Autor Zpráva
David1256
Profil
Dobrý den,

před chvílí jsem si přečetl zprávu o tom že Anonymous chtějí vyřadit 31. března internet. Konkrétně tím, že vyřadí 13 největších DNS serverů na světě. Vím, že internet pracuje na bázi, že pošlu požadavek, třeba adresu www.google.cz, která se dostane v internetové síti do DNS serveru, který zjistí IP serveru, kde je umístěn můj požadavek v našem případě www.google.cz a vrátí mi kód úvodní stránky Googlu. Ale nějak mi uniká pár věcí. V těch DNS serverech je opravdu databáze všech domén na internetu? Jak se aktualizují data v takových DNS serverech a kolik jich musí být? Anonymous údajně tvrdí, že by vyřadili 13 a zajistilo by to výpadek internetu, ale takových DNS serverů musí být přece mnohem více ne?

Děkuji za odpovědi a názory.
Beavis
Profil
David1256:
ale takových DNS serverů musí být přece mnohem více ne?
Ano, je. Každý server má x zrcadel. Dvě jsou i v Praze. Víc se dozvíš na Živě.
Bubák
Profil
Něco k tématu je v článku www.zive.cz/clanky/anonymous-pry-na-konci-brezna-zastavi-internet/
David1256
Profil
Díky za reakci. Jsem si myslel, že by bylo divné, kdyby jich bylo opravdu jen 13 :-). Jen mě ještě zajímá to, jak se do systému DNS serverů dostávají nová data. Dejme tomu, že si založím novou doménu třeba www.ahojtojsemja.cz, která bude mít hosting třeba někde u forpsi. To znamená, že aby se potencionální návštěvník dostal na tento nový web, musí být o něm i záznam v DNS databázi. Předpokládám hodně zjednodušeně sloupce typu ADRESA_DOMENY, IP_SERVERU_NA_KTEREM_JE_DOMENA_UMISTENA. Takže ten u koho jsem si zaregistroval doménu, nějak rozešle data do DNS serverů že? Snad to chápu dobře :-).
Keeehi
Profil
David1256:
Nejsem v této oblasti odborník, ale přibližně takto to funguje. Registrátor předá údaje NICu, který je správcem domény cz. A kořenové servry DNS zase vědí, že o domény cz se stará NIC. Jde to po úrovních. Je to i napsané v tom článku na živě.
Bubák
Profil
Nový článek k tématu: http://www.root.cz/clanky/anonymous-hrozi-znicenim-dns-muzou-uspet/
Je v něm i Technická odbočka, jak se tyto „vestavěné“ seznamy serverů vyrovnávají například se změnami IP adres, ke kterým i u kořenových serverů občas dochází.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0