skládat web je jednodušší (i díky frameworkům, CMS, programům třetích stran, ale i např. kvůli CSS3 - to, co se dělalo dříve graficky, se dá udělat mnohem jednodušeji pomocí CSS kódu)
- Otázka je, jestli potencionálních zákazníků přibývá nebo ubývá? (osobní weby určitě ubývají - ty se transformují na profily na sociálních sítích)
- Další otázka je, jestli přibývá kvalitní konkurence. Umí mladí kódovat nebo jen klikat? Pouze klikání ti ubírá konkurenční výhodu, protože ten kdo kliká a kóduje má větší možnosti, na druhou stranu dnes lidem nevadí jednotnost - naklikáš CMS, nainstaluješ rozšíření, šablonu, a je to.

Ako sa teda zmenila praca weboveho programatora za poslednu dobu?
Zjednodušení a zrychlení práce, stírání rozdílů (jak jsem psal, pomocí CSS3 se budeš moci vyrovnat v designování některých prvků kvalitním grafikům - kulaté rohy, stíny, rotace, stíny u písma, atd.)

Co se týče prohlížečů, asi opravdu nemá smysl komentovat, že všechny standardní a použivané prohlížeče se chovají tak jak to od nich očekáváme, jen jeden pořád někde dělá výjimky. :-)


Co se týče IE9 a Windows XP, tak to je téma vhodné jedině tak pro flamewar, tady se žádné drama neodehrává. IE9 rozhodně nikdy nebude důvod, proč opouštět WinXP. Pokud existuje Firefox, Chrome, Opera pro WinXP, nemá vůbec smysl se zabývat tím, že IE9 nefunguje pod WinXP (to, že je IE9 napsaný pouze pro nejnovější operační systém používající nejnovější poznatky a technologie, je jedině dobře - na to bych se na Microsoft vůbec nezlobil, zvláště pokud je to uživatelům WinXP díky ostatním prohlížečům úplně jedno)
Joker
Profil
pcmanik:
Myslim, ze podla grafu je zrejme, ze xp odide od nas rychlejsie ako si mozme mysliet.
Podle trendu toho grafu na ŽIVĚ to vypadá někdy na 2013-2014 (pokles na zanedbatelný podíl), jenže do té doby nejspíš přijde IE10.

Sice chápu urputnou snahu Microsoftu donutit lidi k přechodu z XP na novější Windows, jenže tady je otázka, jestli to spíš nesrazí IE9, než WinXP.
Čili je možné, že IE9 potká podobný osud jako IE7 a na nějakou dobu se synonymem pro Internet Explorer stane IE8.

H13:
Stačí mít facebook profil, který nahradí vše
Na druhé straně ale existují Facebookové aplikace, což otevírá zase nový prostor pro vývojáře. Firmy jako Zynga by mohly vyprávět, kolik peněz se dá vydělat na FB aplikacích.

Je zajímavé sledovat vydavatelé obsahu jak si podřezávají vlastní větev.
Já bych neřekl, že to je přímo takhle. Ono jednak ani nemají jinou možnost, protože při velikosti FB si těžko mohou dovolit tam nebýt.
Ale hlavně vydavatelé obsahu placeného reklamou se spíš než na Facebook snaží přivádět lidi z Facebooku na svůj web (funkčností jako sdílením odkazu na článek, „Líbí se mi“ a podobně).
tomy314
Profil *
hmm, vdaka pekne za intro do novej doby :) Fakt som zaspal dobu v stadiu, kde napisat si vloastny mvc framework a CMS bolo nieco "super cool". Odvtedy ak dobe vidim,
vstupili do hry socialne siete(hlavne facebook) a to v ovela vacsej miere, ako som si myslel.


holt taktiez vidim dalsi "pokrok", a to ze na serioznom fore ako je toto ludia zacali flamovat. (davnejsie to tak urcite nebolo) holt, doba prokocila :)
Chamurappi
Profil
Reaguji na tomyho314:
vstupili do hry socialne siete(hlavne facebook) a to v ovela vacsej miere, ako som si myslel
Zase tak moc ne. Z Facebooku všude možně prosakuje zejména ten jeden čudlík, ostatní postupy integrace moc nefrčí. Česká Televize je asi jediný velký český web, který i komentáře pod článkem tahá přes Facebook.

na serioznom fore ako je toto ludia zacali flamovat
Co máš konkrétně na mysli? Lidi se hádají i na seriózních místech už od dávných dob, kdy ta seriózní místa vynalezli :-)
Joker
Profil
tomy314:
holt taktiez vidim dalsi "pokrok", a to ze na serioznom fore ako je toto ludia zacali flamovat. (davnejsie to tak urcite nebolo) holt, doba prokocila :)
Dovolím si odporovat, sice je to bez diakritiky, ale v obou variantách.
Pokud jde o flámování, tak to bylo myslím i dříve (mmch. už to je nějaký pátek od posledního srazu diskuse ;) )
A pokud jde o flamewar, jen připomenu slavné vlákno „Jaké jsou výhody XHTML?“, které začalo v roce 2005 a táhlo se několik let poté.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0