Autor Zpráva
pavuk
Profil
Slíbil jsem dceři že jí pomůžu s písemnou prací do školy - Procesy vývoje SW. Narazil jsem ale na ošemetnou otázku a přestože jsem od včerejška přečetl cca 80 stránek příspěvků o podnikání a v různejch fórech včetně JPW, nikde jsem se odpovědí nedopátral, většina diskuzí se týká nebo sklouzne k debatě o schopnosti/nechopnosti programátora nebo přiměřenosti/nepřiměřenosti ceny. Tak se ptám podle školního zadání:

"Jaké všechny položky musíte vzít v potaz při určování nákladů na 1hod práce programátora?"

Uvítám jakýkoliv odkazy na zdroje, nejlíp školní, případně vlastní relevantní zkušenosti. Díky
Plaváček
Profil
pavuk:

Jenom pro pořádek - programátora máš na mysli na volné noze nebo zaměstnaného u nějaké webdesignerské firmy? Tuhle otázku upřesni, protože položky, které je třeba vzít v úvahu, se v takovém případě dost zásadně liší.
pavuk
Profil
Ať hledám jak hledám, ze zadání se to vyčíst nedá, takže uvažujme asi "volnou nohu"
Plaváček
Profil
pavuk:

Takže volná noha je celkem jasná, protože jednoho takového mám v týmu. Pominu náklady na kancelář, protože pracuje z domova, a shrňme si to:

- hardware na solidní úrovni
- potřebný software (včetně řekněme pravidelných aktualizací, které nebývají vždycky zdarma)
- spotřeba energií (především elektřina, ale třeba i vytápění, voda a podobně - pokud používá část domácnosti jako pracovní místo)
- náklady na připojení k internetu
- nepřetržité vzdělávání (nutná literatura, sledování trendů a změn v programátorském řemesle)
- nutnost platit sociální a zdravotní pojištění
- daň z příjmu fyzických osob
- přiměřený zisk
- jo a - profesionalita (programátor, který umí nejen osvědčené PHP, ale zvládá i pokročilejší či odlišnější technologie, je vzácným zbožím. Přesně podle jednoho starého vtipu. Borec přijel do garážového servisu se svým Mercedesem, že mu nějak zlobí zapalování. Servismen otevřel kapotu, vzal šroubovák, něco utáhl a za minutu bylo hotovo. Načež vystavil doklad na 2001 Kč. Vypadal takto: Utažení šroubku - 1 koruna. Věděl který - 2 000 Kč :)

Narychlo spíchnuto.
:)
Profil *
Plaváček:
vystavil doklad na 2011 Kč. Vypadal takto: Utažení šroubku - 1 koruna. Věděl který - 2 000 Kč :)
To je 2001 Kč ne? :)
Plaváček
Profil
Překlep, opraveno.
pavuk
Profil
Plaváček:
Díky za rychlou reakci, dobral jsem se logikou k obdobnýmu závěru, i když ne tak obsáhlýmu. Dcera taky děkuje :-)
Ivy
Profil
Chybí vám tam ostatní režie - náplně do tiskárny, telefony, papíry, cestovné, obálky, propisky a takové drobnější věci.
Edit: Tohle by se mohlo také hodit: Zaměstnanci vs. živnostníci a optimalizace daně (je to na pokračování)
Plaváček
Profil
Ivy:

Tiskárnu programátor nepotřebuje, místo telefonu má Skype či jiné metody, nikam nejezdí, poštou nic neposílá a s propiskou neumí :)
okolojdouci
Profil *
Když je řeč o nákladech na hodinu práce, nezapomínal bych na něco, čemu říkám režie.
Než začnu programovat, musím si se zákazníkem vyříkat zadání, ujasnit připojení k webu, přístupové údaje k databázi, atd. To je něco, co nemá smysl zohledňovat u normálních zakázek v řádu týdnů, ale už jsem zažil, že se pár hodin práce roztáhlo na dva dny, během kterých jsem napsal mj. i dva maily, že od zakázky odstupuji, protože zákazník měl tak u hostingu tak neuvěřitelně ******* nastavení administrace (ftp zablokované, přístup jen přes webové rozhraní, databáze bez pma, atd.), že jsem na to neměl nervy.

Takže abych to shrnul: u malých zakázek nezapomínat, že nejde jen o programování.
YoSarin
Profil
Plaváček
I tu tiskárnu využije - když mám specifikaci nějaké WS, tak se mi s tím daleko líp pracuje v tištené formě, to samé třeba s návrhem DB... Skype nepoužívám - jsem na telefonu (soukromém). Jezdím občas, poštu opravdu nepoužívám (leda na daňové přiznání) a propiskou se umím leda podepsat :)

Každopádně neznám žádného programátora, který by náklady řešil jinak než paušálem (40%-50%-60%). Víte o někom? A vyplatí se mu to?
pavuk
Profil
Ještě jednou díky všem, zajímavý čtení

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0