Autor Zpráva
Dunalnel
Profil
Dobrý den,

Mohu se zeptat, odkolika let se dá vydělávat programováním? Protože mi je 12 let (Prosím pokud by vás napadli nějaké narážky, že co můžu asi tak umět programovat, tak si je odpusťte.) a nevím jestli na to mám právo.

Děkuji
Radek9
Profil
Dunalnel:
Od patnácti let můžeš dělat na dohodu o provedení práce. Dřív ne.

Prosím pokud by vás napadli nějaké narážky, že co můžu asi tak umět programovat, tak si je odpusťte.
Hele, znám taky plno lidí, co začínali brzo (já sám se v tom taky pohybuju cca od osmi) a kdo si myslí, že věk je ukazatel schopností, ten je jen pokrytec. Ty se prostě nedají otestovat jinak než praxí.
Dunalnel
Profil
Radek9:
Já vím že je to ode mne vůči ostatním rozumným lidem hnusný, ale často se najdou nějaké ty individua. Jinak já jsem začínal cca v 6 (Sice jako v Karlu, ale v 7 jsem už dělal PHP), ale to je "trochu" OT. Jinak dřív nemohu? Třebas i se souhlasem rodičů atd.?

Jinak dík za odpověď.
Radek9
Profil
Dunalnel:
Jinak dřív nemohu? Třebas i se souhlasem rodičů atd.?
Bohužel ne. Podle zákona prostě můžeš až od patnácti. (Respektive od patnácti po dokončení ZŠ.)
Dunalnel
Profil
Radek9:
Tak díky, sice je to hnusné (Pro mne), ale už si začínám odpočítávat ty 3 roky...
Chamurappi
Profil
Reaguji na Dunalnela:
Možná budu znít trochu naivně, ale — pokud je tvým hlavním koníčkem programování, k čemu potřebuješ ve svém věku peníze?
Využij ty tři roky ke zdokonalování svých dovedností, nebo vymysli nějakou revoluční aplikaci, na které později vyděláš mnohonásobně víc.
Dunalnel
Profil
Chamurappi:
Ne.. Nezníš naivně, ale víš při mích 50,- Kč měsíčně a mím koníčkem programováním, bych si možná mohl něco přivydělat.

EDIT:
A nemyslím si, že bych něco vymyslel moje kreativita je totiž téměř nulová.
Adrifinel
Profil
Programování je odvětí, kde mě lidi mladší než já dokážou přesvědčit, že něco více umí.

A jestli máš málo peněz, tak si nic z toho nedělej....

Teoreticky bys mohl... na černo... a s rizikem, že ti tvojí práci nezaplatí...
Dunalnel
Profil
Adrifinel:
No, to mě také zajímalo, když pracuji na černo, tak akorát jediný nebezpečí je, že mi ten dotyčný nezaplatí?
Petr ZZZ
Profil
Dunalnel:
Zkus se na to podívat prakticky. Jak si představuješ platbu? Převodem na účet? Předpokládám, že ve dvanácti asi nebudeš mít svoje vlastní konto. Vyzvedneš si peníze osobně? To asi taky nepůjde. Každý, kdo by tě zaměstnal, by jednal protizákonně, a pokud by mu byl tvůj věk známý, porušoval by zákon vědomě. Opravdu si myslím, že to nejlepší, co můžeš udělat, je využít toho, že je o tebe postaráno, a programovat ve volném čase něco, co tě baví a bez tlaku termínů.

Pokud jde o kreativitu – řekl bych, že buď dobře programovat neumíš a těžko se to budeš učit, nebo se mýlíš a kreativní jsi. Myslím si, že bez kreativního myšlení se moc programovat nedá, protože k cíli vede často více cest, ale najít optimální řešení, na to je zapotřebí kreativního přístupu.
Dunalnel
Profil
Petr ZZZ:
Ano, chápu. Konto mám, ale to teď pro mě není podstatné. Kdyby si tedy zadavatel zakázky nedovzděděl, kolik mi doopravdy je, tak jednám protizákoně jenom já a ne on (Protože to neví a nemá se to teoreticky jak dozvědět)?

Já jen potřebuji v tom mít jisto (S tou legálností), ať vím do čeho jdu.

