Autor Zpráva
no.identity
Profil *
Ahoj,

to, že švarc systém není zrovna košér ale dost programátorů na něj jede, řešit nebudeme.. můj dotaz se týká konkrétní situace.

Pokud jako zaměstnanec s příjmem 40 000Kč (náklady zaměstnavatele jsou 53 600 Kč) chci přejít na práci na ŽL, je reálné si říct 45 000 Kč? Neznáte "někoho", kdo s tím má zkušenosti? Kolik chtějí většinou firmy z nákladů na zaměstnance snížit aby to bylo výhodné pro ně ale zároveň i pro zaměstnance? Kolik byste si v takové situaci řekli vy? Neberu v úvahu nějaké zkušenosti, vyloženě jen to, aby se to vůbec vyplatilo.


Díky
Joker
Profil
no.identity:
To záleží na tom zaměstnavateli, čistě teoreticky byste měl chtít 53600, protože ty daně musíte platit sám.
Na druhé straně existují lidi, kteří si to představují (nebo alespoň svou počáteční pozici dají tak), že místo 30 tisíc jako zaměstnanec byste dostával 30 tisíc na ŽL.

Co tím chci říct je, že hodně záleží na osobě se kterou o tom budete jednat.

Jinak jsem ale slyšel, že jelikož úředníci teď mají tažení proti švarc systému, jsou s tím firmy docela opatrné (ale asi to zase je případ od případu).
no.identity
Profil *
Díky za odpověď. Opatrnost je asi na místě. Firma je na to ale ochotná přistoupit, jen je potřeba říct nějakou částku. Pokud na HPP je 40 000kč, a na ŽL bych chtěl také 40, tak se dostanu značně do "mínusu" po zaplacení záloh a daní na konci roku.

Teoreticky bych měl chtít oněch 53, ale to by pak bylo výhodné jen pro mě.

Spíše mi šlo o to, že pokud by ta částka byla 45, zda bych se nedostal pod čistý příjem, který je nyní lehce pod 30. Počitál jsem to a vypadá to, že ne, ale nejsem si úplně jistý.
Joker
Profil
no.identity:
Teoreticky bych měl chtít oněch 53, ale to by pak bylo výhodné jen pro mě.
Pro tu firmu tam pořád jsou další výhody, nemusí Vám platit dovolenou a nemocenskou a vzájemné vztahy se neřídí zákoníkem práce, který většinou zvýhodňuje zaměstnance, v některých situacích extrémně.
Což nic nemění na tom, že tolik Vám asi nikdo nedá.

Zkusím to spočítat vyloženě od boku, kdyžtak prosím o opravu, jestli někde jsou špatná čísla nebo špatný výpočet.
U programování lze si odpustit administrativu a uplatnit 40% výdajový paušál, i když se diskutovalo o tom, že se sníží. Takže základ by pak byl 60% příjmu.
Platí se daň z příjmu 15% ze základu, dále zdravotní a (dobrovolně) sociální pojištění 13,5% a 31,5% z poloviny základu, takže by to mělo být 6,75% a 15,75% celého základu. Čili stát (když tam započítám i zdravotní pojišťovnu) by měl celkem shrábnout 37,5% z 60% z příjmu, tedy 22,5% příjmu. Zbylých 77,5% musí být vyšší než stávající čistý příjem, takže příjem musí být vyšší než (1/0,775) * současný čistý příjem.
Pro stávající čistý příjem 30 000 vychází, že je potřeba si říct alespoň 38 710Kč. Pokud se výdajový paušál sníží na těch 20%, bylo by potřeba si říct alespoň o 42 858Kč.
U obojího plus ještě cena za to, že nebudete mít zmíněnou dovolenou a nemocenskou placenou zaměstnavatelem a byrokracii budete muset řešit sám.
no.identity
Profil *
Děkuji moc za vyčerpávající odpověď, výpočty prověřím večer v klidu, ale vypadají OK. Snad to v budoucnu pomůže i někomu jinému :)

Ještě jednou děkuju a zatím hezký zbytek dne.
Str4wberry
Profil
Teoreticky bych měl chtít oněch 53, ale to by pak bylo výhodné jen pro mě.

Nikoliv, jak píše Joker. Kromě teoretického nebezpečí tažení úředníků to má pro zaměstnavatele výhody (přesun administrativy na vás, může vás jednodušeji propustit, nemusí platit odstupné atd.) i při těch 53 600. Takže je to v podstatě jen o tom, jak dokážete vyjednávat.
DJ Miky
Profil
Joker:
U programování lze si odpustit administrativu a uplatnit 40% výdajový paušál

Zatím je to 60 %, viz http://jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-procentem.php.

(dobrovolně) sociální pojištění

Sociální pojištění je povinné, nemocenské je dobrovolné, viz http://jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-duchodove-zabezpeceni.php a http://jakpodnikat.cz/nemocenske-pojisteni.php. Sazba sociálního pojištění je 29,2 % z vyměřovacího základu, tedy 14,6 % ze zisku.

Výpočet tedy vychází (15 + 6,75 + 14,6) % ze 40 % z příjmů = 14,54 % z příjmů. Pro čistý zisk 40.000 Kč je tedy nutné mít příjem 40.000 ÷ (1 − 0,1454) = 46.806 Kč.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0