Autor Zpráva
Juandev
Profil
Jestli tomu dobře rozumím, tak u nás v ČR si každý subjekt musí vybudovat vlastní síť pro Internet. Což samozřejmě stojí spoustu peněz a nikomu se do toho moc nechce. UPC skoupil to co někdo zaplatil před nimi a více do šíření neinvestuje, mobilní operátoři občas postaví stožár, ale je toho moc.

Jak je to třeba v cizině? Německo, Rakousko, Polsko, USA?
Joker
Profil
Juandev:
Jestli tomu dobře rozumím, tak u nás v ČR si každý subjekt musí vybudovat vlastní síť pro Internet.
Tuhle větu nechápu. Jako že každý poskytovatel připojení musí mít vlastní… co?

Každopádně to není pravda, existují poskytovatelé připojení, kteří žádnou síť nemají.

Což samozřejmě stojí spoustu peněz a nikomu se do toho moc nechce.
To taky není pravda, poskytovatelem připojení se lze stát s úplně minimálními náklady. Kdejaká hospoda nebo obchod nabízí WiFi zdarma a rozhodně je to nestojí miliony.

UPC skoupil to co někdo zaplatil před nimi a více do šíření neinvestuje, mobilní operátoři občas postaví stožár, ale je toho moc.
Ani to není pravda.
Do rozvoje sítí se investují podle mě docela velké částky, i když samozřejmě tam kde se ty peníze vrátí. Takže pokud třeba někde na čtverečním kilometru stojí jedna samota kde jsou ochotní si koupit připojení maximálně za 700Kč měsíčně, nikdo nebude investovat závratné sumy, aby tam dostal pokrytí.
Juandev
Profil
Joker:
existují poskytovatelé připojení, kteří žádnou síť nemají.

To je pravda, ale používají síť jiného poskytovatele.

Kdejaká hospoda nebo obchod nabízí WiFi zdarma
Tak to je pravda. Omlouvám se, že jsem se nevyjádřil přesně. Měl jsem na mysli pokrytí výrazné části území, jako např. jedné městské části - třeba centra Prahy. Vím, že v Písku investovali 2 firmy a Písek je celkem příjemně pokryt. Nejsem si, ale vědom, že by bylo pokryto hlavní město.

Do rozvoje sítí se investují podle mě docela velké částky
Můžeš dát nějaký odkaz na to, kde UPC investuje docela velké částky? Já bydlím v centru Prahy - UPC přes ulici, ale zasíťovat to tady nechtěj ač by zájem byl.
Joker
Profil
Juandev:
To je pravda, ale používají síť jiného poskytovatele.
Tak samozřejmě, těžko dělat poskytovatele připojení k Internetu bez připojení k Internetu.

Měl jsem na mysli pokrytí výrazné části území, jako např. jedné městské části
To není v principu moc odlišné, někde by možná stačilo dát APčko na jiné místo.
Pravda, ne v centru Prahy, tam signál jednak utlumí domy (navíc s pěkně tlustými zdmi) a jednak zaruší ty spousty jiných WiFi sítí.

Nejsem si, ale vědom, že by bylo pokryto hlavní město.
Pokryto čím, probůh? Někteří poskytovatelé se sice do rozšiřování pokrytí v Praze moc nehrnou. Jenže to je nejspíš tím, že v Praze už jsou poskytovatelů připojení tuny, takže se spíš vyplatí investovat do pokrytí někde, kde není taková konkurence.

Můžeš dát nějaký odkaz na to, kde UPC investuje docela velké částky?
http://www.upc.cz/o-upc/pro-novinare/ - většina těch tiskových zpráv se nějakým způsobem týká investic do jejich sítě.

No, má tohle vlákno nějaký jiný účel, než „Jsem naštvaný, protože UPC nechce natáhnout dráty ke mně domů“?
Jenicek
Profil
Joker:
http://www.upc.cz/o-upc/pro-novinare/ - většina těch tiskových zpráv se nějakým způsobem týká investic do jejich sítě.

já tam nikde teda informace o rozšíření působnosti nevidím ani v 2012 ani v roce 2011 :D
Zechy
Profil
Sice patřím mezi ty co UPC nemají moc vlásce, ale vzhledem k tomu, že máme doma od nich internet si stejně moc nevyberu :-). Rozhodně nějáká investice tam bude, ještě za dob karnevalu jsme 100kb/s, víceméně bez jakékoli změny, krom výměny modemu máme najednou internet s 60Mb/s, čili tam nějáká investice do sítí bude.
Juandev
Profil
Joker:
No, má tohle vlákno nějaký jiný účel, než ‚Jsem naštvaný, protože UPC nechce natáhnout dráty ke mně domů‘?
Má, dozvědět se jak to funguje v jiných zemích.
nightfish_
Profil *
Juandev:
V jiných zemích to funguje stejně - pokud je pro poskytovatele výhodné rozšířit pokrytí (tzn. výnosy za určité období převýší náklady), poskytovatel své pokrytí rozšíří. (Samozřejmě může nastat situace, kdy je pro "stát" výhodné, aby lidé měli internetové připojení, takže rozšíření pokrytí subvencují, nicméně státní subvence jsou z pohledu poskytovatele taktéž výnosy.)
Juandev
Profil
No, napadá mě jestli by sítě neměl stavět buď stát, nebo je regulovat. Je to jako se silniční sítí. Pokud se ekonomice daří, tak se budují dálnice a kolektory. Na druhou stranu se tyto věci budují i když se ekonomice nedaří, právě proto aby se ji dařilo. A řekl bych že Internet a datový přenos by k takovým sítím měl náležet ne?
Chamurappi
Profil
Reaguji na Juandeva:
A řekl bych že Internet a datový přenos by k takovým sítím měl náležet ne?
Teoreticky měl, ostatně telefonní kabely také kdysi Telecom ze zákona musel rozvést po celé republice. Ale úřady a zákonodárci přemýšlejí pomaleji, než se vyvíjejí informační technologie, a vstoupit na volný trh, kde se už několik let pár firem pere o své místečko na slunci, se státním monopolem, dost dobře nejde. Ono to nakonec moc dobře nefungovalo ani s tím Telecomem — svojí cenovou politikou odpuzoval/štval „nezajímavé“ zákazníky a o lepší dostupnost internetu se také příliš nesnažil.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0