A stou kreativitou, myslel jsem to tak, že mě nenapadne co mám dělat, ale jak to mám udělat už ano (Kupříkladu, když přemýšlím co udělat do soutěže, tak mě nic nenapadne, ale potom když my kamarád dá tip, tak docela dobře dokážu ten tip realizovat, až na grafiku na kterou mě zase nic nenapadne).
Someone
Profil
Možná mě napadá možnost, kde se domluvíš s rodiči, kteří by v podstatě obchodovali místo tebe a ty by si jen tvořil stránky nebo cokoli jiného. Nejsem si jistý legálností, ale nenapadá mě dobrý důvod proč by to mělo být nelegální. Tady už jde o to, jestli chceš aby o tom rodiče věděli nebo jestli by ti v tom pomohli a podporovali tě.
Ještě k té kreativitě: Né vždy tu pro tebe bude kamarád, který ti bude dávat zadání. Kreativita je podle mě také důležitá i když jestli máš v plánu něco v tom smyslu, že si necháš dávat zadání od klientů tak dobrá, ale s nulovou kreativitou budeš závislí na tom, že po tobě někdo bude chtít a nebudeš schopný udělat nějakou aplikaci nebo něco co by lidé mohli chtít. Když to přeženu a zatáhnu sem Billa Gatese tak toho taky nikdo neprosil aby udělal operační systém nebo něco v tom smyslu (nejsem si tím 100% jistý a tipuju, takže pokud ho o to někdo prosil tak nemá smysl číst dál). Kreativita podle mě hrála zásadní roli v tom, že nyní má 56mld$
Dunalnel
Profil
Someone:
No oni mě v tom podporují (To mám štěstí), ale řekněme že tak aby se mnou museli něco řešit zase ne. Možná, že by mi pro to akorát něco podškrábli, ale abych to ponich vyžadoval každou chvíli (Trochu optimistický názor), tak to ne.
_es
Profil
Someone:
s rodiči, kteří by v podstatě obchodovali místo tebe a ty by si jen tvořil stránky nebo cokoli jiného. Nejsem si jistý legálností, ale nenapadá mě dobrý důvod proč by to mělo být nelegální.
Trebárs teoreticky možno zákony o nepovolenej detskej práci.
Someone
Profil
_es:
Nejsem právník takže si netroufnu o tomhle polemizovat, ale přijde mi to trochu víc bezpečnější než když by Dunalnel jednal na vlastní pěst.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Petra ZZZ:
Spousta programátorů jen skládá kód z funkčních celků, bez hlubšího zamyšlení — i programování může být víceméně rutinní činnost (asi jako malíř pokojů nemusí být zdatným výtvarníkem). Na složitější věci se rozhodně hodí analytické myšlení, ale ani to nemusí moc souviset s tvořivostí.


Reaguji na Dunalnela:
Já jen potřebuji v tom mít jisto (S tou legálností), ať vím do čeho jdu.
Zjednodušeně řečeno má stát především zájem na tom, aby lidská mláďata na jeho území nikdo netýral (třeba nucením k práci, ani k přemýšlivé práci) a aby měl jako instituce peníze na svůj provoz (daně z příjmu). Budeš-li dělat něco protizákonného, co není v rozporu s těmito zájmy a co v rámci obvyklé byrokracie nejde očividně prokázat, nejspíš ti nikdo po krku nepůjde. Jinými slovy schovávat vlastní podnikání za rodiče nejspíš je nelegální, ale reálně nepotrestatelné.
Kry5
Profil
Já bych si v tvém věku nebral nějaké "větší" zakázky nebo zakázky pro úplně cizí lidi, ale určitě máš/tvoji rodiče mají spoustu známých a ti když budou potřebovat naprogramovat web pro sebe nebo nějakou skupinu/zájmový kroužek, ... tak určitě nebudou potřebovat fakturu a peníze ti dají klidně na ruku. A když je budeš znát jako známé tak v tom problém není.
Ale na nějaké zakázky pro cizí lidi bych si netroufal. Ani ne kvůli tomu, že by to bylo protizákonné, ale prostě bys web udělal a potom nic nedostal...
Petr ZZZ
Profil
Chamurappi:
Spousta programátorů jen skládá kód z funkčních celků

To je to, čemu se pak říká OOP?

Dunalnel:
Kdyby se tedy zadavatel zakázky nedozvěděl, kolik mi doopravdy je, tak jednám protizákonně jenom já a ne on (protože to neví a nemá se to teoreticky jak dozvědět)?

To ne, i on jedná protizákonně, ale možná by tato nevědomost byla polehčující okolnost (podotýkám ovšem, že nejsem právník). Je sice pravda, že kde není žalobce, není ani soudce, nicméně my ti tady nic jiného než ctít zákony doporučit nemůžeme.
Adrifinel
Profil
Dunalnel:
Nebezpečí je více... jentobě bude nejvíce vadit to nezaplacení :)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0