Autor Zpráva
Jáá
Profil
Zrovna se ve škole učíme programovat v pascalu. Používáme tam stařičký Turbo Pascal 7 od Borlandu. Pár zásadních nevýhod:
1. Máme ty PC ve škole nějak divně nakonfigurovaný, tak že v dos programech lze použít jenom českou klávesnice (do anglické to přepnout nejde (fakt jsem zkoušel všechno možný, mode con codepage atd.) a pod studentských účtem nemáme přístup k nastavení klávesnice). Což je dosti nelogické při psaní programů, ve kterých nepotřebuji českou diakritiku, ale potřebuji speciální prog. znaky.
2. Zkratky pro práci se schránkou jsou úplně jiné a strašně se to plete.
3. Kdo je odkojený v okenním prostředí windows, tak mu prostředí dos programu nepřijde příliš komfortní.
Možná bych vymyslel ještě něco, ale tohle stačí.

Chci se tedy zeptat, jestli neznáte nějaký kompiler a editor pro pascal MAXIMÁLNĚ kompatibilní s tím od Borlandu. Popř. jestli neznáte nějaké argumenty programu TP7; něco jako "tp7.exe start c:/pascal/neco.pas".
Popř. jiné vaše skušenosti s pascalovskými ide.

Dík.

P.S. Pascalu nijak neholduji (kdyby nás tam třeba místo toho učili php, které bychom IMHO využili asi tak 100x více)... ale škola je škola :-(
thingwath
Profil
Tohle je opravdu vykopávka. Ale na učení programování to IMHO celkem stačí... Možná bych zkusil nějakou kombinaci vim + fpc.

Určitě se vyhnout produktům borlandu :-) (jsem proti nim zaujatý a nesnáším je, no ;-))
bohumil
Profil *
no ja jsem pascal musel ve skole trpet 2 roky. nastesti ted uz delame (meli bychom delat) php.

kazdopadne zkus verzi pascalu pro windows. Je to o neco lepsi nez ten klasickej pro dos. Ale ty zkratky pro kopírování tam tuším taky nefungují.

Ja jsem to rešil tak, že jsem toho moc neprogramoval, takze jsem to nejak prezil.
thingwath
Profil
Na učení programování je Pascal dle mého stále lepší než PHP :-)
Šlaha
Profil
http://www.bloodshed.net/devpascal.html
printf_jinde
Profil *
přepínání klávesnice mi vždy fungovalo přes Ctrl+Alt+F1.

BP7 je holt více než 10let starý. Škoda že vás neučí C, má k php mnohem blíž, ale zas je to lepší než kdyby učili Basic :-)
marfig
Profil
Pokud budete dělat v textovém módu, zkusil bych výše uvedený devpascal, stejně je provedené i devc a je to nesrovnatelně komfortnější programování, ale skoro určitě v tom nepojede grafika.
Martin

PS: Stejný problém jsem na průmyslovce měl taky. Nevyřešil jsem jej, vyřešili jej za mne až nyní na vysoké, kde se programuje v dev c :)
bzuK
Profil
Zkus www.freepascal.org a jeho grafickou nástavbu www.lazarus.freepascal.org
Jáá
Profil
printf_jinde
přepínání klávesnice mi vždy fungovalo přes Ctrl+Alt+F1.
Tak tohle mi nefunguje - vždycky vyskočí nápověda.

DevPascal a Lazara jsem zkoušel už dřív. Lazarus mi ale přijde příliš složitý (s ohledem na to, že se učíme úplným začátkům (nuda ;-) a třeba vytvářet gui aplikace vůbec nepotřebujem). To spíš ten DevPascal by se dal podšoupnout našemu učiteli ivt, jenže on už má bp7 zažitý a do ničeho jiného se mu nechce. (No představte si tu námahu instalovat jeden program asi na 40 kompech!)

Jinak k výběru jazyka pro programování. Pascal nejspíš nemůže být zas tak špatný, když se vyučuje už pěkných pár let. Na druhou stranu zas může jít o staromódnost; učitel se jednou naučil pascal a nic dalšího se učit nebude. Těžko říct co z toho převažuje.
Osobně jsem o nějakém pascalu neměl ani ponětí (do kvarty) - stačilo mi php, které se dá využít jadnak jako normální program, jednak jako skvělá platforma pro webové aplikace. A jestli se na něčem dá IMHO slušně vydělat je právě tvorba webu.
bohumil
Profil *
pascal je skvely na nauceni zakladu programovani. Ve skole jde totiz hlavne o algoritmy a pascal tomu vyhovuje. Ma jasna pravidla narozdil od php. Samozrejme, ze v dnesni dobe je vam jinak k nicemu, ale ty algoritmy se v nem naucite.
printf_jinde
Profil *
no je to levý Ctrl, levý Alt a F1, nápověda vyskočí spíš na Ctrl+F1

Na BP7 jsem strávil dost času než me okolnosti donutily přejít k C. Na naučení je dobrý (mám dojem že vznikl jako jazyk pro vyučování), donutí člověka (většinou) na nějakou štábní kulturu. To kopírování Crtl+Ins a Shift+Ins je holt vlastností Turbo Vision, takhle se to dělalo před MS Win. Jinak součástí BP7 je i programvací prostředí pod windows.
Jáá
Profil
Jo, ještě jeden problém. Jak v tp7 (nebo přímo v dosu) nastavit, aby fungovala myš. Na xp mi to jde normalně, ale ve škole na Windows 2000 sp4 myš nejede.
igamenir
Profil
>Určitě se vyhnout produktům borlandu :-) (jsem proti nim zaujatý a nesnáším je, no ;-))

Nevím proč. Pascal je na naučení základů nejlepší. A pak není problém přejít z Pascalu na Delphi, což je podle mě velmi dobrý jazyk.
thingwath
Profil
Pascal nemusí se rovnat Borland. Já bych se tedy vyhnul i tomu Pascalu, ale to nemusí být vždy ideální nebo možné.
thingwath
Profil
Jinak součástí BP7 je i programvací prostředí pod windows.

Budete mít sakra co dělat, abyste dnes dokázali najít ještě něco zrůdnějšího :-)
printf_jinde
Profil *
Pascal se samozřejmě nerovná Borland, ale tato firma se jím léta zabývá a vyvinula k němu IMHO velmi kvalitní nástroje. Netvrdím že v IDE BP7 pro windows se tvoří okenní aplikace nejsnadněji, jen jsem chtěl zdůraznit, že komu vadí Turbo Vision, může se obrátit k windowsímu IDE. Nakonec při výuce základů programování výstup na konzoli postačí.
temc.exe
Profil *
Zdravim, v baliku Borland Pascal 7 a C++ 3.1 je i programek TEMC.EXE. Pred par rokmi som uz bol unaveny z niektorych skratiek a tak som si konecne precital ten manual a Ctrl+C, Ctrl+V, Ctrl+X a dalsie vecicky ako Ctrl+F funguju skvele. Co dodat uz len link kde si nieco stiahnut http://frtk.fri.utc.sk/~ad/bp7plus.zip
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0